Kisisel ve Yasamin Getirdigi Sorunlar Kosesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Kisisel ve Yasamin Getirdigi Sorunlar Kosesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,467 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Kisisel ve Yasamin Getirdigi Sorunlar Kosesi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bizler burada, sanal dunyada ve dunyanin cesitli yerlerinden, bir platformda; biribirimizle; bilgi, birikim, tecrube ve bilinc alisverisi yapan bir aileyiz.

Bu ailede; her turlu dusunceden uyeler oldugu gibi; her yas grubundan da uyeler var. O yuzden, her uyenin; diger uyeye gore; hem yasami hemde iliskileri farklidir. Dolayisiyle, her uyenin; bilgisi, bilinci, birikimi ve deneyimi hem farklidir, hem de farkli konulardadir.

Bilhassa, genc uye arkadaslarimizin; paylasmak istedigi kisisel sorunlari, sorup ogrenmek istedigi kendi ile veya yasamini surdugu cevre ile ilgili, sorular ve bilgiler olabilir. Eger, uyeler; aile ici bu sorunlari cok ozel hissetmeyipte; genel hissederlerse ve konunun isimsel ve ozel kismina girmeden genel bir soru/sorun olarak, bu kosede paylasabilirler.

Tabi, isteyen aile uyeleri; ozel mesaj yoluyla, bilgisine guvendikleri kisilere; kendileri ile ilgili ozel/genel soru ve sorunlari iletmeye de devam etsinler. Burasi da ; tum ailenin paylasabilip te; hem soru-sorun; hemde cevap-cozum ureten bir kosesi olsun.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Psikolojik sorunlar köşemizde mevcut fakat ilgili moderatör arkadaşımız uzunca bir süredir online olmamakta. Açıkçası bu konuda hem burada, hem de

http://www.felsefe.net/psikolojik-sorunlarimiz/

başlığı altında psikolog arkadaşlarımızdan başvuralar olması durumunda moderatör olarak ekleyebiliriz. Bu şekilde iletişimi daha hızlandırmış oluruz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Psikolojik sorunlar köşemizde mevcut fakat ilgili moderatör arkadaşımız uzunca bir süredir online olmamakta. Açıkçası bu konuda hem burada, hem de

http://www.felsefe.net/psikolojik-sorunlarimiz/

başlığı altında psikolog arkadaşlarımızdan başvuralar olması durumunda moderatör olarak ekleyebiliriz. Bu şekilde iletişimi daha hızlandırmış oluruz.

Ben aslinda konuyu psikoloji ile sinirlamak yerine, tum yasam ve iliskinin getirdigi sorunlari kast etmistim.

Bildigin gibi toplumumuz da birey bilinci yoktur ve genelde yasam ve iliskinin her turlu sorunu kisice dile gelmez, ya da dile getirimi bir "korku" verir.

Iste bu temelde zaten dile gelecek her turlu sorunun kisinin ozel hayatini desifre edecek bir icerikte olmamasi gerekir.

Bunu bir yerde ailenin fertlerinin sorunlarini ozel hayati desifre etmeden ve isim vermeden aile "buyuklerine" korkusuzca ve arkadasca/dostca aciklamasi olarak ta degerlendirilebilir.

Sitemizde 17 yasi dahil, bir suru ailemizin genci var. Turkiye toplumunda hele hele su donemde yasam ve iliski surmek, belki de en zor imtihanlardan biri. Iste bu imtihani en azindan gecerli bir not alarak surdurmek adina bizaile buyukleri buradayiz.

Ayni zamanda aile yasitlarinin biribirini algilamasinin mantikliligi temelinde konu ile ilgili yasanmis olan tecrubelerinin ve onerilerinin dile gelmesi,bu koseyi "aile birlikteligi ve sagligi" kosesine dondurebilir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
İlave bilgi vermek açısından diğer başlığı da yazdım. Yoksa burada açılan başlık gayet yerinde. Hep birlikte geliştirmeye çalışacağız.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Dikkat

İleri derecede psikolojik sorunlarla psikiyatristler ilgilenir, tamam. Onlar doktor olmuşlardır ve çok çalışmışlardır ki bu başlığın psikiyatrik sorunlardan ziyade psikolojik sorunlar için açıldığı belli ama psikolojik sorunlarla da psikologlar ilgilenir. Psikolog dediğimde fen edebiyat fakültesinden 4 yıl psikoloji bölümü okuyan kişilere verilen ünvandır hatta sadece ünvandır, terapi sertifikası almadan görüşmeleri bile yasakken bu başlık altında tanımadığım şahıslarla ve görüşme odası dışında bir yerde terapi niyetli bi'şeyler yapmanın pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Yapmayın da demiyorum ama sonuçlarının sorumluluğu üzerine alarak yapın.

Kısaca özetlersem ki: Evde bozulan musluğu tesisatçı çağırıp tamir etmek yerine babanıza yaptırırsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Belki es kaza tamir eder ama tüm tesisatı da bozabilir. Ama psikoloji bir mal ya da bir su tesisatı değildir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
İleri derecede psikolojik sorunlarla psikiyatristler ilgilenir, tamam. Onlar doktor olmuşlardır ve çok çalışmışlardır ki bu başlığın psikiyatrik sorunlardan ziyade psikolojik sorunlar için açıldığı belli ama psikolojik sorunlarla da psikologlar ilgilenir. Psikolog dediğimde fen edebiyat fakültesinden 4 yıl psikoloji bölümü okuyan kişilere verilen ünvandır hatta sadece ünvandır, terapi sertifikası almadan görüşmeleri bile yasakken bu başlık altında tanımadığım şahıslarla ve görüşme odası dışında bir yerde terapi niyetli bi'şeyler yapmanın pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Yapmayın da demiyorum ama sonuçlarının sorumluluğu üzerine alarak yapın.

Kısaca özetlersem ki: Evde bozulan musluğu tesisatçı çağırıp tamir etmek yerine babanıza yaptırırsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Belki es kaza tamir eder ama tüm tesisatı da bozabilir. Ama psikoloji bir mal ya da bir su tesisatı değildir...

Bence konunun bu sekilde ifade edilisi, konuya profesyonel bir yanasimdir. Burada vurgulanmak istenen ise sorunu olan bir aile uyesinin hem sorununu dile getirerek rahatlamasi hem de bu konuda ona verilen yanitlarin yardimci olmasi amacidir.

Kimsenin site de konuya profesyonel yanasacagi dusuncesinde degilim. Ustelik boyle bir durum vuku buldugunda da onerilecek tek sey,kisinin profesyonel yardim almasi olacaktir.

Bir ailede anne baba, abi abla v.s. evin kucugu hastalandiginda hepsi onu rahat ettirmek icin ellerinden gelen maddi ve masnevi yardimi esirgemezler. Eger ortada ciddi bir durum varsa da, o zaman da profesyonel yardim icin seferber olurlar. Mesela hastaligin ciddiyetine gore ambulans cagirilir,ya da doktor cagirilir ya da cocuk hastahaneye goturulur.

Iste bu basligin amaci da budur, yoksa kimse profesyonellige soyunmaz ve soyunamaz. Ayrica boyle bir gereklilik algisinda da gereken profesyonel yardim ile ilgili bilgiler ve oneriler yapilabilir.

Dolayisiyle b baslik bir tedavi basligi degildir, bir cesit "ic dokme" ve kendince "derdini" paylasip, rahatlamabasligidir.

Ayrica her kisi bilmelidir ki, sorunu,derdi v.s. ne olursa olsun, onun her turlu rahatliginin ve tedavisinin cozumunun ne oldugunun kararini da sorununu derdini acan kisi verecektir.

Kimse kimseye o kisi istemedikce bir sey yaptiramaz ve yaptirmamalidir. Son karar her zaman kisinin kendine aittir. Burasi da bir aile olarak kisinin bu karari almasinda her yanit veren kendi duzey bilgisini birikimini yanit, gorus ve oneri olarak sunmak ve kisinin rahatlamasinda yardimci olmaktir.

Ayrica kisinin her turlu sorununun bir ic dokme olarak yansimasi da, onun kendi rahatlamasini saglayacaktir.

Umarim basligin amaci ve icerigi algilanmistir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar