Neler yeni

Okuma Takıntısı

Epilogue

Yeni üye
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
281
Puanları
0
Yaş
38
Okuma takıntılılar, gördükleri bütün yazıları okumaya çalışırlar; sokaktaki tabelaları, televizyondaki, elbiselerdeki yazıları, araba plakalarını vb. okurlar. Kimi bir yazıyı değişik şekillerde, kimi de aynı yazıyı farklı ses tonlarıyla okur; bir kelimeyi önce hecelerine bölerek okur, sonra kelimenin harflerini tek tek okur ya da bir yazıyı birden fazla okur ve her okuyuşta değişik ton ve yüksekliklerde okur.
Gördüğü her yazıyı tersten okuyanlar olduğu gibi, okuduğu kelimelerdeki harflerle yeni kelimeler türetenlere de rastlanır. Araba plakalarında, telefon numaralarında ve dijital saatlerdeki sayılarda simetrilik veya ardışık, çift ardışık ve tek ardışık sayıları buluncaya kadar ararlar. Örneğin, plakasında 1234, 357, 321 vb. sayıları olan bir araba görmeyinceye kadar gördüğü her arabanın plakasına bakar, saat 12.21, 12.34, 11.11 vb. oluncaya kadar gözünü saatten ayırtmaz.


Dr. Çetin Özbey
 
M

monaliza

Ziyaretçi
Nasıl takıntıymış bu böyle? Allah sahibine sabır versin yani. Okuma takıntım var sanırdım. Hiç yokmuş meğer. Gazetede hemen hemen her şeyi okurum,TV de bir şey izlerken,alt yazıları okurum,yolda giderken tabelaları okurum,cadde ve sokak isimlerini de örneğin. Ama takıntılı değilmişim ,sevindim.

Teşekkürler, bilgilendirme için.
 

theoden_king

Yeni üye
Katılım
31 Ocak 2010
Mesajlar
10
Puanları
0
Yaş
42
Bende bir dönem mevcut olan bir durumdu bu okuma takıntısı.Neredeyse evimden işime işimden evime ve gün içersinde vs fena kapıldığım bazen aklımı oynatacak dereceye getiren bir takıntıydı.Hiç yok diyemem şimdi ama etkilerini halen taşıyorum.Sıkıntı veriyor haliyle herşeyin fazlası insana.PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER.
 

vitriol

Yeni üye
Katılım
5 May 2010
Mesajlar
15
Puanları
0
Yaş
31
alışkanlıklar ve takıntılar hastalık değildir, tercihtir.
 

cogito

Yeni üye
Katılım
30 Ocak 2010
Mesajlar
204
Puanları
0
Yaş
40
Tercih değildir çünkü zorlanımlı bir şekilde yapılırlar.