İslamiyette, Kadınlar Dövülebilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mukeat tarafından oluşturulan İslamiyette, Kadınlar Dövülebilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,549 kez görüntülenmiş, 70 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İslamiyette, Kadınlar Dövülebilir mi?
Konbuyu başlatan mukeat
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Away

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye
Kadınlar dövülebilir mi?
Elbette kadınında erkekten bir farkının olmadığını düşünürsek saçma bir soru.
Ben düşündüm taşındım akıl erdiremedim . Bana açıklayabilirseniz sevinirim

Nisa 4/34. Allah'in kimini kimine üstün kilmasindan ötürü ve erkeklerin, mallarından sarfetmelerinden dolayi erkekler kadinlar üzerine hakimdirler. iyi kadinlar, gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardir. Serkeşlik etmelerinden endiselendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. Size itaat ediyorlarsa aleyhlerine yol aramayin. Dogrusu Allah Yüce'dir, Büyük'tür.

Kadının nihayet dövülebileceğini.

sümeyra

Üye
Yeni Üye
Ynt: Kadınlar dövülebilir mi?

bu ayet çevirisi kime ait mukeat?sana mı?kaynak belirtmek durumundasın,forumun ilkelerinden biri bu..

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

dövün değil de vurun şeklinde olması lazım:) elmalı hamdisinden tut da hepsine kadar bu çeviri böyledir.. islamiyette kadının dövülmesi gerekir.. yani zaptetmek için.. çünkü erkek hakimdir ona.. erkek onu korumalı kollamalı adam etmelidir.. bunun için de dövedebilir.. :) hadi bakalım :) buyrun burdan yakın..

sümeyra

Üye
Yeni Üye

daha önce de belirtmiştim(hangi forum olduğunu hatırlayamıyorum)''darebe'' fiilinin yani burada dövün şeklinde çevrilen fiilin arapçada 33 tane anlamı vardır,iki tanesi vurun ve dövün anlamına gelir,müfessirlerimizin hepsi ataerkten beslenen bir islami anlayışla yetişmiş ve çevirilerini buna göre yapmışlardır,sadece bu ayet değil birçok ayet türkçe mealde dayanılmaz hallere bürünüyor çünkü gerçekten çevrilmiyor,bunu hakkıyla yapanlarda sistemin içinde eritilip susturuluyor..bir düşünürün söylediği gibi ''doğru azınlıktadır''
ayrıca hoşça vurun ve dövün arasında herhangi bir fark olmadığının farkındayım!!!ya da kadına ayrı bir davranış şekliyle yaklaşılması gerketiğini ifade eden her yaklaşımı esefle kınıyorum.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

sümeyra; çeviri de hata da olsa İslami anlayışta ataerkil bir düşünüşün hakim olduğu doğrudur.. sadece bu ayet değil kadınlarla ilgili olan.. mesela bir miras konusu var.. yada evlilik meselesi var.. islamiyet hem erkek egemen hem de kapitalist bir feslefeye sahip bir dindir..

sümeyra

Üye
Yeni Üye

kuran henüz çevirisi yapılamamış bir kitaptır,geleneksel anlayışın tersine bunu savunuyor ve biliyorum,miras, evlilik konusu da buna dahil..üstelik arapçası da anlaşılamamıştır henüz,bunun farklı nedenleri var,arapçanın yapısından kaynaklanan ve başka bir sürü sebep..islamın cinsiyeti yoktur,hatta daha da ileri giderek şunu söyleyebilirim ki islam bir din değildir,daha önceki söylemlerimde islam dini gibi tabirler kullandım,gördüm ki burada bir hata yapıyoruz,çünkü islam denilen şey aslında bir din olarak adlandırılamayacak kadar geniş..

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Evet kafandaki İslamiyet kavramını anladığım kadarıyla var olan islamiyetten çok daha güzel bir düşünceye sahipsin.. Fakat islamın bu güne kadar hiç anlamlandırılamamış olmasını kabul etmek zor.. Yazılanlar bu kadar kapalıysa eğer, anlamayı bu kadar güçleştiriyorsa Tanrı'nın bu kadar kapalı bir din göndererek insanları buna inandırması ne kadar gerçekçi :)

sümeyra

Üye
Yeni Üye

bu tanrının problemi değildir ki..tam olarak anlaşılmak istediğini,insanlığa yol gösterici olarak gelip bir çırpıda,bir kitapla onun makus tarihini değiştirmek istediğini söyleyen kim?tanrının böyle bir problemi olmadığını düşünüyorum.Bunlar insanların kendi kapitalist çıkarlarını,egemenlik hülyalarını korumanın verdiği telaşın ürünleri.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

o halde neden kitap gönderiliyor ki? hadi gönderildi.. Buna inanmayan insanlar nasıl oluyor da yargılanıyor.. ben alıyorum okuyorum anlamıyorum, düşünüyorum düşünüyorum içinden çıkamıyorum.. inanmıyorum.. Sorumlu muyum şimdi? cehenneme mi gideceğim..?

sümeyra

Üye
Yeni Üye

kitap gönderilmedi onu kitap haline getiren insanlardır,cehennem mi?varmı öyle birşey?cennet ve cehennem tamamen aşk ilgilidir,inançla değil sevgili hoşça,cennet kelime anlamı itibariyle yakınlık,cehennem uzaklık demektir,ateş bununla ilgilidir yoksa somut anlamda bir ateşten söz etmek saçmalıktan öte birşey olamaz..

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

insanlar kendi mi yazdı? sümeyra anlamakta zorlanıyorum seni.. cehennem bence de yok:) biz islamiyeti tartışmıyoruz sanırım.. :)

sümeyra

Üye
Yeni Üye

cehennem de cennette dünyadadır,ruh bu dünyayı terkettiğinde değişecek mi?değişmeyecek tabiki de,ruhundadır bu ikisi de ve o tanrıyı arzular,ona ne kadar yakın olursa mutlu olur bu onun cenneti olur,uzaklığı ise cehennemi..cennet ve cehennem bundan başka bir şey değildir..arzulanan tanrı ise buyurgan ve ceza kesen tanrı değildir,insandan ayrı ve başkalaşmış bir varlık değildir tanrı,,

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Özür dilerim ilk verdim surenin kaynağını bulamadım . Ama benim olmadığına inanabilirsiniz.

Yaşar Nuri Öztürk, Kuran-ı Kerim Meali (Türkçe Çeviri), Hürriyet Ofset, 1994 baskısı)

Erkekler, kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar. Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizlikleinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin/onları dövün. Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka söz aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Yaşar Nuri Öztürk, Kuran-ı Kerim Meali (Türkçe Çeviri), 64.Baskı, Yeni Boyut, Istanbul 1999 baskısı)

Nisa 4/ 34. Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsızlık ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Yaşar Nuri ÖZtürk fikrini değiştirmiş görünüyor.

Sayın Sümeyra darabe fiilinin yanlış çavrilebileceğinden bahsetmiş sanırım. Hoşçanın da değindiği gibi kitabın tümüne yayılmış bir erkek üsütnlüğü görüşü var. Bundan dolayı ( Kuran'a göre ) kadının dövülebileceği de olasıdır.

Ayrıca bütün bunlar kutsal kitabın dil farkından dolayı nasıl da değiştiğini gözler önüne seriyor.
Ben kadınının dövülebileceği bir dine evet diyemem.. Bir şey daha belirtmek istiyorum. Dinler yada islam neden korku üzerine kurulur/kuruldu?

sümeyra

Üye
Yeni Üye

mukeat bende kadınların dövülebileceği bir dine evet diyemem,çevirilerde ki kadınlara şöyle davranın böyle davranın gibi ayetler içerik olarak ne kadar iyi şeyler söylerlerse söylesinler,kuranın sadece erkeklere indiği hissi verdiği için (daha doğrusu insan olarak sadece erkekleri muhatap kabul ettiği için)ve dini yaymak görevi sadece onlarınmış gibi -çünkü liyakat sahibi onlarmış gibi- gösterildiğinden bu ayet çevirilerini kesinlikle kabul etmiyorum,dikkat ederseniz ayet çevirilerini kabul etmiyorum dedim çünkü ayetler direkt olarak insana hitap ediyor,kadına ya da erkeğe değil..arapçanın özel yapısı ataerkin bazı durumları kendi lehinde kullanmaya o kadar müsait ki..

Hayyam

Felsefe.net
Yeni Üye

Din felsefesi uzmanlık alanımdır denebilir. Bu ayet ve çevirileri her ne koşulda değrlendiriilirse değerlendirilsin kadına karşı şiddete başvurulabileceğini söyler, lakin burada iki anlam saklıdır;

1-) Kur'an sağlam bir kitap değildir ve adaletsizdir. Kadın ve erkek ayrımı yapar, dolayısıyla kutsal değildir.
2-) Kadınlar eskiden öldürülebiliyorken öldürülmesi yerine bari dövülsün mantığı ile bunun önüne geçerek zaten bu hamle gerçekleştirilirse yani ölüm yerine dövme cezası uygulanırsa dövmenin de ortadan kalkacağını hesaplamış olabilir.

Kur'an'ın geneline bakarsak ilk anlamın çıktığı aişkardır ancak yine de inancı kalıba sokmak istersek ikinci anlam da mantığa çok ters değil hatta oldukça da zekice bir hamle olur bence.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

sümeyr Tanrı'nın Doğum Günü adlı bir kitap okumuştum.. Aynen dediğin gibi bir yorumla İslamı anlatmıştı.. Keşke tüm müslümanlar senin gibi düşünse.. :) Tanrı'nın cezalarıdnan değil şefkatinden feyz alınsa.. Yalnız bu bazı açık ayetleri değiştirmiyor.. Taa ilk başına gittiğimde yine ben aynı şüphede kalırım.. Neyse mevzu inancım değil zaten.. Ayeti değerlendirmek lazım.. Buyrun ayeti açıklayalım..

Hayyam arkadaş, ikinci anlamda olduğunu zannetmiyorum ben.. Çünkü bazı tarihçilerin araştırmalarına bakıldığında görülüyor ki İslamiyet öncesi Arabistandaki durum cahiliye devri adı altında analtıldığı kadar cahil bir dönem değil.. Kadınların söz hakkı var.. Nasıl ki Kuran yorumları başka yerlere gitmişse o dönem de başka yerlere gitmiştir.. Muhammed'in hadisleri diye söylenenlerin çoğu uydurmadır keza hadis sayısını hesaplarsanız Muhammed'in ömrü bile yetmiyor..

Tarih genelde yalan söylüyor :)

sümeyra

Üye
Yeni Üye

muhammed'in hadislerinin çoğunun yalan olduğuna katılıyorum hoşça..kuran ayetlerinin indiği dönemde kadınların söz hakkı daha çoktu bunda da hemfikirim seninle fakat islamı insanlar diğer dinler gibi algıladılar ve kısırlaştırıp yozlaştırdılar,derine inemeyen kalıplarla düşünüp yorumlayan insanlar bunu hiç anlayamayacaklar..

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Konuyu bir inanç tartışmasına dönüştürdüğümün farkındayım ama acaba islamı insanlar mı kısırlaştırıp yozlaştırdı yoksa islam zeten kısır mıydı? Kuran İslam demek değil midir ve bu ayetler yobaz ve gerici kuralları savunmuyorlar mı?

sümeyra

Üye
Yeni Üye

kuran somutlaştırılıp kitap haline geldiğinden beri yoz haldedir..madde ilahi boyutu küçültür ve insan kalbine inmesini engeller,toplumsal bir devrim yapma kaygısıyla indirilen bir din olduğu inancıyla yola çıkarsak islamı anlayamayız çünkü onun böyle bir kaygısı yoktur zannımca..bu çerçevede iki seçeneği vardır insanın,birincisi tanrı varsa ve bu ayetler ona aitse-çevirisi yapıldığı düşünülen ayetler söz konusu olan- ya tanrı çok adaletsiz ve kötüdür(bu düşünce onun tanrılığını tartışmamızı gerektirir) ya da ayetler anlaşılamamıştır..çerçevenin dışında ise çok ihtimal var:)

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

sümeyra seni daha iyi anlayabilmemiz için bize örnek sunabilir misin?

yani tamam dediğin gibi Kuran'un şu anki halninin gerçekle alakası yoktur diyelim.. Yanlış çeviriler yanlış inançlar doğurdu.. Peki doğrusu nedir? Biraz açıklaman gerekli diye düşünüyorum.. Yani yanlıştır demek de bazı şeyleri derinlemesine bilmek demektir.. Doğrusu bu değil diyorsan doğrusu nedire az çok cevap verebilmelisin diye düşünüyorum..

Sen nasıl olduğunu düşünüyorsun.. İslam nedir? Kuran nedir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar