Filozof kimdir? Kimlere filozof denilmelidir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Erim tarafından oluşturulan Filozof kimdir? Kimlere filozof denilmelidir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,295 kez görüntülenmiş, 67 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Filozof kimdir? Kimlere filozof denilmelidir?
Konbuyu başlatan Erim
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan otodidaktik düşünür

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye
Filozof kimdir? Kimlere filozof denilmelidir?

bence filozof felsefi konularla ilgenen,düşünmeyi bir zevk haline getirebilmiş ama arasıra düşündükleriyle acıda çeken yani kendini felsefeye vermiş herkestir.eğitimin bir önemi yoktur.felsefe yapabilmeyi göze almış herkese filozof denebilir.bu konuda sizinde görüşlerinizi merak ettim saygılar..

Sancho Panza

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: filozof kimdir? kimlere filozof denmelidir?

İnsanlar tarih boyu şarlatanlara bilge, bilgelere deli dediler.
O yüzden buna bir ölçüt koymak hem olanaksız hemde gereksiz...

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye

fakat bence filozof olmak bir ölçüt değildir ölçütün olduğu yerde felsefe olmaz çünkü.insanların yüzyıllarca yanlış kişilere yanlış tanımlamalar yaptığı doğru ama benim bahsettiğim insanların ne dediği değil bir insanın kendini filozof olarak hissedebilmesi için neyin gerektiği.örneğin nietzsche kendini nasıl filozof olarak hissetmiştir ya da böyle bir tanımlamaya gerek duymuşmudur???saygılar

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Erim ' Alıntı:
bence filozof felsefi konularla ilgenen,düşünmeyi bir zevk haline getirebilmiş ama arasıra düşündükleriyle acıda çeken yani kendini felsefeye vermiş herkestir.eğitimin bir önemi yoktur.felsefe yapabilmeyi göze almış herkese filozof denebilir.
Kusara bakma epeyi saçmalamışsın. O zaman düşünmeyi seven, kendini felsefeye veren herkes filozoftur öylemi? Tarihte filizoflar ile kralların isimleri hep yan yana yazılır. Binlerce kral ismi yazdı tarih ama çok az filozof yazdı. Şu kadarını söyleyeyim insan sırf canı istediği için filozof olamaz.

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye

sayın bedbin öncelikle fikirlerinizi daha düzgün bir dille belirtirseniz sevinirim.ben isteyen herkes filozof olabilir demedim.ne yazdığımı tekrar okursanız bunu görürsünüz.kendini felsefeye verebilmek düşünebilmek 'herkes'in yapabileceği bir iş değildir.bunu gerçek anlamda başarabilenleri kastettim.ayrıca da zaten öyle midir? diye sordum yani öyledir demedim.keşke soruma cevap verseydiniz.saygılar

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

O zaman cevap vereyim: Öyle değildir...

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

filozof insan düşünmede farklılık yaratabilen insanlardır.... pencerenin dışından bakan objektif kişiliktir..... saygılar...

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye

paylaşımınız için teşekkürler sayın saturnus bende bu fikre katılıyorum...

CANDAŞ

Felsefe.net
Yeni Üye

bana göre felsefe düsünen insanın eylemi filozofda bunu yapan kimsedir bu yüzden düsünebilen her insan aslında belli bir bilgi birikimine sahip olmasada filozof sayılabilir. yalnız düsüncelerini kendi hayat tarzlarıyla birlestirip yasayan filozoflar sadece büyük filozoflar olarak anılmıslardır...

gamzecik

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Filozof kimdir? Kimlere filozof denilmelidir?

"pencerenin dışından bakan objektif kişiliktir"

evet güzel bir yorum, fakat objektifligin sonunda bir subjektiflik yer aliyor bence..
yani pencereden disari baktiginda manzarayi görebilir, fakat renkler manzaraya bakan kiside farkli etkiler yaratir..

dolayisi ile bir filozof objektifligini aslinda koruyamaz, ki öyle olsaydi farkli akimlar olusamazdi :))

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye

sayın gamzecik bence saturnus ''düşünmede farkılılık yaratabilen insanlardır'' diyerek zaten sizin dediğinizi farklı bir açıdan söylemiş oluyor yani o da subjektifliğin farkında.objektiflikten kasıt bence filozofun kendisine ve çevresine olan dürüstlüğüdür ki bu da gereklidir.

vurdumduymaz

Felsefe.net
Yeni Üye

bence merakve araştırma istekleri körelmeyen,imkansıza inanmayan,her zaman imkansız denilen şeylerin izini süren,bilimlerin bilimini yapan,sürekli öğrenci kalabilen ve düşüncelerini özgürce söylemekten çekinmeyen kişilere filozof denilir

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Bence bizim sıradan bildiğimiz meselelerde bile bir derinlik bulan, onları büyük bir meselenin parçası olarak okuyabilen kişi filozoftur. Bu anlamda filozof olup da tarihe geçememiş kimselerin de olduğuna inanıyorum.

photonic

Felsefe.net
Yeni Üye

Filozof, hayatını bilgi arayışına adamış ve bunu felsefe bilimine uygun metodlarla gerçekleştiren kişiler olabilir. Günümüz dünyasında bu kişilerin eskiye göre daha az oluşu, felsefenin doğum verdiği modern bilimlerdir. Yani aslında bir sosyolog, psikolog, fizikçi, kimyacı, matematikçi de eski anlamda filozoftur. Bu bağlamda modern filozoflarda felsefe akademisyenlerinden çıkabilir kanımca. Ancak her felsefe akademisyeni de filozof değildir. Filozof olmak, bir felsefeyle geçen bir hayata, diğer felsefeyle uğraşanlar tarafından takdir edilmiş bir saygı payesidir. Örneğin Prof. Kucuradi, bir dünyaca kabul edilen bir filozoftur ; çünkü hayatını felsefe ile bilgi edinmeye adamış ve birçok araştırma yaparak ciddi şekilde bilgi üretmiştir.

fudla

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben kelimelerin anlam karmaşası olmaması için ilk yüklenilen anlamlarıyla kullanılmasına taraftarım. Bu da bizi kelimenin ilk çıktığı yere yani antik yunanistana götürür kabaca o dönemde biraz birşeyler bilen insanlar iki kısımdı bildiği az şeyi çokmuş gibi gösterip bilmediği konularda da amiyane tabir iledestekli atan sofistler ve az şey veya üstad gibi hiçbirşey bilmediğini söyleyip hakikatin peşinden koşan filozoflar. bu bağlamda yukarıdaki gibi düşünüp kendine göre de olsa bilginin peşinden koşan sıradan bir çobanın dahi filozof olduğu kanısındayım.

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence filozof, sistemli düşünen ve üzerinde düşündüğü nesneden alabileceği cevapların sonsuzluk üzerinde durduğunu bilen; lakin bütünsel anlamda kavrayış için sonsuz önermelerden görebildiği üzerinde uslamlamalar yaparak bu sonsuzluğu niteleyendir. Bu yüzden filozof olmak varolanın dışında bir yetenek gerektirmez.

z.özgü

Felsefe.net
Yeni Üye
sihirbazın şapkasından cıkan tavşan numarasını hepimiz biliriz o tavşanın tuylerinde yaşayan böcekleriz. doğduğumuzda tuylerin en üst kısmındaydık ve sihirbazın numaralarını görebiliyorduk yaşlandıkca en diplere doğru indik çünkü dipler cok rahat ama cokda karanlık. işte filozoflar o karanlıkta kalmayı tercih etmediler. filozoflar büyük sihirbazın gözlerinin içine bakabilmek için ince tüylerin uclarına tırmanmayı denerler..

AndroNova

Üye
Yeni Üye
sihirbazın şapkasından cıkan tavşan numarasını hepimiz biliriz o tavşanın tuylerinde yaşayan böcekleriz. doğduğumuzda tuylerin en üst kısmındaydık ve sihirbazın numaralarını görebiliyorduk yaşlandıkca en diplere doğru indik çünkü dipler cok rahat ama cokda karanlık. işte filozoflar o karanlıkta kalmayı tercih etmediler. filozoflar büyük sihirbazın gözlerinin içine bakabilmek için ince tüylerin uclarına tırmanmayı denerler..

Sofie'nin Dünyasından bir alıntı. :)

felsefe_sise_ben

Felsefe.net
Yeni Üye
önce hoşgeldim aranıza bugün katıldım çoktan beri düşünüyordum ama icraata geçemiyordum bu da bi çeşit paradox tur insanda ,neyse
felsefe yapana filozof denir
felsefe nedir?
gerçekle kazanç arasındaki farkı arayan bilim dalıdır.
gerçek nedir?
kazanç nedir?
bilim nedir?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
filozof insan düşünmede farklılık yaratabilen insanlardır.... pencerenin dışından bakan objektif kişiliktir..... saygılar...

Peki şimdi farklılık yaratılabilecek bir düşünce kaldı mı?

1800 lü yılların sonundaki bir adam gibi " herşey bulundu, artık teknoloji ilerleyemez " demek gibi olmak istemiyorum ama çağımıza kadar insanlar düşüncelerini zorladı ve bu notaya geldik. Bundan sonra filozof diyebileceğimiz insanlar olmayacak mı yani? Filozof olabilmek için illa farklılık mı yaratmak gerekir? Yaratmak gerekirse bu nasıl bi farklılıktır?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç