Katil Erkek (XYY Sendromu)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Biyoloji kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Katil Erkek (XYY Sendromu) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,549 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Biyoloji
Konu Başlığı Katil Erkek (XYY Sendromu)
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan telrunya

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
XYY Sendromu, nadir görülen bir hastalıktır. Henüz anne karnına girmeden sperm hücresi bölünmesi sırasında ortaya çıkar. Bilindiği gibi erkekler, XY kromozomundan oluşurlar. Ancak tek bir Y kromozomunun fazlalığı (gamet oluşumu sırasında mayozun ikinci evresinde Y kromozomlarının ayrılmamasıyla YY kromozomlu spermler oluşabilir ve bu spermler normal bir yumurta hücresini dölleyebilir) yani XYY oluşumu bu sorunu ortaya çıkartır.

Boyları ortalamadan daha uzundur. Gelişme geriliği ve davranış sorunları yaşarlar. Doğurganlıkları normaldir. Yaygın olmamakla beraber bazılarında zekâ geriliği de görülebilir. Bu kişiler tepkilerini şiddetle ortaya koyarlar, hatta cinayet işlemeye bile daha meyillidirler.

Yapılan araştırmalar cinayet sanıklarının % 4 ünün bu hastalığa sahip olduğunu göstermiş. Bu araştırmaların doğruluğu elbette tartışılabilir. Fakat ortada bir bilinen var. Bu kişiler şiddete eğilim gösteriyorlar.

Şimdi soruma gelmek istiyorum. Bu hastalığı olan bir cinayet sanığı olsun. Sizce bu kişi kanunlar önünde diğer sağlıklı sanıklar gibi mi değerlendirilmelidir? Değilse nasıldır?

Ayrıca bu kişilere özel ilgi gösterilmesi gereklidir. Psikolojık yardım almaları da gerekir. Bu hususta ailesi cezalandırılabilir mi? Veya yönetimin bu hususta suçlanabilmesi mümkün müdür? Çözümünüz nedir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bilimsel bir açıklama değil, bu nedenle bilimsel açıklama yapılamaz. insan sosyal bir canlıdır, kromozomlar belirleyen değillerdir.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bilimseldir ve fakat bilimsel açıklama beklemiyorum. Kişisel yorumlara sundum.

İnsan sosyal bir can-lıdır. Hücreler, genler, kromozomardan oluşur. Bu kromozomlar öyle önemlidir ki genotip (cinsiyetimiz) ve fenotipimizi (fiziksel özellikler) belirler. Ve dahasını da örnekledim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
tarihsel bellek ve genetik özellik tek başına belirleyen olsaydı eğer o zaman sadece makineler gibi bireyler üzerlerine düşen görevleri yaparlardı; robotlardan farkımız kalmazdı; bu ise tam anlamıyla fatalizm/kadercilik/determinizmdir ki, doğru değil

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsan sosyal bir can-lıdır derken kastettiğim buydu. Sadece genleri olan canlılar değiliz, sosyalliğimiz burada devreye giriyor. Sorularımı zaten bu yönüyle sundum.
Bu hastalığın belirleyeni kesinlikle ve tamamen kromozom anomalisidir. Psikolojik etkisiyse şiddet eğilimidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kriminal çalışmalar bu şekilde yapılmaz; yer, zaman, coğrfaya, yaş, eğitim, üretim, cinsiyet, paylaşım, çalışma hayatı, vb. çok faktörler kullanılır?

kişiyi suça iten etkenler öyle söylendiği gibi kromozomlarla sınırlandırılıp kategorize edilmezler?

"suçu toplum hazırlar, birey işler" Baccariya öyle diyor/İtalyan Hukukçusu

biraz düşünmek gerek bu söz üzerine...

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
kriminal çalışmalar bu şekilde yapılmaz; yer, zaman, coğrfaya, yaş, eğitim, üretim, cinsiyet, paylaşım, çalışma hayatı, vb. çok faktörler kullanılır?

Kesinlikle öyledir fakat farkı gözetmek gerek. Bu hastalıkta olanların suça eğilimli oldukları gerçektir. Suç işleyenlerde yapılan araştırmanın haricindedir ve bu farka dikkat etmek gerekli. Yani şöyle söyleyebilirim. XX kromozu taşıyan birey bayandır değil mi? Keza XY kromozomu taşıyan erkek? XXX kromozomu taşıyan zeka geriliği olan süper dişi? XYY kromozomu taşıyan birey de şiddet eğilimi gösteren erkektir.

kişiyi suça iten etkenler öyle söylendiği gibi kromozomlarla sınırlandırılıp kategorize edilmezler?

Katılıyorum. Burada sanığın belirleyenin ilki kromozomlarıdır. Bu gen diziliminde olduğundan 'biyolojik' olarak suça eğilimlidir. Gerisi ise sosyal olarak üzerine işlenir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kalıtımsal ve genetik suça eğilimli insan tanımı bilimsel değildir; buna katılmıyorum. "insan" tanım olarak bir sosyolojik varlık ise kalıtımın etkisi ancak onun belirlediği ölçüde vardır. Bu ise, yaşadığı sosyal/ekonomik/politik çevresi ile sıkı ilişşki içerisinde olup salt kalıtım ile açıklanamaz.

suş neden işlenir?

suçu belirleyen ögeler nedir?

suç nedir?

suçun tanımı yapılırken normatif alanda olduğumuzu ne kadar biliyoruz?

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu konudaki araştırmalarımı sürdürüyorum. Bununla ilgili bir oryantasyon buldum. Burada bu gen dizilimindeki bireylerin özel ilgiyle büyütüldüğü takdirde zihinsel problemleri olmayacağı yazıyor. Fakat yeterli ilgi, uyarı, sevgiden uzak yaşadığı takdirde, sosyal ve zihinsel problemler yaşayacağı söyleniyor. Bu bireylerin psikiyatrik ve psikolojik danışma ve tedavi eşliğinde yetiştirildiği takdirde, şizofreni, depresiflik ve diğer sosyal ve zihinsel problemler yaşamayabilecekleri yazıyor.

Anlayacağımız üzere bu bireyler ÖZEL bir ilgiye gereksinim duyuyorlar. Sıradan sanıklar gibi yargılanmaları doğru mudur? Ailelerin payı, konumu nedir?

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
İngiliz bilimadamları, suç eğilimini belirleyen bir gen belirlediler. Suç geninin kontrol ettiği 'monoamine oxidase A (MAOA)' adlı enzimin gereğinden az salgılanması, küçüklükte görülen kötü muameleyle birleşince, ileri yaşlarda saldırganlığa sebep oluyor.
Londra King's College'da bir gurup bilimadamı tarafından yürütülen araştırmalar, erken yaşlarda kötü muamele gören gençlerde sonraki yıllarda ortaya çıkan anti-sosyal davranışların, genetik yapılarından kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Buna göre, kişinin çevresine karşı hassasiyetini, genetik yapısı belirliyor.

Uzmanlar, küçüklüklerinde kötü muamele görmüş 154 genç üstünde araştırma yaptılar. Sözkonusu geni taşıyan gençlerin, bu genin kontrol ettiği ‘‘monoamine oxidase A (MAOA)’’ adlı enzimin az salgılanması sonucu daha saldırgan olabilecekleri anlaşıldı.

MAOA enziminin görevi, saldırganlık gibi tepki durumlarında ortaya çıkan beyin salgılarını parçalayarak etkinliklerini azaltmak.
Araştırmacılar arasında yer alan Prof. Terrie Moffitt, ‘‘İnsanların üçte biri MAOA enziminin düşük oranlarda bulunmasına neden olan genetik yapıya sahip ve biz araştırmanın ilk aşamasında genetik yapımızla suç arasında bir bağ bulamadık. Ancak, riskli genetik yapıya sahip bireylerin kötü muameleye maruz kalmış olmaları halinde, anti-sosyal davranış geliştirmeye daha eğilimli olduklarını keşfettik’’ dedi.

Alıntı: Hürriyet

Sosyobiyoloji üzerine araştırmalar yapan, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Biyokimya Laboratuarı Gen Yapısı ve Düzenleme Şefi Dean Hamer ve Washington Scripps Howard Servisi’nde editörlük yapan Peter Copeland’ın ortaklaşa yazdıkları “Genlerimizle Yaşamak (1999)” kitabında, çoğu kişilik özelliklerinin doğuştan geldiği ve kişilik çeşitleri arasındaki farklılıkların çoğunun genlerdeki farklılıkların sonucu oluştuğunu söylemektedir. Bu bağlamda şiddet ve saldırganlık da genetik köklere sahiptir. Bazı insanlar diğerlerine karşı sert ve ani çıkışlar yapmaya daha meyillidir. Bu meyilin sebebi de insanda bulunan suç genidir. Bir insanın şiddet yanlısı ya da saldırgan olup olmaması ile genleri ve buna bağlı olarak da psikolojisi ve/veya hormon seviyeleri arasında ilişki vardır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar