makineler insan hayatını kolaylaştırmak için vardır peki silahta bir makine değil mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde yaşıyormuyuzlan tarafından oluşturulan makineler insan hayatını kolaylaştırmak için vardır peki silahta bir makine değil mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,460 kez görüntülenmiş, 47 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı makineler insan hayatını kolaylaştırmak için vardır peki silahta bir makine değil mi?
Konbuyu başlatan yaşıyormuyuzlan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
makineler uzaktan insan öldürmek içindir
makineler uzaktan ve kolayca/kontrolsüzce (-geçiştirmek-) insan öldürmek içindir
değildir tabi olmalı

insan savaşıyorsa,fethediyorsa; bunu kolaylaştırmak içinde makine yapabilir pek tabi; Ve Bu insan hayatını kolaylaştırmıyor mu? diye sormak lazım belki de

makine-silah, insan hayatını kolaylaştırır mı ve insanın yaptığı işi yapar mı?
evet yapar, makine öldürmese insan eliyle (yüzyüze) öldürecek; Sonuçta insan eliyle yapılan/yapılacak bi işi yapar bu makine

Çinliler bin kişilik ordu toplamayacak mı yani, silahlı asker doyurmayacak ve köylü-kentli asker çatışmaları olmayacak ve köyler yağmalanmayacak mı yani;
bilmiyoruz

sonuçta bir bomba/silah bin insanın yaptığı/yapacağı iş iyapıyor

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aslında bu konuya değişik bir bakış açısıyla da bakabiliriz.
Silahta insan hayatını kolaylaştırır, psikolojisi doğuştan bozuk olanlarinda insan oldugunu dusunursek, onlar için intihari ve/veya adam öldürmeyi kolaylaştirmiyor mu?

Kolaylaştırmaktan kasıt iyi yönde fayda sağlamaktır, bu yazdığınız eylemlerin iyi tarafı yok ki... [MENTION=1278]Emre[/MENTION]'nin bahsettiği ATM cihazı faydalı bir amaç için üretiliyor, kötüye kullanımı üretim amacını değiştirmez. Silah ise yani silah fabrikalarında üretilenlerden bahsediyorum yoksa şimdi evrensel-insan her makineyi silah kategorisine sokacaktır o yüzden özellikle belirttiyorum silah fabrikalarında üretilen silahlar sadece öldürmeye yarar başka hiç bir işlevi yoktur.

non

düşünemeyen
Yeni Üye
'Psikolojisi doğuştan bozuk' olan insanlar için bu iyi yönde bir faydadır. Akil hastalari açisindan düşünmüştüm o postu atarken. Herhangi bir hastalığı olmayan birisi için bu söylediğiniz gibi.

Kolaylaştırmaktan kasıt iyi yönde fayda sağlamaktır, bu yazdığınız eylemlerin iyi tarafı yok ki... @Emre'nin bahsettiği ATM cihazı faydalı bir amaç için üretiliyor, kötüye kullanımı üretim amacını değiştirmez. Silah ise yani silah fabrikalarında üretilenlerden bahsediyorum yoksa şimdi evrensel-insan her makineyi silah kategorisine sokacaktır o yüzden özellikle belirttiyorum silah fabrikalarında üretilen silahlar sadece öldürmeye yarar başka hiç bir işlevi yoktur.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Canımı sıkan birini silahla vurup öldürmenin benim açımdan ne gibi bir zararı olabilir ki? Artık canımı sıkan biri olmayacak. Silah tamamen hayatımı kolaylaştıran bir makinedir.

Neo

Yeni üye
Yeni Üye
Makineler hayatımızı kolaylaştırmak için, silah ise öldürmek için kullanılıyor. Dünya'da silahlara ayrılan bütçe açlığa ayrılsaydı şuan aç insan olmazdı.

Canımı sıkan birini silahla vurup öldürmenin benim açımdan ne gibi bir zararı olabilir ki? Artık canımı sıkan biri olmayacak. Silah tamamen hayatımı kolaylaştıran bir makinedir.

Evet işini kolaylaştırdı ve ömrünün geri kalanını 4 duvar arasında çürüyerek geçireceksin bu da sana zarar vermiş oluyor.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Makineler hayatımızı kolaylaştırmak için, silah ise öldürmek için kullanılıyor. Dünya'da silahlara ayrılan bütçe açlığa ayrılsaydı şuan aç insan olmazdı.

Makineler hayatımızı kolaylaştırmak için...kullanılıyor.
Soru da buradan geliyor zaten silah da bir makinedir.

Silah kullanarak bir hayvan öldürüp pek âla karnımı doyurabilir ve açlıktan kurtulurum.

silahım olmadığı için günde yaklaşık 10 saat çalışıyorum günümün geri kalan kısmını da ertesi gün 10 saat daha çalışabilmek için dinlenmekle geçiriyorum bu yöntemle açlıktan kurtulmaya çalışıyorum.

Bu durumda ölen ben, öldüren ben değil miyim?.

Neo

Yeni üye
Yeni Üye
Her şekilde silah öldürmek için yapılmış bir makinedir.

Makineler hayatımızı kolaylaştırmak için...kullanılıyor.
Soru da buradan geliyor zaten silah da bir makinedir.

Silah kullanarak bir hayvan öldürüp pek âla karnımı doyurabilir ve açlıktan kurtulurum.

silahım olmadığı için günde yaklaşık 10 saat çalışıyorum günümün geri kalan kısmını da ertesi gün 10 saat daha çalışabilmek için dinlenmekle geçiriyorum bu yöntemle açlıktan kurtulmaya çalışıyorum.

Bu durumda ölen ben, öldüren ben değil miyim?.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Öldürmek sizin için bu kadar kolay ise sonucunun ne olduğunu da yaşar görürsünüz ayrıca birgün gelir birisi de sizin bir yakınınızı canı sıkılıp öldür ise kamu davası açıldığı halde siz davacı olmayacaksınız demektir. Hatta adamın az bir ceza ile kurtulması için elinizden geleni de yapmalısınız, o an lafınızın akasında durabilecek misiniz bakalım:)

yaşıyormuyuzlan

Felsefe.net
Yeni Üye
Silah hiç bir zaman hiç bir sebeple ne insanların ne de canlıların hayatını kolaylaştırdı insanlar ot yiyerekte hayatta kalamaz mıydı mızrak ok bunlara gerek var mıydı silahın hiç bir masum yanı olamaz masadaki tirbuşonla birini öldürmek tirbuşonu silahta yapmaz çünkü tirbuşonun amacı bellidir silahın amacıda bellidir peki neden üretildi yapıldı geliştirildi ?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Facebook'un amacı insanların sadece tanıdıkları insanlarla iletişim kurmak, eski arkadaşlarını bulmak, dostluklarını pekiştirmek idi, ancak insanlar çok değişik amaçlarla kullanmaya başladılar. Youtube da öyle. Temel amaç birbirini tanıyan insanların hayatlarındaki değişim ve gelişimleri takip amacıyla kurulan youtube insanlar tarafından tehlikeli şekilde kullanılmakta. Şöhret olma hevesi içindeki acemi çatlakların show alanına döndü. Yani icat ne niyetli olursa olsun, kullananan insanın amacı önemli. İyi niyetli buluşların devamı da bazen, kötü niyetli insanlar tarafından kötüye kullanılacak başka şeylerin icadını getirebiliyor ya da icadın kötü yönde geliştirilmesine kadar gidiyor. İlaç sektörü de öyle değil midir? Tedavi amaçlı kurulan sektör rant nedeniyle canavara bile dönüşebilmekte, kitle imha silahı bile olarak kullanılabiliyor.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Makineler insan hayatini kolaylastirmak icin vardir cumlesi yanlistir. Makineler varolan bir enerjiyi baska bir enerjiye donusturup onu is gucune ceviren tasarimlardir. Insan hayatini kolaylastirma dusuncesi insan gucunun yerini alip, insana rahatlik verdiginden ibarettir. Gunumuz teknolojisinden insan hayatini kolaslastirmaktan ziyade daha bir cekilmez hale sokmustur. Cevre kirliligi, ses kirliligi, verdigi hastaliklar, ekonomik sikintilar, istihdam vs vs.

Hatta ve hatta uretilen bazi makineler dediginiz gibi insan hayatini birakin kolaylastirmayi yok etmeyi hedeflenerek tasarlanmaya baslamistir.

Buradan cikartilacak ana tema hersey sadece makine icin demiyorum, insani degerlere zarar vermeyecek ve insanin yararina uygun olculerde kullanima tasarlanmali ve hayata sokulmalidir. Burada da insanin tercihi onem arz ediyor. Kalemi yazmak icin kullanirsan iyi ama birinin gogsune saplamak icin kullanirsan kotu.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Silah savunucusu arkadaşlar o zaman silahın faydalarını yazın ve silah ne için üretilir, amacı nedir?
[MENTION=4195]evrensel-insan[/MENTION] bulaşık makinesini ya da ilkel insanın avlanmak için kullandığı aletleri sormuyorum; makinelileri,füzeleri,roket atarları, kimyasal silahları,bomba atarları v.s. soruyorum.
Etik kullanımı mümkün müdür, bugüne kadar etik kullanabilen çıkmış mıdır? Örneğin tabanca için; kafasına değil de ayağına sıkmak mıdır etik kullanımdan kastınız?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sonucta her turlu silah yapiminin gelisimi bilim ve teknik temelinde ve caga goredir.

Mesela diyelim bir kisi avlanmak icin bir silah yaptiginda, bu kisinin bu silahi insanoglu icin de kullanmayacagini kim garanti edebilir?

Etik zaten etik olma Adina, silah yapimindan ziyade, silahin hak ve ozgurluk ihlali kullanimi olarak gecerli olur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Silah olan yerde hak ve özgürlük ihlali kaçınılmazdır. Üretim amacı etik olmadığı için etik kullanımı da söz konusu olmayacaktır. Çağımızda ülkeler açısınan silahlanma zorunlu gibi görünse de kullanıldığı an sadece felakete yol açar. Kısacası üretim amacı öldürmeye-yaralamaya yönelik olduğu için kullanım alanı da aynı olacaktır. Bir silah ile zarar vermekten başka hiç bir eylem gerçekleştiremezsiniz. Çağımızda bireysel silahsızlanmayı sağlayamazken ülkelerin silahsızlanmasını beklemek de tabi ki mümkün değil.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sence herhangibir aleti silaha ceviren nedir?

"Guvenlik, korunma, avlanma v.s." amaci ile kullanilanlar ne zaman silah olur.

Ya da en basta silah midir?

Silah'in tanimini yapar misin?

Ya da silah yok, nasil avlanacaksin?

Ya da guvenligini nasilsaglayacaksin?

Silah hangisidir, saldiri mi/savunma mi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Silah saldırı için üretilmiş karanlık bir icattır diye ilk mesajımda belirtmiştim, savunma ise asıl amacını maskelemek için kullanılan bir bahanedir. Ben kendimi savunmak için silah taşımıyorum siz taşıyor musunuz? Silahım olmadan da güvendeyim asıl silahım olsa tehlikedeyim demektir. Silah süs için taşınmaz mutlaka bir gün o tetiğe dokunmak zorunda kalacaksınızdır. Bir kavga anında öfkenize yenilip varsa silahınızı kullanmanız kaçınılmazdır. Tabi siz limon sıkacağı ile de adam öldürülebileceğini savunduğunuz için ne demek istediğimi tam olarak anlamıyorsunuz. Niyet önemli demiştiniz ya işte silah o kötü niyete hizmet ediyor, zemin hazırlıyor çünkü silahın vizyonu budur; zarar vermek. Asla fayda sağlamaz. Ne geçmişte ne günümüzde silah fayda getirmemiştir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Konu "sen/ben" degil.

Konu insanoglunun zihninde neden boyle bir alete gerek duyup, buynu vucudu teknigi ve bilimi ile somutlasstirmis olmasi.

Evet ben de silah tasimam ve gerek gormem.

Sebebi de "Kendime ve baskasina zarar vermek" istemememdendir.

Yalniz burada hala bir nokta anlasilmiyor.

Ben silah kullanmam ve tasimam ama, bir nefsi mudafada ya da birt guvernlik sorununda aletleri kendimi koruyacak sekilde kullanip silaha cevirebilirim.

Dolayisi ile "silah kullanmak/kullanmamak" fiziki den ziyade, zihinsel bir algidir.

Bu algiyi kimi fizike tasir, kimi tasimaz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sizin silah taşımanıza gerek yok zaten gerekli durumda herşeyden bir silah üretebilecek kadar geniş bir bakış açınız var.

Dünyada sadece iyi niyetliler yok kötü niyetliler de var. Bu sebeple silah üretilmiştir, peki kim tarafından? tabi ki niyeti kötü olanlar tarafından günümüzde ise çoğu insan-ülke kendini silah ile güvende hissetmeye çalışıyor çünkü karşı tarafta silah olması ürkütücü geliyor.

Sonuç olarak silah iyi bir amaçla icat edilmemiştir, ihtiyaç duyup icat edenler de iyilik olsun diye yapmamıştır. Amacı kötü olan bir üretimden fayda sağlayamazsınız.

MorteFlore

Yeni üye
Yeni Üye
"Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir. " diyor, Konfüçyus
Ben de diyorum ki, çekilmez olan hayat değil, insanların cehaleti.
Zihniyetlerle savaşmalı, insanlarla değil.
İnsanlarla savaşırsanız silaha,
zihniyetlerle savaşırsanız bilgiye ihtiyaç duyarsınız..
Bilginiz yoksa, şiddetten ve savaşmaktan başka seçeneğiniz de yoktur.
Robotlaşmış insan örneği de budur.
Makinaların insan hayatını kolaylaştırdığı tartışılır tartışılır, ya da nerden bakacağınıza, neleri ele alacağınıza bağlıdır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar