Mimar Sinan'dan Mektup var

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde kurt163s tarafından oluşturulan Mimar Sinan'dan Mektup var başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,268 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Mimar Sinan'dan Mektup var
Konbuyu başlatan kurt163s
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

kurt163s

Felsefe.net
Yeni Üye
Mimar Sinan'dan Mektup var

Birkaç yıl önce Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerdeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama nasıl değiştirileceği bilinmediği için Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarındanbir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken büyük bir karmaşa yaşanıyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş. Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince şöyle bir metin ortaya çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birnin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan kademe kademe yapılacakları anlatıyormuş. Heyet denileni yapmış.Süleymaniye Camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.

Hoş bir yazı ne kadar felsefi ne kadar doğru veya yanlış bilmiyorum sadece eklemek istedim

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Mimar Sinan'dan Mektup var

Hoşuma gitti ama bana bu olayı bizim tarih hocamız başka bir şekilde anlatmıştı. Neyse belki bu doğrusudur ama ne olursa olsun geçmişteki insanları gelişmemiş beyinli ve geri zekalı diyenleri aşırı iyi bir yanıt olmuş.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Hayret mektubu yayınlamışlar. Bazı uyanıklar mektubu gizli gizli uygulayıp camiyi ben kurtardım diye dolaşmamış meydanlarda...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar