günümüzde kara avcılığı üstüne...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bazen aklıma takılır, bir kuşun ,bir geyiğin ateşli silahlarla öldürülmesi -ve buna avcılıktır, spordur,meraktır..vb söylemlerle meşruiyet kazandırılması- hele bir de kamu otoritesinin bu durumu onaylar hale getirilmesi nedir, ne anlama gelmektedir? hazırlanmış bir pilicin üç beş liraya satıldığı günümüzde giderek daha da daralan yabanıl...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Henüz Kanada'nın fok katliamına engel olunamadı..Sivil toplum kuruluşlarının çabaları duyarlılığı arttırdı ama sonuç vermedi..Ümitli değilim , öfke doluyum..

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ben de öfkeliyim... ama insan olmak demek, hele de birey olmak demek, biraz da 'kendini dışa vurmaya' bağlı değil midir... kuşları öldürmek için, elde tüfek dağ tepe dolaşanlar kadar, o kuşlar içsin diye bahçe duvarlarının üstüne bir kap su koyanların da sesi çıkmamalı mıdır...? bayanlar ve bayların kulak asmayacaklarını düşündüğüm halde, şu...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Avcılık bir spor olamaz zaten nasıl bir zihniyetle bu vahşiliği spor kabul ediyorlar bilmiyorum. Foklar için ben de yazı yazdım, dikkate alınır alınmaz ancak bu vahşete sessiz kalmamak gerekiyor.

Sokak hayvanları için su ve yemek kapları konusunda da elimden geleni yapıyorum. Evimin bahçesinde kedilere yemek verdiğim için bana tepki duyan...

istanbul

Yeni üye
Kayıtlı Üye
nasıl bir duygu ki en az biz insanlar kadar nefes alma hakkı verilmiş hayvanların hakkını zalimce ellerinden alıyoruz hem de ne uğruna nefsimizi biraz daha besleme uğruna.

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
söylem düzeyinde açıkça kabul edilip savunulmasa bile, pratik olarak, neredeyse bütün dinler, kültürler ve tarih tarafından beslenen ve kapitalizm tarafından göklere çıkarılan çarpık bir algı var: ''bu dünya insan için vardır ve dolayısıyla, insanın hiçbir sorumluluk taşımadan, hiçbir otoriteye hesap vermeden tepe tepe kullanacağı bir...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Herşey metadır anlayışı yaygın olduğundan, bu hayvanlara da mal olarak bakılması doğaldır. Malların ihtiyacı giderme özelliğine fayda denir. Fayda ise özneldir. Bir eroinman için eroin faydalıdır. Hakim iktisadi görüş açısından durum budur. Haliyle, içindeki şiddeti bir şekilde boşaltmak da bir ihtiyaçtır denirse, avcılık da faydalıdır...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sağlıklı bir insanın 'öldürme ihtiyacı' diye, gerçek bir gereksinimi olabileceğini düşünmekte zorluk çekiyorum... acaba... ama belki, toplumun kafaca sakatladığı insanlar için, söz konusu olabilir mi...