Karl Marx ve Realizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ödev kategorisinde gülden tarafından oluşturulan Karl Marx ve Realizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,906 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ödev
Konu Başlığı Karl Marx ve Realizm
Konbuyu başlatan gülden
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Süreyya Önal

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye
karl marx ın sosyal bilimlerdeki realist yaklaşıma katkıları nelerdir?..bu benım sınav sorum konu hakkında fazla bilgim çok az bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? şimdiden teşşekkür ederim

fides

Kahin
Yeni Üye
Cevap: karl marx yardım

Konuyu açarken o kadar aceleye getirip yazmışsınız kontrol etmeye gerek bile duymamışsınız ki yazınızdaki bozukluk dikkatinizi bile çekmemiş. Öncelikle forum üyelerinin en rahatsız olduğu ödev konusu. Nedeni de konuyu sizin gibi açıp tek konu menfaati çerçevesinde ele almaları.daha ılımlı bir hava yaratmanız için yetersiz diye nitelendirdiğiniz bilgilerinizin neler olduğunu öğrenmek isterim konu gidişatı daha yerinde olur. Diğer sorularım da şöyle marks ve realizmi bu başlık altında araştırdınız mı? Maks ve materyalizm/materyalizm ve realizm konularını araştırarak açıklayabilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam marksizme neden bilimsel/realist sosyalizm denmiştir bunu araştırırım. O zaman konu tam ana yerinden ele almış olursunuz.

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

marksın toplum hakkındakı goruslerıni hemen hemen tum cızgılerıyle bılıyorum.materyalızme getırdıgı yenı bakıs acısı olan dıyalektık-tarıhsel boyut hakkındada bılgı sahıbıyım.eksık oldugum konu realıst yaklasımı okuyorum ancak marks la ılıskılendıremıyorum.yanı realızmı tam anlamıyla marksla ılıskılendırecek kadar anlayamadım.yanı hıc arastırmaya yapmadan dırek cevaba ulasmaya calısmıyorum.temellendırmeye calısıyorum fakat somut sonuclar elde edemedım.

fides

Kahin
Yeni Üye

Dediğim gibi özellikle Marks sosyalizmine neden realist sosyalizm denmiştir bu sorunuzun cevabı aslında.marksizm diyalektik yöntemini realizmle açıklayabilirsiniz.gene tüme varım yöntemi de ana kaynaklarımızdan biri.isterseniz ben size sorular sorayim siz cevaplarinızla konuya cevaplar yazın.Marksizmin yöntemi neden idealizminden farklıdır? Marksizm toplumu nasıl inceliyor? Realizm nedir? Yöntemi nedir?
Forumda felsefe sözlüğü ve ideolojiler vs.konuları var buralardan yararlanabilirsiniz.size link veremiyorum su an telefondan yazıyorum çok uğrasmam gerekiyor ama benim profil sayfama giderek bulabilirsiniz. ya da forumda arama yöntemi ile ilgili başlıklara ulaşabilirsiniz.konuyla ilgili bulgularınızı buraya yazarsanız gene eleme yapabiliriz birlikte.tabi her şeyi eklemeyin:) öz bilgiler yeterli olacaktır. bu arada en son ne zamanda kadar lazım bu konu?

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

idealizmden farklı olarak tarıhsel bır boyut kazandırıyor marks..toplumu tarıhı sureclerı ele alarak bır butunhalınde ıncelıyor.toplumdakı uretım sekıllerını kullanarak acıklıyor...realızm ve yöntemı hakkında bırsey soyleyemıyorum anlayamadım reazlımı zaten..yarın 9:30 a kadar lazım 100 puanlık bır soru.sorunun ıkıncı bolumundede toplum kuramını ve ıktısatcılara yonelttıgı elestırılerı acıklamamızı ıstıyor..2. bolumu hallettım ancak o realızme marksın katkısı ne onu hala cevaplandıramadım.

fides

Kahin
Yeni Üye

Ya acil bir durummus.nasıl yapsak.telefonla bağlaniyorum benden daha cabuk bulguya ulaşabilirsin.hemen forumda felsefe sözlüğünu aç okumaya başla.marks'in ekonomistlere yönettiği eleştiri değil mi?ona göre bir yöntem uygulayacağız çözüm olarak

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

marks kendınden oncekı dusunce sıstemlerı olan ıdealızm ve materyalızmın elstırısını yaptıktan sonra, bu dusunce sıstemlerını gelıstırerek materyalızmı tarıhsel boyutuyla ele alır.marksın bakıs acısını dısıplınlestıren dıyalektık yontemdır.marks hegelden dıyalektıgı alır ancak onu ters cevırerek ayakları uzerıne oturtur.hegel (dıyalektık ıle) dusunce arasında catısmaları ıncelemıstır.marks ıse catısmayı yasanan dunya ıcerısınde bulmustur.acaba bu noktadamı realıst oluyor marks

fides

Kahin
Yeni Üye

Sen ilk başta marksin ekonomistlere olan eleştirisini kastettin? Söyler misin ona göre makale yönlendireceğim

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

suan sızlukte marksı okuyorum.gelıstırdıgı toplum kuramınıın ana hatlarını ve ıktısatcılara yonelttıgı yontemsel elstırılerı ele alarak tartısınız soruun devamı bu

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

sorunun tamamını yazıyorum "karl marxın sosyal bılımlerdekı realıst yaklasıma katkıları nelerdır ?gelıstırdıgı toplum kuramınıın ana hatlarını ve ıktısatcılara yonelttıgı yontemsel elstırılerı ele alarak tartısınız

fides

Kahin
Yeni Üye

Forumda felsefe sözlüğünde sosyalizmin aciklamasi ve realizmin aciklamasina iyice bak ve nesnellik kavramına özellikte dikkat et.

Eleştirel yöne dikkat etmelisin.dediğim yazıları google'dan bakar misin isine yarayacagini dusunuyorum
Sosyalizm,ve demokrasi/nafiz tok
Sosyalizm utopya degil,tarihin ve bilimin dayattigi zorunluluktur bir yazi var nette oradaki alintilarda kaynak olarak belirtilen /ekonomi politigin,elestirisi diyor ona da bakarsin.
arama butonu var forumda onu ac konu basligi olarak arama yap uye olarak da mavimor yaz.bu konuyu o acmisti o konuda bircok bilgi paylasilmisti.

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

yazılan kaynaklara eriştim okumaya başladım şuan..sizide yoruyorum telefondan girdiğiniz halde

fides

Kahin
Yeni Üye

Gerçekten zor telefonla istediğin dökümü ulaşımdan sana.bu kadar benden ama verdiğim kaynaklarda sorularının cevabi var.realizm gerçekliktir marksizme bunutemel alır ona göre tez sentez ve antitez yapar.
Gene bir oner sinav kagidinda marks'in sözlerinden yararlanmalisin. http://www.felsefe.net/j-k-l/2773-karl-marx-ait-ozlu-sozler.html ilk sozlerden 6.veya 9.sozu realizmlebaglanti kurarkenaciklayabilirsin.daha artistik durur:)

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

eleştiriler boyuta yazacaklarım kafamda dahada netlestı kaynakları okuyunca..realizmi de hegelin yaklasımına getırıdıgı yenı yaklasımı kullanarak acıklamaya calısacagım.özlü sözlerede yer vermeyi planlıyorum. dokuzuncu söz hegelin ideasını degıstırıp yenı boyut getırmesını cagrıstırıyor hatta bırebır onu acıklıyor.yani cok tessekkur ederım.gercekten kafayı yemek uzereydım.çalışma ekonomısı okuyorum ve bılımsel arastırma ve yontem dersınde böyle bir soru soruluyor afallıyo ınsan tabi..cok yardımcı oldunuz bana ne kadar tessekkur etsem azdır soru ısaretlerım suan cok daha az.

fides

Kahin
Yeni Üye

Rica ederim ama siz de hayirsiz uyelerimizden olmazsiniz umarim odevden sonra kaçıyorlar da:)

Burada marks'in gorusleri adli buton var gene oradan politik ekonomi basligi var orada da onemli aciklamalar var.arz/talep/sermaye bunlar olmadan sinav kagidini sakin verme:)hadi başarılar sınav sonucunu bize yazmayı unutma:)
Ya öğrenci olarak şımarık buluyorum sizi hoca hem soruyu vermiş hem de dert yanıyorsunuz:) umarım bu mizmizlanmanizi gorup sorulari degistirmez:)

gülden

Felsefe.net
Yeni Üye

yok kaçmam yardımcı olmaya calısırım bos zamanlarımda bilgim dahılınde..bi arkadasımda aynı seyı soyledı ya soruyu degıstırırse dıye.8 senedır karl marx ın o sorusunu soran adam bu sene pozitivm i sordu kahroldum.cevap kagıdına koskocaman olguculuktur.metafızıgı elestırır yazabıldım.yanı 10 alırım belki.ama en azından marks ı realızmı ogrendım.tekrar tesekkurler dun gece yogunluktan özet cıkarmaktan yazmaya fırsat bulamadım.

fides

Kahin
Yeni Üye

eminim o sınava ben girseydim bende de farklı bir sistem uygulanırdı.uyardım seni ki bendeki şansı gör de eşeği sağlam kazığa bağla:) klasik sınav sorularda sallama alternatifin hep vardır sen bana bakma ben de sallama konusunda özgüven çok fazladır grafik bile sallayıp cevap yazardım boş bırakmaktansa saçmalamayi tercih etmisimdir sınav kâğıtlarımda:) sanırım sınav zamanlarımda hocalara pek eğlenceli kağıtlar vermisimdir:)
Sınav sorularım ve bazı hocalarım geldi de aklıma pek muhterem (!)kişilere öğrencilik yapmışımdır. Bir hocamız vardı kitap açık sınav yapardı.eminim şimdi kıskanmışsınızdır.sınav hakkında detay veriyorum.30 dakika süre yaklaşık 16 ve 20 soru arasında değişen çoğu tek kelimelik boşluk doldurmadan oluşuyor. Sorulardan biri Turkiye'nin de dahil olduğu bir entegrasyona üye olan 7 ülke yazmış 8.ülke kimdir? Yazdığı bütün ülkeler o konunun ilk paragrafında ve son paragrafında var eksik ülke o konunun bir taraflarında diyorsun ve araştıriyorsun ve uzun aramaların ardından şanslı öğrenciysen buluyorsun. Ve senin gibi sınıftaki şanslı öğrencilerin cevabi dedikodu (kopya da denilebilir) ile bulaşıcı bir hastalık gibi hızlı yayıldığını sınav kagidiniza bakan hoca herkesin Almanya yazdığını görünce o da ne kitapta yanlış basmışlar:) haydaa. Zaten 30 dakika süre o cevabı bulana kadar rahat 10-15 dakika geçmiş. Hoca uyuz olmuş herkes Almanya yazınca konuyu ender geldiği zamanlarda çok anlatmış ya (!) Son bir anons sınavda yapıyor ciddi şekilde şöyle diyor"Almanya yazana eksi 10 vereceğim.":) kitap son basım ve eski basımlarını sınavda açtırmıyor. Ey güzel yurdumun güzel hocaları bu kadar eğitimden değil ticaretten yanadır!
Diğer sorulardan biri bilmem neyin ombudsmanını soruyor. O ombudsman bir kaç hafta olmuş atanmış ve yabancı biri.kitapta adı yok yani. Düşün yani bu adam Türk değil ve benim isim hafızam berbat ötesidir 4 sene boyunca sınıftaki çoğu insanın adını bilmem hâlâ.bütün kızlara "Ayşe"diyen birisiyim yahu hiç mi tutmaz hiç mi bir sınıfta ayşe olmaz erkekler e de"keko"diyen birisiyim:) ben nerden hatırlayayım 15 günlük adamı. O zaman 3.sınıftaydım ikinci öğretimlerle birlikte yaklaşık 150 kişilik sınıftan sadece 6 kişi mi ne o sınavı geçti.övünmek gibi olmasın DD ile geçmiştim. Ertesi yıl yükseltmek için altan almıştım arada artistik yapıyorum işte:)son sene hoca değişmişti de yükseltmistim:)
demem o ki ne hocalar var bilgiyi değil de ticareti düşünen eğitimciler oldukça bu sistemden bir nane olmaz. Ne kadar senin için kötü bir sürpriz olduysa da bilgi peşinde olan hocalara selamlar:)

P

pissen

Ziyaretçi

bu övünmemiş halin ise pehh :) ha bide şu var bilimsel/realist sosyalizm derken reailist sosyalizm akımı diye bir şey yok. Real Sosyalizm diye Bir model var. Ki bu Lenin'in uyarlamasıydı. Marx sol hegel'ci ve ütopyacıydı. İlgililere duyurulur. :)

fides

Kahin
Yeni Üye

Yaff DD şartlı geçmeyi ifade ediyor. Bununla övünsem ne olur ertesi sene kalanlarla birlikte aynı dersi aldım ama bu dersi vermiş olarak biri olarak :)Marksizm bilimsel /sosyalizmdir.sağlam bir teori oluşturursan mutlaka siyaset bilimine pissenizm diye yazilmis olmalisin.marksizm kendisini ütopya olarak değil'realist olarak ifade etmiştir. Araçlar amaçlar tahlil ortadır.ütopya görüşün kişisel görüşünden başka birşey ifade etmemektedir.siyaset literatürü bilimsel diyor benim kendi kabullenmisligim falan degil. Bilimin bilimsel olarak kabul ettiği görüşün neyini inkar edeyim.marksizm ütopya ile sıvanamaz:) marksizm bilimsel değil ütopya ise ne bilimsel anarşizm mi ütopya olmayan. İstersen bu konuyu ayrı bir başlıkta aç tartışırız.

P

pissen

Ziyaretçi

sol sekter bir literatülden söz ediyor olmayasın fides :) Dünyanın çoğunluğu real sosyalizm dahil, bilimsel sosyalizm'in ve diyalektik materyalizm'in ayaklarının yere basmadığı inancında. Sosyalizm dediğimiz şey zaten tek başına ayakta durabilecek bir şey değil. Sosyalizm sınıfsız toplum anlayışı ve komünal yaşam üzerine örgütlenmiş bir şey ki bu düzen yeryüzünde insanoğlunun başlangıcında yani ilkel komünal toplumda yahut hz. adem ve hz.havva döneminde yani başlangıçta görünen bir şey.Diyalektik olarak hiç bir şeyin geri gitmeyeceğini varsayarak toplumsal gelişim sürecenin komünist bir topluma dönüşebilmesi için zamanın ve süreçlerin toplamına F1 pistlerinde olduğu gibi tur bindirmesi gerekir ki bence ütopya tam burada başlıyor. Ha birde şu var Karl Marx Hegelden ayrılır iken Thomes More'ın Ütopya eserinden çok fazla etkilenmiştir. Ayrıca Ütopya tarihte bilinen en eski komünist eserdir :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç