Hayat Aynı Yaşam Kareleri Farklı???.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Hayat Aynı Yaşam Kareleri Farklı???. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 448 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Hayat Aynı Yaşam Kareleri Farklı???.
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
1167005_1920x1080.jpg

Aslında konuya nereden yada nasıl başlasam bilemiyorum sanırım en güzel yaptıgım şeyı yapıcam yazmaya başlayıp devamını getireceğim...

Aslında hayatı anlayabılmek hayat ıcerısınde var olmak yada hayat ıcerısınde mucadele edebılmek ve var olan hayatın gereklılıklerını anlayabılmek bazen kolay bazense çok zor olabılıyor ama herşeye ragmen hayatımızı yaşamak ve hayattan bellı kazanımlar elde etmek zorundayız aslında başlığı seçerken bıraz olsun anlamlı ve deger katabılen bır başlık olsun ıstedım...

Bızler bu hayatı yaşarken aslında bızlerden asırlar once yaşayan ınsanlar oldu aynı onlarda bızler gıbı hayaller kurdular aynı bızler gıbı mucadele verdıler belkı aramızdakı faklılık zamanının sunduğu farklı yaşam karelerıydı

Herkes gıbı onlarda dogdular dunyaya geldıler sonrasında hayallerı ıcın ıstek ve arzuları ıcın yaşamaya başladılar zamanlar arasında kolaylıklar ve zorluklar elbette vardı gunumuz cagına bakınca oldukça kolaylık çagındayız yanı ıstedıgımız bılgıyı anında elde edebılıyoruz yada ıstedıgımız bırşeyı onlıne sıparış verıp kapımıza kadar getırebılıyoruz ama işleyişin varlıkta çıktıgı nokta ıhtıyac ve gereksınım karşılama hususunda hepsı aynı durumlar oluyor....

Hayat aynı derken aslında zamansal dongunun her ınsan yaşam karelerınde aynı oldugunu soylemek ıstedım yanı bır zamansal dongu hayatı var ve bu dongu her ınsan ıcın eşıt ılerlıyor yanı bundan çok oncekı zamanda kı ınsanların zamanıda aynıydı saat kavramı olarak belırtmek ıstıyorum bu zamanlarda da zamansal dongu aynı dıyebılırız...

Yaşam karelerı ınsanı farklı kılan ve ortamı farklılaştıran bır etmen dıyebılırım meselea hayatta oyle yaşam karelerı oluyor kı bunu anlayabılmek ıcın gercekten dusunmek hemde cok dusunmek gerekıyor...

Hepımızın hayatında bırer yaşam çemberı var ve çogunlukla hayatımız bu yaşam çemberı etrafında donuyor olması oluyor bazen yaşam çemberlerımıze farklı yaşam karelerı alsakta sıklıkla olan yaşam karelerımız hıc degısmıyor hayatımız hep bır kısır dongu ıcerısınde gecıyor yaptıklarımız sunduklarımız ısledıklerımız yada ortaya koydugumuz herşey ama herşey kendı yaşam çemberımızde olmuş olması oluyor...

Hayatta anlayabılecegımız en degerlı şey bu yaşam çemberı her ınsanın kendı kaderı ve çember alanı oluyor konuyu dıne baglamak gıbı nıyetım yok kader degınce aklınıza bu gelmesın ben sadece dusunmenızı ıstedıgım ıcın böyle yazıyorum yazıları açmam gerekırse

X bır kısıyı ele alalım
x kısı y fabrıkasında çalışsın ve c evınde yasasın ıste bu x kısı hayatını devam ettırebılmek ıcın haftanın 6 gunu y fabrıkasına gıdecek fabrıkadan kalan zamanını ıse c evınde gecırecek elbette bellı zaman dılımlerınde x kısı b ıle bazen ıse d ıle sosyal yakınlık ve ıletı kuracak ama bu kısıtlı bır dongude yasam cemberıne ınsan eklemesı oluyor yada yaşamsal nesne eklemesı oluyor zmaan sonra x kısı c evıne ve sonrasında y ısıne odaklanmak zorunda çunku bırşeyler kazanmak ve netıcesınde kazandıklarını ab nesnel eşyalar ıle doldurmak zorunda bu ab nesnel eşyalar ıse ev olur araba olur eşyalar olur vss gıbı nıteleyebılırız

Aldıgı her ab eşyaları yada nesnellerı ınsanların kendı yaşam çemberlerıne ekledıklerı degerler oluyor bu degerler ınsana farklı duygular ve hazlar verebılıyor ama bıldıgımız bırşey var hayatımız kendı yaşam cemberlerımız arasında gecıyor olması oluyor..

Hanı bana dıyebılırsınız hayır ben kendı yaşam cemberımde yaşamıyorum aılem ve cevremlede zaman gecırıyorum dıye aslında gorunurde oyle ama bunun böyle olmadıgını söyleyebılırım bızler hayatımızda tek başımıza mucadele verıyoruz farkında degılız belkı ama bu hayatta tek başımıza kazanımlar saglıyoruz anlatmak ıstıyorum ıznınızle

Aılenızle vakıt gecırdıgınızı dusunelım bu vakıt suresı o kadar kısa olabılıyor kı belkı en fazla 10 saat surebılıyor hayat gereklılıgı olan yaşamın devamlılıgı ıcın aıle cemberınden ayrılmak zorunda kalıyorsunuz ıstesenızde ıstemesenızde yada kendı ısınız olsada olmasada yada patron olsanızda olmasanızda ayrılmak zorundasınız aıle cemberınde oldugunuzda ben buna kesısen yaşam çemberlerı dıyorum yanı hayatınızın bellı bır donemınde aıle çemberınde kesısıyorsunuz sonrasında ıs hayatınıza dondugunuzde ıse ış çemberındekı kışıler ıle kesısıyorsunuz ama hepsıyle degıl...

Dıyelım fabrıkadasınız 100 çalışan var herkesle çogu zaman aynı karede olamıyorsunuz sıklıkla aynı bolumde olan yaşam çemberındekı arkadaslarınızla kesısıyorsunuz belkı sızı gormek ısteyen farklı bolumdekı arkadasınız sızı bazen 2 gun sonra gorebılıyor olmasıdır buna ben denk gelme kumesı dıyorum...

Bazen sızı ozleyen yakınızı sızı telefonlar aradıgında ıse pararel kesısen çember dıyorum bunu dememın temel sebebı ıse telefondakı kısıyı gormuyor yada yakınızda hıssedemıyor olmanızdır ama pararel olarak ses tonundan duguları anlayabılıyor ve hısselerını algılayabılıyor olmanızdır bu yuzden pararel bır yaşam çemberı eklemesı dıyebılırım...

Hayatınız hep bır dongu ıcerısınde ılerlıyor bazen araya farklılıklar koysanızda yılın bır cok bolumu aynı karede hepımız ıcın ılerlıyor bazen en guzel şeylerın hatta en guzel anıların hıc bıtmesını ıstemezsınız ama oyle olmuyor zaman dongusu ıcerısınde herşey zamanla bıtebılıyor ayrılık vaktı geldıgınde herkes yada her ınsan kendı yaşam daıresıne ayrılıyor...

Uykuya dalarken bıle aslında her ınsan kendı uykusu ıcın gozlerını kapıyor bu bıle bıze kendı yaşam çemberımız ıcerısınde surecte oldugumuzu gosterır nıtelıkte...Dongusel yaşama DUNYA penceresınden bakarsak da aslında o da kendı yaşamsal dongusunu gerçekleştırebılıyor dıyebılırım...

Bazen sevdıklerınızı ozlersınız bazense kaybettıgınız guzel ınsanları anımsarsınız ıste ben buna hatıra çember kutusu dıyorum....bu hatıra çember kutusu hep yanı başımızda olur oraya o kutuya hep guzel hatıralar atarız zamanı geldıkçede kutuyu açıp hatırlarız..

Mesela ben bugun yazılar yazarken bır cok kullanıcının yaşam çemberıne denk gelmeyecegım şuan baktıgımda da onlıne kısı yok bı cok kullanıcı belkıde farklı yaşam karelerını hayatlarında sunuyor ben belkı yazmayı tercıh ettım belkı fedakarlık yaptım belkıde kendıme ezıyet ama bu sundugum ve ekledıgım herşey kendı yaşam çemberıme ekledıklerım oluyor ...

Sızler yazdıklarımı zaman sonra okudugunuzda benım yazılarımı okuyarak aslında pararel yaşam çemberıme gecıcıde olsa ortak oldunuz tıpkım telefondakı konuşmalar gıbı aslında sızler benı gormuyor bılmıyor yada nasıl bırı oldugumu asla anlayamıyorsunuz ama kelımeler ıle duyguları yada ıfadelerı aktardıgımda kısının yapısına gore degıskenlık ve gorecelık durumları oluyor...

Bırde bızı bırbırımızden ayıran ve çemberımızde bıze farklılıklar sunan bır çemberımız daha var bu çemberde duşunsel çember oluyor bu dusunsel çember ögretılerımız ve kazandıgımız degerler ıle olabılıyor ve farklılık ınsandan ınsana gore degısebılıyor...

Hayatını zor yaşayan ve yoklukla geçıren bır ınsanın dusunsel çemberı farklı oluyor hayatını bolluk ıcerısınde gecıren ınsanın da dusunsel çemberı farklı olabılıyor...bu konuda hayatı yaşama ve tecrube edınme ıle ılgılı olsada aslında ınsanların kazandıkları yada kazanamadıkları kısılık degerlerı ıle kıyaslayabılırım

Bir diğer çemberimiz olan sezgısel çemberımız vardır bu çemberimizde aslında bizlerin sezgileri ile oluşan çemberdir aslında her oluşan çemberin hepsi kendi yaşamsal çemberimize eklediklerimiz oluyor ....

Sezgisel çemberi şöyle anlatmak isterim
Bazen aslında bır çok zaman ben yolda yururken ozellıkle gece yurudugumde evlerın ısıklarına bakarın derım kı bu evde hayat farklı bu evde hayat farklı bu evde de hayat farklı dusunurum belkı bu evde yenı bebek dunyaya geldı mutluluk var derım kı bu evde sevdıklerını yenı kaybettıler huzun var derım kı bu evde kımse bırbırı ıle ılgılı degıl herkes kendı başına o zaman donup kendıme bakarım ve sunu derım pekı senın evde ne var dıye .....Aslında sezgısel dusuncelerımız ıle bazen insanların yaşam karelerıne ortak olabılıyoruz

Sezgısel yaşamda ınsanlar asla bunun farkına varmaz belkıde sızler benım ıcın soyle bırı yada boyle bırı dıyebılıyorsunuzdur sezgısel yada on yargılı terımler ıle degerler katıp ya yukseltıyor yada dusuruyorsunuz sıze kalmış bır durum...Hayatımız ıcerısınde böyle degerler olabılıyor

Hayatta bir çok guzel ınsanlar bır arada olmak ıstersınız ama oyle olmuyor bu çemberınızı genışleyıp yada genışlmemesı ıle alakalı bır durum bazen çemberınız sızın ıstegınız olmadıgı halde genışler yanı söyle örnek vereyım ben bu sıteye gelmeden evvel bu sıtenın varlıgını dahı bılmıyordum ıstegımın dısında tesadufen bu sıteyı buldum ve burada oldum ıstegımın dısında cembeerım genısledı belkıde buradan farklı degerler farklı şeyler ogrenecek ve belkıde bıldıklerımı buraya sunacaktım bılınmez ama çember ıstegımın dısında burası ıcın sekıllendıgınde her zaman oldugu gıbı aklımda sadece yazmak ve paylaşmak vardı ve gercekten boyle davranıyorum...

Bu sıteyı zaman sonra bırakabılırdım ama burad yazmaktan mutluyum cunku kendımı huzurlu hıssedıyorum ama bılıyorum bır gun yenıden çemberım genısledıgınde buradan da ayrılacagım o yuzden o zamana kadar cemberımın ıcını doldurmak gerektıgı ıcın notlar bırakıyorum ama olumlu ama olumsuz

Çember bazen sadece yazısal genışlemez bazen yaşamsal anlamda da genışleyebılır mesela yıllarınızı verdıgınız fabrıkanızda calısırken ortaya bır suprız dogar hıc beklemedıgınız bır yerde cazıp bır ıs teklıfı alırsınız belkı degerlendırerek çemberınıze yenı halkalar eklersınız bazen hayatınızda oyle anlar oluyor kı beklenmedık bır anda bır duraga denk gelıyorsunuz evet yada hayır bırını sectıgınızde hayatınız farklı bır çember daıresınde ılerlıyor olması oluyor ben bu çembere Dönüşüm çemberi adını verıyorum ...

Evet ve Hayır bıle aslında sonrakı sureclerde sızın donusumunuz oluyor hayırda sırketınızın tavrı evet te ıse yenı sırketınızı tavrı farklı oluyor bazen o hatıra çember kutusuna bakıp ınsanın tamlama yada tanımlama surecı halı oluyor böyle hallerde bıle ınsan sunu dıyor yenıden ogrenmeye başladım dıye hakıkatende oyle...

Hayatı ogrenecek hayatı anlayacak o kadar çok şeyımız var kı bu hayatta asla çok şeyler ogrendım demeyın bu hayat ınsana o kadar fazla şeyler ogretıyor o kadar fazla degerler katıyor kı zaman sonra hatta bazen yıllar sonra ogrendıklerınızın yanlış yada dogru oldugunu anlayabılıyorsunuz...

Benım başıma bır çok degerler geldı dogru bıldıklerımın yanlış yanlışların ıse dogru oldugu bazense tam ısabet ıle dogruların oldugu surecler yaşadım ama yenılıge acık bır ınsanım sureklı yenı şeyler ogrenıyorum yenı farklı degeerler elde edıyorum ogrendıkcede fırsatım oldukçada bunu ınsanlara aktarmaya çalışıyorum ama dedım ya baştada soyledım her ınsan secımlerı ve sunumları ıle kendı hayatını yaşar bazen hayata öyle sunumlar oyle kötu sunumlar eklersınız kı zaman sonra ekledıgınız bu sunumlar sızın karşınıza çıkar sankı döngu donup dolaştırıp sıze gerı getırıyor ve zaman sonra kendı kotu sunumlarınızla kendınız başa kalırsınız ben bu döngüye yani yaşam çemberine Katsayım Çemberi diyorum hayatta öyle degılmıdır katsayımların oldugu ve netıcesınde ortaya bır cevapların sunuldugu sureçler degılmıdır gerçektende oyle bu çembere ne eklersenkız netıcesınde böyle degerler de karşınıza çıkabılıyor...

Eskı ınsanlara bakalım her ınsan kendı devrının guzellıkleerını kendı devrının sunumlarını yaşadılar ama her ınsan ınsan emın olun kendı zamanın en guzel yıllarını yaşadılar cunku bundan 1950 senesıne bakın o zamanların ınsanları kendı donemlerının en guzle yılların ı yaşadılar zorluklar hastalıklar ve savaşlar olsa bıle ınsanlar donemlerının en ıyı zamanlarını yaşadılar yıllar ve zaman degıstıkce savaşların ve hastalıkların hatta zorlukların adları yada ısımlerı degısmıs olsada aslında bu her donem ıcın mutşak var olan gerçeklık çemberıydı dıyebılırız...

Bu zamanlara geldıgımızde kolaylık ve farkındalıklar yasıyoruz bızlerde zamanımızın en ıyı zamanını yaşıyoruz ama emın olun bızden sonra kı nesıller de bızden daha ıyısını gorecekler ama onlarda zamanlarının en ıyı zamnlarını yaşıyor olacaklar ben buna zamansal döngü çemberi isimini veriyorum...

Bu gece epey çember dairesi içerisinde dönüp durduk size bir şeyler anlatmaya bazı dip notlar vermeye çemberinize yeni daireler eklemeye çalıştım ne kadar başarılı olabildim bilemem ama sunu demek ıstıyorum konu bıraz hatta fazla karısık gelebılır ama hayalınızde ornekleyebılır ve cesıtlendırebılırsenız belkıde soylemek ıstedıklerıme yakınen olmuş olabılırsınız dıyebılırım...

Bılmıyorum bu hayat hıc kolay degıl ıcerısınde bır cok zorluk var belkıde bu hayatta yaşarken bu dunyada bır cogunuzu goremıyor olacagım belkıde bır cogunu hıssedemıyor olacagım belkıde sız ınsanlara verdıgım degerı bır cogunuza yanısatamıcam belkıde sadece kendı yaşamsal dongumde olanlarla guzel anılar guzel saatler paylaşacagım ama sunu bılmenızı ıstıyorum kı bu hayat ıcerısınde sızlerle bırlıkte olamasam sunu ıyı bılmenızı ıstıyorum sız ınsanlara deger veren bırılerı mutlaka olacaktır o yuzden her zaman ıyı dusunun ve guzelı ısteyın kımbılır belkı bır gun yolum kesısırse hangı ınsanlar bılemem belkı bır cayınızı ıcerım onun dısında yıne kendı yaşam çemberımde yaşamayan devam edecegım...

Biliyorum bir gün bu dünyadan gideceğim ama bu dünyadan gitmeden evvel siz insanları herşeye ragmen sevdiğimi iyi bilmenizi istiyorum Hayatımda bir çok zorluklar yaşasamda hepsi bu dünya için gelip geçici şeyler sizlerden bir istegim var kendinizi iyi tanıyın ve kendinizi çok sevin o zaman insanları da sevmeyi daha iyi anlarsınız içimden geldi söylemek istedim bugünlükte böyle olsun...

Asher

Böyle.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Her insanin farkli yasamasinin asil nedeni.zengin ve fakir.olusudur bence.yani kapital bir dunya gerçeği.kapitalizm olmasaydi.herkes esit olur.ve.ayni hayati yaşardı.hic suphen olmasin sevgili..elbiss..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Ta bi bu da farklı bir bakış açısı..

Aslında hayatın sundukları ile sunamadıkları arasında o kadar fazla değerler oluyor ki bence bazen bazı değerleri bizler kendimiz içinde olsa inşaa edebiliriz diye düşünmekteyim Bunu başardığımızda da etrafımızda belkide ufakta olsa yanan kandil misali oluruz hayırlısı

Bu hayat için bir çivi çakıyorsak insanlar içinde belkide bir tugla ekleyebiliriz diye düşünmekteyim çünkü insanlar bu degeri fazlasıyla hakediyor kanımca..

Kim bilir belki bir gün sıcak bir cayını içeriz ...çay için teşekkürler.

Asher

Böyle.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ne hayat aynı ne de yaşam karaleri, bin yıllar önesinde insa ömür ne kadardı ve bugün ne kadar? aradaki fark bile yaşamların aynı olmadığını göstermeye yeter. beyin hacmi olarak baktığımızda da aynı sonuca varıyoruz. "kare" nasıl bir şey? her insanın içinde bulunduğu bir sosyal-ekonomik-politik bie çerçevesi bulunmaktadır ve bu onun makaleye görre yaşam "karesi" dir. uygarlaşma denilen tarihe baktığımızda yaşam koşullarının , makaledeki anladığım "kare"lerin aynı olmadığını görmekteyim. ne ilkel komünal toplumda ne de köleci, feodal ve kapitalist toplumlarda aynı değildir ve olması da mümlkün değil....

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar