hepimiz soyu acaba ortak mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde JiraiYas tarafından oluşturulan hepimiz soyu acaba ortak mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,485 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı hepimiz soyu acaba ortak mı?
Konbuyu başlatan JiraiYas
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

JiraiYas

Felsefe.net
Yeni Üye
Soylarımız Ortak Olsa Akraba Evlilikleri gibi olurdu ve insanların çogu dünyaya özürlü olarak gelirdi ama bu konu hakkında fikirlerinizi ve kendi araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Evrimin ortak atasından bahsediyorsan, adem ile havvanın da ortak olduğunu hatırlatabilirmiyim.

Evrimde büyük bir ihtimalle akraba evlilikleri gerçekleşti.
Adem ile havva mitinde kesinlikle akraba evlilileri gerçekleşti.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Çoğu özürlü olarak gelir ancak hepsi özürlü olarak gelmezler. Bir müddet sonra da aralarında akrabalık bağları zayıflayan bir topluluğa dönüşürler ve özürlülük oranı azalır.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Arke bakterilerinden türeyerek gelmişsek eğer en özürlü ırk bizim ırk,neden derseniz aklından başka savunma sistemi yok..şekil olarak..yok öbür türlü bakarsak homosapiens en akıllı ama en anlaşılmaz ve vahşi ırk..bir üçüncüsü zaten bilim çevrelerince kabul görmüyor,tartışmaya gerek yok..

JiraiYas

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendi Fikrim Akraba evliligi olarak dünyaya geldik ama akrabalık bagları zayıflaması saçma olur neden derseniz kendiniz üzerinden empati kurarsak benim oglum veya onun oglu oldugunu düşünürsek ölümler ve üremeler olarak olur dünya dönüşümü ancak adem ve havva mitinde bir yanlışlık olması lazım çünkü ölümler ve dünyaya gelenler bu kadar fazla olmaması lazım yani adem ve havvadan önce bir yaşam var diye düşüncem var

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Ben "evrimsel akrabalıktan" bahsediyorum amca, yeğen, baba, oğul gibi insani düzeyde bir akrabalıktan bahsetmiyorum.

Adem ile Havva'nın varlığını kabul ediyorsanız, onları yaratan ve herşeye kadir olma niteliğine sahip yaratıcıyı da kabul etmeniz gerekir. O yaratıcı, herşeye kadir ise ikisini ister akraba yaratır ister yaratmaz.

JiraiYas

Felsefe.net
Yeni Üye
Dine Baglarsak Zaten Felsefi görüşümüz olamazki...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Dine bağlarsak bir felsefi görüşümüz olabilir çünkü dinin kendisi felsefi kaynaklardan beslenmiştir. Ancak burada önemli olan meseleyi dine bağlamak değil. Adem ve Havva demişseniz dine bağlamışsınızdır. Yok bağlanmamış ise Adem ve Havva ikilisini "ben şu anlamda kullanıyorum"demek gerekir. Adem ve Havva dini karakterlerdir ve herşeye kadir yaratıcı tarafından yartılmışlardır (tabi kişi buna inanıyor ise). Bu sebeple, bu ikiliyi aynen kabul ettiğinizde, yaratıcıyı da kabul etmeniz gerekir. Yaratıcıyı kabul ettiğinizde, yaratıcının sahip olduğu nitelikleri de kabul etmeniz gerekir. O niteliklerden biri herşeye kadir olmak olduğundan, yaratıcı isterse, bir kişi yaratır ve o kişi hem kendisi hem de kendisi olmayan bir kişi olabilir. Yani Adem ve Havva akrabadır denemez. Yaratıcı onları ister akraba yaratır ister akraba yaratmaz. Ne şekilde isterse o şekilde yaratabilir. Akraba yaratmışsa eğer, onların çocuklarının sağlıklı doğmasını sağlayabilir vs. Elbette din çerçevesinde bakmamak lazım. Çünkü o çerçeve gerçekçi bir çerçeve değildir, masalsıdır.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Evrimsel akrabalık..evet kafes arkasındaki akraba atalarımıza muz atmak,kafesteki sevimli akrabam papağanı çekirdekle mutlu etmek,ya domatese ne demeli hangi evrede farklılaştığımı bilemediğim bu akrabam da ne güzel süsler salataları ve onlarca sebze meyve..Sonuçta aynı tek hücreden geliyoruz ama kusura bakmayın hıyar akrabalarım vede koyun amcalarım..karnımı doyurmak için sizi yemek zorundayım bunun böyle olmasını ben istemedim evrimi yöneten her neyse seni hayvan bitki beni insan olarak değerlendirdi..Evet öldükten sonra bende bir böceğin sofrasını donatacağım ve sevgili akrabam, mezarımı gölgeleyen servi ve çınar ağaçlarına gübre olacağım..Evet haksızlık yok bu işte evrilip çevrilerek akrabalık haklarımızı bu yaşam döngüsünde birbirimize ödüyoruz bir şekilde..Biri masal mı dedi..Bayılırım masala hadi anlat..

darkmoon

Felsefe.net
Yeni Üye
masallar.. hakikatin bekçileridir..
sessizlik..

.

Hazreti Peygamber buyuruyor ki:
“Halanız olan hurma ağacına saygı gösteriniz! Çünkü ilk hurma ağacı, Âdem Aleyhisselâm'ın çamuru artıklarından yaratıldı.”

znd94

Felsefe.net
Yeni Üye
ben adem ile havva mitini pek doğru bulmuyorum bence adem ilk insan değil islam dininde ilk halifedir...aynı soydan gelme kanısıda bence doğrudur aynı soydan gelmemiş olmamaız bence imkansız...hepimiz dünyalıyız...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Soy meselesine değinmeyeceğim ama akraba evliliği konusunu için diyeceklerim var.
Her akraba evliliğinde özürlü çocuklar doğacak diye bir şey yoktur. Akraba evliliklerinde özürlü çocukların fazla olma sebebi, çekinik genlerde tanışan hastalıkların akraba evliliklerinde eşleşmesi sonucu ihtimal oranı artıyor. Her şey matematiksel, olasılık, kombinasyon olayı.
Bu arada felsefe yaparken dar bir açıdan bakmak sakıncalıdır, diyorum...

Kullanıcı İsmi

Felsefe.net
Yeni Üye
İlk çağlarda ensest ilişkiler çok oluyor diye duymuştum bir zamanlar. Evrim olarak bakarsak o zamanların insanlarındaki kusurlu genleri bilmemiz gerekiyor zira akraba evliliğinin zararı yıllardır okulda söylenegeldiği üzere: Genlerle taşınan kalıtsal hastalıkların bulunduğu iki insanın ilişkisiyle, çekinik hastalık genlerinin bireyde kendini göstermesidir. Sonuçta evrim gereği ilk insanda aynı çekinik genden bir çift bulunuyorduysa ve bu özürlülüğe neden oluyorduysa zaten özürlü olur yaşayamazdı. Yok eğer bir tane taşıyorsa ve eşinde de bir tane varsa, bu durumda %25 olasılıkla hasta çocuk doğardı ki bu da çok ufak bir oran sayılır.

Adem ile Havva mantığıyla bakarsak da tanrının onları mükemmel iki insan olarak yollaması gerektiğini sanıyorum. Bu yüzden genlerinde kusur olamaz, böylece çocukları özürlü doğmaz ve bu, çeşitli nedenlere bağlı mutasyonlar olmaması hâlinde hep birbirine benzer sağlıklı bireylerin üremesi demektir. Ki sanırım Adem ile Havva'nın ardından başkalarının da indiğini söyleyen insanlar var, bu kısmı benim ilgi alanım dışında kaldığı için bilenlerin yorumuna bırakıyorum.

Feylesof TeCe'nin açıklaması gözümden kaçmış.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Akraba evliliği ve özürlü doğumları; yoğurt mayalamaya benzetebiliriz belki önceleri tam tutmuyor ya da tadı iyi olmuyor ancak bir kaç mayalamadan sonra maya ve yoğurt doğal sağlığını buluyor.yani akraba evliliği tutmayan yoğurt gibi ancak bir kaç doğumdan sonra düzeliyor.

F

faust

Ziyaretçi
Bu konuda konuşabilecek tek yetkili kişi bilimdir/din değil,dinin götüreceği tek yer bataklıktır,bu konuda kimseye saygı duymuyorum.

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye
faust katılıyorum sana... Din ve bilim iki ayrık küme

Mnzv

Felsefe.net
Yeni Üye
Şimdi din acısından bakmamızı saygıyla karşılayamayan arkadaşlar varsa evrim süreciyle ölçelim düşünürsek evrimde insana ulaşan canlılar mı vardı yoksa tek bir canlımı Çünkü evrime ulaşan dişi ve erkek olmadan soy devam ettirelemezdi sanırsam yada canlılar hep beraber bir canlı türünü bırakıp başka bi canlı türünemi geçti ? toptan insana mı dönüştü evrimde din kadar muallakta en nihayetinde evrimde bilim adamlarının geçmişe dönük kehanetleri :)

Mnzv

Felsefe.net
Yeni Üye
Din acısından bildiğim adem ve havvanın genlerinin bizimkiyle birebir olmayışı Çünkü Her doğan cocuk ikiz ve bir dişi bir erkek olarak doğduğu söylenir aynı anda doğan ikizler evlenemez ama farklı zamanda doğan ikizlerden eşleştirilirler.Ama evrimden daha mantıklı gelen anaç insan modeli bence Tamamen orjinal bir üretim yapan fabrika Ve birdaha hiç bir insanın eline geçemeyecek olan bir Üretme dizaynı

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar