Ölüm Hakkında..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sümeyra tarafından oluşturulan Ölüm Hakkında.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,376 kez görüntülenmiş, 58 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ölüm Hakkında..
Konbuyu başlatan sümeyra
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cry

sümeyra

Üye
Yeni Üye
''insanın gerçek benliği ancak ölümün karşısında doğar'' diyor Saint Augustine..ölüm düşüncesini hayata ne kadar çok katarsak o kadar hayatın anlamlanacağını ve tatlanacağını düşünmeke birlikte ölümde ki tatlı acılığın varlığının sebebini hayatı yaşanılır hale getirdiğini görüyorum.Siz ne dersiniz??

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye
Ynt: ölüm hakkında..

elbet bu durum ölüme nasıl bakıldığı ile ilgilidir. Ölüm bir rüyadan uyanış mı, sonsuz bir yok oluş mu vs. Ölüm düşünüldüğünde hayatımızın ne kadar önemli olduğu aynı zamanda ne kadar önemsiz olduğu gizemi ortaya çıkıyor.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

burada bahsettiğim ölümle ilgili herkesin yaşadığı durum,yani dar anlamda kullandım..biz ölümü geride kalanlar olarak algılar ona göre bir duruş belirleriz,sonuç olarak ölüm bir geçiş/son/dönüşüm/uyanış vs. ne ise hemen hemen hepimizde ilk etapta aynı duyguyu uyandırır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

biyolojik dönüşüm/ölüm olmadan da hayat anlamlı olabilirdi. Hayatın anlamlandırılması için ölüme gereksinim olduğunu düşünmüyorum. Bir gün sonra öleceğini bilen birisi için hayat ne kadar anlamlı olabilir? bu soruya hem çok ve hem hiç diye yanıt vermek olanaklıdır. Hiç ölünmeyecek biri için de aynı sonuca varmak olanaklı ise, ölüm denilen dönüşüm hayatı anlamlandırmada etkisiz kalacak demektir. o zaman hayatı anlamlandıran nedir? sorusu kalıyor geriye; bu soruya geniş anlamda aşk diyorum.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Ölüm şuanda yaşadığımız hayat için olması gerektiğine her zaman inandığım şey.İşin sonunda asıl uyanış/ölüm olmasaydı ben bu dünyanın çivisinin çıkıcağını düşünüyorum.İnsalar sonunda böyle birşey olmasına rağmen kendilerini dünyevi şeylere o kadar kaptırıyorlar ki.Ölüm insanlara sorgulamaya zorluyor bu açıdan ölüm tam bir uyanıştır.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

intihar edip ölümün kıyısından kurtulanlar arasında yapılan bir araştırmaya göre;çoğunun hayatı daha anlamlı gördüğünü ve ölümü çok yakın olduğunu bilen hastaların hayattan duyulan zevk ve tat anlamında gerçek birer sıçrayış yaşadığını biliyoruz.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

ve nejdet..AŞKI ANLAMLI KILAN ÖLÜMÜN KENDİSİDİR!!!

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

hayır Sümeyra, buna kesinlikle katılmıyorum. Aşkı anlamlı kılan yaşamak ve paylaşmaktır.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

katılmadığın nokta nedir?ya da söylediğimden ne anlıyorsun?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

cafrande.org da bugün güzel bir yazı vardı. aslında konumuzla da çok ilgili. Albert Camus'nün dirimsel olmanın ölümsel olmaktan, son kırıntısında bile umuda yaslanmaktan söz ediyordu. bugün o yazıyı okurken şiddet ve ölüm/özellikle intihar konusunda benzeştiğimiz noktaları gördüm. aşk, duygunun/sevginin yoğunluğudur; neredeyse doruk yapar; hayatı anlamlı kılan bu yoğunluktur ki, ölüm orada yoktur; hep yaşamak ister, o, ölümü de aşar...

sümeyra

Üye
Yeni Üye

yaşamak ve paylaşmak ölüm olmasaydı olmayacaktı,sonsuz bir hayata sırtımızı dayadığımızı düşünelim,sonunu bildiğimiz/zamanı daraltılmış olan bir süreçte hayat daha tatlı ve anlamlıdır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

hiç ölmeyeceğimizi düşünelim, yaşamak anlamsızlaşacak mıdır? sanmıyorum. tam tersine daha fazla anlam kazanacaktır. gerçi o zaman doğal denge nasıl korunacak o ayrı bir konu...

sümeyra

Üye
Yeni Üye

hiç ölmeyeceğimiz bir hayatta acı da olmamalıdır eğer acı varsa ölüm mutlaktır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

biyolojik dönüşümün kaçınılmazlığına itirazım yok. hayatı anlamlandıran olgunun ölüm olmadığı konusunda uç noktalardan örnekler vermeye çalışıyorum yalnızca...hüzün ve sevinç hep yan yana olacaktır; bu hayatın kendisidir. Ölüm/dönüşüm de hayatın kendisidir; nasıl ki salt acı, salt sevinç hayatı anlamlı kılmak için yeterli bir olgu değiller, işte bunun gibi ölüm de hayatı anlamlandıran yegane olgu değildir.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

hayatı anlamlandıran tek olgu aslında ölümdür,hayata lezzet kattığına inandığımız diğer tüm duygular ölümün ışığı altında renklenirler,hayat bulurlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

peki.

bu söylediğin ölümlülük bize/kendimize ait olandır sanırsam, değil mi? çünkü başkalarının ölmelerini istemiyoruz; değil mi? eğer başkalarının/diyelim sevdiklerimizin ölmelerini istemiyorsak onların hayatlarının anlamsızlaşmasını istemiş olmuyor muyuz? ya da farklı söyleyeyim sevdiklerimizin kendimizce biçtiğimiz bir yaş diliminde ölmelerini mi istiyoruz? gördüğün gibi çok karmaşık hal aldı

sümeyra

Üye
Yeni Üye

insanın kendi hayatına bakışıyla başkalarının hayatına bakışı arasında fark vardır çünkü karşımızdaki insanın hayattan aldığı lezzeti ancak kendisi duyabilir biz sadece izler ve onun adına mutlu oluruz,onların ölümünü istemek tabi ki olanaklı olamaz çünkü sevdiklerimizin varlıklarından tat alırız bu da hayatla ilgilidir,dolayısıyla ölümle.

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğer öleceksem, bedenim kaybolacaksa, tüm hayatlar son bulacaksa, yaşamda bir amaç olabilir mi?

meraklı

Felsefe.net
Yeni Üye
ölüm mü?

ölümün fizikselliğini tartışıyoruz. ya diğerleri, mesela anlamın ölümü, düşüncenin ve felsefenin ölümü? neden insan olarak bize en yakın, bize en çok dokunanından giriyoruz meselelere? niye anlamın ölümü bizi kendi ölümümüzden daha fazla etkilemiyor? anlamı yitirmiş, anlam olarak olmayacak olanın yaşamasının anlamı ne? anlamlı bir yaşam isteyenlerin kendi fiziksel yaşamlarının sonlanması hakkındaki görüşü nedir? düşüncenin ve düşünenlerin aşağılandığı ve küçümsendiğ bir çağda olmamamıza rağmen kendi yarattığımız düşünce kirliliğiyle düşünceyi, felsefeyi ve anlamı insanlara sevdiremediğimizi neden göremiyoruz? ölen biz miyiz? ya da ölsek ne fark eder anlamı olmadıktan sonra...
demek ki ölmenin öylesine korkulacak, sorgulanacak yanlarından çok yaşayan ölülerden ya da yaşamın tadını veren anlamın ölümünden bahsetmeliyiz. anlamak yaşamın amacıdır...

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bütünün açıklanmasını arıyacağım ama biliyorum ki bütünün açıklanması,herşeyin asıl kaynağı gibi gizli kalmalıdır.
Tolstoy

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar