İlkellik - Modernlik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Felsefiyen tarafından oluşturulan İlkellik - Modernlik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,926 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İlkellik - Modernlik
Konbuyu başlatan Felsefiyen
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan leprechaun

Felsefiyen

Felsefe.net
Yeni Üye
Size ilkel olmak mı insanlar arasında barışı daha iyi sağlar yoksa modern yaşam mı?(silahlar,füzeler,toplar...)

Siz ilkel olmayı mı yoksa modern olmayı mı tercih edersiniz?-)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ilkelligin tarihi olarak insanlik yani daha ondedir. Modernlik ise insanoglu yasam ve iliskilerinin daha rahat bir yasam surmesi icin kullanim olanagidir, ayni zamanda da insanoglunun olmesi rahatsizligi icin kullanim olanagidir.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Size ilkel olmak mı insanlar arasında barışı daha iyi sağlar yoksa modern yaşam mı?(silahlar,füzeler,toplar...)

ilkel ve modern kavramlarını nasıl algıladığınıza bağlı...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

hem modern hem de savaşsız ve sömürüsüz bir dünyanın olanaklı olmadığı varsayımından hareket ediyor gibisiniz... hatalı çıkış yaptığınızı düşünüyorum...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
İkisi de sağlamaz ..Modernlik yahut ilkellik savaşın biçimini değiştirebilir ancak, özünü ortadan kaldırmaz...

leprechaun

Üye
Yeni Üye
birazdahaderinmavi' Alıntı:
hem modern hem de savaşsız ve sömürüsüz bir dünyanın olanaklı olmadığı varsayımından hareket ediyor gibisiniz... hatalı çıkış yaptığınızı düşünüyorum...
özel mülkiyet ilişkisini kaldırmadığınız sürece her medeniyetinde gideceği yol aynıdır.Vahşi Kapitalizm.
vahşi kapitalizm dediğiniz rekabetçi kapitalizmdir. Batı bugün rekabetçi kapitalizmden tekelci kapitalizme ulaşmıştır. vahşi kapitalizmde ki vahşikelimesi kapitalizmin kötülüğünü değil kapitalizmde ki rekabeti(ki bu kapitalizmde ki ilerletici bir süreçtir) niteliği vurgulamaktadır.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
birazdahaderinmavi' Alıntı:
bu sebeple sormuştum ilkellikten ve modernlikten ne anladığına göre değişir. bizim ülkemizde kavram kargaşası vardır. ilkel ve modern kelimeleri ne zaman doğmuştur, nerden nasıl kullanılmıştır ve bugün ne anlama gelmektedir bu konuda derinlemesine bir araştırmaya girmeden kelimenin kökeni araştırılmadan yazılmakta.

uygarlık kelimesi "civilisation" 18. yy da doğmuş bir kelimedir. malum, o yıllarda Batı feodalitesine karşı kent burjuvazisi muhaliftir. eski Yunan aydınlanmacılığına geri dönülmüştür.(rönesans yeniden doğuş demektir. neden bu kelime kullanıldı sanıyoruz ki?) burjuvazinin yeniden hortlanttığı rasyonalizm ile gelişen 18. yy aydınlanma felsefesinde belirli değer yargıları üzerine kurulu bir toplum sözleşmesi belirlendi. bugünkü kapitalist medeniyetin tohumları olan bu toplum sözleşmesini kabul edenlere uygar(civil) dendi, dışında kalanlara da barbar(ilkel) denildi. Türkçe'de ki sivil kelimesi bu kökenden gelmektedir. sivil-medeni, barbar-savaşçı mantığı... Batı'nın Türklere barbar demesinin sebebi de Osmanlı'nın son dönemlerine doğru Osmanlı'nın kendisini Batılı kabul ettirmeye çalışmasının da altında bu yatar.

hiç sevmediğim Mehmet Akif doğru söylüyordu:
"medeniyet dediğin, tek dişi kalmış canavar"
özel mülkiyet ilişkisini kaldırmadığınız sürece her medeniyetinde gideceği yol aynıdır.Vahşi Kapitalizm.
vahşi kapitalizm dediğiniz rekabetçi kapitalizmdir. Batı bugün rekabetçi kapitalizmden tekelci kapitalizme ulaşmıştır. vahşi kapitalizmde ki vahşikelimesi kapitalizmin kötülüğünü değil kapitalizmde ki rekabeti(ki bu kapitalizmde ki ilerletici bir süreçtir) niteliği vurgulamaktadır.

not:mesajda değişiklik yapmak istedim ama sanırım süre dolduğu için yapamadım. bu konuda yönetimin el atması gerektiğini düşünüyorum. mesajın değişmemesi için konulan süre(beş dk) çok kısa. hatalarımızı düzeltmeye çalışınca sorun çıkıyor. ayrıca mesaj kirliliği oluşuyor. sürenin en azından bir saat olması gerektiğini düşünüyorum. yönetime arzederim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar