Kİmya...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ÖzcanY tarafından oluşturulan Kİmya... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,948 kez görüntülenmiş, 40 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kİmya...
Konbuyu başlatan ÖzcanY
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Ama neyin mükemmelliyetçiliği,Analitik kimyanın mı yoksa biyokimyanın mı ?

ilk aşamada mükemmel kavramının içeriği,sonrasında kullanıldığı yerlere geliriz...
mesela;"mükemmel çıkış olarak türkçe bir kelime değildir,ancak çıkışındaki ifadesini yitirerek türkçeleştikten sonra aslına uygun kullanılmamaktadır..." dediğimde bana söyleyeceğin nedir?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Arzunuza katılıyorum. İyi yazışmalar.

Hangi arzuya sitede su veya bu kavrami kullanip kullanmama arzuya mi baglandi, bu nasil bir zihniyettir? Madde kullanimini da kullanilmamasini ya da inanc, ideoloji v.s. arzulayin o zaman.

Ben hermadde yerine fenomen ve her dusunce ya da soyut deger yerine numen kullaniyorumn ve bunlar da bilimsel kullanimlardir. Sizler gibi metafizik bir kullanim zorunda degilim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Başlığın konusunu dağatmayalım. Sayın Kadir Uzun size bir şey dayatılmış değil.Siz kendinizi nasıl ifade ediyorsanız öyle ifade edin. Bir itirazınız varsa bana özel mesaj yazınız.

F

faust

Ziyaretçi
ilk aşamada mükemmel kavramının içeriği,sonrasında kullanıldığı yerlere geliriz...
mesela;"mükemmel çıkış olarak türkçe bir kelime değildir,ancak çıkışındaki ifadesini yitirerek türkçeleştikten sonra aslına uygun kullanılmamaktadır..." dediğimde bana söyleyeceğin nedir?

Hiç bir şey,tencere farklı yerlere yuvarlanıyor kanaatimce,gramer/köken/etimoloji hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü bunun için hiç donanımım yok (edebiyat derslerimi hep geçer notla geçmişimdir)

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
peki,ben yardımcı olmaya çalışacağım...

1-arapça... (kelimenin kökeni...)

Mükemmel=tekamülde en üst seviyeye ulaşmış...

2-Osmanlıca-eski türkçe

Mükemmel=Tamam. Olgun. Noksansız. Eksiksiz. Kemal bulmuş. Kemale erdirilmiş.

3-günümüz türkçesi..

Mükemmel=Eksiksiz, kusursuz, tam, yetkin, şahane

özet olarak...

mükemmel=tamam olmuş,noksanı kalmamış,tekamülde en üst seviyeye ulaşmış demek olduğuna göre,
insanın mükemmeliği kimyasal anlamda ne anlama gelebilir???

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
mükemmel Ar. mukemmel
sf. 1. Eksiksiz, kusursuz, tam, yetkin, şahane:

Boyle bir gozlem bilimsel olarak yoktur, bu sadece aklin kendini inandirdigi ve kendine dogrulayarak gerceklestirdigi bir kavramdir. Fenomende boyle bir kavram yoktur. Kavram tamamen numenal yetinin bir akil tatmini degeridir.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
sevgili faust,
senden özür dileyerek bu başlıktan çekildiğimi bildiriyorum...

F

faust

Ziyaretçi
Kimya üzerine yayınlayacağım makalelerim var,onları burada paylaşacağım yorum yazıp bilgi paylaşımı içine girebiliriz Özcan hocam

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
karşılıklı saygının olduğu ve kirletilmeyen her ortamda paylaşım yapabilirim dostum...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
peki,ben yardımcı olmaya çalışacağım...

1-arapça... (kelimenin kökeni...)

Mükemmel=tekamülde en üst seviyeye ulaşmış...

2-Osmanlıca-eski türkçe

Mükemmel=Tamam. Olgun. Noksansız. Eksiksiz. Kemal bulmuş. Kemale erdirilmiş.

3-günümüz türkçesi..

Mükemmel=Eksiksiz, kusursuz, tam, yetkin, şahane

özet olarak...

mükemmel=tamam olmuş,noksanı kalmamış,tekamülde en üst seviyeye ulaşmış demek olduğuna göre,
insanın mükemmeliği kimyasal anlamda ne anlama gelebilir???

sevgili faust,
eğer arzu edersen buradan devam edebiliriz...

mükemmelik,yani tekamülde en üst seviyede olmak ne demektir ve insan kimyasının bu anlatımda yeri nedir?

F

faust

Ziyaretçi
Kimya hakkında konuşmak isterdim hocam ama kısmet değilmiş yani allah yazmamış!

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Kimya hakkında konuşmak isterdim hocam ama kısmet değilmiş yani allah yazmamış!

Istersen kimyanin sadece bir fenomen mi, yoksa bir numenal yetisi var mi? Konusunu konusabiliriz.

Ben kimyanin sadece bir fenomen oldugunu ve numenal yetisi olmadigini, kimya ya verilen tum numenal yeti degerlerinin bir insanoglu yapilandirilmisligi oldugunu soyluyorum.

Eger beyinin numenal yetisi varsa ve bunu kullaniyorsa, bu beynin sadece kimyasal yapisindan kaynaklanmaz. Beyine bu yetiyi veren baska fenomenler de faktorler de ogeler de mevcuttur.

Ayrica "bir kisinin kimyasi" ile bilimin bir dali olan kimyayi ve kimyasal olanin ne oldugu farklarini da ortaya koymak lazim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Elbette sayın Kadir Uzun. Kimya bir bilim dalıdır. Kendisinde bu dedikleriniz nasıl olabilir?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Elbette sayın Kadir Uzun. Kimya bir bilim dalıdır. Kendisinde bu dedikleriniz nasıl olabilir?

Bilemem siz bir materyalist olarak siziun icin olmayabilir de; siz bir de idealistlere, varolusculara, fizik otesi inanirlarina ve fenomene her turlu numenakl yeti soyut degerini ekleyenletre sorun.

paslıçivi

Üye
Yeni Üye
Beyine bu yetiyi veren baska fenomenler de faktorler de ogeler de mevcuttur.

bu bahsettiğin başka fenomen/faktör/öğe derken neyi vurguluyorsun sayın Uzun (sana böyle hitap etmek biraz garip geldi sevgili e.i :) )

somuttan soyuta gittiğinin, bunun dışına çıkmayacağının farkındayım ama yine de burda vurgulamak istediğini merak ettim..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar