Gösteriş

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Nefret tarafından oluşturulan Gösteriş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,330 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Gösteriş
Konbuyu başlatan Nefret
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan savaşcı

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Kişilerin gösteriş yapma , kendilerini belli etme , birileri üzerinden yükselme ve kendi üstünlüklerini kanıtlama çabası neyden kaynaklanır ve nasıl tutum alınmalıdır

ls2

Kahin
Onursal Üye
hepimiz insanız ve birbirimize benzeriz. gösterişle neyi değiştirdiklerini düşünüyorlar? bence bu tip insanların çoğunluğunda zeka sorunu var (geniş bir zekaya sahip değiller) . geri kalanlarda da kişilik sorunu.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Bu konuyu psikoloji saflarına koymuş olduğunuzu farketmemişim.Konuyu özgün arayışı oluşturan mecradan alıp ,anlaşılabilirliği reddin ifşası tek cümlelik cevapla geçiştirmekte biraz kaba olmuş ,özür dilerim.
Gösteriş kelimesini teşhircilik olarak değiştiriyorum müsadenizle,teşhir bir ruhsal bozukluktur bilirsiniz ve bence yönelimsel olarak kategorize edilmeli.Bu yeni eşyanı orta yerde yere atıp göstermekten ,cinsel uzuv teşhirine kadar aynı başlığın elemanıdır...

paradoksdüşünceler

Felsefe.net
Yeni Üye
Her insan azdan aza insanlara dışını içini göstermeye ve onlardan üstün olmayı kanıtlamak ister. İnsanlar bazı özellik düşüncelerle diğer varlıklardan üstün olmayı ve bu üstünlüğü her ilişkide en önemli unsur olarak düşünür. Gösteriş sadece bir takım insanların kendilerini diğerlerinden yüksekte görme ve bu yükseklikten tatmin olmaktır. Tabii bu gösteriş kişiden kişiye değişir.

X

FAdmin
Onursal Üye
Özgüven eksikliği.

Syac

Felsefe.net
Yeni Üye
PERSONA yazdım benim gibi düşünen yok mu ?

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Aynı durum kişinin kendi üstünlüğünü daha fazla kanıtlamak için toplumdan farklı alanlara yönelmesine ve kendini geliştirmesine yol açabilir mi ? Ornegint gereksiz bilgiler ile genel kültür seviyesini göstermek gibi

meyelan

Filozof
Yeni Üye
PERSONA yazdım benim gibi düşünen yok mu ?

Persona ile nasıl aynı kalıba soktunuz ''güncel dedikodu unsuru''bir kavramı bilemedim.Tek kelimenizle bir yere varmamızı beklemeyin,kalın bir kafatası ve kıvrımı daha az bir beynim var benim örneğin.Yazmaktan imtina etmediğinizi ve bizi Çorumlu görecek kadar iyi niyetli olduğunuzu sanıyorum :) Bu sebeple siz @X i örnek almadan anlatırsanız bir yere varabiliriz.

kapgann

Felsefe.net
Yeni Üye
İlk defasizden duydum kısa bir araştırma yaptım Dış dünyaya uyum sağlamak için taktığımız toplumsal açıdan kabul edilebilir benlik 'maskesi.'; toplumun beklentilerine uygun olarak oynadığımız rol. olarak tanımlamışlar.

Yani persona o toplumda doğan ve toplumu yargılamayan herkesin yaşantısı denilebir. çıkarımım yanlışsa düzeltin lütfen.

Ben kendilerinde eksik olan bazı özelliklerinin ortaya çıkması ve bununla alay edilmesi korkusu yüzünden bu özelikleri tammış, laf söylenemez denecek kadar iyi olduğunu düşündürtmek isteğinden yaptıkları çıkıntılık olarak düşünüyorum.

Tabiki lider ruhlu insanlarda var bunlar ayrı tutulmalı

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Kişilerin gösteriş yapma , kendilerini belli etme , birileri üzerinden yükselme ve kendi üstünlüklerini kanıtlama çabası neyden kaynaklanır ve nasıl tutum alınmalıdır

Bu dediğin adamlar hasta zaten.

Benim üzerimden yükselmeye çalışanları ben dövüyorum benden iriyse "Hadi lan oradan." diyip yanından uzaklaşıyorum.

Açıkçası bu.

T

Togepi

Ziyaretçi
Ben şahsen gösterişi hiç sevmem.

56f22c4cc03c0e4f68057487

Güneş de bayağı kavuruyor.

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
kendini bilen insan kendi içselliğinin farkına varmış olan insan zaten gösterişe gerek duymaz.
neysem oyum felsefi güder.bence bu tür insanlar henüz kendi dünyalarında kendilerini keşfedememişler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar