İnsan psikolojisi ve çift kişilik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde muratkarahan tarafından oluşturulan İnsan psikolojisi ve çift kişilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,998 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı İnsan psikolojisi ve çift kişilik
Konbuyu başlatan muratkarahan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan vicodin94

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
İnsanların hayatının belirli dönemlerinde farklı farklı kişiliklerini yansıttığı bir gerçek.Kendisinin olması istediği kişi ve kendi benliği. Bu iki kişilikten dönem dönem değişiklik hisseden var mı?Olmak istediğimiş kişiyi mi oynuyoruz bazen? Ne dersiniz bu konuda?...Saygılar..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
İnsan her zaman özünde kendisidir. Psikolojik (ama ciddi derecede) bir hastalığı yoksa, önermem geçerlidir.
Şimdi:
ABC isimli bir bireyi ele alalım. Bu adam, kılıbığın önde gideniymiş öyle diyelim. Özünde pasif ve ezik bir karakter, en azından karısına/eşine karşı.
Ama bu adam geneleve gidiyormuş ve para karşılığı her şeyi yatan o hayat kadınına daha fazla para teklif ederek onu kelepçeleyip kırbaçlıyor, ona saditçe davranıyormuş. Kazandığı özellikle aktif ve baskın bir karakter oldu, en azından hayat kadınına karşı.
Kendi benliği: ezilen
Olmak isteği: ezen
Neden "ezen" olmak istiyor? Çünkü eziliyor!
Dışarıdan bakarsak ve ABC'yi evinde izlersek "Karısının karşısında konuşamıyor, karısından korkuyor..." gibi şeyler der ve onun "ezik" olduğuna kanaat getirir. ABC'yi genelevde izlersek "Ohaa! Manyak adam, ne yapıyor? Kırbaç falan filan... Kesin karısıyla bir problemi var yoksa böyle bir manyaklık için para ödemez..." gibi şeyler söyler ve onun yine "ezik" olduğuna kanaat getirirdik.

Sözün özü, özümüz belli.

NOT: Bu anlattığım, sorunuza verdiğim cevaptır. Başlıkta "çift kişilik" kelimesini kullanmışsınız ama çift kişilik bilinen adıyla kişilik bölünmesi ya da çoklu kişilik apayrı bir konudur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Insanoglu kendisine ogretilen dogal zihniyet temelinde hic bir zaman kendilik bilisselligine erisemez. Insanoglunun ozu insanliktir, ama bu kendi kendine gelmez. Kisinin kendisini numenal yeti olarak ozgur iradesi ile sorgulamasi gerekir.

Dolayisi ile kendilik bilinci sadece fiziksel/biyolojik/evrimsel degildir. Sosyo-psiko-bilisselligi de icerir.

http://www.felsefe.net/felsefenet-f...ilik-bilisselligi-bilinc-ve-farkindaligi.html

Yalniz burada bahsedilen cift kisilik; ayni kisinin baska bir kimlige suursuz olarak burunmesi temelindedir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Insanoglu kendisine ogretilen dogal zihniyet temelinde hic bir zaman kendilik bilisselligine erisemez. Insanoglunun ozu insanliktir, ama bu kendi kendine gelmez. Kisinin kendisini numenal yeti olarak ozgur iradesi ile sorgulamasi gerekir.

Dolayisi ile kendilik bilinci sadece fiziksel/biyolojik/evrimsel degildir. Sosyo-psiko-bilisselligi de icerir.

http://www.felsefe.net/felsefenet-f...ilik-bilisselligi-bilinc-ve-farkindaligi.html

Yalniz burada bahsedilen cift kisilik; ayni kisinin baska bir kimlige suursuz olarak burunmesi temelindedir.

Verilen link;

odinhan

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Tüm kontrol bizde değil. irademizi; içgüdüler,duygular etkiliyor. şartlar etkiliyor. hayallerimiz,amaçlarımız etkiliyor,deneyimlerimiz etkiliyor.. tüm bunlara hakim olabilseydik herşey değişirdi...ve bizde değişmezdik..ama o zamanda herşey çok sıkıcı olurdu yaw :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tüm kontrol bizde değil. irademizi; içgüdüler,duygular etkiliyor. şartlar etkiliyor. hayallerimiz,amaçlarımız etkiliyor,deneyimlerimiz etkiliyor.. tüm bunlara hakim olabilseydik herşey değişirdi...ve bizde değişmezdik..ama o zamanda herşey çok sıkıcı olurdu yaw :)

"Tum kontrolun bizde olmamasi" ile neyi kast ediyorsun?

Bak control konusu su linkte;

http://www.felsefe.net/psikoloji/4095-kontrol-sorunu.html

"DEGISIRDI VE DEGISMEZDIK" birazx celiskili olmus, hic bir sey dusunce ve davranis olarak kendi kendine degismez.

Kisi ya bu degisime mudahele eder, yani mucadele verir; ya da ayak uydurur.

Bu kmonuda su baslikta;

http://www.felsefe.net/felsefenet-felsefe-kulubu/74848-evrimci-ve-devrimci-sorgulama.html

odinhan

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
"Tum kontrolun bizde olmamasi" ile neyi kast ediyorsun?

Bak control konusu su linkte;

http://www.felsefe.net/psikoloji/4095-kontrol-sorunu.html

"DEGISIRDI VE DEGISMEZDIK" birazx celiskili olmus, hic bir sey dusunce ve davranis olarak kendi kendine degismez.

Kisi ya bu degisime mudahele eder, yani mucadele verir; ya da ayak uydurur.

Bu kmonuda su baslikta;

http://www.felsefe.net/felsefenet-felsefe-kulubu/74848-evrimci-ve-devrimci-sorgulama.html

Fikirlerinizi biliyorum. ve %99 una katılmıyorum. bu yüzden bana link vermeniz gereksiz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Fikirlerinizi biliyorum. ve %99 una katılmıyorum. bu yüzden bana link vermeniz gereksiz.

Zaten fikirlere katilmak gibi bir zorunluluk yok.

Yalniz, en azindan neresine neden katilmadigini ya da kendi katildiginin ne oldugunu dile getirebilmeni isterim.

Ayrica unutma, burasi kitle ekrani.

Olinkleri baskasida okur ve gorur ve de yararlanabilir.

odinhan

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Zaten fikirlere katilmak gibi bir zorunluluk yok.

Yalniz, en azindan neresine neden katilmadigini ya da kendi katildiginin ne oldugunu dile getirebilmeni isterim.

Ayrica unutma, burasi kitle ekrani.

Olinkleri baskasida okur ve gorur ve de yararlanabilir.

ehehe:) daha önce defalarca anlattım hadi gene bi deneyeyim:)

bakınız sadece ben değil değişik forumlarda herkes katılmadığı şeyleri söylemiş. madem bizleri kaale almıyorsunuz ve epistemik olarak bilimsel yöntemleri tercih ediyorsunuz o zaman evrensel insan hipotezinizi bilimsel bir makale haline getirin ve herhangi bir bilim dergisine yollayın. belki onları kaale alırsınız.

İmzanızda belirtiğiniz

Yapilandirmaci Epistemoloji/Qua Felsefesi/Bilissel Bilim/Serbest Dusunurluk/Devrimci Sorgulama/Numenal Devrim

bu şeyleri demek kolay ,ayrı ayrı savunmak mümkün belki ama bunları hep beraber sentezlemek imkansız ve çelişki kaçınılmaz. ve en başta doğal zihniyet dediğiniz zihniyetin proplemlerini ortaya koyduktan sonra bunu kendinizin nasıl aştığını karşınızdaki insanı ikna edebilecek ölçüde akla yatkın ve açık dayanaklı biçimde göstermeniz gerekir. vs vs kavram ve yaklaşım karmaşası içinde kendi hayal dünyanızdan bahsediyorsunuz sonrada anlaşılmamaktan şikayet ediyorsunuz.. bizlerin yapabileceği birşey yok artık size..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ehehe:) daha önce defalarca anlattım hadi gene bi deneyeyim:)

bakınız sadece ben değil değişik forumlarda herkes katılmadığı şeyleri söylemiş. madem bizleri kaale almıyorsunuz ve epistemik olarak bilimsel yöntemleri tercih ediyorsunuz o zaman evrensel insan hipotezinizi bilimsel bir makale haline getirin ve herhangi bir bilim dergisine yollayın. belki onları kaale alırsınız.

İmzanızda belirtiğiniz

Yapilandirmaci Epistemoloji/Qua Felsefesi/Bilissel Bilim/Serbest Dusunurluk/Devrimci Sorgulama/Numenal Devrim

bu şeyleri demek kolay ,ayrı ayrı savunmak mümkün belki ama bunları hep beraber sentezlemek imkansız ve çelişki kaçınılmaz. ve en başta doğal zihniyet dediğiniz zihniyetin proplemlerini ortaya koyduktan sonra bunu kendinizin nasıl aştığını karşınızdaki insanı ikna edebilecek ölçüde akla yatkın ve açık dayanaklı biçimde göstermeniz gerekir. vs vs kavram ve yaklaşım karmaşası içinde kendi hayal dünyanızdan bahsediyorsunuz sonrada anlaşılmamaktan şikayet ediyorsunuz.. bizlerin yapabileceği birşey yok artık size..

"Celiski" darken bu celiski kimin ve neyin algisi ve buradaki "celiski" gibi algilananin aslinda biribirini tamamlayan iliskiler zinciri oldugu ise, zaten ortaya cikan zihniyetin bir urunu.

Evet, kimisi bu zincirlerden bazilarina kastilir bazilarina katilmaz kimisi aralarinda celiski gorur kimisi iliski kimisi bunlari onemser ilgilenir, kimisi onemsemezve ilgilenmez.

Kimisi daha detayli her birini ogrenmek ister, kimisi sadece karsi ciktigi icin camur ve iftira atar etiket verir.

Kimisi bunun bir hayal dunyasi oldugunu soyler, birey bilinci olan kimisi de en azindan kendi bireysel degerlendirmesini ve sorgulamasini yapar.

Dolayisiyle bu yazilarin kitle onunde paylasilmasinin nedeni de budur.

Her bir okuyan kendi degerlendirmesini yapabilsin diye.

Tabi dusunce ve bilgisi ile, yazari hedef alarak camur ve iftira atarak, hakaret ederek, etiket vererek v.s. degil.

Bunu yapanlar da aslinda kendilerini desifre etmis olurlar.

Cunku paylasilan bilgi ve dusunceler ortadadir. Yine eklenen bilgi ve dusunceler ile paylasilanlar daha bir derinlik aciklik netlike kazanabilir.

Bu da paylasilanlara gelecek ve katki saglayacak farkli dusunce ve bilgi paylasimlari ile mumkun olur.

Benim yazilarimin nerelerde yayinlandigi farkli konu.

Ben memnunum.

Sonucta kitleye sunulan her bir yazi kendi cevre ve bunyesinde kitlesellesir.

Yepyeni bir algi dusunme bilgi ve paylasim Alani yaratir.

Ayrica ben imzamdakilerin de ne oldugunu gayet detayli bir sekilde acikladim.

Ben asciklamadigim hic bir kavram ve konuyu yaziya tasimam.

odinhan

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
"Celiski" darken bu celiski kimin ve neyin algisi ve buradaki "celiski" gibi algilananin aslinda biribirini tamamlayan iliskiler zinciri oldugu ise, zaten ortaya cikan zihniyetin bir urunu.

Evet, kimisi bu zincirlerden bazilarina kastilir bazilarina katilmaz kimisi aralarinda celiski gorur kimisi iliski kimisi bunlari onemser ilgilenir, kimisi onemsemezve ilgilenmez.

Kimisi daha detayli her birini ogrenmek ister, kimisi sadece karsi ciktigi icin camur ve iftira atar etiket verir.

Kimisi bunun bir hayal dunyasi oldugunu soyler, birey bilinci olan kimisi de en azindan kendi bireysel degerlendirmesini ve sorgulamasini yapar.

Dolayisiyle bu yazilarin kitle onunde paylasilmasinin nedeni de budur.

Her bir okuyan kendi degerlendirmesini yapabilsin diye.

Tabi dusunce ve bilgisi ile, yazari hedef alarak camur ve iftira atarak, hakaret ederek, etiket vererek v.s. degil.

Bunu yapanlar da aslinda kendilerini desifre etmis olurlar.

Cunku paylasilan bilgi ve dusunceler ortadadir. Yine eklenen bilgi ve dusunceler ile paylasilanlar daha bir derinlik aciklik netlike kazanabilir.

Bu da paylasilanlara gelecek ve katki saglayacak farkli dusunce ve bilgi paylasimlari ile mumkun olur.

Benim yazilarimin nerelerde yayinlandigi farkli konu.

Ben memnunum.

Sonucta kitleye sunulan her bir yazi kendi cevre ve bunyesinde kitlesellesir.

Yepyeni bir algi dusunme bilgi ve paylasim Alani yaratir.

Ayrica ben imzamdakilerin de ne oldugunu gayet detayli bir sekilde acikladim.

Ben asciklamadigim hic bir kavram ve konuyu yaziya tasimam.

açık,anlaşılır ve akla yatkın olmayan hipotezler bilimsel olamaz. öyle anlaşılır böyle anlaşılır diyerek bir itirafta bulunuyor(karmaşa) ,en çok atıf yaptığınız bilimsel yöntem kanadınızı kırmış ve savunulamaz biçimde çelişkiye düşmüş oluyorsunuz. ve görüyorum ki birde bozuluyorsunuz. neyse bir adam kabul etmedikçe yenilgi gelmez derler yenilmezsiniz evrensel insan. bu sizin düşünüz ve bu düşte kral sizsiniz you winnn:wink:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
açık,anlaşılır ve akla yatkın olmayan hipotezler bilimsel olamaz. öyle anlaşılır böyle anlaşılır diyerek bir itirafta bulunuyor(karmaşa) ,en çok atıf yaptığınız bilimsel yöntem kanadınızı kırmış ve savunulamaz biçimde çelişkiye düşmüş oluyorsunuz. ve görüyorum ki birde bozuluyorsunuz. neyse bir adam kabul etmedikçe yenilgi gelmez derler yenilmezsiniz evrensel insan. bu sizin düşünüz ve bu düşte kral sizsiniz you winnn:wink:

Buradaki bilimsellik bilissel temeldedir.

Yani neyin ne oldugunun ve neden onun oyle oldugunun bilincinde ve farkinda olmak.

Buradaki bilissellik sorunun sorun olarak farkinda ve bilincinde olmaktir.

Buradaki sorunu belirliyen de, insanoglunun zihinsel insanlasamamasi temellidir.

Bozuldugumu da nerden cikardin?

Bu benim dusum degil; ben turumun bir uyesi olarak kendi bireysel katkimi turum Adina kullaniyor ve paylasiyorum.

Ayrica bu bir "galibiyet/maglubiyet" konusu degilki.

Cunku ben kendi yasam ve iliskilerimde zaten butun bunlari pratige tasiyor degerlendiriyor ve tekrar sorguluyorum.

Ayrica neden bir savunu ihtiyaci hissedeyim ki, sonucta savunu bir saldiri karsisindadir.

Yani ortada paylasilmis bir dusunce ve bilginin savunulmasi degildir.

Ben bir saldiriyi da savunuyuda yargilamayi da mecbur birakilmadikca gerekli gormem.

Cunku bunlar yazi icerigi tasimaz, yazar icerigi tasir.

Ayrica kendi adima "kral olmak" gibi bir dusuncem de amacim da yok.

Benim yaptigim, kendi beyin ve daimi gelisen ve degisen bilgim duzeyince insanliga evrensellige bireysellige bilimsellige bilissellige kavramsal bilgi olarak bir sunum ve paylasimdir.

odinhan

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Eyvallah.

(çünkü istediğini duymadığın sürece itirazın bitmez. )

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
'Başkalarına karşı kendimizi olmadığımız biri gibi göstermeye öyle alışmışız ki en sonunda kendimize bile olmadığımız biri gibi görünmeye başlıyoruz.'
François de La Rochefoucauld

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye
kişilerin arzu dilen benlikleri ve içinde bulundukları benlikleri olur. Bunu Bandura'nın sosyal öğrenme teorisi ile açıklamak en doğru olan olacaktır. Bandura'ya göre çocukluğumuzdan beri etrafta gördüğümüz şeyler kopyalar ve onların aynısını yapmaya çalışırız ama bu kopyaladığımız hareketi yapan kişinin(rol modelimiz), yaptığı hareketten sonra bir ödül alması lazım(Yangndan birini kurtarıyor ve insanlar ona teşekkür ediyor).

Bu noktada bir çatışma başlıyor. Bizim gördüğümüz ve ödüllendirilen her davranış ne yazık ki artık genede filmler veya diziler de oluyor. Özellikle yabancı yapımlardan rol modeller seçtiğimiz için aradaki oluşan kültür farkı ve tabiki o karakterin tamamen kurgusal olması gibi durumlardan dolayı, alınan rol modele asla ulaşamama gibi bir ikilem ortaya çıkıyor. Bu da arzu edilen benlik ile var olan benlik arası çatışmayı doğuruyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar