Gerçek nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde G Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde dionysos tarafından oluşturulan Gerçek nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,115 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı G Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Gerçek nedir?
Konbuyu başlatan dionysos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan iyilikmeleği

gulnare

Felsefe.net
Yeni Üye
hmmmm... gercek nedir? ya varmi su gercek?
hepimiz nisbilik olan bir dunyadayiz. mutlak diye bir sey yok. bu yuzden gercek de nisbi anlamdi. her kes kendi anlaminca gercegi bulur.

Tupamaros

Felsefe.net
Yeni Üye
Gerçek hareket halindeki bütündür. Her şey değişir, gerçeğin kendisi bile değişir, gerçek
bulunduğu zamana ve mekana göre gerçektir. Mesela 600 yıl önce krallık gerçekti, oysa günümüzde gerçek-dışı oldu...

Tupamaros

Felsefe.net
Yeni Üye
mutlakla görecelik(nisbilik) arasında diyalektik bağ vardır.

nehir

Felsefe.net
Yeni Üye
Gerçek,an ve an değişendir.Bu kimi zaman doğru olduğuna inandıklarımızdır,kimi zaman inanamadıklarımız,kimi zamanda inanmaktan ürktüğümüz,kaçtığımız durumlardır.Yaşamın bile gerçekliğini sorguluyorum çünkü yanılsamaları olan her olgu gerçekten uzaktır.Yanılsamalar insana gerçeklikten çok yalanları öğretir.Gerçeklik somutluk içinde gizlenen bir soyutluk ise,bedenin yürüttüğü bu soyutlukta bir netlik aramak insansı bir sorumluluk değil,belirsizliğe olan aşktır sadece.

Gerçeğe duyduğum bir saygı var ancak bu saygı ondaki değişken ruhu görmezden gelmeme engel değildir,insanlarla beraber gerçekleri de değişir,kabulleri,farkındalıkları.Varlık özünde değişime hakimken gerçek sadece algıdır bundan öte bir kavram değildir bence.

nakres

Felsefe.net
Yeni Üye
gerçek yoksa ne için burada neyi tartışıyor olabiliriz yada şuan bunu yazdıgım gerçek degilmi yoksa :)

köle

Üye
Yeni Üye
gerçek yoksa ne için burada neyi tartışıyor olabiliriz yada şuan bunu yazdıgım gerçek degilmi yoksa :)

Tartışılacak birşey varsa bu yazıyı okuduğumda senin adına kafamda canlandırdığım şeydir, seni kafama o şekilde kodlarım ve objektif bakamam. (objektif bakmak zaten imkansız) Görmek istediğim şeye odaklanırım ve sadece onu görürüm. Hatta senin hiç üzerinde durmadığın birşeyi öyle ciddiye alırım ki sen kendinde daha önce hiç görmediğin şeyleri görürsün.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Gerçek,an ve an değişendir.Bu kimi zaman doğru olduğuna inandıklarımızdır,kimi zaman inanamadıklarımız,kimi zamanda inanmaktan ürktüğümüz,kaçtığımız durumlardır.Yaşamın bile gerçekliğini sorguluyorum çünkü yanılsamaları olan her olgu gerçekten uzaktır.Yanılsamalar insana gerçeklikten çok yalanları öğretir.Gerçeklik somutluk içinde gizlenen bir soyutluk ise,bedenin yürüttüğü bu soyutlukta bir netlik aramak insansı bir sorumluluk değil,belirsizliğe olan aşktır sadece.

Gerçeğe duyduğum bir saygı var ancak bu saygı ondaki değişken ruhu görmezden gelmeme engel değildir,insanlarla beraber gerçekleri de değişir,kabulleri,farkındalıkları.Varlık özünde değişime hakimken gerçek sadece algıdır bundan öte bir kavram değildir bence.

sevgili nehir; keşke hiç sevmediğimbir kelime bu arada. önce bir araştırsaydın söyledikleriniz doğrunun anlamıdır doğru insaının bakış açısına göre oluşturduğu ve çevresel faktörlere göre değişendir.şu an geçerli olup yarın belkide kabul etmediklerimizdir. gerçek ise temel bir kavramdır. elle tutulur ispatlanmış,içeriği bilinen ve zamana göre kavramda bir değişklik yoksa anlamındada değişmeyendir.siz sadece gerçek ile doğruyu karıştırmışsınız. yazı bütününüzdeki herşey değişen doğrularla anlam kazanır.
gerçekler belkide yaşarken göze alamadıklarımızdır.çünkü her gerçek bedel ister karşılığında ödenmiş olanlar bizi çeker genelde kişi göze almaz bunu. yanlışlarla yaşamak daha kolaydır. sistem zaten insana bunu empoze eder.burda sofistik cümleler kurmak anlamını bilmek yetmez.hayatımızda gerçekleri ne kadar yaşarız? gücümüz ne kadarını görmemizi sağlar belkide görüpte kabul edipte söyleyipte... ama uygularken çarpıttıklarımız. doğrularımız değişir,gerçeklerimiz ise acıtır..

metka

Felsefe.net
Yeni Üye
bilgidir.bilinendir.bildirilendir.
sendir.bendir.bizdir.
topraktır.canlıdır.hayattır.dünyadır.
uzay ve evrendir.
varoluştur.yokoluştur.
geçmiştir.şimdi ve yarındır.
olmaktır.oluştur.
algılamaktır.görmektir.duymaktır.
ayaktır.beldir.eldir.
gözdür.sözdür.akıldır.
dengedir...........

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Gercek.

Gördüklerinin yanisira arkasindaki göremediklerindir.

Epilogue

Meraklı Üye
Yeni Üye
Gerçek ;

çarpıtılamaz.
hep oradadır.
hep en güçlüdür.
hep en hayırlı olandır.
hep en güzel olandır.
içinde hiç şüphe barındırmayandır.
yıkılması ve bozulması imkansız olandır.
sizin ve herkesin öz doğasıdır.
Yalan söyleyerek sadece gerçeği çarpık göstermiş oluruz , çarpıtmış değil .

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Gerçek en çok inandığımız şeydir. İnanmayı bıraktıgımızda kaybolacagını göreceksiniz.

serotonin

Üye
Yeni Üye
Gerçek ; ''ben''im. Aksini ispat edebilen var mı? bundan öte bir gerçek var mı?...Efendim? :) İşte bu kadar(;

elif

Felsefe.net
Yeni Üye
gerçek bazen inandıklarımızın tamda kendisidir ama birde inanmaktan korktuklarımızda vardır onlarda gercektir!hayat tam bi gercektir :))

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Gerçek...
Belkide hayatımda en çok düşündüğüm şeydir, gerçek.
Anlam bulmaya çalışırız. Tıpkı bir aynada gördüğümüzü görmek isteriz onda. Ama hep düşündürür bizi. Bir rüya zannederiz herşeyi. Rüyalarımızı gerçek. Fakat bilmeyiz asıl gerçeğin kendini. Hep kör bir inançla bulduğumuzu zannederiz. Farkederiz cahilliğimizi. Ve söyleniriz deli gibi döndüğümüz yataktan yüksek bir sesle; "Neden?"diye. Daha sonra düşünmeye epey devam ettim. Neden, neden sorusuna cevaplar bu kadar çok. Ve hepsi gerçek gibi diye. Cevabı ne kadar açıkmış aslında. Hiçbir şeye hizmet etmeyen bir hiçlik çıkıverdi karşıma. Varlığı saçma, var ettikleri saçma, düşünmesi saçma, ve ulaşılması saçma. Meğer bir hiç uğrunaymış bunca kafa yorma. Düşündükçe beliriyor işte yansımalar o zaman aynalarda...

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
İlginç bir nokta da şu.. Hayatımızın rüya olabileceğini düşünmek cok garip geliyor.. Oysa ki hayatmızın rüya olmadıgını varsaysak neresi normal.. Anlatmaya calıstıgım insanların bazı şeyleri ister istemez kabullenmesi, normal kabul etmesi.. Bunun en büyük sorumlularından biri vücüdumuzdur.. Kendi gözümüzden bakar ayagımızı, elimizi görür, istediğimiz şekilde yönetiriz ve işte ben buyum deriz, çiçek koklarız, rüzgarı hissederiz ve işte bu dünya da gerçek deriz.. Oysaki kolunu nasıl asagı yukarı hareket ettiriyorsun, neler yapıosun beyninde de bu oluyor desem, bunun cevabını bilemeyiz, tecrübe der geçiştiririz, ve oysa ki gördüğümüz, kokladıgımız, hissettiğimiz şeyler, elektriksel sinyallerin yorumlanması iken bunlara da bir o kadar inanırız. Kuantum fiziğiyle bilimde geç bir çığır acıldı, herkesin farklı gercekliklere sahip olabileceği teoremlerle desteklendi, ve bilincimizin gerçeği yarattıgını.. Ama bu çığır insanlara ne zaman ulaşır bilmiyorum. Kuantum fiziğini incelemiş kac kisi var süpheli.. Bunlara ragmen dünyanın derin uyku ve, hayallerinden sonra, uyanısına tanık olacakmısız hissine kapılıyorum, hayırlısı..

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Hayat sinirsel bir etkileşimden fazlası değil...
Bir bakın acıya, tatlı, ekşi, elinizin yanması ve suratınıza çarpan rüzgar. Bildiğimiz herşey sinirsel. Gördüklerimiz bile... Gözlerimizden beynimize yansıyan ışıkları yakalayan sinirler vs... Peki beynimizin bize oyun gibi gösterdiği rüyalar neden olmasın? Veya şu an hayatımız gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçiyor olması. Ve biz bunu böyle görüyoruz. Ya da bir şizofreni hastası olmadığımızı nereden bilebiliriz. Belki ben sizin kafanızda bir insanım belki ben aslında var bile değilim. Eviniz ve oturduğunuz sandalyenin çektiğiniz acıların tek sebebi oysa... Ya da henüz teşhisi konulmamış bir hastalık değil duyulmamış bir hastalıksa yaşadığımız bu yaşam... Ya da yalnızca bir similasyonsa bir bilgisayarda... "13. Kat" adlı bir film vardı... İzlemenizi tavsiye ediyorum. Böyle eserler insanı farkındalığa itiyor... Ve hayatı daha iyi anlıyoruz... Hatta bir kaç tane daha örnek verebilirim filmlere; Matrix serisi, Gizemli şehir ve The Truman Show... Bunları izlerseniz beni daha iyi anlarsınız. Ve kendi kişisel gelişiminize büyük bir katkı sağlarsınız...

İyi dileklerimle...

K

kuzeys

Ziyaretçi
gerçeğin ne olduğunu söyleyemem ama kabullenişlerimizin ötesinde bir şey olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim sanırım. Ömür dediğimiz şeyi bile bir zaamn sonra gerçekten ben bunu yaşadım mı diye hatırlıyoruz, tüm bunlar olup bittimi diye içten içe hayıflanıyoruz. yaşadığımız an bile bizim kontrolümüzde değilse ve bizden bağımsız gelişip anı olmak dışında bize kayıtsız kalıyorsa gerçek diye bir şey yoktur.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
OLan! Biten! *ol an biten olan biten...bu eylem bu fiiliyat bu tekrar tekrar devr/daim ve ZAM!an( zam anlama-zam anlamalar)anlamalar! 360 bakış açısı her açının 360 farklı yorumu yorumun yorumu-değerlendirilmesi sade bireyin kendi için bile sonsuzken halka açılarak kendi bakışaçılarının yansıtması...çarpıtma! değerlendirmeleri vs.vs. gel de bul gerçeği : ) gerçek mazi ye karışmışken!! (yok olmamış karışmış)

gerçeğini! göremesek yakalayamasak an ladığımızı anlayamasak üzerinde uzlaşamasakta gerçek her an gerçekleşmede hak-ı kat leş! mek te....yine yeni yeniden yenilenmektedir

'gerçek' gerçeğinden geçmişken...gerçeğin varlığını kabul etmeli ve fakat O'ndan 'vaz geçilmiş' de kabul etmeden.. takılı kalınmamayı öğrenmelidir...*:)

*ol an -da- biten -yeniden sürgün veren filizlenen anlamını da içermektedir

------------------------------------------

kuzeys arkadaş ne zaman yasaklandı ki- geçerli bir sebebi varsa da umarım müebbet değildir cezası! forumda fikirleriyle tanıyıp-tanışıp oluşturduğumuz renklilik ve o rengin silinmesi göze de gönle de iyi gelmiyor bu giden tüm arkadaşlar için böyle neyse : (kendisine sağlık selamet selam olsun bu vesile ile

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Ger-çek, gerilmekten ve çekilmekten lime lime olmakta olandır...(H)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç