Kuşlar Özgür Müdür?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ödev kategorisinde gamzeozan tarafından oluşturulan Kuşlar Özgür Müdür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,477 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ödev
Konu Başlığı Kuşlar Özgür Müdür?
Konbuyu başlatan gamzeozan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan OzlemK

gamzeozan

Felsefe.net
Yeni Üye
11.Sınıf öğrencisiyim. Felsefe kitabındaki "İyi ve Kötü Nedir?" konusundayız.Öğretmen "Kuşlar Özgür Müdür?" sorusunu sordu ve ben cevabı anket tarzında yapmaya karar verdim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Ben kendi yorumumu da söyleyeyim:
Bence kuşlar özgür değildir. Çünkü; kendi istekleriyle uçmuyorlar, uçmak doğalarında olduğu için uçuyorlar. Kısacası sürü psikolojisi yaşıyorlar.
Cevaplarınızı bekliyorum...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Insanlarda dogalarinda oldugu icin konusuyor deyip istem disi konustugunu soylemek mantiksiz. Burada uzerinde durulmasi gereken kavram kuslardan ziyade ozgurlugun tanimi olmali. Ozgurluk kavrami genelde kuslarinki ile kiyaslandigi icin deyim olarak dilimize oturtulugu icin ozgurlugun yanina hep kus koymusuzdur. Kuslar gibi ozgur olmak istiyorum. Yada bir kusu gorup keske onun kadar ozgur olsam gibi. Cunku insanlar olarak kuslarin istedikleri her yere ucabilecegini gokyuzunde bir engelle karsilasmayacagini dusunuruz. Ozgurluk kavrami sonsuzluk ile bagdasmaktadir. Bu yuzden gokyuzu secilmistir. Cunku gozun goremedigi baslangici ve sonu vardir. Insanlarin ozgurlukten kasitlarida gozlerinin goremedigi seylere ulasmada sinir olmamasidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
özgürlük kavramı üzerinde yoğunlaşırsan; araştırıp incelemelerde bulunursan, ankete gerek kalmadan sorunun yanıtını bulacağına inanıyorum. hem de yanıtın kendince olacaktır.

gamzeozan

Felsefe.net
Yeni Üye
Zaten kendi yorumumda olacak ama ben herkezden farklı birşeyler yapmak istediğim için böyle bir yola başvurdum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bağsız olmak özgürlük müdür? ya da kanatların sosyal yapıları insana göre nasıldır?

...
farklılaşmak istediğine ve anket yapmayı düşündüğüne göre anket sorularını hazırla ve sorular şeklinde özgürlüğü aramayı sürdür...öneridir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Kuş özgürüm diyorsa özgürdür, kafesinde maması yiyor dışardaki tehlikeleri biliyor ve mutluysa özgürüm der özgür olur. Başka kuş dışarıdadır özgür değilim diye cik cik öter. Özgürlük zihinde başlar.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
kuşlar özgür değildir...çünkü özgürlük istediğin yere uçabilmekle belirlenmez yani yapının bir fonksiyonu değildir...özgürlük,zorunluluğun bilincine varmakla başlar ve zorunluluğun gereğini yerine getirmekle gerçekleşir...istediğini yapabilmeyi özgürlük olarak tanımlamaya bayılırız...uçmak istiyoruz, ama yer çekiminin ve aerodinamiğin temel yasalarının bilincine varmadan ve bu yasalara - ki doğa yasaları her zaman bir zorunluluğu ifade eder- uygun davranmadan ,uçabilir miyiz...asla....özgürlük,insana ait bir kavramdır ve zaten insanın problemidir, kurdun ,kuşun,kum tanesinin değil...onlar olduğu yerde durur,uçar,koşar...ama özgürlük problemi yaşamazlar...onlar zaten kendidirler,...oysa insan ,ayakbağlarından kurtulup bir türlü kendi olamamıştır,ama umutluyum,kendisini özgürce gerçekleştireceği günler gelecektir...yenilgimiz,şimdiliktir.....

OzlemK

Felsefe.net
Yeni Üye
kuşlar içgüdüsel olarak hareket ederler.bu şekilde davranmalarının nedeni düşünme yetilerinin olmamasıdır.biz insanlar hayatımızın çoğunu yürüyerek geçirmeye mecburuz.elimizde başka birseçeneğin olmaması ve başka bir şekilde yaşamaya alışmadığımız için kuşlar bize özgürmüş gibi gelir.uçtukları için. aslında onların gözüyle dünyaya baktığınızda herşey gayet normaldir. onlar bilmez biz insanların onlara özendiğini.bizlerinde kendileri gibi uçmak istediğimizi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar