Felsefi bir münazara konusu , düşüncelerinizi bekliyorum.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Haemos tarafından oluşturulan Felsefi bir münazara konusu , düşüncelerinizi bekliyorum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,450 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Felsefi bir münazara konusu , düşüncelerinizi bekliyorum.
Konbuyu başlatan Haemos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Haemos

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ,

Münazaramızın konusu ; Soyutlar mı somutları var etmiştir , somutlar mı soyutları var etmiştir ?

Benim düşünceme göre ; Soyut olan Allah , tüm bu evrenin yani soyut ve somut tüm kavramların yaratıcısıdır. Ancak materyalist olan bazı arkadaşlarım böyle düşünmüyorlar , onların tezini çürütebilecek Kur'an-ı Kerim'den ayetler biliyorsanız yazarsanız sevinirim. Ya da kendi düşüncelerinizi ve ( eğer dayandırabiliyorsanız ) bilimsel gerçekliğini açıklarsanız sevinirim.

Şimdiden katılan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

IdeaFante

Yeni üye
Yeni Üye
Dostum bu işleri fazla sorgulama günahtır :)

Ayrıca Kur'an-ı Kerim'den ayetler ile bir materyalistin tezini çürütmek kısmını sevdim :)

Haemos

Felsefe.net
Yeni Üye
Dostum bu işleri fazla sorgulama günahtır :)

Ayrıca Kur'an-ı Kerim'den ayetler ile bir materyalistin tezini çürütmek kısmını sevdim :)

" Felsefe " forumunda " Günah " Kelimesini sevdim :)

Gereken açıklamayı bazı bilimsel açıklamalarla yaparak kendi makalemi çıkardım teşekkürler :)

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Öncelikle soyut ve somut kelimelerini incelesen, kökenlerini araştırsan, daha iyi olur diye düşünüyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Slm, Kuantum fiziği kapsamında Kur'an ayetlerinden ve bilimsel araştırmalardan bir kaç örnek sunabilirim.

Enbiya Suresi (21/30)
“İnkar edenler, göklerle yer bitişikken bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hala inanmayacaklar mı?”
Bu surenin bing bang ve genişleyen evren teorisine işaret ettiği düşünülüyor.

Yunus Suresi (10/34)
“De ki; Allah’a koştuğunuz ortaklarınızdan, başlangıçta yaratmayı yapacak sonra onu tekrarlayacak kimse var mı? De ki; Allah başlangıçta yaratmayı yapar sonra onu tekrar eder. O halde nasıl oluyor da Haktan çevriliyorsunuz?”
Varoluşun sürekliliğine işaret eden bir ayettir.

Zümer Suresi ( 39/6)
“O, sizi tek bir nefisten yarattı. Sonra ondan eşini var etti. Sizin için hayvanlardan sekiz eş yarattı. Siz annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçerek 3 kat karanlık içinde oluşturuyor. “
Dünya üzerindeki tüm canlılar, kendi türlerine özel oluşturulmuşlardır. Darwin Teorisi’ne karşı çıkanların benimsediği ayettir.

İsra Suresi ( 17-4)
Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar O’nu tesbih ederler. Herşey O’nu hamd ile tesbih eder. Ancak siz onların tesbihlerini anlayamazsınız.

Elektronlar çekirdek etrafında çok hızlı dönmelerine rağmen asla birbirlerine çarpamama sebepleri olarak elektronun eksi yüklü olması ve birbirlerini itmeleri kabul edilir. Toplam 7 yörüngeye dağılmış elektronlar çarpışmadan büyük bir düzen içinde dönerler. Çekirdeğin etrafında 7 farklı enerji düzeyi(7 yörünge) vardır. Elektronlar sahip oldukları enerji düzeyine göre bu yörüngelerden birine tutunurlar. Kütleleri ve hızları aynı olduğu halde neden farklı enerji düzeylerine sahip oldukları bilinmez. Güneş sistemine ait gezegenlerin farklı yörüngelerde dönme sebebi bellidir. Farklı kütle ve hıza sahiptirler peki ya elektronlar? Burada da Tanrının mucizevi gücüne bir kez daha şahit oluyoruz.

Soyut ve somut kavramlarına gelirsek; aslında özde ikisi de birdir. Yaşadığımız dünyayı katı algılama sebebimiz beynimizdeki kodlamalarla alakalıdır. Kodları kaldırırsak sırf frekanslardan oluşan bir evrene şahitlik edeceğiz.
Karl Pribram bu konuya şöyle açıklık getiriyor;
“Tüm duyu organlarımız mercekler sistemine göre ayarlanmış. Gözdeki mercek sistemi daha gelişmiştir fakat kulaktaki helezon ve derideki algılama kanalları hep mercek sistemine göre çalışır. Bekesy’in deneyi tüm sensorik yüzeylerin basit bir mercek gibi çalıştığını ortaya koymuştur.”

Allah soyuttur ancak zaten somut olarak algıladığımız herşey de soyuttur. Evet Allah soyut ve somut tüm kavramların yaratıcısı ve sahibidir. Soyutlar somutları var etmiştir.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Antik Yunan dünyası, sizin bu saydıklarınızdan çok daha ileri düzey bilgiye sahiptir. Sudan gelme meselesi mö.600'lerde Thales'in ortaya attığı bir iddiadır. Kuran'ın bunu 1200 sene sonra bildirmesinin bir mucizesi yoktur. Diğer sıraladıklarınızın da dönem itibari ile harikuladeliği biryana, aşağı yukarı kendinden 1000 yıl önceki bilgi birikiminden ileri bir tarafı da söz konusu değildir. Neyin ne olduğunun daha iyi idrak edilebilmesi için tarih okumak gereklidir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Antik Yunan dünyası, sizin bu saydıklarınızdan çok daha ileri düzey bilgiye sahiptir. Sudan gelme meselesi mö.600'lerde Thales'in ortaya attığı bir iddiadır. Kuran'ın bunu 1200 sene sonra bildirmesinin bir mucizesi yoktur. Diğer sıraladıklarınızın da dönem itibari ile harikuladeliği biryana, aşağı yukarı kendinden 1000 yıl önceki bilgi birikiminden ileri bir tarafı da söz konusu değildir. Neyin ne olduğunun daha iyi idrak edilebilmesi için tarih okumak gereklidir.

Thales maddenin ilk öğesi olarak suyu öne sürmüştür evet de benim yazdıklarımla bunun alakası nedir?
Ayrıca tüm dinler aynı kaynağa bağlanır. Kadim metinlerden başlar semavi dinler olarak devam eder. Tevrat 10 Emir Osiris Öğretisinin kısaltılmış halidir fakat bu arkeolojik kazılar ile elde edilen tabletler sonucu tespit edilebilmiştir. Kayıtlı ilk düşünürlerin ortaya çıkışı Yunan'a dayanır. Kadim metinler Mu, Atlantis, Sümer, Mısır, Yunan diye devam eder ve hepsi birbiri ile bağlantılıdır. Semavi dinlerin temelini kadim metinler oluşturur zaten tek farkla kadim metinler tüm uluslara hitap ederken semavi dinler toplumlara gönderilmiştir. Ve bilgilerin üstü örtülmüştür.

Kadim metinlerden değil Kur'andan örnekler istenmiş zaten.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Thales maddenin ilk öğesi olarak suyu öne sürmüştür evet de benim yazdıklarımla bunun alakası nedir?

Kuran'dan 1200 sene önce yaşamış bir kimseye ait olan bir iddiayı Kuran'ın bir çıkarımıdır diye yazıyorsunuz. Mu dediğiniz de bir söylencedir gerçeklik değildir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kuran'dan 1200 sene önce yaşamış bir kimseye ait olan bir iddiayı Kuran'ın bir çıkarımıdır diye yazıyorsunuz. Mu dediğiniz de bir söylencedir gerçeklik değildir.

Söylence mi? Sanırım Atatürk'ün bu konudaki araştırmalarından haberiniz yok. Mu halkı gerçekte yaşamış bir uygarlıktır. Daha ilginç olanı söylersem şok olacaksınız Yunan Alfabesi mu dili ile yazılmıştır. Ayrıca Kur'an'da geçen ve şu ana kadar sırrı çözülemeyen Ta, Sin, Ya, Sin, Lam, Mim gibi harfler Mu dilinde mevcuttur.

Yunan alf. / Mu dili

Alpha / Al pa ha

beta / be ta

gamma / kam ma

delta / tel ta

epsilon / ep zil onom

zeta / ze ta

eta / et ha...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
"Bilim çevrelerinde levha tektoniği konusundaki bilgi birikimine dayanarak Mu'nun da Atlantis gibi bir efsane olduğu konusunda görüş birliği vardır.[2] Levha tektoniğine göre kıtaları oluşturan SiAl (silisyum/alüminyum) kayalar, okyanus diplerini oluşturan SiMg (silisyum/magnezyum) kayalar üzerinde "yüzerler". Büyük Okyanus dibinde Mu kıtasını kanıtlayacak herhangi bir SiAl kayaya rastlanmamıştır.[3]"

Mesele neyin kimin tarafından araştırıldığı değil, araştırmaların neticeleridir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Vikiped çok geride kalmış arkeolojik kanıtlar history channel ve discovery de yayınlanıyor. Ayrıca Anıtkabir kitaplığında resmi kayıtlı belgeler mevcut talep eden inceleyebilir.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Ben bu kanalları hergün izliyorum ve uzun süredir böyle bir yayına rastlamadım.Bu yüzden sordum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Digitürk yayın akışından takip edebilirsin Antik Çağlar, Antik Medeniyetler isimli programlarda bu konular işleniyor. Tabletler tek dayanak değil Mısır piramitlerinin içinde de bir çok hiyeroglifler mevcut. Mu Medeniyeti dünya üzerinde yaşamış ilk uygarlık olarak tespit edildi ( M.Ö 13.000)Bu tarihlere dönük kazılar belgeli

Ezoterik felsefe ve ezoterik inisiyasyon benim en çok ilgimi çeken konu olduğu için yıllardır araştırıyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Mesela Maya takvimi güneşin döngüleri ve venüsün 13.000 yıl önceki doğuşuna göre hesaplanmış pardon bu arada Mu medeniyeti M.Ö 90.000 Mayalar M.Ö 13.000

Maya Takvimi kıyamet alameti diye yayın yapıldı günlerce oysaki mayaların böyle bir iddiası hiç olmadı. Mayalar dünyanın astrolojik çağ değişimini haber veriyorlardı. Balık çağından Kova Çağına geçiş zamanı 21 aralık 2012 ydi oysa bu basında yanlış lanse edildi.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Antik Uzaylılar belgeselini kast ediyorsunuz sanırım çünkü söylediğiniz isimde bir belgesele uzun zamandır rastlamadım. Antik Uzaylılar belgesel serisinin bir çok bölümünü izledim ancak Mu kısmını hatırlamıyorum. Belki de izlemediğim bir bölümde değinilmiş olabilir. Ancak o belgesel serisinde de şu kesin şudur denmiyor. Onların iddiaları peygamber olarak bilinen kimselerin dünya dışı zeki varlıklar ile ilişkide oldukları ve insanın bu zeki varlıklar tarafından yaratıldığıdır. Ben Mu uygarlığı ilk uygarlıktır gibi belgeli bir tespit duymadım. Aksine sadece Wikide değil,başka bir makalede de bu iddiaların temellendirilemediğini okudum. Bilim ve Ütopya dergisinin Mu uygarlığı ile ilgili bir makalesidir. Siz hangi kazılardan ve hangi belgelerden bahsediyorsunuz?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Antik uzaylılar da var doğru galaktik uygarlıkları ve piramitlerin yapımında dünya dışı bağlantıları anlatıyor. Ben Atatürk'ün ölümünden 2 yıl önce yaptırdığı araştırmalardan bahsediyorum öncelikle. Arkeolojik belgeler de yapılan antik kazı sonuçlarında elde edilen belgeler mesela Arkeolog William Niven'ın Meksika kazıları

Kitap ismi de verebilirim;

*Atatürk ve Kayıp Kıta Mu - 1 ve 2 - Sinan Meydan
* James Churchward - Kayıp Uygarlıklar - 1 - 2 - 3 - 4
* Antik Mısır - Ergun Candan

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Sizin iddia ettiğiniz gibi belgelenmiş bir durum yoktur ortada yapmayın. İnsanların belirli iddialar üzerine kitap yazmaları doğaldır. Yine insanların bu konuları araştırmaları da doğaldır. Somut kanıtlar bugün böyle bir kıtanın var olmadığını gösteriyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Arkeolojik kanıtlar mevcut tabii ki internet ortamından bir kanıt bulamazsınız zaten müzelere başvurmanız gerekiyor. Kitap yazanlar da uydurup yazmıyorlar araştırmacı-yazar tabii ki gidip tabletleri yerinde inceliyor, müzelere başvuruyor ve ona göre kitaba aktarıyor. Tabletler var, hiyeroglifler, kazı sonuçları var daha başka ne olması gerekiyor ki?

Mu uygarlığı fantastik bir uygarlık değil ya da Atlantis, asıl bu uygarlıkları doğaüstü tanımlayanlarda bir problem var. Ayrıca Galaktik uygarlklardan yardım alınmış olabilir o piramitleri hangi teknoloji ile yaptıkları belirsiz.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Mu kıtasının var olduğunu gösteren herhangi bir jeolojik kanıt yoktur. Bunun tartışılacak bir yanı olmadığını düşünüyorum çünkü jeologlardan daha jeolog değilim. Yazılmış herhangi bir kitap, inceleme yapılarak yahut kafa yorularak yazıldı diye gerçeğin doğru bilgisini içerecek diye bir garanti yoktur. Siz de herhangi bir kanıt sunamıyorsunuz çünkü mevcut değildir. Burada Mu dediğiniz kıtadan (koskoca bir kıta)ve bu sözde uygarlıktan bahsediyoruz,Atlantisten yahut Pramitlerin nasıl yapıldığından değil. Bu koskoca kıtanın varlığına dair bir kanıt yok. Jeoloji bilimi koskoca bir kıtayı tespit edemiyorsa bir işe yaramıyor demektir ki akla yatkın değildir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar