Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 79,159 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

Concerto

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap: Neden yasiyoruz ? Mutluluk icin mi ?

Yaşıyor olmak için yaşıyoruz.

düşünenadam

Felsefe.net
Yeni Üye

Bu herkese göre degşr fakat insanlık neden yaşadığını bilmiyor sırtık tok karnım pek türünden yaşıyor bi yaşamak için yemek vardır bide yemek için yaşayanlar vardır bna göre bizim ülkemizde sırtım toksa bişeye grek yoktur türünden yaşıyor çoğu insan

ddrardd

Felsefe.net
Yeni Üye

kalbim atıyor midem gurulduyor aklıma sorular takılıyor ve yaşam devam ediyor sadece benim elim de olan bir şey değil yaşamım kalbimin bacaklarımın da bu konu da yoğun bir çabası isteği var gibi-öyle ki çoğu zaman pes etse de insanlar bağlı oldukları her şeyle yaşamaya devam ediyor- bir yaşama sebebi bulmak insanın keyfine kalmış bazısı karın tokluğuna yaşar bazısı onurlu biri olarak bazısı daha çok servet için bazısı hücreleri inceler ve çok kimse tek bir amaç için de yaşamaz ve de amaçlar başka amaçlardan bağımsız olmaz-

leprechaun

Üye
Yeni Üye

Yaşıyor olmak için yaşıyoruz.
bayılırım bu tip cevaplara.
-neden yaşıyoruz
-yaşıyor olmak için

-neden varız
-var olmak için

-neden düşünürüz
-düşünmüş olmak için

vs vs vs

ama tam olarak ne anlatıyor bu cevap?

-neden bu şekilde cevaplarız?
-cevaplamış olmak için ;)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

bayılırım bu tip cevaplara.
-neden yaşıyoruz
-yaşıyor olmak için

-neden varız
-var olmak için

-neden düşünürüz
-düşünmüş olmak için

vs vs vs

ama tam olarak ne anlatıyor bu cevap?

-neden bu şekilde cevaplarız?
-cevaplamış olmak için ;)

:)Neden "olmak" zorundayız?

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye

(bize -bana- kalsa, kapris yapar olmasak da olurdu : ) diyebiliriz tabi)

ancak 'ol ' sade istek..emir kipi (ilah kaprisi) değil
yaratıcılığın, canlılığın, kendini bilmenin!?! bir ifadesi, gereği de

ve sebep(ler) sonuç(lar) gelişimi ile.. olgu oluşum faal iye (T)İN' in ve yine bu fiiliyat dolayımında
yine-yeni sürecin, merhale-merhale aşamalar ile hal değişiminin... süreğen OL AN' durumun belirteci
Hay/ati (sürece dikkat çeken) işaret eden en kısa -öz ifade 'OL'

- -
neden? olmak zorundayız / zorundamıyız derken

biraz tebessüm (hatta -hayatın cilvesi! diyelim- mahkum olanlara da bir vesile selam) olsun..izleyelim :)
dilber ay ile cüneyt özdemir arasındaki 'zorundamıyım' diyaloğu

[video=youtube;IQw_fzb3o0E]http://www.youtube.com/watch?v=IQw_fzb3o0E[/video]

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye

İstencimiz hayatı onaylıyor.Bu benim seçimim değil.

aeon

Felsefe.net
Yeni Üye

her şey bizim seçimimiz....

sheid

Yeni üye
Yeni Üye

her şey bizim seçimimiz....

Her şey değil sen istemedende oluşan şeyler var.Mesela doğmak bizim seçeneğimiz değil sen dünyaya geldin ama sana soruldumu gelmek isteyip istemediğin.Öte yandan hayaller istekler için yaşıyoruz.Oyunun bozulmaması için yaşamamız gerektiği kadar yaşıyoruz.Başka bi nedeni yok aslında.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye

bilgi için ,dolayısıyla olgunuk için yaşıyoruz.Hayatan ayrıldımızda elimizde kalan sadece bu.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Düşünceyi ortaya çıkaran ellerimiz değildir.Ellerimiz düşündüğümüz şeylerin;(resim,müzik,heykel)gibi ortaya çıkmasında sadece bir araçtır.Dolayısıyla ellerimizin kalıp kalmaması önemli değildir.''Kaplumbağa terbiyecisi'' ne bakıpta kimsenin Osman Hamdi beyin ellerini düşündüğünü sanmıyorum.Eğer bir eser bir fikir ortaya çıkarıp insanlığın yararına sunuyorsak bence en büyük mutluluk budur.

gizlisaklı

Felsefe.net
Yeni Üye

Herkes kendine göre farklı bir yaşama nedeni uydurabilir pekala.Annem benim için yaşıyordur örneğin ben işim için bir başkası zevk için gibi.Bazıları kulluk etmek için yaşadıklarına inanır.Bazıları nihilizme inanır.Sonuç olarak insan neden yaşadığı durumuna bir süre cevap uydurabilir.Ama gerçekten neden yaşadığımız konusunda kimsenin net bir fikri olduğuna inanmıyorum.Sonuç hep ölüm olduğuna göre ölmek için de yaşıyor olabiliriz örneğin.Kim bilir ? Benim kendime uydurduğum hikayeyse ben hayal etmek.Evet ben hayal etmek için yaşıyorum.Çünkü böyle mutlu oluyorum.Herkesin kendine göre kendini mutlu eden bir yaşama nedeni uydurması çokta garip değil.Hepimiz insanız ve kendimize bağlanabileceğimiz bir şeyler arıyoruz.Burdan da mutlu olmak için yaşadığımızı çıkarabiliriz.Yani mutluluğa ulaşabilmek için.Ama ben kendi hayatımda gerçekten çok mutlu olan bir insana rastlamadım.Karamsar biri değilim üstelik.Hayatta her şeyden mutluluk çıkarırım hata hiçbir şey keyfimi kolay kolay kaçıramaz.Hayat gerçekten garip.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye

Olgunluk için yaşıyoruz.Herkez farklı şeyler için yaşadığını idda eder ama bu kişiye dayalı değildir.Bilgi erdemi gerektirir(sokrates).Bizde buradan gittiğimizde elimizde kalan sadece doğru bilgi=olgunluk=iyilik

P

Pyramos

Ziyaretçi

Ölümden korktuğumuz için yaşamadığımız ne malum? Ölüm ve sonrasını hakkında bilgimiz olsaydı o zaman gerçek bir seçim yapabilme şansımız olurdu..

Ölüm denilen aşılmaz bir duvarın önünde ki yaşam, gerçek bir yaşam mıdır? (uyarlama)

arya

Felsefe.net
Yeni Üye

bence sadece sinanmak icin yasiyoruz kocaman bir oyunun piyonlariyiz. :)

lalelidebirmarul

Felsefe.net
Yeni Üye

neden yaşıyoruz sorusunun cevabı ontoloji açısından bakarsak hiçbir nedeni yoktur.üretilen,türetilen ve insanın kalıplaştırdığı birtakım nedenler dizisi vardır.en güçlü ve çekici görünen neden alınır kafaya yerleştirilir.işin özü ise buna cevap verenlerin (aristotalesinden tut hegelinden gel derridasında kadar) hepsinin tutarlı ve duruşu olan nedenler üretmesidir.ve bu nedenin a priori bir bilgisini aramakta saçmalıktan ibarettir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç