Makale yazabilirmisiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ozgurlukveadam tarafından oluşturulan Makale yazabilirmisiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 945 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Makale yazabilirmisiniz?
Konbuyu başlatan ozgurlukveadam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kara Kalem

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Modernite , Devrim, Postmodernizm, Karşı Devrim, Akp, Atatürkçü Demokrasi, Sosyalizm, İslami Dayanışma

Bu kelimelerin geçtiği bazıları geçmeyebilir anlamlı bir parargaf iki parargaf yazabilirmisiniz?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:25 ----------

Şimdi ben yarım beynimle yazayım bir insan modern olunca devrimden yana postmodernizme onay verirse karşı devrimci mi olur?

Akp karşı devrimci bir partimidir insanlığın gelişmesinin önündeki bir engelmidir,ataturkçü demokrasi bizi ne kadar eğitti demokrasimizi insanlığımızı geliştirdi,

Sosyalizm ve islami dayanışma aynı şeymidir bunun yani ikisininde iyi ve kötü yanları nedir?

Excogitatoris

Felsefe.net
Yeni Üye
Sosyalizm hakkında son zamanlarda düşündüğüm birkaç fikir vardı.

Öncelikle, ben herhangi bir devlet ve kanun olması yerine kültürler ile iyinin ve kötünün belirlenmesini,
paylaşılmasını ve ceza sisteminin geliştirilmesini savunuyorum. Bunun hakkında çok derin düşünecek
vakit bulamadığım için nasıl yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. (Eski bir Latince sözün de dediği
gibi, summum ius summa injuria, ne kadar çok kanun o kadar az adalet.)

Sosyalizm ise etkin gücün daima devlet olduğunu ve devletçilik prensibin mutlak olduğunu savunur.
Halkı ve bireyleri ön plana alır, fakat devlet yönetiminin kolaylıkla manipüle edilebilmesi veya tamamen
değiştirilmesi mümkün olduğundan bu fazlasıyla kritiktir. Eğer yönetimi birisi manipüle ederse devlet
mutlak güç sahibi olduğu için halkın devletin karşısında pek bir şansı kalmaz. Elbette, ayaklanmayı
önlemek için devletin de halkı manipüle etmesi gerekir.

İyi tarafları da yok değil tabii. Elektrik, su, barınak gibi temel ihtiyaçlar tamamen ücretsiz olur. Özel
sektör diye bir şey kalmayacağı için zenginlik, dolayısıyla da üstünlük kalmaz. Tek üstün olan şey devlet
olur. İşçi sınıfının baş kaldırma ve hükmetme olasılığı daha baskın olduğu için bu sınıfa özel bir önem
verilir.

Eğer sosyalizm hakkında yanlış bildiğim bir şey varsa lütfen söyleyin, daha fazla öğrenmek isterim.

Son düzenleme:

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Güzel yazı tebrikler peki bir sorum olucak siz ekonominin kapitalizmden sonra sosyalizme geçiceğine kendiliğinden inanıyormusunuz?

Çünkü bugun bir su tesisatı tamiri 350 Tl oysa bir muhendisin maası 3000-3500 lira arası değişiyor farketmeden sosyalizme mi geçtik yoksa...en vahsi kapitalizmdemiyiz halen...

Excogitatoris

Felsefe.net
Yeni Üye
Güzel yazı tebrikler peki bir sorum olucak siz ekonominin kapitalizmden sonra sosyalizme geçiceğine kendiliğinden inanıyormusunuz?

Çünkü bugun bir su tesisatı tamiri 350 Tl oysa bir muhendisin maası 3000-3500 lira arası değişiyor farketmeden sosyalizme mi geçtik yoksa...en vahsi kapitalizmdemiyiz halen...

Belki çok, çok ileride sosyalizmin bir değiştirilmiş versiyonunu yaşayabileceğimizi düşünüyorum ben.
Bu "değiştirilmiş versiyon"dan kastım da mutlak kararın halkta olması, önceden de belirttiğim gibi hiçbir
yazılı kanun/yasak olmaması vb.

Şu anda sonuna kadar kapitalist bir dünyada yaşadığımızı söyleyebilirim. G. Orwell'in 1984'üne çok yakın
bir yaşam tarzına sahibiz. İleride çok daha manipületif yönetim sistemleri ile de karşılaşabiliriz.

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Size inandım sağolun ....hala umut var.....sosyalizm olmasada baska bir şey olacaktır....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:38 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:37 ----------

zaten sosyalizmin katı devletçi ve özel mulkiyete sıfır tolerans bunlar olacak seyler değil hele proleterya diktatörlüğü olduğu yerde kalsın dedirtiyor bu işler güçle kurulacak işler değil gönüllülük aranmalı saygılar...

Excogitatoris

Felsefe.net
Yeni Üye
Size inandım sağolun ....hala umut var.....sosyalizm olmasada baska bir şey olacaktır....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:38 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:37 ----------

zaten sosyalizmin katı devletçi ve özel mulkiyete sıfır tolerans bunlar olacak seyler değil hele proleterya diktatörlüğü olduğu yerde kalsın dedirtiyor bu işler güçle kurulacak işler değil gönüllülük aranmalı saygılar...

Lütfen, bana inanmayın. Kendi araştırmanızı, kendi gözlemlerinizi kendiniz yapın. Kararı kendi sonuçlarınıza,
görüşlerinize ve düşüncelere göre kendiniz verin. Ancak bu şekilde "inandığınız" bir şeyi tam anlamıyla savunabilirsiniz.

Kara Kalem

Yeni üye
Yeni Üye
Merhaba,

Öncelikle sosyalistlerin devlet üzerindeki fikirlerini berraklaştırmak gerekir. Devlet toplumsal sınıfların ortaya çıkmasıyla tarih sahnesine çıkmış bir üst yapı kurumudur. Devlet egemenlerin baskı, zor ve ezilenlere egemen bilinç dikte etme aygıtıdır. iş bölümü ve kafa-kol emeği gibi olguların neticesinde toplum sınıflara ayrılmıştır. Devlet de bu temel üzerinde yükselir. Sosyalistler devleti sınıflarla arasındaki ilişkiye dikkat çeker ve devletin ortadan kalması, sınıfların ortadan kalkmasına bağlı görür. Bu bağlamda anarşizmden ayrılır.

Geçiş sürecinde devlet zorunludur, fakat iktidar işçi sınıfına aittir. Sosyalizmde işsizlik sorunu yoktur. Halkın temel geçim devlet tarafından sağlanır (barınma, eğitim, sağlık..) Şimdilik burada keseyim, konunun seyrine göre devam ederiz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar