Idealist Ateizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Idealist Ateizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,196 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Idealist Ateizm
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Genelde kisiler kendi cografyave toplumlarinin dinine karsi geldiklerinden, ateizmleri bir yerde sadece o dine ve o dinin tanrisina karsi olur.

Eger bir kisi neden ateist oldugunun felsefi temel ve tabaninin bilincinde ve farkinda degilse; onun ateizminin temeli her turlu metafizigin ontolojik ve varliksal ideolojik ve inancsal felsefelerinden biri olabilir.

Buradan idealizmin temelinin de ateizmi olusturabilecegi ortaya cikar.

Sonucta metafizigin varliksal ve ontolojik her bir farkli ideolojik inancsal bakis acisi varlik tabani olarak tanriyi yok sayabilir.

Cunku konu tanrinin akil olarak varligi/yoklugundan ve inancsal olarak inanma inanmamasindan ziyade; tanrilastirma eylemidir.

Bu acidan bir idealist kendi dusuncesinde tanriyi oldurebilir.

Bunun en guzel ornegi tarihte, Schopenhauer'dir.

Genelde agnostik tanrinin varligina bakis acisinin ateizmi idealist olabilir.

Evet idealizmden ateist olur. Cunku idealizmin temeli akilciliga dayanir. Ayni materyalizm gibi. Dolayisiyle bir kisi tanrisini aklinda oldurur de tanrilastirmayi olduremezse idealist ateist olur.

Bana gore Nietzche de idealist ateisttir.

Cunku bireyi "overman" olarak tanrilastirmistir.

O yuzden her zaman soylerim. Aklin tanri varligina bakis acisi ile tanrilastirma eylemi farklidir ve bir akil tanriyi oldurebilir ama, tanrilastirma eylemi devam eder.

Ayni S.Hawkins gibi.

Genelde agnostik ateistler, idealist ateistlerdir.

Tabi bunu algilayabilmek icin, idealizmin ne oldugunu ve akilda tanrinin nasil olduruldugunu (oldurmek) algilamak gerekir.

Sonucta hyloteizm de maddesel ve materyalist tanrililiktir. Yani madde tanrilastirilir.

Dolayisiyle tanrilastirma akil ile iki turludur.

Soyutu tanrilastirma-idealizm
Somutu tanrilastirma-materyalizm.

Tanrilastirma "ilk, tek, kesin, mutlak kilma"

Simdi de aklin oldurdugu (oldurmek) tanriya bakalim.
Somut tanrinin oldurulmesi-materyalizm
Soyut tanrinin oldurulmesi-idealizm

Ama burada tanrilastirma devam eder. Hyloteizm gibi, S.Hawkins gibi.

Numenal yeti degeri olan bilim yasalarini tanrilastirmak; idealist tanrilastirmadir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Sn.Faust'un son iletisindeki alıntıda bir soru vardı:Herşeyi tanrı yarattı isei tanrı'yı kim yarattı?Cevap çok basit..Kavramsal olarak tanrıyı biz yaratırız ve gelişmişlik düzeyimize göre, insanlık tarihinin süreçleri içinde somuttan soyuta doğru ilerleyerek bu kavramın içini dodururuz.Artık gökgürültüsü veya ay, güneş olmaktan çıkar tanrı..Sosyalleşir,,Savaş tanrısı, aşk tanrısı, iyilik tanrıçası vs..Sonunda da cinsiyetsiz, bedensiz soyut bir kimlikle çıkar karşımıza..Tektir artık..Bütün bunlar, kafamızda yarattığımız içeriklerle şekillenir.Adil olmayı beceremediğimiz dünyada adaleti,sevmeyi , affetmeyi, merhameti beceremediğimizde rahmeti ondan bekleriz.Hakkımızı arayamadığımızda, haksızın cezalandırılma işlemini de ona yükleriz.Habire isteriz..Nimet, sağlık, uzun ömür, cennet köşkleri, cehennemden, kaza ve belalardan kurtarılma..Bütün bunlar aklın kavramlaştırma ve içini doldurma eylemlerinden başka birşey değildir.İçerikler din temelli olduğunda işimiz kolaylaşır.Beyni rafa kaldırıp belli ritüelleri yapar, emeklerinizin karşılığını beklersiniz.Yalnız her din/mezhep vb tanrıyı ve cenneti kendine istediğinden, bu kez de savaş ve katliam bitmez..Diyeceğim şu;Yaratıcı, insan egosunun ve beklentilerinin ve bunun hizmetinde olan insan akılcılığının üstünde ve bu kavramlaştırmalardan bağımsızdır.Bu görüşümün kaynağını ancak "sezgisel" olarak niteleyebilirim.Elbette özneldir ve yalnızca beni bağlar..Onun için olumlayan/olumlamayan kanıtlarla veya sağlamalarla hiç uğraşmam.Bu, iman ya da inanç olarak da adlandırılamaz tam olarak.Ne olduğunu ben de bilmiyorum...ama yaratanla barışık olmak çok güzel....Bu iletiyi bir tartışma konusu olsun diye yazmadım.Verecek bir cevabım yok çünkü..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sn.Faust'un son iletisindeki alıntıda bir soru vardı:Herşeyi tanrı yarattı isei tanrı'yı kim yarattı?Cevap çok basit..Kavramsal olarak tanrıyı biz yaratırız ve gelişmişlik düzeyimize göre, insanlık tarihinin süreçleri içinde somuttan soyuta doğru ilerleyerek bu kavramın içini dodururuz.Artık gökgürültüsü veya ay, güneş olmaktan çıkar tanrı..Sosyalleşir,,Savaş tanrısı, aşk tanrısı, iyilik tanrıçası vs..Sonunda da cinsiyetsiz, bedensiz soyut bir kimlikle çıkar karşımıza..Tektir artık..Bütün bunlar, kafamızda yarattığımız içeriklerle şekillenir.Adil olmayı beceremediğimiz dünyada adaleti,sevmeyi , affetmeyi, merhameti beceremediğimizde rahmeti ondan bekleriz.Hakkımızı arayamadığımızda, haksızın cezalandırılma işlemini de ona yükleriz.Habire isteriz..Nimet, sağlık, uzun ömür, cennet köşkleri, cehennemden, kaza ve belalardan kurtarılma..Bütün bunlar aklın kavramlaştırma ve içini doldurma eylemlerinden başka birşey değildir.İçerikler din temelli olduğunda işimiz kolaylaşır.Beyni rafa kaldırıp belli ritüelleri yapar, emeklerinizin karşılığını beklersiniz.Yalnız her din/mezhep vb tanrıyı ve cenneti kendine istediğinden, bu kez de savaş ve katliam bitmez..Diyeceğim şu;Yaratıcı, insan egosunun ve beklentilerinin ve bunun hizmetinde olan insan akılcılığının üstünde ve bu kavramlaştırmalardan bağımsızdır.Bu görüşümün kaynağını ancak "sezgisel" olarak niteleyebilirim.Elbette özneldir ve yalnızca beni bağlar..Onun için olumlayan/olumlamayan kanıtlarla veya sağlamalarla hiç uğraşmam.Bu, iman ya da inanç olarak da adlandırılamaz tam olarak.Ne olduğunu ben de bilmiyorum...ama yaratanla barışık olmak çok güzel....Bu iletiyi bir tartışma konusu olsun diye yazmadım.Verecek bir cevabım yok çünkü..

Felsefi literaturde senin yaratici algina deizm deniyor. Yani dinsiz tanrililik. Eger yaraticini bilinmez kilarsan, o zaman agnostisizm oluyor.

Bir sey sorayim. Senin uzerinde bir yonlendirim ve yaptirimi var mi? yani seni bir sekilde teslim aliyor mu? yoksa sen tamamen ozgur irade sahibi olarak gorebiliyor musun, kendini?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Yani dinsiz tanrililik. Eger yaraticini bilinmez kilarsan, o zaman agnostisizm oluyor.

Bir sey sorayim. Senin uzerinde bir yonlendirim ve yaptirimi var mi? yani seni bir sekilde teslim aliyor mu? yoksa sen tamamen ozgur irade sahibi olarak gorebiliyor musun, kendini?

Tam olarak deizm değil benim kastetdiğim.Deizmde, yaratıcı yarattıklarına karışmaz..Üstelik onun varlığına akli olarak ulaşırsınız.Agnostizism ise tanrının varlığını/yokluğunu askıda bırakır bu yönde hüküm vermekten kaçınır.Ben, Tanrının teleolojisini, niteliklerini, karışıp karışmadığını vs.bilemem.Karşı çıktığım akılsal çıkarımları kendim yaparsam kendimle çelişirim.Bu yüzden salt deist veya agnostik sayılamam.Varlığını "sezinliyorum" hepsi bu..Bu da çok öznel , diyaloga vurulacak bir yanı yok.Belki bir çeşit sentezci yapılandırma filandır.Bunlara da o kadar takılmıyorum açıkçası.. "genel kabul görmüş" anlamıyla iman da sayılamaz.Çünkü şarta, ön kabullere ve tümdengelime dayalı değil..Not:Gazali'nin epistemolojik sezgicilik anlayışıyla da bir ilgisi yok..O, sezginin bilgi olduğunu savunmuştu hatırlarsanız..Teslimiyet/özgürlük vs bunları sorgulama gereği duymuyorum çünkü "barışık" olmaktan mutluyum..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tam olarak deizm değil benim kastetdiğim.Deizmde, yaratıcı yarattıklarına karışmaz..Üstelik onun varlığına akli olarak ulaşırsınız.Agnostizism ise tanrının varlığını/yokluğunu askıda bırakır bu yönde hüküm vermekten kaçınır.Ben, Tanrının teleolojisini, niteliklerini, karışıp karışmadığını vs.bilemem.Karşı çıktığım akılsal çıkarımları kendim yaparsam kendimle çelişirim.Bu yüzden salt deist veya agnostik sayılamam.Varlığını "sezinliyorum" hepsi bu..Bu da çok öznel , diyaloga vurulacak bir yanı yok.Belki bir çeşit sentezci yapılandırma filandır.Bunlara da o kadar takılmıyorum açıkçası.. "genel kabul görmüş" anlamıyla iman da sayılamaz.Çünkü şarta, ön kabullere ve tümdengelime dayalı değil..Not:Gazali'nin epistemolojik sezgicilik anlayışıyla da bir ilgisi yok..O, sezginin bilgi olduğunu savunmuştu hatırlarsanız..Teslimiyet/özgürlük vs bunları sorgulama gereği duymuyorum çünkü "barışık" olmaktan mutluyum..

Istersen senin ile beraberce bu sezgisel yaratici inancina konunun detayina inerek felsefi literaturde teolojik taraflilik olarak bir izm bulalim, ne dersin?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ne yazık ki, çok erken biçimde yarım kalmış bir diyalog... keşke, katılımcılardan biri, forumdan umudu keserek uzaklaşmış (ve diğeri de, uzaklaştırılmış) olmasaydı...

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye
İdealizm varlığın temelini maddi olmayan şeylerle açıklamak olarak tanımlanabilir.Ruh,irade,Tanrı,geist,tin vs... bunlara örnek olarak verilebilir.Lakin Ateizm kelime olarak olumsuz bir kavramdır.Teizm'in tersidir.Teizm ise "Tanrıcılık" olduğuna göre,yukarı sayılan şeylerden Tanrı'yı kullanmaz.Diğerleri kullanıp pekala Ateist olabilir.Hatta belki de Ateist bir din(budizm) bile olabilir,ne ki bu konuyu enine boyuna tartışacak kadar bilgi sahibi olduğum söylenemez.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Zaten ateizm temelini bir yerde somut nesnel maddesel bir taban bulamamaktan alir.

Buradaki idealist ateizmin temeli aslinda dusunceden gelmektedir. Yani kisi maddi temelden ziyade dusuncesinde de bir tanri yaratma ihtiyacini hissetmez.

Aslinda idealizm ile baslayan ateizm daha bilisseldir. Cunku tanri zaten basta insanoglunun aklinda yaratilir. Sonra maddelestirilir ya da bir maddeye ozdes kilinir.

Idealist ateist ise, birak maddelestirmeyi dusuncesinde bir tanri yaratmaz.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz konu için

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar