Nüfus miktarı ve gelişmişlik düzeyi ilişkisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Coğrafya kategorisinde ihaveanidea tarafından oluşturulan Nüfus miktarı ve gelişmişlik düzeyi ilişkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,040 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Coğrafya
Konu Başlığı Nüfus miktarı ve gelişmişlik düzeyi ilişkisi
Konbuyu başlatan ihaveanidea
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kahin

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Liselerde anlatılan coğrafya derslerinde hatırımda kalmış bir bilgiyi aktarayım:

"Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar, günlük hayata katılamadıkları için çocuk doğurmaya ve büyütmeye zorlanır.

Gelişmiş ülkelerde ise kadın, günlük hayata ve iş yaşamına sürekli bir şekilde katılım gösterirken çocuk ikinci planda kalır. Bu nedenle nüfus miktarında durmalar ve azalmalar baş gösterir."

Peki nüfus miktarı kadına, yani çocuk doğuran faktöre, gerçekten bağlı mıdır?

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben bağlı olduğunu düşünüyorum. Şu an için Türkiye'de belki kadınlar iş yaşamına katılımları artmış olabilir ancak çocuk ve iş yaşamı arasında yine çocuğa odaklanma tavrını gösterdiklerini düşünüyorum. Yani sadece iş yaşamına katılmak değil aynı zamanda iş yaşamında kariyer hedeflerinin olmasının daha büyük bir etken olduğunu düşünüyorum.

insane

Yeni üye
Yeni Üye
Bence asıl sorun tüketimin artması.
Bu çağda hem tüketim bağımlısı olmuşuz hem de toplum tarafından tüketime zorlanıyoruz. Kimse bu kadar masraf içinde çok çocuk yapmaya bütçe ayırmak istemiyor.
Örneğin bir bebeği dünyaya gelen mutlu çiftler, hamilelikte ve sonrasında 10 kalem ayrı parti veriyor. Eğer ilk çocuğuna doğum fotoğrafçısı tuttuysan ikinci çocuğu yaptığında, ona da tutmasan olmuyor vb..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Nüfus artışı dünya genelinde niteliksiz bir çoğunluğa dönüşmeye başladı çünkü bazı insanlar bakamayacakları sayıda çocuk yapıyorlar. Evliliğini kurtarmak için çocuk yapan ve yine de boşanmak zorunda kalan insanlar var yani çocuk, evlilik garantisi olarak görülüyor.

Kadın çalışma hayatında aktif rol aldığı zaman ise daha bilinçli bir anne haline geliyor ve çocuk sayısını da bakabileceği sınırda tutuyor. Para kazanmanın zorluğunu bildiği için, asla gelecek veremeyeceği bir çocuğu doğurmaya kalkmıyor. Çalışan anne olmak da hiç kolay değil ve bu bilinçle hareket ederek çocuk sayısına sınırlama getiriyor.
Çalışmayan her anne bilinçsizdir sonucu da çıkmasın sadece evde oturmanın rahatlığı ile çocuk doğurmaya daha hevesli oluyorlar, çalışan anne gibi çocuğa zaman ayırmama gibi bir sorunları olmuyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
nüfüsün sürekli artması konusunda ne düşünüyorsunuz? sizce bu nereye kadar? gidicek, eğer böyle giderse bir önlem alınmazsa dünyanın 14 milyar insanı kaldırabiliceğini duymuştum sonunda;
ya savaş çıkıcak milyarlarca insan ölücek dengelemek adına yada dünyada yer kalmıyacak
insanlar o zaman ne olucak?

istatistik verilerine göre 7 yıl içinde dünya nüfüsü 14 milyara ulaşıcak o zaman ne olucak?
çok merak ediyorum.

yani siz teistler! sürekli dengeden bahsediyorsunuz bir olasılıkta insan sayısı azalıcak
ve insan nesli yok olucak demektir, diğer olasılıkta ise;
insan nüfüsü hızla artacak asıl gerçek olansa budur, ya savaş çıkıcak
tekrar insanlar azalıcak yada dünya yaşanamz bir yer olucak 7 yıl içinde.
bu nasıl? dengedir anlamaya çalışıyorum. ben burda denge göremiyorum.

1912 yılında dünya nüfüsü 1 milyar iken
2018 yılında 7 milyar olduk bumu?? tanrının özgür irade dengesi. garip değilmi?

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
nüfüsün sürekli artması konusunda ne düşünüyorsunuz? sizce bu nereye kadar? gidicek, eğer böyle giderse bir önlem alınmazsa dünyanın 14 milyar insanı kaldırabiliceğini duymuştum sonunda;
ya savaş çıkıcak milyarlarca insan ölücek dengelemek adına yada dünyada yer kalmıyacak
insanlar o zaman ne olucak?

istatistik verilerine göre 7 yıl içinde dünya nüfüsü 14 milyara ulaşıcak o zaman ne olucak?
çok merak ediyorum.

Kaynaklar tükeniyormuş ve su en önemli sorun haline gelecekmiş. Nüfus artışından önce dünyada iklim değişiklikleri çok sayıda felakete yol açacak diyor uzmanlar.

Bu sayfa anlık istatistik veriyor.

Dünyada aç insan sayısı 831.737.684

Bugün açlıktan ölen insan sayısı 20.934

kahin

Kahin
Yeni Üye
keşke şu istatistiklere günde ne kadar? kara para aklıyan, günde ne kadar? hortumluyan günde
ne kadar? adam öldüren, aylık kazancının ne kadarı? helal ne kadar haram olan zenginleride
ekleselerdi,, daha iyi olmazmıydı?
sürekli aynı şeyler açlıktan ölenler veya açlar beni ilgilendirmiyor, üstün insan gibi düşünüyorum., beni
ilgilendiren sonuçların asıl nedenleridir bu nedenleri önlemediğimiz!! yani görmezden !! geldiğimiz
sürece hiç birşeyi değiştiremeyiz umarım bunuda diğerleri kadar , çok net görürsünüz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç