Karakter-Huy Birbirinden Farklı Mıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde orwell_1984 tarafından oluşturulan Karakter-Huy Birbirinden Farklı Mıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,152 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Karakter-Huy Birbirinden Farklı Mıdır?
Konbuyu başlatan orwell_1984
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tran

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir insanın karakteri ile onun huyu arasında bir fark var mıdır? Yoksa insan için ikisi de aynı şey midir?

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
son zamanlarda aklıma takılan bir mesele. nerden takıldı bilmiyorum ama karakter ile huy birbirinin aynısı ya da birbirini etkileyen davranışlar mı diye düşünüp duruyorum. bence karakter ile huy birbirinden tamamen farklı şeyler. kısaca, bir insan çok iyi bir karaktere sahip olup aynı şekilde kötü bir huya da sahip olabilir. mesela agresif olma bir huydur buna insan karakteri diyemeyiz bence. çünkü karakter dediğimizde daha nicel bir gözlem bekliyor insan. mesela yardımlaşma gibi. bir insan agresif olabilir bu yüzden de kötü huyludur. ancak o kişi için huyu kötü olduğu için karakteri de kötü diyemeyiz. belki agresif olduğu kadar da yardımsever bir insandır bence ama bu konuda hiçbir şekilde kesin yargıya varamıyorum. diyeceksiniz ki yardımsever olduğunda karakter oluyor da agresif olduğunda neden karakter olmuyor? haklısınız.. bende bu konuda tam olarak emin değilim başta da belirttiğim gibi karakter tanımlamasında insan karşıdakinden daha nicel bir gözlem yapabilmek istiyor bende yardımsever vb. davranışları karakter, agresif oluşuna ise huy tanımlaması yapmak istiyorum. ama şöyle de birşey var. yardımsever davranış bir eylem yani bu nicel gözleme daha yakın ve bana göre bu da "yardımsever" in karakter için daha uygun olduğunu gösterir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Huy/mizaç doğuştan gelen işlenmemiş halimiz,hammadde gibi.. işlenmiş halide karakter oluyor desek yanlış olmaz sanırım..

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
yani karakter ile huy birbiriyle bağlantılı mı? Bence de doğru yani huy doğuştan gelen birşey ama bunu karakterle özdeşleştirmek ne kadar doğru ondan emin değilim. çünkü iyi huylara sahip olmayan birinin kötü davranışlar sergileyeceğini her zaman söyleyemeyiz ya da ondan kötü davranışlar bekleyemeyiz diye düşünüyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
yani karakter ile huy birbiriyle bağlantılı mı? Bence de doğru yani huy doğuştan gelen birşey ama bunu karakterle özdeşleştirmek ne kadar doğru ondan emin değilim. çünkü iyi huylara sahip olmayan birinin kötü davranışlar sergileyeceğini her zaman söyleyemeyiz ya da ondan kötü davranışlar bekleyemeyiz diye düşünüyorum.

Herşey birbiri ile bağlantılı dostum:) İnsanın düşünce ve eylemlerinin bir haritasını çıkarmak mümkün değil, oldukça karmaşık bir yapıya sahibiz seninde bildiğin üzere.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bir algı bombardımanına maruz kalıyoruz..beynimiz bunları yorumluyor-seçiyor-düzenliyor..özümsemeler,benimsemeler,özdeşleştirmeler vb başlıyor..kısaca doğduğumuz aile,yaşadığımız çevrede yaşanan olaylar ve bizim bunları algılama biçimimiz, bunların bizim üzerimizdeki tesirleri çok önemli..sadece bununla da açıklanamıyor durum..genetikte var işin içinde.. ve herkesin duygu eşiğide farklı..

huy ve karakter et ve kemik gibi diyeyim ben sana..ya da papates püresi ile sos gibi.. karışmışlar ayıramazsın:) kötü karakteri olanda iyi huy,iyi huyu olanda kötü karakter olmayacak diye birşey yok bana göre ..bence takılma bunlara.. bunları değil bizler psikoloji bilimi bile ayıramıyor sonuçta..başta dediğim gibi insanın haritası/işlem dosyası çıkarılamaz.. bir paradigması /doktrini yoktur insanın:) hani insan insandır deriz ya..birşey ifade etmez, açıklayıcı değil belki ama insanın sınırlandırılmazlığına işaret eden bir cümledir..işte öyle birşey diyerek bağlamak istiyorum çünkü konu insan olunca gerçekten cümlelerimi bağlamakta zorlandım:)

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
Herşey birbiri ile bağlantılı dostum:) İnsanın düşünce ve eylemlerinin bir haritasını çıkarmak mümkün değil, oldukça karmaşık bir yapıya sahibiz seninde bildiğin üzere.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bir algı bombardımanına maruz kalıyoruz..beynimiz bunları yorumluyor-seçiyor-düzenliyor..özümsemeler,benimsemeler,özdeşleştirmeler vb başlıyor..kısaca doğduğumuz aile,yaşadığımız çevrede yaşanan olaylar ve bizim bunları algılama biçimimiz, bunların bizim üzerimizdeki tesirleri çok önemli..sadece bununla da açıklanamıyor durum..genetikte var işin içinde.. ve herkesin duygu eşiğide farklı..

huy ve karakter et ve kemik gibi diyeyim ben sana..ya da papates püresi ile sos gibi.. karışmışlar ayıramazsın:) kötü karakteri olanda iyi huy,iyi huyu olanda kötü karakter olmayacak diye birşey yok bana göre ..bence takılma bunlara.. bunları değil bizler psikoloji bilimi bile ayıramıyor sonuçta..başta dediğim gibi insanın haritası/işlem dosyası çıkarılamaz.. bir paradigması /doktrini yoktur insanın:) hani insan insandır deriz ya..birşey ifade etmez, açıklayıcı değil belki ama insanın sınırlandırılmazlığına işaret eden bir cümledir..işte öyle birşey diyerek bağlamak istiyorum çünkü konu insan olunca gerçekten cümlelerimi bağlamakta zorlandım:)
haklısınız tabi mesele insan olunca gerçekten işler zorlaşıyor. ama ben yine de karakter ile huyun birbirinden farklı olduğuna inanıyorum. Dediğiniz gibi genetik durumlar, insanın bulunduğu çevre de etken ama bu neye etken karaktere mi huya mı? bence kesinlikle huya etkili. Çünkü bazı gözlemlerim de bu yönde ve ayrıca o gözlemlerim bana karakterle huyun birbirinden farklı olduğunu gösteriyor. Aslında mesele şurada da farklı bir hal alabiliyor. Kötü karakterli insanda iyi huy aranması garip olabilir yani beklenmeyebilir buna katılıyorum. Ama iyi karakteri olup kötü huyu olan insanlar var. Gerçekten karmaşık bir insan yapısı ve insan işte karmaşık durumlara, olgulara neden açabilecek bir varlık. :)

efefel

Üye
Yeni Üye
huy karakterin alt kümesidir yada karakter huy u kapsar

sakal

Kahin
Yeni Üye
bir kaç söz etmeden geçemedim;aslında hatırlatma..

can çıkar huy çıkmaz..

huyun kurusun !

huylu huyundan vazgeçmez..

huysuz ! hakaret amaçlı söylendiğine göre huylu olmak iyi bişey demek ki..

seciye karakter : bulmacaların eskimeyen sorusudur,el cevap;IRA..

karaktersiz ! yine huysuz gibi hakaret amaçlı söylenen bir söz

karakter teknik bir terim,huy anadolu ağzı..ikisi de temelde aynı

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
bir kaç söz etmeden geçemedim;aslında hatırlatma..

can çıkar huy çıkmaz..

huyun kurusun !

huylu huyundan vazgeçmez..

huysuz ! hakaret amaçlı söylendiğine göre huylu olmak iyi bişey demek ki..

seciye karakter : bulmacaların eskimeyen sorusudur,el cevap;IRA..

karaktersiz ! yine huysuz gibi hakaret amaçlı söylenen bir söz

karakter teknik bir terim,huy anadolu ağzı..ikisi de temelde aynı
tamam ama söylemlerden yola çıkarak nasıl böyle bir kanıya varılabilir ki? Ağza bakılarak yapılan söylemlerden huyun karakterle bağdaşlaştırılması garip değil mi? Sadece anlık durumları belirtmek için de söylenen birçok söz var ve o sözler asıl niteliğini taşımıyor. Yazdığınız sözler de aynı şekilde. İnsanların o anlık birbirine söylediği şey değil ki. İnsanın pis huylu ya da sizin yazdığınız şekilde karaktersiz olması onu tamamen kötü bir insan yapmaz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
tamam ama söylemlerden yola çıkarak nasıl böyle bir kanıya varılabilir ki? Ağza bakılarak yapılan söylemlerden huyun karakterle bağdaşlaştırılması garip değil mi? Sadece anlık durumları belirtmek için de söylenen birçok söz var ve o sözler asıl niteliğini taşımıyor. Yazdığınız sözler de aynı şekilde. İnsanların o anlık birbirine söylediği şey değil ki. İnsanın pis huylu ya da sizin yazdığınız şekilde karaktersiz olması onu tamamen kötü bir insan yapmaz.

söylemlere bakmayacağız da meydan larousee ansiklopedisine mi bakacağız..bu söylemler günlük hayatta pek sık kullanılan sözler..yaşayan sözler..insan nefsini terbiye eder bazı kötü davranışlarını frenleyebilir ama o frenlediği şey o kişinin karakteri,huyudur..bir gün vitesten atar gerçek yüzünü(huyunu,karakterini) gösterir..bir insan içki içiyor olabilir bu onun huyu değildir,alışkanlığıdır..ayrıca içki içmek bir kişiyi kötü yapmaz..

bir örnek verecek olursak ivecen olma;acelecilik bir kişinin huyudur..bir iş varsa ortada bu karakterde olan biri asla duramaz bir an önce o işi bitirmek için çaba sarf eder(tıpkı ben)..

karakter için teknik terim demiştim,mesela;karakter kelimesini bazı bilimsel yazılarda okuruz..işte derki şu element şununla reaksiyona girerse asit gibi değil baz gibi karakter gösterir gibi veya;çift yarık deneyinde olduğu gibi bir gözlemci konulduğunda madde karakter değiştirip parça gibi değil dalga gibi davranıyor denir...bu cümlelerde karakter yerine huy kelimesini koy ne kadar komik olur..bilimsel yazılar dışında hangi edebi yazıda olursa olsun huy ve karakter ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir..

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
söylemlere bakmayacağız da meydan larousee ansiklopedisine mi bakacağız..bu söylemler günlük hayatta pek sık kullanılan sözler..yaşayan sözler..insan nefsini terbiye eder bazı kötü davranışlarını frenleyebilir ama o frenlediği şey o kişinin karakteri,huyudur..bir gün vitesten atar gerçek yüzünü(huyunu,karakterini) gösterir..bir insan içki içiyor olabilir bu onun huyu değildir,alışkanlığıdır..ayrıca içki içmek bir kişiyi kötü yapmaz..

bir örnek verecek olursak ivecen olma;acelecilik bir kişinin huyudur..bir iş varsa ortada bu karakterde olan biri asla duramaz bir an önce o işi bitirmek için çaba sarf eder(tıpkı ben)..

karakter için teknik terim demiştim,mesela;karakter kelimesini bazı bilimsel yazılarda okuruz..işte derki şu element şununla reaksiyona girerse asit gibi değil baz gibi karakter gösterir gibi veya;çift yarık deneyinde olduğu gibi bir gözlemci konulduğunda madde karakter değiştirip parça gibi değil dalga gibi davranıyor denir...bu cümlelerde karakter yerine huy kelimesini koy ne kadar komik olur..bilimsel yazılar dışında hangi edebi yazıda olursa olsun huy ve karakter ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir..
iyi diyorsun güzel diyorsun ama bahsettiğimiz konu soyut birşey ve biz bunu somut örneklemelerle basitleştiremeyiz

sakal

Kahin
Yeni Üye
iyi diyorsun güzel diyorsun ama bahsettiğimiz konu soyut birşey ve biz bunu somut örneklemelerle basitleştiremeyiz

neye varmak istediğini tam anlamamış olabilirim..peki soyut örneklerle sen açıkla o zaman..

konu dışı....şu avatarın bana masonik bir çağrışım yapıyor internetten de araştırdım pek bişey bulşamadım,neyin kardeşliği bu allasen..

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
neye varmak istediğini tam anlamamış olabilirim..peki soyut örneklerle sen açıkla o zaman..

konu dışı....şu avatarın bana masonik bir çağrışım yapıyor internetten de araştırdım pek bişey bulşamadım,neyin kardeşliği bu allasen..
öncelikle george orwell benim için ideol ve avatarım da onun 1984 isimli kitabından. Öncelikle insanlara önyargılı yaklaşma konusunda biraz daha kendini geliştirmelisin ;) bende senin avatarından aşırı muhafakazar biri olduğunu düşünüyorum ki ne güzel veya kötü benim için farketmez sonuçta nesnel konularda öznel fikirlerimizi öne sürerek tartışıyoruz. :) Polemik yaratmaya gerek yok :) Önce bu konularda kendine biraz özeleştiri yapmanı öneriyorum ;)

sakal

Kahin
Yeni Üye
öncelikle george orwell benim için ideol ve avatarım da onun 1984 isimli kitabından. Öncelikle insanlara önyargılı yaklaşma konusunda biraz daha kendini geliştirmelisin ;) bende senin avatarından aşırı muhafakazar biri olduğunu düşünüyorum ki ne güzel veya kötü benim için farketmez sonuçta nesnel konularda öznel fikirlerimizi öne sürerek tartışıyoruz. :) Polemik yaratmaya gerek yok :) Önce bu konularda kendine biraz özeleştiri yapmanı öneriyorum ;)

yaw ne kadar alıngansın dur be yaa..bi şey demedik saygılar...bu sitede kendini acımasızca eleştiren,gururunu yerle bir edip nefsine işkence eden başka bir mazoşist bulamazsın emin ol..muhafazakarlık başka manada evet...iyi anlaşacağımıza eminim,en azından tartışmanın seyri öyle gösteriyor..

sana hoş geldin demiş miydim :rolleyes: hoş geldin [MENTION=4745]orwell_1984[/MENTION]

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
yaw ne kadar alıngansın dur be yaa..bi şey demedik saygılar...bu sitede kendini acımasızca eleştiren,gururunu yerle bir edip nefsine işkence eden başka bir mazoşist bulamazsın emin ol..muhafazakarlık başka manada evet...iyi anlaşacağımıza eminim,en azından tartışmanın seyri öyle gösteriyor..

sana hoş geldin demiş miydim :rolleyes: hoş geldin @orwell_1984
teşekkür ederim :) alıngan değilimdir aslında ama çevre bu konuda büyük faktör. çünkü sizin yorumunuz aslında küçük bir şey ama ben daha fazlasına maruz kaldım :) o yüzden böyle söyledim :) neyse bende iyi anlaşacağımızı umuyorum :)

efefel

Üye
Yeni Üye
bilimsel yazılar dışında hangi edebi yazıda olursa olsun huy ve karakter ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir..
kesinlikle yanlış.
karakter a. 1. Ayırt edici nitelik. 2. Bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen, üstün ana özellik, öz yapı, ıra, seciye: “Yıldız'ın iyi bir eğitimi, kuvvetli bir karakteri var.” -A. Gündüz. 3. Bir kimsenin veya bir insan grubunun tutumu, duygulanma ve davranış biçimi: “Pek uysal, tatlı, neşeli karakterine rağmen dostum kavgacıdır.” -R. H. Karay. 4. Basımda harf türü. 5. ed. Bir eserde duygu, tutku ve düşünce yönlerinden ele alınan kimse. 6. fel. Bireyin kendi kendine egemen olmasını, kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve hareketlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütünü.

Huy ise alışkanlıklardır,sonradan edinilir

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
kesinlikle yanlış.
karakter a. 1. Ayırt edici nitelik. 2. Bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen, üstün ana özellik, öz yapı, ıra, seciye: “Yıldız'ın iyi bir eğitimi, kuvvetli bir karakteri var.” -A. Gündüz. 3. Bir kimsenin veya bir insan grubunun tutumu, duygulanma ve davranış biçimi: “Pek uysal, tatlı, neşeli karakterine rağmen dostum kavgacıdır.” -R. H. Karay. 4. Basımda harf türü. 5. ed. Bir eserde duygu, tutku ve düşünce yönlerinden ele alınan kimse. 6. fel. Bireyin kendi kendine egemen olmasını, kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve hareketlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütünü.

bende böyle düşünüyorum. yani bir insanın karakterine bakılarak huysuz ya da bir insanın huyuna bakılarak karaktersiz sonucuna varılmamalı.

sakal

Kahin
Yeni Üye
kesinlikle yanlış.

google dan araştırmak hiiiç aklıma gelmedi....

huy edinmek..bunu huy edindi..bir şeyi huy edinmek.....

yemekten sonra sigara içmeyi huy edindi

balıkla rakı içmeyi huy edindi

her ezandan sonra namaz kılmayı huy edindi (kötü bir alışkanlık) gibi....

peki google amca huy için ne diyor;

sosyoloji terimleri

Huy (Mizaç) : Kişiliğin doğuştan gelen, genelde fizyolojik kaynaklı ve kolay kolay değişmeyen yanıdır. Örneğin, içe dönüklük, karamsarlık, sinirlilik, heyecanlılık, dışa dönüklük gibi kişilik özellikleri huyu anlatır. “Can çıkar, huy çıkmaz”, “Huylu huyundan vaz geçmez” gibi atasözleri, huyun ne denli zor değişebileceğini ifade eder.

İnsanın yaradılış ve ruh özelliklerinin bütünü, mizaç, tabiat
Örnek: Can çıktıktan sonra da huy, adamı kolay kolay terk etmiyor. R. N. Güntekin

Kişilik; karakter, huy, mizaç ile eş anlamlı olarak kullanılır. Mizâç ve huy; günlük hayatımızda, kişiye has oldukça sınırlı ve belirli hissî tepkiler ile bunların yoğunluğunu ihtivâ eden durumlardır. Sakin, teennî ile hareket etmek veya çabuk kızmak, öfkelenmek; mizâç özellikleridir. Huy ve mizâçlar; kişiliğimizin bir yanını ifâde eder.
Kaynak:Ali Ferşadoğlu’nun16.09.2007 tarihinde Yeni Asya Gazetesi’nde yayımlanan “Kişilik/ şahsiyet/ huy ve karakterimiz nasıl oluşur?” konulu makalesinden derlenmiştir.

dahası varda almıyorum...neyse sanırım terimleri anlamlarından farklı olarak kullanıyoruz..inatlaşmak değil de doğruyu bulmak amacım..sizin paylaştıklarınız beni ikna etmedi açıkçası..

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Bu daha çok psikolojiyle ilgili bir konudur ve cevabı verilmiştir.
Huy(mizaç): Gen yoluyla geçen özellikler.
Karakter(Kişilik): Kişinin zamanla oluşturduğu ( veya çevresel fak. oluştuğu artık ne derseniz ) kendine özgü olan özelliklerinin tümüdür.
Mizaç değişmezdir. Kişilik değişebilir çünkü kişinin kendi veya çevresinden etkilenerek aldığı özelliklerdir.
( Bu bir tartışma konusu bile değildir )

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
düşünmek huyumdur düşünmemekse karakterim

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar