Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde karamel tarafından oluşturulan Gerçek ahlak algısı nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,721 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Gerçek ahlak algısı nedir?
Konbuyu başlatan karamel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İnci Birinci

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
En iyi ahlak sistemi hangisi?Temelde asla “doğru ve “yanlış” davranışlar arasındaki farkı tam olarak algılayamayacağız. Bir gün filozoflar, teologlar ve polikacılar insan davranışlarını doğru olanı seçmek için en iyi şekilde biçimlendirmenin yolunu bulduklarını açıklayacaklar. Fakat bu hiçbir zaman kolay olmamıştır. Hayat, evrensel ahlak ya da kesin etik buna ulaşmak için aşırı karmaşık ve dağınık. “Altın Kural” (diğerlerine sana davranılmasını istediğin gibi davran) çok iyi, fakat bu aklaki bağımsızlığı göz ardı ederek adaletin empoze edilmesi için hiçbir alan bırakmamakta (hapishanedeki mahkumlar gibi) ve hatta baskıyı haklı çıkartmaktadır (Immanuel Kant buna en fazla destek verenler arasındadır). Hatta, bu daha karmaşık senaryolar için öngörülemeyen, oldukça basitleştirilmiş bir kuraldır. Örneğin daha fazlasını kurtarmak için birkaç kişi kendisini feda etmeli midir? Hangisi daha fazla ahlaki değere sahiptir; insan bebeği mi yoksa bir yetişkin primat mı? Ve sinir cilerin gösterdiği gibi ahlak sadece kültürel olarak kökleşmiş değil, aynı zamanda psikolojilerimizin de bir parçasıdır ( bunun için en iyi canlandırmadır). En açık haliyle, sadece söyleyebileceğimiz; biz doğru ve yanlış algılarımızın zaman içinde değiştiğinin farkına varırken, ahlağın sadece kuralcı olduğudur.

Bilim ve Felsefenin çözemediği 8 soru varmış.O 8 soruyu buraya taşımadım ama bu "ahlak sistemi sorusu" onlardan biri ve ilgimi çekti.Paylaşmak istedim.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Gerçeklik nedir?Bunu zihinlere göre cevaplıyorsak en iyi ahlak sisteminin ve gerçek ahlak algısının cevaplarıda değişecektir.Doğru cevabı yoktur herkesce,çözüm beklenmemelidir bu soru için.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Gerçek ahlak algısı zaten felsefenin de çözemediği bir sorunmuş,başta belirtiliyor.Sanırım ahlaki normları etkiliyen en büyük şey dinler.Çünki dinlerde günah olgusu var.Bu yüzden inananlar için cevaplar sanırım daha kolayolacak.Öte taraftan sorgulayan ve inanmayanlar için ahlaki olgular nasıl şekilleniyor işte bunun günümüz şartlarında açıklaması zor..

flzf

Filozof
Yeni Üye
Ahlak diyince işin içine inançlar dogmalar tabularda girer dolayısı ile hiçbir ahlak sistemi en iyisi olamaz. Mesela töre için gidip gencecik insanları öldüren biri için ahlaklı olmak budur !
Etik ve ahlak birbirlerine karıştırılmamalı Etik saf mantık ile iyi olanın iyinin bulunma çabasıdır.En iyi sistem işte bu etik sistemidir.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ya insani değerleri kaybettiğimiz zamanlar da etik parametrelerimiz ne olacak.?

flzf

Filozof
Yeni Üye
Merak etme etik parametre olmadığı zaman ahlak kelimesi lügattan silinmiş olacaktır :)

Cahilperi

Felsefe.net
Yeni Üye
Herkese merhaba,

Aklımızın ve kalbimizin onayladıgı bütün davranışların, ne kendimize ne de başkalarına rahatsızlık vermeyeceğini düşünüyorum. İkisi arasında denge kurulamadıgında ne içimiz rahattır ne de çevremiz. Birşeylerin doğru olmadığını dinlemeyi bilebilisek içimiz bize söyler zaten. Sözünü ettigim dengeyi belirleyen şeyin ne din ne de toplum olduğunu düşünmüyorum. Bunlar.cok belirleyici olsaydi:yasaklar cignenmez,gunahlar islenmezdi.parametre icimizde::)

flzf

Filozof
Yeni Üye
Herkese merhaba,

Aklımızın ve kalbimizin onayladıgı bütün davranışların, ne kendimize ne de başkalarına rahatsızlık vermeyeceğini düşünüyorum. İkisi arasında denge kurulamadıgında ne içimiz rahattır ne de çevremiz. Birşeylerin doğru olmadığını dinlemeyi bilebilisek içimiz bize söyler zaten. Sözünü ettigim dengeyi belirleyen şeyin ne din ne de toplum olduğunu düşünmüyorum. Bunlar.cok belirleyici olsaydi:yasaklar cignenmez,gunahlar islenmezdi.parametre icimizde::)

Katılıyorum çok mantıklı merhaba bu arada hoşgeldin.Kardeşimden sık sık duyduğum bir kelime cahilperi ne demekki acaba işin enteresan tarafı kardeşimin felsefe ile bir alakasıda yok :)

Cahilperi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hosbuldum. Bir film ismi..filme gonderme yapmiyor ama nickim.sadece hicbir sey bilmedigime isaret ediyor:))

flzf

Filozof
Yeni Üye
Benimde birçok bilim insanı gibi bildiğim birşey varsa bilmediklerim yanında henüz hiçbirşey bilmediğimdir. Başarılar iyi paylaşımlar diliyorum.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
diğer 7 soruyu alabilir miyiz.?

iyilik severlik

::8::İyilikseverlik
İyilik yapma durumu insanlara özgü olmakla beraber, neden iyilik yapmayı seçtiğimiz hala yanıt bulamıyor. Bazı bilimadamlarına göre, iyilikler, grup bağlarını güçlendiriyor

sakal

Kahin
Yeni Üye

akşam

Felsefe.net
Yeni Üye
mantıken iyilik yapmak saçma.peki neden iyilik yaparız?ben de çözemedim ama kalbim öyle istediğinde yaparım iyilik vicdanım rahat etsin.kendime saygım olsun.hiç kimsenin bilmediği hatamı ben bilirim de ondan.

akşam

Felsefe.net
Yeni Üye
felsefenin çözemediği diğer 7 soruyu yazan olursa memnun olurum.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben de Sokrates ve Platon gibi ahlakın "iyi"kavramı üzerinden şekillendiğini düşünüyorum.

Gerçek ahlak "dürüstlüktür", Çünkü "İYİ" olan dürüst olmaktır.
Örneğin, dedikodu yapan , iftira eden, bilip bilmeden konuşan "ama,herşeyi bildiğini iddia edenlerin, felsefe ile ilgisi olamaz,onlar sadece ütopya ordusunun lejyonerleridir. Zira bunlar dürüstlük olgusuna ihanettir. Buda önemli bir ahlak sorunudur, felsefenin amacı ise en insani yaşam tarzını aramak ve bulmaktır. İnsandan başka diğer canlılarda ahlak olgusu yoktur, bağlantıyı buradan kurabiliriz.

RUH ADAM

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben de Sokrates ve Platon gibi ahlakın "iyi"kavramı üzerinden şekillendiğini düşünüyorum.

Gerçek ahlak "dürüstlüktür", Çünkü "İYİ" olan dürüst olmaktır.
Örneğin, dedikodu yapan , iftira eden, bilip bilmeden konuşan "ama,herşeyi bildiğini iddia edenlerin, felsefe ile ilgisi olamaz,onlar sadece ütopya ordusunun lejyonerleridir. Zira bunlar dürüstlük olgusuna ihanettir. Buda önemli bir ahlak sorunudur, felsefenin amacı ise en insani yaşam tarzını aramak ve bulmaktır. İnsandan başka diğer canlılarda ahlak olgusu yoktur, bağlantıyı buradan kurabiliriz.

Sayın İnciBirinci ;

Müsadenizle sizinle azcık felsefe yapmak istiyorum ;)

'Dürüst' olmak kesinlikle 'İYİ' midir ?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Saygıdeğer Ruh Adam, "Dürüst" olmak özünde kesinlikle "iyi" dir. :)

Ancak; her şeyde olduğu gibi bu konuda ölçülü ve tarz sahibi olmak önemli. Dürüst olmak iyidir, ama dürüst davranacağım diye her şeyi uluorta söylemek iyi değildir (İfadelerim felsefi değildir,bağışlayınız,felsefi ifade tarzına sahip olmak için buradayım :)))

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar