Neden üretemiyoruz? Parlak fikirli insan çıkmıyor?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde Dark1234 tarafından oluşturulan Neden üretemiyoruz? Parlak fikirli insan çıkmıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 996 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Neden üretemiyoruz? Parlak fikirli insan çıkmıyor?
Konbuyu başlatan Dark1234
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Serçe

Dark1234

Felsefe.net
Yeni Üye
Ülkemize baktığımızda, üretimden çok tüketim yapıyoruz? Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten ülkeydik o da bitti. Hayallerimizi kim çaldı neden parlak fikirlerimiz yok, hep Avrupalılar üretiyor içat ediyor Araba, uçak, telelofon ,say say bitmez hiçbirinin muçidi biz değiliz bizden neden parlak fikirli muçitler çıkmıyor. Bizi engelleyen kısatlayan nedir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Parlak fikirler, farklı görüşlerle karşı karşıya geldikçe gelişir fakat son dönemlerde ezbere dayalı bilgiye sahip ve gelişime kapalı bireyler yetişiyor, haliyle böyle bir ortamda 'yaratıcı fikirler' ortaya çıkması mümkün değildir. İnsanlar farklı görüşe katlanamıyor ki ortaya parlak fikirler atılabilsin. Yeni bir görüş, hiç araştırılmadan veyahut üzerine düşünülmeden belli çevreler tarafından 'saçmalıyorsun' yaftası ile reddediliyor ve bu sebeple insanlar konuşmak bile istemiyorlar.

Eğitim sistemimizin baştan sona yenilenmesi ve bu konuda mutlaka eğitim felsefecilerinden görüş alınması gerekmektedir.

Teknoloji üretemiyoruz çünkü eğitim sistemi buna imkan verecek şekilde ilerlemiyor ayrıca aileler de çok eğitimli olmadığı için yetişen nesiller de üretken olamıyorlar. Gençlerin ne ailede ne de okulda içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkartmalarına teşvik edecek bir ortam yok. Teknolojiden anladığımız sürekli değiştirilen cep telefonları ya da sosyal medyada harcanan boşa zamandan ibaretken, kimin neyi üretmesini bekliyoruz ki?

Bizler teknolojinin mantığını tam kavrayamamış durumdayız ve hayatımızı kolaylaştırması gerekirken maalesef daha büyük zorluklara sebep olacak şekilde kullanıyoruz yani sorun gelişen teknolojide değil, bizlerin ona ayak uyduramamasından kaynaklanıyor. İşlevini doğru anlayamadığınız bir şeyi üretmeniz de mümkün olmayacaktır.

Teknoloji kötü bir şey değil. Hayattan beklentiniz belliyse, teknolojinin o şeyi elde etmenize yardımı dokunur. Ama hayattan ne beklediğinizi bilmiyorsanız, teknolojinin amaçlarınızı şekillendirmesi ve hayatınızın kontrolünü ele geçirmesi çok kolaydır. Özellikle de teknoloji insanları daha iyi anladıkça, o size hizmet edeceğine siz ona hizmet eder hale gelirsiniz hızla. Suratları akıllı telefonları yapışmış şekilde sokaklarda dolaşan zombileri gördünüz mü? Sizce onlar mı teknolojiyi kontrol ediyor, yoksa teknoloji mi onları?

Yuval Noah Harari

Son düzenleme:

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Ülkemize baktığımızda, üretimden çok tüketim yapıyoruz? Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten ülkeydik o da bitti. Hayallerimizi kim çaldı neden parlak fikirlerimiz yok, hep Avrupalılar üretiyor içat ediyor Araba, uçak, telelofon ,say say bitmez hiçbirinin muçidi biz değiliz bizden neden parlak fikirli muçitler çıkmıyor. Bizi engelleyen kısatlayan nedir.

Bu soruyu hepimiz sorarız ama hiç birimiz dürüstçe cevaplamaz hepimiz suçu başkalarında ararız...
En kolayı da siyasi iktidarları suçlamaktır...

"Türk" bu toplumun asli unsurudur ve toplumun dinamiklerine etkisi büyüktür,yıllardır bu topraklarda bu hakimiyet devam etmektedir...
Her ne kadar cumhuriyet devri ile birlikte ortodoks bir toplum yaratılmaya çalışılsa da başarı elde edilememiştir...

Topluma dikkat edin,ticaret hep belli ellerde üretim hep belli şehirlerde dir...
cumhuriyet dönemi kendi burjuvazisini yaratmaya çalışmış ama ortaya koç gibi montaj sanayini urmaktan başka başarı sağlayamamıştır...

Türk düşünmez ezbercidir,
Türk üretmez taklitçidir ...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yıllardır devletimizi yönetenleri bir şekilde kendilerine bağlamış dünyayı yöneten devler (abd-ab). bir çok alanda bağlı bağımlı olduğumuz açıktır. yoksa bu sorduğunuz büyük sorunun cevabını devlet denen en büyük organizasyonumuz elbet biliyodur. valla bir silkinme lazım ama nasıl? bir siyasi çıkıp halka gerçekleri anlatmalı, bu cendereden çıkmamız için acı çekmemiz lazım demeli. halkı buna inandırırsa ekonomi bozulsa bile iktidarda kalır...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Önceliklerimiz farklı. Ülkemizde iş yapmak sadece para kazanmak için yapılan sıkıcı eylemler topluluğu olarak görülüyor. Yani kişi parlak fikirli olsa bile aydınlatacak bir ortam olmadığı için kendisini geliştiremiyor.

Serçe

Üye
Yeni Üye
Çünkü boş kaldığımızda yararlı faaliyetler ile uğraşan bir ırk değiliz.
Ya kahvehane ya parklar ya avmler de zaman harcıyoruz. Gezme ve boş zaman geçirme konusunda ilk sırayı kimseye vermeyiz.d

T

TENTEN

Ziyaretçi
Bilgi yığılarak çoğalır.
Üretim aracları bilgiye bağımlıdır.
Üretim araçlarına sahip olmayan ise birşey üretemez.
Asalak olur.:)

Serçe

Üye
Yeni Üye
Önce Bi fikir edinsin araçları sonra da üretirler önce düşünüp sonra üretirler hatta o araçları üretmek için bile düşünmeleri gerekmiyor mu.? =)

T

TENTEN

Ziyaretçi
Önce Bi fikir edinsin araçları sonra da üretirler önce düşünüp sonra üretirler hatta o araçları üretmek için bile düşünmeleri gerekmiyor mu.? =)
Evinde hangi laboratuvar araçları bulunuyor?
Bunlar deney gözlem araclarına sahip olmazsan aristo gibi yercekimi hakkinda sacmasapan bilgiler uretirsin.
Descartes cerrah olmasina rağmen kalbin çalısma şeklini bilmiyordu. :)
Estetik cerrahtı herhalde :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
biz turkler fikir uretme konusunda dunya lideriyiz.

sadece fikir uretiriz ama agizin hakkini vermek gerek.

Serçe

Üye
Yeni Üye
Evinde hangi laboratuvar araçları bulunuyor?
Bunlar deney gözlem araclarına sahip olmazsan aristo gibi yercekimi hakkinda sacmasapan bilgiler uretirsin.
Descartes cerrah olmasina rağmen kalbin çalısma şeklini bilmiyordu. :)
Estetik cerrahtı herhalde :)
Şimdi sizi yok etme çalışmalarına başladım az sonra puf olup uçacaksınız Sjssjsj

Eğer bir fikir varsa araçlar da temin edilir ne kadar istediğinize bağlı bu.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Şimdi sizi yok etme çalışmalarına başladım az sonra puf olup uçacaksınız Sjssjsj

Eğer bir fikir varsa araçlar da temin edilir ne kadar istediğinize bağlı bu.
Temin et o zaman. :)
Fikirlerini gerçekleştir.
İsteyince olmuyor hersey.
Asgari ücretle mi temin edeceksin?:)

Serçe

Üye
Yeni Üye
Temin et o zaman. :)
Fikirlerini gerçekleştir.
İsteyince olmuyor hersey.
Asgari ücretle mi temin edeceksin?:)
Elektriği cartu curtu icat edenlerin asgari ücretleri mi vardı? Ayrıca ben bişey bulursam bu ülkeyi inletirim. Ben Bi icat bulacağım ülkem arkamda durmayacak öylemi.? E sessiz icat yapmışsın mıy mıy kendi halinde biri gelse beni keşfetse diye bekliyosun öylemi?
Ah bu z kuşağı :)

T

TENTEN

Ziyaretçi
Elektriği cartu curtu icat edenlerin asgari ücretleri mi vardı? Ayrıca ben bişey bulursam bu ülkeyi inletirim. Ben Bi icat bulacağım ülkem arkamda durmayacak öylemi.? E sessiz icat yapmışsın mıy mıy kendi halinde biri gelse beni keşfetse diye bekliyosun öylemi?
Ah bu z kuşağı :)
Zamanina göre zengindiler.
Yada zenginin himayesi altinda calişıyorlardı.
Z kuşağı değilim.
Gözlem ve deney olmadan hakkımda saçmalamış oldun.
Benim icadım var ama Edison gibi zengin birinin himayesi altinda calistığimiz için onun adına yaziliyor. :)
Devlet sana calisacak laboratuvar sağlamazsa icatlarini destek veren diger ulkeler alir.

Serçe

Üye
Yeni Üye
Zamanina göre zengindiler.
Yada zenginin himayesi altinda calişıyorlardı.
Z kuşağı değilim.
Gözlem ve deney olmadan hakkımda saçmalamış oldun.
Benim icadım var ama Edison gibi zengin birinin himayesi altinda calistığimiz için onun adına yaziliyor. :)
Bakın minicik bir zarf ile z kuşagında olmadığınızı anladım.
Bakın efendim eskiden öyle böyle şöyleydi ama artık Günümüz teknolojisinde burdan taaa fizana ulaşma şansına sahibiz. Bir icat yapılırsa emin olun ki ortada kalmaz gerekli destek çıkılır. Ama ben öyle parlak beyinlerin oldugunu sanmıyorum Sjsjssj

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Bunu "ekonomi ve sosyal Yaşantı Üzerine Gzölemler" başlığımda açıkladım.

Üretimden çok tüketim yaomıyoruz. Üretim ve tüketim diyaliketir, birbirine bağımlı. Aslında ne kadar ço ktüketirsen o akdar çok üretirsin ve üretmek için tüketmek gerkeir ve üreti martışı için tüketim artış ıgerekir. Tüketim artışı için gelir artışı ve ya da sabit evrensel gelir garantisi gerekir. Yani üretimsilziğin ana nedeni düşük gelir sorunu ve buna bağlı tüketim kıtlığı.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Bakın minicik bir zarf ile z kuşagında olmadığınızı anladım.
Bakın efendim eskiden öyle böyle şöyleydi ama artık Günümüz teknolojisinde burdan taaa fizana ulaşma şansına sahibiz. Bir icat yapılırsa emin olun ki ortada kalmaz gerekli destek çıkılır. Ama ben öyle parlak beyinlerin oldugunu sanmıyorum Sjsjssj
Türkiye içinde başarısız olup yurt dışına gidince başarılı olan bilim insanlarımız varsa bu destek olunmadığı anlamına gelmez mi? :)

Serçe

Üye
Yeni Üye
Türkiye içinde başarısız olup yurt dışına gidince başarılı olan bilim insanlarımız varsa bu destek olunmadığı anlamına gelmez mi? :)
Onlar da uyanık olsun gitsinler icat ettiklerini bizim ülkemiz de kullansınlar Avrupa bizden her zaman bir adım öndeydi geçmişte bu böyleydi :d

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar