İnsan Neden Müzik Dinler ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Müzik Tarihi kategorisinde rainbow64 tarafından oluşturulan İnsan Neden Müzik Dinler ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,259 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Müzik Tarihi
Konu Başlığı İnsan Neden Müzik Dinler ?
Konbuyu başlatan rainbow64
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Farkeder mi

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu konu da fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
İnsan kafasını bir an olsun maddiyattan çevirmek için müzik dinler. Duygularını ve düşünceleri doğrultusunda dinler. Kendi yorumunu kadar müziklere. Hayatıyla birleştirir.

Bu benim yorumum.

burak

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap: İnsan Neden Müzilk Dinler ?

insan bazen duygu düşüncelerini ifade etmek yerine başka bi yerde duygu düşüncelerini duymak ister ve kendini onda hisseder. örneğin ben grunge veya metal tarzında solosu veya sözleri bana oturan bi parçada dinlerken kendimden geçiyorum dünyayı bir sn turluyorum resmen buda benim yorumum . saçma biraz ama kusura bakmayın

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

İnsan, müzik eşliğinde "kendini" dinler..Dinlemekten en çok zevk aldığımız müzik türü, bizim içsel ritmimiz ve varoluşumuzun tınısıdır.

felsefegunlugu

Felsefe.net
Yeni Üye

bazen aradığı her şeyi müzikte bulur insan.kendi yazmış gibi olur bazen, büyülenir müziğe karşı...

P

Pyramos

Ziyaretçi

keyifli..ama en çok coşkuyu artırarak yaptığı deşarj tesirini seviyorum..

Nil

Felsefe.net
Yeni Üye

İnsan ruh halinin desteklendiğini işitmek ister.
Veya tersi, ruh halinin tersini yaşamak ister. Mutsuzluğunu yaşamamak, neşe hissetmek ister neşesizken.
Ezber bir alışkanlık olmuştur,radyo açık mıydı der bazen hatta. O denli farketmez.
Gürültü olsun diye açar herhangi ses. Yalnız kalmak istememekten olabilir bu da.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Eski bir deyis vardir "kisi kulaginin pasini atmak icin muzik dinler" diye, ya da "muzik ruhun gidasidir" diye, muzik bence insanogluna vucut ve beyin isleyisi olarak bir dinlendiricilik sunan, onu o anligina baska dunyalara tasiyan, ve her turlu duygusal duyumun yasamini saglayan muzikli bir sedadir.

Her toplumun ve her kisinin nostaljik ya da cagdas muzik dinleme aliskanligi ve ihtiyaca suregelen bir surectir.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
İnsan müziklerde kendini bulur.herkes farklıdır ve bu yüzden herkesin sevdiği müzikde farklıdır.duyguların ezgilere aktarılması ile insanlar duygularını keşfeder.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Düne kadar müziği bir rahatlama aracı olarak "arkada çalsın" dinliyorken bunun yanlış olduğunu öğrendim.

Müzik,bir hikayedir.Birisi mikrofonun,enstrümanın başına geçiyor ya sevgilisinden ayrılışını anlatıyor ya musmutlu oluşunu anlatıyor ya heyecanlı heyecanlı bir olayı anlatıyor...

En nihayetinde ortalama 3 dakikalık bir zaman aralığında hayata dair yaşanmışlıkları birisinin gözünden dinliyorsunuz.

Her insana göre müzik var.Biraz aykırı ve hızlı mısın?Aç metali,rock'ı.Yoksa biraz sakin ve düşünceli misin?Aç bir klasik müzik.İkisi arası mısın?Pop,özgün,alternatif...

Herkese göre var bir müzik.

Küçükken televizyonlarda Tom ve Jerry,Bugs Bunny,Looney Tunes,Scooby Doo izlerken hemen hemen kahramanların her hareketinde bir nota çalınırdı.O zamandan belli klasik müzik ilgimi cezbetmiştir.

Karanlık bir yerde aktif dinlediğim bir piyano sesi,benim için lezzetli bir lazanyayı mideye indirmekle eşdeğerdir.

İnsanoğlu,doğduğunda annesinin kulağına müzik gelen gülümsemesini evirip çevirmiş ve onu Ay Işığı Sonatı'nda resmetmiştir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Müzik insanın duygularına tercüman oluyor ayrıca eskiden ses şifası diye bir ritüel varmış, akıl hastaları müzik ile tedavi edilmeye çalışılırmış. Müziğin ritmine göre ruh üzerinde etkisi büyüktür hatta bazı müzikler insanın içini karartır ve rahatsızlık verir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Müziklerdeki seslerin, insanların belirli duygular yaşarken duyduğu ve bu sesleri o anki duygularıyla eşleştirdiği seslere benzettiğini düşünüyorum. Yani; insan müzik dinlerken kulağına gelen müzik sesini bir duyguyu hissettiği andaki ve bu duyguyla eşleştirdiği sese benzetiyor ve o duyguyu hissediyor, duygusal şartlı refleks gibi bir şey.

Yukarıdaki sadece kendi varsayımım, öne herhangi bir kanıt süremem.

T

Togepi

Ziyaretçi
Çünkü; müzik dinlerken bütün hayallerime -imkansız olanlar da dahil- ulaşabiliyorum. -Uçabiliyorum mesela-

Son düzenleme:

Ocean

Üye
Yeni Üye
bu ne saçma soru ya, neden seks yapıyorunuz gibi bir şey demek bu.

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Müzik, gürültünün ezgilenmiş, düzenlenmiş halidir ve gerçek müzik bence klasik müziktir.

Chopin - Spring Waltz
Tchaikovsky - 1812 Overture
Beethoven - Fur elise
Bunlar favorilerimden sadece birkaçı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıca Mozart'ın çoğu eserinin beyin üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Pop müzik ise bence rezalettir. Tek konusu aşk olan, sacma sapan duyguları işleyen bir türdür. Çünkü aynı satırlar tekrarlanır durur ve hep teması aşk acısıdır. Halbuki klasik müzik size her temayı hissettirebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar