günümüzde kara avcılığı üstüne...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde birazdahaderinmavi tarafından oluşturulan günümüzde kara avcılığı üstüne... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,301 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı günümüzde kara avcılığı üstüne...
Konbuyu başlatan birazdahaderinmavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bazen aklıma takılır, bir kuşun ,bir geyiğin ateşli silahlarla öldürülmesi -ve buna avcılıktır, spordur,meraktır..vb söylemlerle meşruiyet kazandırılması- hele bir de kamu otoritesinin bu durumu onaylar hale getirilmesi nedir, ne anlama gelmektedir? hazırlanmış bir pilicin üç beş liraya satıldığı günümüzde giderek daha da daralan yabanıl vadilerde bir çalılığa konmuş soluklanan bir kuşu öldürmek , gerçekten bir ihtiyaç olabilir mi...ihtiyaç değil ama zevktir deniyorsa; ayaklarımızın dibinde çırpınarak ölen bir kuşu ya da kanlar içinde debelenen bir tavşanı seyretmek sağlıklı bir insana ''zevk'' verebilir mi...trafik kazalarında ağır yaralanmış bir bir kedi,köpek gördüğümüzde ''haz'' duyanımız var mıdır...yirmi birinci yüzyılda ,küresel düzeyde kara avcılığının yasaklanması yönünde ,birleşmiş milletler düzeyinde bir girişim başlatılabilir mi...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Henüz Kanada'nın fok katliamına engel olunamadı..Sivil toplum kuruluşlarının çabaları duyarlılığı arttırdı ama sonuç vermedi..Ümitli değilim , öfke doluyum..

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ben de öfkeliyim... ama insan olmak demek, hele de birey olmak demek, biraz da 'kendini dışa vurmaya' bağlı değil midir... kuşları öldürmek için, elde tüfek dağ tepe dolaşanlar kadar, o kuşlar içsin diye bahçe duvarlarının üstüne bir kap su koyanların da sesi çıkmamalı mıdır...? bayanlar ve bayların kulak asmayacaklarını düşündüğüm halde, şu anda üşenmeyip, kanada'ya karşı fokları öldürdükleri için ağır bir yazı yazmaya karar verdim...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Avcılık bir spor olamaz zaten nasıl bir zihniyetle bu vahşiliği spor kabul ediyorlar bilmiyorum. Foklar için ben de yazı yazdım, dikkate alınır alınmaz ancak bu vahşete sessiz kalmamak gerekiyor.

Sokak hayvanları için su ve yemek kapları konusunda da elimden geleni yapıyorum. Evimin bahçesinde kedilere yemek verdiğim için bana tepki duyan insanlar oldu fakat hiç umrumda değil Allah'ın yarattığı her canlıya saygım sonsuz ve hayvanların insanlar için en büyük imtihan olduğunu düşünenlerdenim.

istanbul

Üye
Yeni Üye
nasıl bir duygu ki en az biz insanlar kadar nefes alma hakkı verilmiş hayvanların hakkını zalimce ellerinden alıyoruz hem de ne uğruna nefsimizi biraz daha besleme uğruna.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
söylem düzeyinde açıkça kabul edilip savunulmasa bile, pratik olarak, neredeyse bütün dinler, kültürler ve tarih tarafından beslenen ve kapitalizm tarafından göklere çıkarılan çarpık bir algı var: ''bu dünya insan için vardır ve dolayısıyla, insanın hiçbir sorumluluk taşımadan, hiçbir otoriteye hesap vermeden tepe tepe kullanacağı bir alandır''... algısı... umarım insan, daha fazla geç kalmadan, ' çanların -aslında- kimin için çaldığını' kavrayabilir ve gereğini yapma iradesini gösterebilir...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Herşey metadır anlayışı yaygın olduğundan, bu hayvanlara da mal olarak bakılması doğaldır. Malların ihtiyacı giderme özelliğine fayda denir. Fayda ise özneldir. Bir eroinman için eroin faydalıdır. Hakim iktisadi görüş açısından durum budur. Haliyle, içindeki şiddeti bir şekilde boşaltmak da bir ihtiyaçtır denirse, avcılık da faydalıdır denebilir. Burada da karşımıza fiyatlama sorunu çıkar. Bu hayvanların maliyeti bilinemediğinden bunların fiyatlanması da oldukça zordur. Haliyle bunlar, bir nevi serbest mal niteliğindedir. Durum böyle olunca, belli bir türün yok olmasının ekosistem üzerine etkisinin bilincine varmak da kolay olmamıştır. Ben, dünya çapında böyle bir bilincin kısmen oluştuğunu düşünmekteyim. Ancak öldürme bir ihtiyaçtır, ihtiyacı gidermek faydalıdır şeklinde düşündükçe, avcılığı sıfırlamaya çalışılacak adımların atılacağını da pek hesaba katmıyorum.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sağlıklı bir insanın 'öldürme ihtiyacı' diye, gerçek bir gereksinimi olabileceğini düşünmekte zorluk çekiyorum... acaba... ama belki, toplumun kafaca sakatladığı insanlar için, söz konusu olabilir mi...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar