Hareket mümkün müdür?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Şeytanın Oğlu tarafından oluşturulan Hareket mümkün müdür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,468 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Hareket mümkün müdür?
Konbuyu başlatan Şeytanın Oğlu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Her şeyin madde olduğunu, ve her yerin (boşluğun) maddeyle kaplı olduğunu kabul edersek, hareketle ilgili bir problem ortaya çıkar. Her şey madde ise, yani madde haricinde hiç boşluk yoksa, başka bir deyişle boşlukta dahi madde varsa, hareket nasıl oluşur? Maddeden başka oluş yoksa şayet; evrenin kaskatı, devinimin olmadığı taşımsı bir durağanlığı temsil etmesi gerekmez mi? Şayet her şey maddeyse ve hiç boşluk yoksa, harekete meydan verecek boşluk bulunmaz ve hareket sağlanamaz. Öyleyse sormalıyım : Hareket mümkün müdür?

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Kütleçekim herşeyi yener. Kocaman bir karadelik olur.
(Cevap verdim ama sorunun saçma olduğunu da düşünüyorum. Can skıntısına cevap verdim. Elektronları da durduralım mı. Çekirdekle elektronlar arasına da madde ekleyelim mi. Ne yapalım bilemedim. )

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Kütleçekim herşeyi yener. Kocaman bir karadelik olur.
(Cevap verdim ama sorunun saçma olduğunu da düşünüyorum. Can skıntısına cevap verdim. Elektronları da durduralım mı. Çekirdekle elektronlar arasına da madde ekleyelim mi. Ne yapalım bilemedim. )

Öncelikle, yazdıklarınızdan kendi sorumun cevabına yönelik bir vargıya ulaşamadım. Cevabınızı uzun uzadıya izah etmelisiniz kanımca.

Sorunun bir cevabı varsa, sorunun ardındaki düşünüş biçimi saçma olacaktır elbet. Ayriyeten, çekirdekle elektronlar arasında madde yoksa ne vardır, yahut bir şey var mıdır?

gicrogae

Felsefe.net
Yeni Üye
"şeytanın oğlu"

ben sorunuzdan çok kullandığını isme takıldım,
sakıncası yoksa bir başlıkta bunu konuşalım mı?

ben,satan-lücifer-şeytan-azazil vs isimleri ile bu efendiyi biraz tanırım,
benim tanıdığım vatandaşın meşru-gayrimeşru bir oğlu yok...

bu ismi neden kullandığınızı merak ettim,biraz konuşalım mı?

sakal

Kahin
Yeni Üye
sayın gicrogae, bende şeytana her sövdüğün de yeni bir şeytan doğduğunu duymuştum..ayrıca vatansız bir varlık..belkide aynı şeyden bahsetmiyoruzdur..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
http://www.felsefe.net/felsefe/3233-hareketin-nedeni-durgun-devinim.html

..
Kara madde, karanlık enerji vs ile bilinmeyenler doldurulmaya çalışılmakta; bir zamanlar ether olarak değerlendirilmekteydi. Evrende bilinenlerin oranı %4 bilinmeyenlerin oranı % 96 olarak ifade edilmektedir. Kozmosu bir hamur olarak düşünün, boşluk olmasın ancak o hamur kendi içindekiler ile devinecektir; füsyondan, içselleştirmeye, dışlamaya, bir diğerine dönüşüp yer değiştirmeye kadar devinecektir.

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Öncelikle, yazdıklarınızdan kendi sorumun cevabına yönelik bir vargıya ulaşamadım. Cevabınızı uzun uzadıya izah etmelisiniz kanımca.

Sorunun bir cevabı varsa, sorunun ardındaki düşünüş biçimi saçma olacaktır elbet. Ayriyeten, çekirdekle elektronlar arasında madde yoksa ne vardır, yahut bir şey var mıdır?

Her şeyin madde olduğunu, ve her yerin maddeyle kaplı olduğunu kabul edemezsiniz. Bunu pratikte yapmaya kalktığınızda öncelikle kütle problemi ile karşılaşırsınız. Çünkü bir arada duran madde belli bir kütlenin üzerindeyse kütle çekimi diğer temel kuvvetleri yenerek, o kütlenin karadeliğe büzülmesiien sebep olur. Daha fazla kütle daha büyük bir kara deliğe sebep olur. Yani sonunda tüm evreni kaplayan bir karadeliğiniz olacaktır. Onun içinde fizik kuralları nedir, nasıl işler bilmiyoruz. Haliyle konuşmak boş olur.

Heryerin madde ile kaplı olduğu yer olduğu düşüncesi, fiziki anlamda mümkün değil.

Elektronlardan özellikle bahsettim. Çünkü en hareketsiz maddenin içinde bile fırıl fırıl dönüyorlar. -273 dereceye kadar soğuturum, onlar da durur deseniz, bu da fiziki anlamda mümkün görülmüyor. Taşımsı bir durağanlık nasıl olacak sorusu geliyor insanın aklına.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
yanlış soruya doğru yanıtlar vermek zaman kaybıdır. forumu açan da devindiğinin farkında olmalıdır; değilse forumu açması olanaksız olurdu.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Mekanik hareket, yani konu yer değiştirme ise , boşluk olmadığında olmaz gibi duruyor. Hareket değişimi de içine alacak şekilde ise hareket mümkündür yine de..

gicrogae

Felsefe.net
Yeni Üye
sayın gicrogae, bende şeytana her sövdüğün de yeni bir şeytan doğduğunu duymuştum..ayrıca vatansız bir varlık..belkide aynı şeyden bahsetmiyoruzdur..

muhakkak ayni şey değildir bahsettiğimiz,
isim benzerliği olmalı...

benim tanıdığım muhterem,kuranda söylenenin aksine çocukları olmadığını söyler... (biliyorsun;kuran bir kaç yerde anlatımları sırasında "onlar şeytanın çocuklarıdır..." ifadesini kullanır...

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
keşfedili! elementlerin atomdan moleküle adı konulu tüm yapı taşlarının genel karakteristiği, enerjisi; titreşim dahil dinamik aktif oluşu!

kimyasal-fiziksel etkileşim, tepkime, madde; katı sıvı gaz haller
bu üreten ve tüketen sistemin mekaniğinden açığa çıkan elastik, ısı, elektrik, yer çekimi, manyetik, nükleer vb. çeşitli şekil enerji/ potansiyeli.

artı.. yine uzayda boşluk olarak nitelendirimeyip yüksek oranda madde miktarı kütlesi olduğu savunulan ancak ışıkla dahi etkileşime geçmediğinden karanlıkla tabir olup.. varlığı ancak görünür maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkiden dolayı belirlenebilen! madde (hal en!karanlık enerji)

bu bilinenler ışığında evrende boşluk yoktur ve sistemin bütününde: potansiyel / kinetik var olan enerjinin doğası hareketi
(hal n gözlenemeyen-durgun- sistemlerde dahi saklı) zorunlu tutar diyor uz ve lâkin bilgide / anlatımda eksikliğimiz her daim mümkündür diye de ekliyoruz

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Boşluk "bir şeydir", boş bir şeydir,fakat yine de "bir şeydir"
Demokritos

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
http://www.felsefe.net/felsefe/3233-hareketin-nedeni-durgun-devinim.html

..
Kara madde, karanlık enerji vs ile bilinmeyenler doldurulmaya çalışılmakta; bir zamanlar ether olarak değerlendirilmekteydi. Evrende bilinenlerin oranı %4 bilinmeyenlerin oranı % 96 olarak ifade edilmektedir. Kozmosu bir hamur olarak düşünün, boşluk olmasın ancak o hamur kendi içindekiler ile devinecektir; füsyondan, içselleştirmeye, dışlamaya, bir diğerine dönüşüp yer değiştirmeye kadar devinecektir.

Yazınız benim tarafımdan tam manasıyla anlaşılmış değil; anlayabildiğim kadarıyla, bu konudaki bilgisizliğime sığınarak soruyorum: Bahsini ettiğiniz "sonsuzluk" evrenin ölçüsünü belirtiyorsa şayet, bu durumda evrenin sonsuz boyutta olduğu yorumu kanıt gerektirmez mi? Evreni bir kavanoza tıka basa doluşturulmuş hamur yığını olarak düşünürsem, onda hareketliliğe imkan verecek boşluk bulunmadığı sonucuna varırım. Benim nazarımda, hareketliliğin neyden kaynaklandığı sorusu hala sürüncemede.

Her şeyin madde olduğunu, ve her yerin maddeyle kaplı olduğunu kabul edemezsiniz. Bunu pratikte yapmaya kalktığınızda öncelikle kütle problemi ile karşılaşırsınız. Çünkü bir arada duran madde belli bir kütlenin üzerindeyse kütle çekimi diğer temel kuvvetleri yenerek, o kütlenin karadeliğe büzülmesiien sebep olur. Daha fazla kütle daha büyük bir kara deliğe sebep olur. Yani sonunda tüm evreni kaplayan bir karadeliğiniz olacaktır. Onun içinde fizik kuralları nedir, nasıl işler bilmiyoruz. Haliyle konuşmak boş olur.

Heryerin madde ile kaplı olduğu yer olduğu düşüncesi, fiziki anlamda mümkün değil.

Elektronlardan özellikle bahsettim. Çünkü en hareketsiz maddenin içinde bile fırıl fırıl dönüyorlar. -273 dereceye kadar soğuturum, onlar da durur deseniz, bu da fiziki anlamda mümkün görülmüyor. Taşımsı bir durağanlık nasıl olacak sorusu geliyor insanın aklına.

Evrenin her yerde maddeyle kaplı olmadığını söylüyorsunuz. Her yerde yer kaplayan bir şey varsa her yer doludur ve hareket etmeye yer kalmamıştır. Aksi durumda, her yerde yer kaplayan bir şey yoksa, bu bir şey tarafından doldurulmamış yerlerde ne vardır/bir şey var mıdır?

keşfedili! elementlerin atomdan moleküle adı konulu tüm yapı taşlarının genel karakteristiği, enerjisi; titreşim dahil dinamik aktif oluşu!

kimyasal-fiziksel etkileşim, tepkime, madde; katı sıvı gaz haller
bu üreten ve tüketen sistemin mekaniğinden açığa çıkan elastik, ısı, elektrik, yer çekimi, manyetik, nükleer vb. çeşitli şekil enerji/ potansiyeli.

artı.. yine uzayda boşluk olarak nitelendirimeyip yüksek oranda madde miktarı kütlesi olduğu savunulan ancak ışıkla dahi etkileşime geçmediğinden karanlıkla tabir olup.. varlığı ancak görünür maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkiden dolayı belirlenebilen! madde (hal en!karanlık enerji)

bu bilinenler ışığında evrende boşluk yoktur ve sistemin bütününde: potansiyel / kinetik var olan enerjinin doğası hareketi
(hal n gözlenemeyen-durgun- sistemlerde dahi saklı) zorunlu tutar diyor uz ve lâkin bilgide / anlatımda eksikliğimiz her daim mümkündür diye de ekliyoruz

Enerji hareketi zorunlu tutuyor diyorsunuz. Nedir bu enerji? Yer kaplar mı? Her varlık enerjiden mi ibarettir? Eğer öyleyse evrende enerjinin dolanımını sağlayacağı boşluk bulunabilir mi?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
hareket için mutlaka "boşluk" olması gerekmiyor. boluk olsaydı devinim olmayacaktı.

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Her yer bir şeyle kaplıysa, hareket edecek bir yer de yoktur. Çünkü hareket edilebilecek her yer doludur.

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Evrenin her yerde maddeyle kaplı olmadığını söylüyorsunuz. Her yerde yer kaplayan bir şey varsa her yer doludur ve hareket etmeye yer kalmamıştır. Aksi durumda, her yerde yer kaplayan bir şey yoksa, bu bir şey tarafından doldurulmamış yerlerde ne vardır/bir şey var mıdır?

Şeytanın oğlu,

Cevapları neden dilde yada aklında arıyorsun. Neden tabiata bakmıyorsun.
Boşluk kelimesini anlamak o kadar zor değil. :)

"Boşluk boşlukla dolu" gibi bir kelime oyunuyla dile yüklüyorsun problemi. Daha doğrusu dilden problem üretiyorsun.

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Şeytanın oğlu,

Cevapları neden dilde yada aklında arıyorsun. Neden tabiata bakmıyorsun.
Boşluk kelimesini anlamak o kadar zor değil. :)

"Boşluk boşlukla dolu" gibi bir kelime oyunuyla dile yüklüyorsun problemi. Daha doğrusu dilden problem üretiyorsun.

Sormak istediğim; evrenin varlıkla beraber yokluğu da ihtiva ettiğini mi anlatmak istiyorsunuz? Yani, evrenin içerisinde bulunan, tam anlamıyla bir boşluktan bahsedebilir miyiz?

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Evren ne varlığı ne yokluğu ihtiva eder. Bu da dilden kaynaklanan problem. Yok yoktur.
Şeyleri var-yok diye ayıran insan aklıdır. Evrendeki şeyler sadece vardır. Herşey var olduğu için de bu bir özellik değildir.

Nasıl : mesela kırmızı. Herşey aynı tonda kırmız renk olsaydı. Kırmızı diye birşeyi tanımlamazdın. Biraz bunun gibi...
(Mesela yaplıboya resim yapsaydın, vazo, çiçekler yine olurdu ama yaptığın resim tek kırmızıya boyanmış bir tablo olurdu. Bilmem anlatabildim mi?)

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
"Heryerin madde ile kaplı olduğu yer olduğu düşüncesi, fiziki anlamda mümkün değil" yazınıza karşılık ben,"bir şey tarafından doldurulmamış yerlerde ne vardır/bir şey var mıdır?" sorusunu yönelttim. Kaldığımız noktadan devam edersek: İçinde herhangi bir şeyin olmadığı bir boşluk yoksa (özetle, yokluk yoksa) her yerin uzamsal olarak dolu olduğunu söyleyebilir miyiz? Cevap evet ise, hareket edilebilecek her yer dolu olduğu için hareketin imkansız olduğu yorumu mantıksal mıdır?

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Yokluk aklın tasarımıdır.
Herşey vardır, yokluk yoktur demek; Heryerde birşey var anlamına gelmiyor. Böyle bir mantıksal çıkarım yapamazsınız.

Şeytanın oğlu, gereksiz dil oyunları ile konuyu uzattığınızı düşünüyorum. Benden bu kadar.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar