İnsan ile ilgili bir soru?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde furkankan tarafından oluşturulan İnsan ile ilgili bir soru? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,385 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı İnsan ile ilgili bir soru?
Konbuyu başlatan furkankan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi

Bee

Felsefe.net
Yeni Üye
Tezin olduğu doğrudur evet, ama hocanın ne derece ve hangi anlamlarda kast ettiğini bulmamız lazım. Genel olarak insan ideolojisinden bahsetmiş. Yani cinsel iç güdü ve nefsine hakim olamama durumlarına örnek verilebilecek bir cümle kurmuş. Burada, sonsuzlukta yola çıkan bir insanın; cinsel yönden mutlaka beslenmesi gerektiğini belirtmekte sanırsam. Ya da ben yanlış anlamışım. Nefsine hakim olamama, saldırganlık, dominantlık ise; insanların girdiği durumlardan bir tanesidir. Bu iki öğe insandan insana değişir diyorum ben de..

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
vay anasını,
felsefecilerin böylesine bol olduğu bir forumda hala cevaplanamamış bir soru...

P

Pyramos

Ziyaretçi
felsefe hocan akıllı adammış...
insanın mükemmeliği içerisinde var olan zaaflarının başında cinsellik ve saldırganlık gelir,
bu tez-anlatım ise sadece ezoterik inisiye öğretilerde mevcuttur....
ezoterik-inisiye öğretiler insanın mükemmeliğinin bu zaafların vb.lerinin dengelemesi üzerine bina edilmiştir...

Kötülük hepimizin içinde var, kötülüğü açığa çıkaranlara kötü diyoruz
. kim söylemişti hatırlamıyorum ama böyle bir söz vardı. şimdi içindeki saldırganlık ve cinselliği kötülüğe sebep olacak biçimde davranışa/eyleme dönüştürenlerin dengeleyemedikleri sizce nedir? Sevgili Mor ve Ötesi . Saldırganlık ve cinselliği zaaf olarak nitelemenizin sebebi nedir? bu ikisini yok edebilmek elbette mümkün değil görünüyor öyleyse insan bu ikisini nasıl yönetmeli/yönlendirmelidir?

Bu konudaki görüşlerinizi almak/öğrenmek adına soruyorum. şimdiden teşekkürler.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

Kötülük hepimizin içinde var, kötülüğü açığa çıkaranlara kötü diyoruz
. kim söylemişti hatırlamıyorum ama böyle bir söz vardı. şimdi içindeki saldırganlık ve cinselliği kötülüğe sebep olacak biçimde davranışa/eyleme dönüştürenlerin dengeleyemedikleri sizce nedir? Sevgili Mor ve Ötesi . Saldırganlık ve cinselliği zaaf olarak nitelemenizin sebebi nedir? bu ikisini yok edebilmek elbette mümkün değil görünüyor öyleyse insan bu ikisini nasıl yönetmeli/yönlendirmelidir?

Bu konudaki görüşlerinizi almak/öğrenmek adına soruyorum. şimdiden teşekkürler.

öncelikle tüm forum dostlarıma yeniden merhaba...

-Kötülük hepimizin içinde var, kötülüğü açığa çıkaranlara kötü diyoruz
insanın mükemmelliği burada,hepimizin içinde kötülük var ve biz kötülüğü açığa çıkaranlara kötü diyoruz,
olması gereken ise-insan olmanın erdemi- kötülük yapabilecek iken bundan uzak durmayı becerebilmek...

-şimdi içindeki saldırganlık ve cinselliği kötülüğe sebep olacak biçimde davranışa/eyleme dönüştürenlerin dengeleyemedikleri sizce nedir?
mükemmellik (bana göre...) bir şeyin tek taraflı olarak eksiksiz olması değil,içinde iki tarafı da barındırıp bunları dengeleyebilecek yeteneklere de sahip olmasıdır...
yani sorunun cevabı...
-Sevgili Mor ve Ötesi . Saldırganlık ve cinselliği zaaf olarak nitelemenizin sebebi nedir? bu ikisini yok edebilmek elbette mümkün değil görünüyor öyleyse insan bu ikisini nasıl yönetmeli/yönlendirmelidir?
saldırganlık-cinsellik ve benzeri davranışlarımızı zaaf olarak nitelendiren ben değilim,okuduğum bütün dinsel metinler (satanizm dahil...) bunları zaaf olarak değerlendiriyor...
satanizm bunların bastırılmaması gerektiğini,insan olmanın gereği olduklarını söylerken diğer metinler bunların bastırılması gerektiğini,ancak bunlar bastırılırsa iyi insan olunabileceğini anlatıyor...
ezoterizm-mistitizm kapsamında sayılan inisiye öğretilerin çoğunluğu ise bunların bastırılmasını değil dengelenmesini öğretiyor,
bana göre de bastırılması değil dengelenmesi gerekir,
dengelenmesi için ne yapılması gerekir dediğinde ise amiyane tabir ile şöyle bir cevap vereceğim;"her yiğidin bir yoğurt yeme stili vardır,bizim yapmamız gereken kendi stilimizi bulmamız için çalışmamızdır..."

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar