Ölüm Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Dem tarafından oluşturulan Ölüm Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,778 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ölüm Üzerine
Konbuyu başlatan Dem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Dem

Felsefe.net
Yeni Üye
Ölüm insanın kendi bireysel varoluşunda, şiddetle hissettiği ve hayatın anlamına dair kendini sürekli olarak sorguladığı bir durumdur. Ansızın hesaplaştığında insanın ruh halini tüm acısıyla kederiyle yaşadığı, sorguladığı ve doğrudan doğruya yaşamla karşı karşıya getirdiği bir haldir. Bu duruma yalnızca akıl yoluyla ulaşamayacağımız gerçeği karşımıza çıkar. Çünkü akıl ölüm için seçenekler sunamaz, ölümün seçeneği yoktur. Bunun karşısına yaşamı koyduğumuzda akıl yaşam için birçok seçenek kayabilir. Tekrar Tolstoy’a dönersek “hayatın anlamının akli değil yaşamsal…” olduğunu söyler. Ölüm sadece akılla bilinilmeye çalışılan bir şey olmayıp tüm varlığımızla bildiğimiz kendine has bir gerçektir. Burada Freud”un yaşam enerjisi ya da yaşam içgüdüsü dediği erosun karşısında tüm çıplaklığıyla duran ölüm içgüdüsü olan thatanos; kaygının ve çaresizliğin ta kendisidir. Bu çaresizlikle ve gerçekle baş edebilmek için kişiliğin bir parçası olan ego savunma mekanizmalarını devreye sokarak yaşanılan çatışmanın yarattığı kaygıyla başa çıkabilmek için çeşitli tutum, davranış ve düşünce sergiler der.

Yıllar önce izlediğim “Eşkıya” filminde ölüm çok sıradan bizim ayrılmaz bir parçamızmış gibi ölümlülüğün sonsuz, çaresiz bir durum olmadığını, yeniden bir şekilde var olduğumuz duygusunu veriyordu;

-Uğur Yücel: “Çok korkuyorum eşkıya beni bırakma çok korkuyorum çok.”

-Şener Şen: “Korkma sadece toprağa gideceksin sonra toprak olacaksın sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin oradan özüne ulaşacaksın çiçeğin özüne bir arı konacak belki belki o arı ben olacağım.”

Her şeye rağmen ölüm her birimiz için sarsıcı ve korkutucu bir gerçektir. Doğanın bir parçası olan biz insanlar ölümün hakiki anlamını çaresizliğini, tüm gerçekliğiyle yaşamaktayız. Dolayısıyla ölüm, nesnel hayatın içinde akılsal olmayıp yaşamsal bir durumsa; “Ölüm hoş gelsin sefa gelsin, ama biraz geç gelsin”

Mekanın Cennet olsun dedemm..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ölüm, yorgunluğun en ağır olanıdır ki, kalkılamaz...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Dogum ile birlikte olum yolculugu da baslar, iste bu yolculuk yasamdir.

Yasam mustakil var olanin gozlemidir, halbuki yasayan mustakilin olmus kismi onun yasanmis kismidir.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ölüm ruhun gerçeğe firarı dır.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber!

Üstad

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Onemli olan dogum ya da olum degil; yasamdir.

Cunku yasam doganin tek elinde olan olgudur.

Ya kendi yasar, ya da yasatilir.

Dem

Felsefe.net
Yeni Üye
son 1.5 yılda 3 ölüm yaşadım en sevdiklerime dair 3. sü de 15 gün önce dedem gitti benden ve artık yüreğim çok yorgun ne kadar hayatın gerçeği desekte kaldıramıyor insan en azından ben kaldıramıyorum yüreğim ağlıyor ve çok acıyor..

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
son 1.5 yılda 3 ölüm yaşadım en sevdiklerime dair 3. sü de 15 gün önce dedem gitti benden ve artık yüreğim çok yorgun ne kadar hayatın gerçeği desekte kaldıramıyor insan en azından ben kaldıramıyorum yüreğim ağlıyor ve çok acıyor..

Allah rahmet eylesin.Başın sağolsun.

İnsanın sevdiklerini kaybetmesi zordur.

Allah sabır versin.

Dem

Felsefe.net
Yeni Üye
dostlar sağolsun

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Insanoglunun kendisi belirli bir yasa geldikten sonar kendisinden yasca buyuklerin olmesini yasamasi gayet dogaldir.

Tabiki "yasi geckin olanlart once olecek" diye bir istatistik te kural da yoktur.

O yuzden kisinin algisinda "sirasi gelmeden olen" birisinin verdigi aci; "beklenen/sirasi geldigi dusunulenin" olmasinden, daha derin ve sasirticidir.

Dem

Felsefe.net
Yeni Üye
Insanoglunun kendisi belirli bir yasa geldikten sonar kendisinden yasca buyuklerin olmesini yasamasi gayet dogaldir.

Tabiki "yasi geckin olanlart once olecek" diye bir istatistik te kural da yoktur.

O yuzden kisinin algisinda "sirasi gelmeden olen" birisinin verdigi aci; "beklenen/sirasi geldigi dusunulenin" olmasinden, daha derin ve sasirticidir.

ölümün erkeni geci olmuyor yaşayınca insan daha iyi anlıyor ki kaybettiklerimden biri daha 18 yaşındaydı 3 yıl ilik ve kan kanseri tedavisi gördükten sonra yenik düştü küçücük yüreği .. üzgünüm ama konu ölümse sizler kadar katı olamıyorum. Ne olursa olsun allah kimseye sevdiklerinin acısını yaşatmasın diyorum

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ölümün erkeni geci olmuyor yaşayınca insan daha iyi anlıyor ki kaybettiklerimden biri daha 18 yaşındaydı 3 yıl ilik ve kanseri tedavisi gördükten sonra yenik düştü küçücük yüreği .. üzgünüm ama konu ölümse sizler kadar katı olamıyorum. Ne olursa olsun allah kimseye sevdiklerinin acısını yaşatmasın diyorum

Burda konu "katilik" degil.

Hani bildik bir soylem var "olen ile olunmez, hayat devam ediyor/oleni geri getiremezsin" iste bu soyleme gore artik yasayanlar olenleri kendi yasam ve iliskilerinde onlari anarak yasatacaklardir.

Doganin adaleti yok, cunku zihni yok, amaci yok.

Son cumlen sadece bir iyi niyet.

Ama ne yazikki reel yasamda gecerli degil.

Sonucta insanoglu sosyal bir fenomen ve olmek te dogal bir olgu.

Iste o yuzden daha once dedigim gibi, insanoglunun dogum insiyatifi yok, kendi olumunu de yasayamaz.

Elinde bir tek yasam kaliyor. Iste bu yasam da yasamina kim girerse onun ile olan iliskisi, ya bir ani olarak ya da bizzat iliski kurarak.

Burada yasayanin kendi yasamina zarar vermemesi Adina; duygusalliktan ziyade, mantikliolmasi gerekiyor. Cunku yasayan icin yasam devam ediyor. Dolayisi ile yasamin getirdigini yasamakta.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sevgili Dem, çok haklısın. Ateş düştüğü yeri yakar sözü boşuna söylenmemiş.

Allah sabır ve kolaylık versin.

Tanımadıklarımıza bile üzülüyoruz ki, insanın bir dolu ortak hatırasının olduğu bir yakınını kaybetmesi daha zor bir şey. Ama kabullenmekten başka çare yok, metin olmak zorundayız canım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ölüm bir beklemece;
ummamaca

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Allah rahmet eylesin.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar