m. aşık...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde birazdahaderinmavi tarafından oluşturulan m. aşık... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 846 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı m. aşık...
Konbuyu başlatan birazdahaderinmavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Açık Pencere
m.asik@milliyet.com.tr
Tüm Yazıları »
Yazarı Facebook'tan takip edebilirsiniz!
AWACS diye bilinen “Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi” uçaklarından 4 adet almak için 2003 yılında Boeing firmasıyla anlaşmaya varıldı. Uçakların bedeli peşin ödendi. Türkiye’nin kasasından en az 1,5-2 milyar dolar çıktı. Uçakların tamamı en geç 2008 yılında teslim edilecekti.
Aradan beş yıl geçtiği halde uçaklardan bir tekinin bile teslim edilmediği, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın birkaç gün önce İstanbul CHP Milletvekili Oktay Ekşi’ye verdiği yanıtla ortaya çıktı.
İsmet Yılmaz “Gecikme nedeniyle firma devletimize tazminat ödemiş midir?” şeklindeki soruya “BOEING firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” yanıtını verdi.
Bu sütunda konuyu zaman zaman ele aldık. Israrla firmanın gecikmeden dolayı ceza ve tazminat ödeyip ödemediğini sorduk.
Geçmişte anlaşmadaki tazminatların ödendiği açıklanmıştı...
Şimdi ise Bakan bey, “gecikme cezası” ile ilgili işlemlerin yeni başlatıldığını ifade ediyor... Ne kadar tazminat alınmıştır? Gizleniyor!
Kısacası... Boeing firmasına 1,5-2 milyar dolar kredi, hatta avanta verilmıştır. Durumun başka izahı yok. Yazık bu millete...

Müjdeye limon!
Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki günkü grup toplantısında, çocuğu askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere ayda 250 lira yardım yapılacağı müjdesini verdi. Müjdeye normal olarak herkesin sevinmesi gerekiyordu ama sevinmeyenler de oldu. Eski CHP milletvekillerinden Altan Tuna onlardan biriydi. Dün telefonda neden sevinmediğini anlattı:
“Başbakan’ın yeni bir şey gibi sunduğu bu yardım yasalarımızda zaten var ve talep eden ailelere zaten yapılıyor. 15 Ağustos 1941 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanıp halen yürürlükte olan 4109 sayılı yasanın adını da vereyim; Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkındaki Kanun. Yasada, söz konusu yardımların ne şekilde yapılacağı, dağıtılacak paranın hangi kaynaklardan temin edileceği vs. ayrıntılı bir şekilde belirtiliyor. Ayrıca 1924 yılında çıkan 442 Sayılı Köy Kanunu’nda da çocuğu askerde olan köylü ailelere o köy halkının mecburi yardımının nasıl olacağı... Tarlasını, bağ ve bahçesini imece usulüyle nasıl ekip biçeceği, harmanını nasıl kaldıracağı ayrıntılı şekilde yer alıyor. Dolayısıyla evladı askerde olan ailelere hem maddi hem fiziki yardım yasalarımızda zaten mevcut. Ben, kaymakamlık yaparken pek çok aileye bu tip yardımlar yapılmasına onay vermiştim.”

“Fazıl Say’a verilen 10 ay hapis cezası için” Tayyip Erdoğan “Bizi bunlarla oyalamayın” diyor.
Evet! Onlarla yargı “oyalanıyor”...
Akif Kökçe

Sav
Dünya adalet tarihinde görülmemiş sahneler yaşanıyor mahkemelerimizde...
Ergenekon davasında esas hakkında mütalaaya karşı savunmalar için süre kısıtlaması konuldu.
Örgüt üyeliğinden yargılananlar 1 saat, örgüt yöneticiliğinden yargılananlar 2 saat savunma yapabiliyor.
Salona bir kronometre de konuldu. 1 veya 2 saat dolunca ifade şıp diye kesiliyor.
Ortada 2700 sayfalık bir suçlama dosyası var.
Gizli, açık onlarca tanık dinlenmiş.
Sanıklar artık son savunmalarını yapacaklar. Bütün suçlamalara yanıt verecekler.
Bunun için 1-2 saat süre veriliyor kendilerine. Avukatların yapacağı savunmalar da bu süreye dahil.
Elbet bu durumda savunmalar eksik kalacak. Ve son karara şu yazılacak:
- Sanık, hakkındaki bazı suçlamalara yanıt verememiştir.
Avukatlara göre istenen de zaten budur.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Fazıl Say piyano çaldığı için ceza yemedi” demiş.
Herhalde yani... Bu sıralar çalmak suç değil ki...
2. Abdülhamit’in torununa babası siyaset izni vermemiş.
Normaldir. Piyasada 2. Abdülhamit enflasyonu var çünkü!
Fahrettin Fidan

101
Sadece son 1 ayda toplam 101 KCK’lı serbest bırakılmış. Haber dün OdaTV’deydi...
KCK’li tutukluların serbest bırakılması Öcalan’ın baş koşulları arasında yer alıyordu.
Evet tutuksuz yargılama esastır...
Ama bu kuralın yalnızca KCK’lilere ve dayatma üzerine uygulanması adalet adına soru işareti yaratıyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar