Herşeyize Olduk! - Bir Soner Olgun Röportajı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Herşeyize Olduk! - Bir Soner Olgun Röportajı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,138 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Herşeyize Olduk! - Bir Soner Olgun Röportajı
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Mesut Yar'ın sunduğu Cnn Turk Burada Laf Çok programından bir bölüm -19 Ekim 2015

Soner Olgun: ... birdenbire kendimi televizyonda seninle konuşurken buluyorum ya da (senden önceki) Şirin Payzın, Ahmet Hakanla konuşurken, kavga ederken de, buluyorum...
... yani gereksiz dedim ya, şikayet edilecek kadar çok politize olduk gibi aslında bi rahatsızlık var
Mesut Yar: Göndereyim mi seni Şirin ya da Ahmete, İyi misindir bu dövüş konularında?
Soner Olgun: Amman abi, Ben aklı başında bi toplumda bu kadar çok politika konuşulmasının hiç uygarca olmadığını düşünüyorum
... yani bir toplumda yüzde 85-86 oy kullanılmasının matah bi gösterge olmadığını öğreneli çok oldu
... bu kadar çok politika konuşulması hiç hayra alamet değil
.. hakikaten şiir konuşmamız gerekiyor
.. hakikaten müzik konuşammız gerekiyor
.. hakiakaten biraz içsel derinliğimizi artırmamız gerekiyor
.. yoksa herkes futbol izleyicisi ve kulüp taraftarlığı şeklinde politize oldu
... herkes politize oldu ki bu çok düzeysiz bi şey; ondan sonra iş nerlere varıyo; hiç hayırlı yerelere varmıyo
... yani kardeşliği, dostluğu politika ile besleyemeyiz -sanatla besleriz

----

Tayyar Işıksaçan'ın sunduğu TvM -Her Soruya Bİr Cevap programından bir bölüm -08 Ekim 2015

Soner: abi o zaman doğru bakalım
Tayyar: değiştirirmiyiz bu bakış açısını?
Soner: Ben toplumumuzun genel olarak, kültürel seviyesi, bakış açısı, terbiyesi, nezaketi konusında çok olumsuza doğru gittiği kanaatindeyim
Tayyar: değişmez miyiz?
Soner: Olumsuza doğru dönüşüyoruz zaten
...
Soner: Kültürel düzeysizlik çok zor -çözülemicek gibi gözüküyo
Tayyar: Bu da gelecek penceresinden baktığımızda kötü bi şey?
Soner: Şiiriyet kalmadı, haassasiyet kalmadı, nezaket kalmadı, letafet kalmadı, saygı kalmadı, sevgi kalmadı
... daha ne istiyosunuz ki?
Tayyar: O zaman kapıyı kapatıp gitmek mi?
Soner: Hayır! Sonuna kadar, inadına, yaşamı, uygarlığı, sevgiyi savunucaz

video1 chop it versiyon -ilgili bölüm/sunulan konuşma bölümü-içeriği kesilmiş/kısa video

video 2 chop it versiyon

Video1 tüm video - 25:05 - 28:38 arası - takriben

---

Video 2 tüm video 41:57 - 45:50 arası -takriben

---

Son düzenleme:

PKropotkin

Felsefe.net
Yeni Üye
Iste boyle olmali ve su cok onemli kardesligi , dostligu politika ile beslemeliyiz. Paylasim icin tesekkurler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tamam politize olmak benzeri bi durumdan rahatsızız-herşeyize olmak -dünya gerçeğize olmak bi girdaba erimek ve kendini değerlerin içinde kaybetmek -insanlığın içinde
kaybolmak, acıların ve telaşın içinde kendine yetişememek -burada ne yapacağız?

öte yandan!
örneğin sanat rahiplerinden ! -bakir sanat rahipleri -toplum önderleri ve kitle önderleri- kitle bilincini temsil eden büyük kesimlerden ne bekliyoruz ki biz!?
(rahipleri dedim çünkü eski günlere gitti aklım-çağlara -benzeş kurdum bunu)

tarafsız olması -herekse eşit mesafede durması , toplumu doğru yorumlaması tarafsız yorumlaması beklenen bir kesim var mı?
Oy kullansa bile ?
Yani, sanat, şiir barış üretmesi istenen
ya da toplumsal rahipler-toplum rahipleri
kimden sanat tüketmesini isteyeceğiz- kültür aktarmasını-şarkı yapmasını -yüzünü doğuya ve mirasa, göçebeliğe müziğe dönmesini -şarkı aranje etmesini ve şiir çağırmasını ve yapması-nı ;
insan angajmanlarından ve şiirden ve sanattan ve kültürden -saf kültürden doğa kültüründen
-akıl arıtmak bu devirde -insan ağrında -insan sorunlarında -akıl ağrıtmak-ağırtmakta
içi temizlenmemiş insanlık
-tapınak rahipleri
-dıaşrda gerçek var -iç iyüzü kana bulanmış! -coşku!

İnsanlık sevgisi üretmesi istenen ve kirlenmemesi istenen- bakir kalan ya da kalması istenen - siyasi olarak bakire kalmak nedir? /angaje olarak olmayarak
(angajman bakirliği bu!)
-bize insan olduğumuzu hatırlatan-hatırlatacak olan

ya da angaje olmak-kaptırmak kendini -girdabın seni çekmesi ve yönetmesi -çıkmaya boğuşmak- kirlenmek, akıl kirlenmesi -bulaşması
sadece politika bulaşması /taraflaşma değil değil bu, çok acı bulaşması, arabesk bulaşması ve insan girdabı
gerçeğe objektif bakışını kaybetmek yakını bir yerde çırpınmak ve insan olmak -olmaya çalışmak!

doğaya özgün bakışını ve özgün düşünme-düşünce hayal gücünü kaybetmekten/yitirmekten unutmaktan sözediyorum ben insan sorunlarıyla gerçek sorunlarıyla boğuşamayız!
-herkesin uzağında bir yer!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:48 ----------

Yaşam alanı daralan bir halk özgürlüklerini nasıl koruyabilir?
-Sesini çıkarmak, müdahil olmak, her alanda itirazını dile getirmek, politize olmak... Bir politizasyon var ve başlıbaşına olumlu.
“Ergenekon da palavraymış” çok tehlikeli bir düşünce

böyle bir politize olma-olmama değil dediğim, çok kirlenme ya da taraf kaybetme olumsuzluk olarak

memurun politize olmaması kadının ve yargıcın politize olmaması
gibi bir durum var mıdır?
rahibin politize olması ve olmaması -toplum rahibi
(bunu bir eğreti olarak sundum -çağrışımsal deneyiş/ifade!)

kendine bir toplumsal kimlik biçmiş kişi, -rol üstlenmiş ve yaşamış-denemiş

gazetecinin politize olması/olmaması
belgesel yapımcısının-gözlemcisiin- sporcunun -doğal yaşayıcının politize olması ve olmaması
olumlu olarak tabi

hatta muhalifin kendi içinde politize olması/olmaması
iç düşünme deveranlarını kaybetmişler

muhalifliften haber yapamıyor bazı gazeteler
ve televizyon programları
yönlerini kaybetmeşlik
muhaliflik eksenin dönüyorlar bu bir yörünge ve güneşleri yine bu -başka bi şeye bakamıyorlar -kendi çukurlarını kazarken
-dünya dört dönüyor! -neyse dönsün -dönen dönsün işte ortam/medya!

-namedya!
ilahi bi namedya! yamedya
Bu rezil durumdakiler kötülük de iyilik de yapmadan yaşamış olanların ruhları, ...

ilahi bir komedya oynuyor ve cehennem, dört bir yanı sarmış tuzaklarla dolu bir cehennem-de-in ortasında biz kimiz? ki!

40- Bu yüzden yitiğiz biz, başka bir suçtan değil, tek cezamız umutsuz bir özlemle birlikte yaşamamız...
“Gözleri bozuk olanlar gibi görüyoruz “dedi,

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar