İnsan neden bir dine inanmaz ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde furkankan tarafından oluşturulan İnsan neden bir dine inanmaz ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,166 kez görüntülenmiş, 60 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İnsan neden bir dine inanmaz ?
Konbuyu başlatan furkankan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

furkankan

Felsefe.net
Yeni Üye
Konuyu çarpıtmayın lütfen mantıklı konuşcak olanlar yazsın.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
1) bildiği bir din yoktur
2) bildiği din onun için doğru din değildir
3) dinler arasında tercih yapamıyordur... tanrı ile pazarlığa tutuşmuştur
4) inancı yoktur.
5) inanmayı ruh çağırmak ile karıştırıyordur.
6) yaratıcılığı gelişmemiştir.
7) bulunduğu ortama uyum sağlamak zorunda kalmıştır.
8) beyni yıkanmış olabilir.
..) vs....

furkankan

Felsefe.net
Yeni Üye
teşekkürler yeterliydi bu cevaplar : )

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
bu sorudan önce sorulması gereken soru insan bir dine inanmalı mıdır?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Inanmasi icin gerekceler nelerdir? Ya da bir dine inanan, neden baska bir dine de inanmaz.

for me

Felsefe.net
Yeni Üye
neden çoktur. her konuda neden çoktur.insan nedenlerin toplamı ve sonucudur.insan bir nedeni kendi belirledikten sonrada sorumludur.insanlar ve nedenleri kar taneleri gibi benzer ama benzersizdirler.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Din değerler bütünüdür.Birey kendi değerlerini yaratmışsa semavi dinleri ezmiştir.Ezdiğine göre de inanmaz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
1) bildiği bir din yoktur
2) bildiği din onun için doğru din değildir
3) dinler arasında tercih yapamıyordur... tanrı ile pazarlığa tutuşmuştur
4) inancı yoktur.
5) inanmayı ruh çağırmak ile karıştırıyordur.
6) yaratıcılığı gelişmemiştir.
7) bulunduğu ortama uyum sağlamak zorunda kalmıştır.
8) beyni yıkanmış olabilir.
..) vs....

Bence bunlar bilincli nedenler degil.

Aksine kendi dininin bilincinde ve sorunlarin farkindadir ve cikis yolu aramaktadir.

Baska bir dine yonelebilr, ya da tamamen din bilincine sahiptir.

Tercih yapamamasi, hic bir dini olusumun onu tatmin etmemesi olabilir. "Tanri pazarligi" ise kendi beynindekileri sorguladigi anlamini tasir.

Inancin olmamasi, sadece dini yaptirimlari uygulamamakla paralel degildir, bilimsel bakis acisini gelistirebilmekle paraleldir. Yani sorulan sorular, bir tanri arayisina yonelik degildir.

Inanmayi hersey ile karistirabilir, bilmek ile, bilim ile, bilimselklik ile, kendi dogrulari ve ideolojileri ile v.s.

Aksine yaraticiligi gelistigi icin, bir yaratici aramaya yonelmeyebilir. Tek yaraticinin kendisi ve turu oldugunu algilayabilir.

Bulundugu ortam genelde, dini ortamdir. O yuzden aksine dine inanmiyor ve uygulamiyorsa, sorun yasar.

Tam tersi, kendisine verilen her turlu dini uygulamalarla beyni yikanmistir, yikanmis beynini kurulamak la mesguldur. Cunku toplumlarda verilen beyin yikama din ogretimidir, v.s.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sayın evrensel insan, benim söylediklerim olmayacak şeyler değil ve aynı şekilde sizin söyledikleriniz de olmayacak şeyler değil. yani bir insanın, bir dine inanmayışına sayısız sebep bulunabilir.
ve sayın faşist, haklı olabilirsiniz. sonuçta kendi yaratısı da onun için bir din olabilir zamanla...
bir dine inanmak ya da inanmak kişinin zeki ya da salak olduğunu göstermez. sırf zaman ayıramadığı için de insan dini dışlayabilir. bilemeyiz yüzlerce neden olabilir.
insanın yapabildiği en kolay şey uydurmaktır. ben de kafamdan bir din uydurup tüm inançları onunla yok sayabilirim-ezebilirim. uydurduğum şeyi en yüce makamlara getirebilirim, daha kolay olanı nedir ki?

insanlar zaten her şeye bilimsel olarak bakarlar. yaşamımızı sürdürebilmemizin-gelişebilmemizin şartı zaten budur. bu belki de tek şarttır. inançlarımızı, kültürümüzü hep bilimsel yollarla savunuruz ve geliştirebiliriz. yani bilimi geliştiremezsek eğer inancımızı da koruyamayız. çok nettir bu.

o kadar çok şey sayılabilir ki bununla ilgili. mesela akıl sağlığımızı, beden sağlığımızı rahat ve sağlıklı tutmamızın temel yolu bilim ile mümkün olabilmektedir. hiç bir dua ya da sure bizi tedavi etmez ne maddi ne de manevi bakımdan. uzaya da gönderemez. normal akla sahip biri rahatlıkla bunları söyleyebilir.

din bir yaşam biçimidir ve bilim zaten onun içerisindedir. daha doğrusu ben inançlı olduğumdan bunu böyle görürüm. bilimsel bir buluşu nasıl kullanacağımı bana hayata bakış açım söyler.
temelinde ne olursa olsun her insan bilimi kullanmak için bir yol kurar. ve bu yol kimine göre dindir kimine göre bakış açısıdır. eğer derseniz ki bilimi kullanmanın en verimsiz şekli, bilimi dini kurallar altında ilerletmektir, ben de o zaman yanıldığınızı söylerim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sayın evrensel insan, benim söylediklerim olmayacak şeyler değil ve aynı şekilde sizin söyledikleriniz de olmayacak şeyler değil. yani bir insanın, bir dine inanmayışına sayısız sebep bulunabilir.
ve sayın faşist, haklı olabilirsiniz. sonuçta kendi yaratısı da onun için bir din olabilir zamanla...
bir dine inanmak ya da inanmak kişinin zeki ya da salak olduğunu göstermez. sırf zaman ayıramadığı için de insan dini dışlayabilir. bilemeyiz yüzlerce neden olabilir.
insanın yapabildiği en kolay şey uydurmaktır. ben de kafamdan bir din uydurup tüm inançları onunla yok sayabilirim-ezebilirim. uydurduğum şeyi en yüce makamlara getirebilirim, daha kolay olanı nedir ki?

insanlar zaten her şeye bilimsel olarak bakarlar. yaşamımızı sürdürebilmemizin-gelişebilmemizin şartı zaten budur. bu belki de tek şarttır. inançlarımızı, kültürümüzü hep bilimsel yollarla savunuruz ve geliştirebiliriz. yani bilimi geliştiremezsek eğer inancımızı da koruyamayız. çok nettir bu.

o kadar çok şey sayılabilir ki bununla ilgili. mesela akıl sağlığımızı, beden sağlığımızı rahat ve sağlıklı tutmamızın temel yolu bilim ile mümkün olabilmektedir. hiç bir dua ya da sure bizi tedavi etmez ne maddi ne de manevi bakımdan. uzaya da gönderemez. normal akla sahip biri rahatlıkla bunları söyleyebilir.

din bir yaşam biçimidir ve bilim zaten onun içerisindedir. daha doğrusu ben inançlı olduğumdan bunu böyle görürüm. bilimsel bir buluşu nasıl kullanacağımı bana hayata bakış açım söyler.
temelinde ne olursa olsun her insan bilimi kullanmak için bir yol kurar. ve bu yol kimine göre dindir kimine göre bakış açısıdır. eğer derseniz ki bilimi kullanmanın en verimsiz şekli, bilimi dini kurallar altında ilerletmektir, ben de o zaman yanıldığınızı söylerim.

Keske herseye kisiler bilimsel bakabilse, dunya da o zaman sorun kalmaz. Bilim dinin icerisinde degil, disindadir. Inanc ile bilgi bir arada olamaz. Ya bilirsin, ya da inanirsin. Ikisi birden bir arada olamaz. Bilim ile din, ayni bilmek ile inanmak gibi bagdasmaz. Cok farkli bakis acilaridir.

Ayrica dine inancin da, bilimsellik ile ilgisi yoktur. Cunku din bir inanctan ziyade, verilen dini uygulamalari yerine getirmektir. Bilim ile arastirmaktir. Bir seyi yerine getiriyorsaniz, ona arastirma geregi duymazsiniz.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye

Kolay görüyorsanız bir deneyin.Sizin inandığınız gökte ki tanrıyı ezin bakalım yeryüzünde kolay olabiliyor mu ? İnsan kolayı seçer,kaç insan sizin o uydurma dediğiniz değerleri yaratıp yaşıyor.Bireylerin yüce değerlerini uydurma diyerek tanımlayamazsınız.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ayrica dine inancin da, bilimsellik ile ilgisi yoktur. Cunku din bir inanctan ziyade, verilen dini uygulamalari yerine getirmektir. Bilim ile arastirmaktir. Bir seyi yerine getiriyorsaniz, ona arastirma geregi duymazsiniz.

insan o uyguamaları inandığı için yerine getirir...
bir şeyi yerine getiriyorsam ve bu inandığım içinse insan olduğumdandır. bir kunduz olsa idim yaptığım barajı sadece ve sadece bilimsel baktığım için inşaa ederdim.
mesela dünya üzerinde ağaçkakanlar kadar bilimsel yaşayan canlılar yoktur belki de bakterilerdir en bilimsel canlılar...
evet bakteriler... bilimde o kadar ilerlemişlerdir ki, mikroskoba ihtiyaç duymazlar,,, karıncalardan bahsetmeme gerek yok sanırım.
evet evet evren üzerinde ki inanmaya niyetlenen tek canlı türüyüz ve henüz karıncalar kadar olamadık...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
insan o uyguamaları inandığı için yerine getirir...
bir şeyi yerine getiriyorsam ve bu inandığım içinse insan olduğumdandır. bir kunduz olsa idim yaptığım barajı sadece ve sadece bilimsel baktığım için inşaa ederdim.
mesela dünya üzerinde ağaçkakanlar kadar bilimsel yaşayan canlılar yoktur belki de bakterilerdir en bilimsel canlılar...
evet bakteriler... bilimde o kadar ilerlemişlerdir ki, mikroskoba ihtiyaç duymazlar,,, karıncalardan bahsetmeme gerek yok sanırım.
evet evet evren üzerinde ki inanmaya niyetlenen tek canlı türüyüz ve henüz karıncalar kadar olamadık...

Farkta buradadir. Bilimsel bakis acisina sahipo olan inandigi icin degil; bilmek istedigi icin yerine getirir. Sadece inanmaya niyetlenen degil, ayni zamanda bilmeye niyetlenen ve bildigini/inandigini da bildiren tek canli turuyuz.

Iste canli turu olarak numenal insanligimiz da, inanmaya niyetlenmekten ziyade, bilmeye niyetlenmek ve inandigimizi degil; bildigimizi bildirmekle paraleldir. Cunku inanclar bizleri insandisi ve insanlikdisi dusunce ve davranisa iter ve tur olarak gecinmek yerine teslim olmayi/almayi, savasmayi ve inandiklarimiza inandirma baskisi yapmayi getirir.

Insanoglunun tum tarihi bu mucadele icinde gecmis ve gecmektedir. Guce ve otoriteye tapmanin altinda da yonetmenin altinda da insanoglunu bu teslim alma zihniyeti yatar. Sistem ve duzenler ve her turlu yasa hukuk ta bunun uzerine insa edilmis, suc ve ceza da buna endekslidir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kolay görüyorsanız bir deneyin.Sizin inandığınız gökte ki tanrıyı ezin bakalım yeryüzünde kolay olabiliyor mu ? İnsan kolayı seçer,kaç insan sizin o uydurma dediğiniz değerleri yaratıp yaşıyor.Bireylerin yüce değerlerini uydurma diyerek tanımlayamazsınız.

tam tersi muza tapan birine bile saygım sonsuzdur. insanın kolayı seçeceğine dair bir sözüm geçmedi... basitçe şunu söylüyorum. uydurmak kolaydır-kendi kendime en yüce oymuş gibi ona inanabilirim. hangi anlamda algıladınız bilemedim. ben bir ideoloji tasarlayıp onu insanlığa yaymaktan bahsetmiyorum aksi takdirde kendi dinimi de ideolojimi de yermiş olurum.

ayrıca hangi düşüncenin çoğunlukta olduğu yere giderseniz gidin, ezdiğiniz zaman kötü de olsa bile bir karşılık almanız normaldir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Farkta buradadir. Bilimsel bakis acisina sahipo olan inandigi icin degil; bilmek istedigi icin yerine getirir. Sadece inanmaya niyetlenen degil, ayni zamanda bilmeye niyetlenen ve bildigini/inandigini da bildiren tek canli turuyuz.

Iste canli turu olarak numenal insanligimiz da, inanmaya niyetlenmekten ziyade, bilmeye niyetlenmek ve inandigimizi degil; bildigimizi bildirmekle paraleldir. Cunku inanclar bizleri insandisi ve insanlikdisi dusunce ve davranisa iter ve tur olarak gecinmek yerine teslim olmayi/almayi, savasmayi ve inandiklarimiza inandirma baskisi yapmayi getirir.

Insanoglunun tum tarihi bu mucadele icinde gecmis ve gecmektedir. Guce ve otoriteye tapmanin altinda da yonetmenin altinda da insanoglunu bu teslim alma zihniyeti yatar. Sistem ve duzenler ve her turlu yasa hukuk ta bunun uzerine insa edilmis, suc ve ceza da buna endekslidir.

haklısınız. bilim kötü değildir. kötülük yaptırmayacak kadar da masumdur. bilimi kötü kullandıran dindir, ahlaktır, kültürdür,ideolojidir...
bilim insana birşey yaptırmaz. bıçak gibidir. bıçak kimseye, git beni şuna sapla demez. ancak bir şeyi atlamayalım, inancı insandan çıkardığınızda ortada bir şey kalmıyor.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
inancı insandan çıkardığınızda ortada bir şey kalmıyor.

Inanc dogal zihniyet temel ve kokeninin tek dayanagidir. Cunku insanoglunu inandiramazsan, yonetemezsin, inandiramazsan, yonlendiremezsin, inandiramazsan duzen ve sistemini yurutemezsin.

Iste sorun da buradadir. Ya insanoglu boyle insanlasamadan yasam ve iliski surecek, ya da insanlasacaktir. Bunun da numenalufkunun sinirsizligi, ve ozgurlugu gozlemin sinirlanmamasindan ve sabitlenmemesinden gecer. Amac noktas koymak degil, virgul atip devam edebilmek ve virgul gerisini de sorgulayabilmektir. Cunku nokta inanctir, ideolojidir ve aklin sabitligi sahipligidir, sorgulanmazdir.

Aksine beyni dusunceye iten de inanc degil, sorgulamaktir. Inanc sorgulamanin onunde engeldir, bilginin bilmenin onunde engeldir. Kisinin kendi varliginin bilincine varmasinin onunde engeldir. Inanc, kulluktur, koleliktir, caresizliktir, teslimiyettir ve butun bunlar yasamda uygulansin ve beyinler baska seylerle savastirilsin, oyalansin ve her turlu insanoglu inancsal degeri, yasaminin onune gecsin diye vardir. Inanc insanlik ve insandisidir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Soruyu duzeltelim; insan neden bir dine inanir?

Cevabi cok basit, cunku korkar ve bu korkuyu gogusleyecek cesaretide yoktur. Dunyaya bakacak olursaniz, korku ile beslenen butun politakalar basariya ulasmislardir, din dahil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar