İlişki Evrimi Konusunda Bilgi Verebilirmiydiniz ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Evelin tarafından oluşturulan İlişki Evrimi Konusunda Bilgi Verebilirmiydiniz ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,452 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı İlişki Evrimi Konusunda Bilgi Verebilirmiydiniz ?
Konbuyu başlatan Evelin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sokak siircisi

Evelin

Felsefe.net
Yeni Üye
Sanırsam osho'nun kitaplarından birinde okumuştum ilk çağlarda yaşamda kalmak için insanlar hayvanlardan dahası memeli sınıfdan kendilerine örnek alarak bir komün yaşamında yaşarlardı herkezin malı varlığı ortak paylaşılırdı ve elbette sorumluluklarda çocukların bakımı tüm herkeze aitti ve kadınlar erkekler ile bir evlilik bağı olmadan birleşirler di bu komün sistemi zamanla erkeğin benim demesi ile bozulduğu ve bu benim karım bu benim çocuğum bu benim evim gibi şeyler oluşmaya aile oluşmaya ve ev dediğimiz kutular oluşmaya başlamış yakın bir zamanda izlediğim aşk konusunda bir belgeselde ilişkinin evriminden bahsediliyordu yine çok eşlilik sınıfından tek eşlilik sınıfına geçmenin zorunluluklarını ve buna benzer şeyler öğrenmiştim bu gün ghost in the shell diye bir anime ye göz attımda girişindeki bir söz dikkatimi çekti şöyleydi "Eğer tanrılarımız ve umutlarımız bilimsel bir fenomenlerden başka bir şey değillerse o zaman aşkımızında bilimsel olduğu söylenmelidir" bu söz ve bunla bağlantılı olarak daha önce duyguların oluşumu sahiplenme kıskançlık ve öfke gibi hisleri yaratan protein ve hormon yapı taşlarının oluşumunu gördüm fakat bunları bir anlam içinde toplamam için biraz sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyorum mesala dikkatimi çeken şey şu neden kıskanırız ve nasıl aşık oluruz ve neden terk edildiğimizde o iyi hisslerimizin hormonlarımız bombardımana uğruyor. şimdiden paylaşacaklarınız için teşekkürler.

sokak siircisi

Felsefe.net
Yeni Üye
No

İlişki evrimi başlığı mayıs ayından bu yana atıl kaldığına göre;
"İlişki mi kaldı ki, gelişsin.." diye düşünülmüş ve geçilmiş gibi.

NO (apartman marşı)

bunca yıl oldu
bir türlü gelişemedik
cenazede düğünde
ağlaşamadık gülüşemedik
geçti bir bayram daha
gene görüşemedik,,

eey selaamına erişemediğim
külünden gönlünden
bir türlü alışverişemediğim
nasıl başa çıkacağız nasıl
hoşgörüsüzlükle terörle