Felsefe nasıl okunur?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kayıpyol tarafından oluşturulan Felsefe nasıl okunur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,054 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Felsefe nasıl okunur?
Konbuyu başlatan kayıpyol
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye
Açabileceğim en uygun yer burasıydı gördüğüm kadarıyla, umarım doğrudur. Felsefe kaynakları okurken zorlanıyorum ve bunu nasıl yenebileceğimi anlamak istiyorum. Şuan elimde çok uzun zamandır merak ettiğim wittgenstein'ın tractatus logico-philosophicus kitabı var ancak tek bir şey anlamadım daha ilk sayfasından. Örnek metinler:

Dünya olduğu gibi olan herşeydir
Dünya olgular yoluyla belirlenir, ve şu yolla ki, bu, bütün olgulardır
Mantıksal uzam içindeki olgular, dünyadır
Biri olduğu gibi olabilir yada olmayabilir, geri kalanlar ise aynı kalabilir.
Olduğu gibi olan olgu, olgu bağlamlarının öyle varolmasıdır.

diye devam ediyor nasıl anlayabilirim? Olgu, uzam gibi kelime anlamlarına baktığım halde anlamlandıramıyorum

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Determinist bir yaklaşımdır.

Olgu=Dünya

Dünya=Olduğu gibi

Olduğu gibi olmak=Kural

Buraya kadar olanlar mantık dışındaki tikeller içindir.Spesifik mantık içinse:

Mantık=Dünya=Olgu=Kural

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Felsefi eğitiminiz yoksa böyle kitapları anlamanız kolay olmayacaktır, daha basit kitaplardan başlayıp belki zamanla anlayabilirsiniz.

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefi eğitiminiz yoksa böyle kitapları anlamanız kolay olmayacaktır, daha basit kitaplardan başlayıp belki zamanla anlayabilirsiniz.

Nasıl ilerleyerek o seviyeye gelmeliyim? Mutlaka okumam gereken kaynaklar neler? Felsefe sözlüğü mesela iyi olur mu? Yada bu tarz kuramları açıklayan bir site/kitap var mıdır

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye

Sonra Ahmet Cevizcinin felsefeye giriş kitapları önce temel metinlerden değil açıklayıcı anlatımı basit yorum kitaplardan başlamalısınız sonra tek bir filozofla yetinmeyin yani saedece niçeci veya hegelci olmayın ayrıca size doğan göçmen ve ducane cundioğlunun videolarını youtube izleminizi tavsiye ederim Mehmet levent safalı felsefeye giriş dersleri vs.....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:17 ----------

Birde sakın hemen inanç sorgulamaya girmeyin ani değişimlerde bulunmayın yani komunist değilseniz felsefe ile ilgilendikten sonra hemen komunist olmayın veya hiç zina yapmamış biri hemen allahı inkar edip kendini alemlere boca edebiliyor yavaş yavaş değişin ve gunaha girmeyin derim sonra islamcı felsefecileri okuyup işidci olmayın olmayında olmayın işte çünkü başka dinler fikirler görüşler var hepsini dinleyin konferanslar var ucretsiz dersler var katılabilirsiniz saygılarımla.....

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye

Sonra Ahmet Cevizcinin felsefeye giriş kitapları önce temel metinlerden değil açıklayıcı anlatımı basit yorum kitaplardan başlamalısınız sonra tek bir filozofla yetinmeyin yani saedece niçeci veya hegelci olmayın ayrıca size doğan göçmen ve ducane cundioğlunun videolarını youtube izleminizi tavsiye ederim Mehmet levent safalı felsefeye giriş dersleri vs.....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:17 ----------

Birde sakın hemen inanç sorgulamaya girmeyin ani değişimlerde bulunmayın yani komunist değilseniz felsefe ile ilgilendikten sonra hemen komunist olmayın veya hiç zina yapmamış biri hemen allahı inkar edip kendini alemlere boca edebiliyor yavaş yavaş değişin ve gunaha girmeyin derim sonra islamcı felsefecileri okuyup işidci olmayın olmayında olmayın işte çünkü başka dinler fikirler görüşler var hepsini dinleyin konferanslar var ucretsiz dersler var katılabilirsiniz saygılarımla.....

Çok sağolun, bu arada hiç felsefeyle ilgilenmiyor değilim :D kendimi bildim bileli sorgularım okurum, felsefe hocalarımla çok sık sohbet eder görüşürüm, sadece böyle terimleri bilmiyorum. Sonuçta onlar anlatırken anlayabileceğim düzeyde anlatıyor veya açıklıyorlar anlamazsam. Dediğiniz kitapları sepetime ekledim umarım yavaş yavaş da olsa emin adımlarla tek başıma bu tarz kaynakları anlayabilecek düzeye gelirim..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Açabileceğim en uygun yer burasıydı gördüğüm kadarıyla, umarım doğrudur. Felsefe kaynakları okurken zorlanıyorum ve bunu nasıl yenebileceğimi anlamak istiyorum. Şuan elimde çok uzun zamandır merak ettiğim wittgenstein'ın tractatus logico-philosophicus kitabı var ancak tek bir şey anlamadım daha ilk sayfasından. Örnek metinler:

Dünya olduğu gibi olan herşeydir
Dünya olgular yoluyla belirlenir, ve şu yolla ki, bu, bütün olgulardır
Mantıksal uzam içindeki olgular, dünyadır
Biri olduğu gibi olabilir yada olmayabilir, geri kalanlar ise aynı kalabilir.
Olduğu gibi olan olgu, olgu bağlamlarının öyle varolmasıdır.

diye devam ediyor nasıl anlayabilirim? Olgu, uzam gibi kelime anlamlarına baktığım halde anlamlandıramıyorum

dille ilgili bir kafakarşıklığı. ya da bilinçlenme denilenin kavramlaştırılmaya çalışılmasında ortaya çıkarılan (kendi kavrama durumunu, biçimini-yolunu ve içsesini de içeren) tuhaf cümleler olabilir..
bunlar bir şey içermeli değil...
felsefeyi anlamamak gibi bir problem olacağını sanmıyorum

eğer felsefe denilen kendi kavrama ya da bilinçlenme durumunu ve düzeyini aktarmak ya da bu yönde cümleler düzenleme-k biçimi olursa?
aktarmak ya da nakletmek
sürekli cümleler vermek

kısaca, dil ve bilinç ilişkisi üzerine bir karmaşa
sonuç olarak fazlasıyla subjektif
özetle bunu, subjektif bir biçimde sunduğu ya da subjektif-kişisel bir deneyimi ve anlamayı içerdiği ve paylaştığı için anlamıyorsunuz. Örneğin kayak ya da rafting yapan birinin bu şeyi ve bilinç durumunu algısını tarif etmesi gibi bir şey...

felsefeyi şiir gibi düşünün örneğin..

annane/babannem olsa şöyle derdi.
annane dünya nedir?
burayı siz doldurabilirsiniz..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:54 ----------

felsefe nasıl okunurdan ziyade felsefe denilenin ortaya konmasında net ,belirlenmiş, spesifik bir bağlam soru-sorun ortaya konmalıdır ya da olmalıdır?

yani örneğin siz felsefe nasıl okunmalıdır sorununu ortaya koyarken, aynı zamanda gelişmek, anlamak ve öğrenmek üzere felsefe okumak istediğinizi ve okuyor olduğunuzu ve wittgenstein okuyor oluşunuzu ve wittgenstein ı okuyup anlamadığınızı ve wittgenstein ın ne demek istediğini ya da wittgenstein ın dediklerinde bir problem olup olmadığını ya da kendi algılama biçiminizde bir problem olup olmadığını ve gündelik dilden farklı terminolojik bir dili nasıl algılayıp yapılandıracağaınızı soruyor ve söylüyorsunuz?

örneğin o alıntıda wittgenstein dünyayı mı anlatmak istiyor dünya nedir sorunuyla mı ilgileniyor.
örneğin durum buysa siz bu durumda dünya nedir sorunuyla mı ilgilisiniz- ilgileniyorunuz? ya da wittgenstein ın dünyayı nasıl algıladığı ile m ilgileniyorsunuz?
ya da wittgenstein kendi dünyasını algılatma yönündeki dilsel oluşturumları ya da bunlardaki çeviri ve kavram kargaşasının kendisi ile mi?

sanırım felsefeyi zihinsel bir ağırlık çalışması gibi algılıyoruz ..

hayır dil bir araçtır.. örneğin nazım okuyarak şiir öğrenilmez-şiir yapmakta
daha çok şair okuyarakta şiir öğrenilmez
ama bir şeyler hakkıdna fikir sahibi olursunuz-nazım'ın düş dünyası .böyle bir çeşitlemenin varolduğu gibi.
ve şairlerin ne dediğini anlamamak şiir anlamamak anlamına geliyor
çoğu zaman felsefe denilen dil ve anlamla oyun oynamak gibi ya da kavramsal bir matematik gibi algılanır

ama kimse şiir okuyup nazım anlamıyorum demez nazım okuyup şiir anlamıyorum demez
nazım'ın bunları nasıl ve ne kafayla yazdığını da anlamaz,

bir kişinin bir matematik problemi çözdüğünü düşünün
hem kişinin ilgisi hem kişini uğraşı ve gözlemi

Son düzenleme:

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye
dille ilgili bir kafakarşıklığı. ya da bilinçlenme denilenin kavramlaştırılmaya çalışılmasında ortaya çıkarılan (kendi kavrama durumunu, biçimini-yolunu ve içsesini de içeren) tuhaf cümleler olabilir..
bunlar bir şey içermeli değil...
felsefeyi anlamamak gibi bir problem olacağını sanmıyorum

eğer felsefe denilen kendi kavrama ya da bilinçlenme durumunu ve düzeyini aktarmak ya da bu yönde cümleler düzenleme-k biçimi olursa?
aktarmak ya da nakletmek
sürekli cümleler vermek

kısaca, dil ve bilinç ilişkisi üzerine bir karmaşa
sonuç olarak fazlasıyla subjektif
özetle bunu, subjektif bir biçimde sunduğu ya da subjektif-kişisel bir deneyimi ve anlamayı içerdiği ve paylaştığı için anlamıyorsunuz. Örneğin kayak ya da rafting yapan birinin bu şeyi ve bilinç durumunu algısını tarif etmesi gibi bir şey...

felsefeyi şiir gibi düşünün örneğin..

annane/babannem olsa şöyle derdi.
annane dünya nedir?
burayı siz doldurabilirsiniz..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:54 ----------

felsefe nasıl okunurdan ziyade felsefe denilenin ortaya konmasında net ,belirlenmiş, spesifik bir bağlam soru-sorun ortaya konmalıdır ya da olmalıdır?

yani örneğin siz felsefe nasıl okunmalıdır sorununu ortaya koyarken, aynı zamanda gelişmek, anlamak ve öğrenmek üzere felsefe okumak istediğinizi ve okuyor olduğunuzu ve wittgenstein okuyor oluşunuzu ve wittgenstein ı okuyup anlamadığınızı ve wittgenstein ın ne demek istediğini ya da wittgenstein ın dediklerinde bir problem olup olmadığını ya da kendi algılama biçiminizde bir problem olup olmadığını ve gündelik dilden farklı terminolojik bir dili nasıl algılayıp yapılandıracağaınızı soruyor ve söylüyorsunuz?

örneğin o alıntıda wittgenstein dünyayı mı anlatmak istiyor dünya nedir sorunuyla mı ilgileniyor.
Bu durumda siz bu durumda örneğin dünya nedir sorunuyla mı ilgilisiniz- ilgileniyorunuz? ya da wittgenstein ın dünyayı nasıl algıladığı ile m ilgileniyorsunuz?
ya da wittgenstein kendi dünyasını algılatma yönündeki oluştutumlarındaki dilsel karmaşanın kendisi ile mi?

sanırım felsefeyi zihinsel bir ağırlık çalışması gibi algılıyoruz ..

hayır dil bir araçtır.. örneğin nazım okuyarak şiir öğrenilmez-şiir yapmakta
daha çok şair okuyarakta şiir öğrenilmez
ama bir şeyler hakkıdna fikir sahibi olursunuz-nazım'ın düş dünyası .böyle bir çeşitlemenin varolduğu gibi.
ve şairlerin ne dediğini anlamamak şiir anlamamak anlamına geliyor
çoğu zaman felsefe denilen dil ve anlamla oyun oynamak gibi ya da kavramsal bir matematik gibi algılanır

bir kişinin bir matematik problemi çözdüğünü düşünün
hem kişinin ilgisi hem kişini uğraşı ve gözlemi

ikinci mesajınızda çok güzel anlatmışsınız, ben wittgensteini anlamak istiyorum, onun dünyaya bakışını, dilini ancak karmaşık geliyor. Haklısınız felsefeyi anlamıyorum demek çok genel oldu, bu tarz bazı -bana ağır gelen- kaynakların dilini anlayamıyorum desem çok daha doğru olur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
belki de wittgenstein hiç bir şey anlatmıyordur.

felsefe dil kullanımına -dil ve bilinç kullanımına ilişkin bir gövde gösterisidir. ve günlük hayatta daha ağdalı ve kavramsal konuşmak için okunur...şimdi böyle algılanıyor sanıyorum

Örneğin şiir akımları vardı ve Orhan Veli de şiir yazıyordu ve uğraştığı etkinlik yine de şiirdi

Bilgi ile ilinti kuran her iş biraz felsefedir ve öğrenmenin coşkusunu ve anlamayı içeren her iş uğraş ve zaman biraz felsefedir. Felsefe, kendi tanımı gereği bilgi sevgisidir

Sanırım felsefenin bu biçimi almasının ve Küçük Prens gibi bir dil kullanmamasının da sebepleri olmalı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:53 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:36 ----------

felsefe denilen de odak alınan şey bilgidir o halde felsefeyi odak almak denilen şey de odak alınacak olan şey de felsefenin öznesi ve konusu olan şeydir yani bilgidir..
Felsefe öğrenimine konu olan ve edilen şey bilgi öğrenimi/edinme denilen şeydir.
Bilgi edinme denilen kavram genel olarak felsefe taşır. Örneğin her türden araştırma ve merak felsefe barındırır. Bilgileşme-bilgilenme ve bilgisel artma öğrenme edimleri felsefe bulundurur.
felsefenini odağı felsefenin kendisi değilde bilgidir ve bilginin kendisidir. Bilgi edimi ile her uğraş dolayısıyla felsefedir. Felsefe adı sınırlanmış bir dolaylı ve hızlı varlık kavrayışı uğraşı ya da kendi kavrayışı uğrayışı ya da felsefe yazıları adındaki metinlerden bilgi edinme öğrenme ve felsefe öğrenme uğraşı değildir. Felsefe her türden bilgi edinme, bilgileşme ve gelişme anlamını ve uğraşını adı bünyesinde taşır. Matematik ve fizik öğrenmek ya da insanın sevdiği-seveceği her hangi şeyi takip ederek öğrenmesi ve yapması örneğin bu anlamda felsefedir.
Felsefe her hangi tür bilgi,bilgileşme ile severek uğraşmaktır

Felsefesel-filozofik artma ,ya da felsefe öğrenme ve felsefe hakkında bilgi sahibi olma denilen şey salt ve saf felsefeyi değil de her türden bilgilenme ve gelişme etkinliğini içerir bu yüzden
felsefe öğrenmek denilen bozuk bir uğraş ve çağrışımdır çoğu zaman
ve atıl kolay hızlı yoldan bilgi ve karmaşıklık öğrenimi gibi bir anlam taşır
felsefe karmaşık cümleler kurmanın metodolojisini arayış mıdır?

Felsefe karmaşık cümleler kurmanın metodolojik bilgisi ya da ilgisi değildir!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Nasıl ilerleyerek o seviyeye gelmeliyim? Mutlaka okumam gereken kaynaklar neler? Felsefe sözlüğü mesela iyi olur mu? Yada bu tarz kuramları açıklayan bir site/kitap var mıdır

İslam düşünürlerini okuyup da IŞID'e katılan olabilir mi, bu mümkün müdür? Okusalar keşke de İslam'ın özünü idrak edebilseler ayrıca IŞİD gibi örgütler İslam düşmanıdır ve okuyup araştıranları değil de, beynini kullanamayanları ancak kendi içlerine dahil edebilirler.

Çok sağolun, bu arada hiç felsefeyle ilgilenmiyor değilim :D kendimi bildim bileli sorgularım okurum, felsefe hocalarımla çok sık sohbet eder görüşürüm, sadece böyle terimleri bilmiyorum. Sonuçta onlar anlatırken anlayabileceğim düzeyde anlatıyor veya açıklıyorlar anlamazsam. Dediğiniz kitapları sepetime ekledim umarım yavaş yavaş da olsa emin adımlarla tek başıma bu tarz kaynakları anlayabilecek düzeye gelirim..

Felsefeci olmadığım için nasıl bir teknik izlenmeli bilmiyorum fakat görüştüğünüz felsefeciler var madem onlardan destek almalısınız.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gerçekten felsefe öğrendiğini okuduğunu ya da araştırdığını söyleyen biri tüm sosyal olguları, insana, yaşama ve dünyaya dair herşeyi ve tüm gerçekliği ve olguları da gözlemlemeli ve bu konulardaki tüm meraklarını izlemeli ve genel olarak bilgilenmeli ve felsefe adını sınırlamamalıdır ve sonra sonra belki bunlarla birlikte evren 'e ve varlık'a ve özyaşama dair kavrayışları bunların üzerine kavramlaştırmalı ve geliştirmelidir.

Dolayısıyla felsefe okuması ve öğrenimi denilen, siyaset hukuk, toplumbilim, insan piskolojisi ve kitle psilokolojisi, gibi genel ve harmanlanmış bir bilimler/öğrenimler okuması olabilecektir.

Felsefe öğrenmesi denilen, felsefe denilen ve sayılan içerikle sınırlanamaz .Aslına bakarsak sınırlanırsa çoğu durumda gerçek felsefe öğrenimi doğmaz ve gelişmez ve hatta başlamaz bile

Felsefe denilen kişinin kendi varlığıyla birlikte ve kendi gelişimiyle birlikte, toplumsal olgulara, tüm insan gerçekliğine , tüm realiteye etkin ilgisini ilgisini içerir.
ve dünya karmaşasına dair şeyler belki ve iyi gözlemler ve araştırmalar öğrenmeler ve kavramlar da içerir ve kendini geliştirmekle birlikte belki bundan daha fazlasını içerir. İnsanın -kendi- varoluş sorunuyla (bunu toplumsal olgulara ve diğer gerçeklere, genel gerçeklere ve sorunlara genişletmeden) bencil bir biçimde ilgilenmesinde pek felsefe izi bulunamaz..

Son düzenleme:

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye
İslam düşünürlerini okuyup da IŞID'e katılan olabilir mi, bu mümkün müdür? Okusalar keşke de İslam'ın özünü idrak edebilseler ayrıca IŞİD gibi örgütler İslam düşmanıdır ve okuyup araştıranları değil de, beynini kullanamayanları ancak kendi içlerine dahil edebilirler.
Herkesi niyeyse ateist yapan sözde çelişkileri veya tanrı yanılgısı gibi kitapları okuduğumda islamdan uzaklaşmak yerine daha da bağlanıyorum, içerisinde ki yanlış anlatımları görüyorum ve hayret ediyorum insanlar nasıl bunları görüp islamdan uzaklaşmış diye :confused:

Felsefeci olmadığım için nasıl bir teknik izlenmeli bilmiyorum fakat görüştüğünüz felsefeciler var madem onlardan destek almalısınız.

Yakında görüşeceğiz bende direkt gidip sormayı bekliyorum bakalım, herkes çok yardımcı oldu bu arada şaşırdım. Bir çok foruma üye olurum çok uzun zamandır, bu kadar aktif yardım sever insanın olduğu nadir forumlardan.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Herkesi niyeyse ateist yapan sözde çelişkileri veya tanrı yanılgısı gibi kitapları okuduğumda islamdan uzaklaşmak yerine daha da bağlanıyorum, içerisinde ki yanlış anlatımları görüyorum ve hayret ediyorum insanlar nasıl bunları görüp islamdan uzaklaşmış diye :confused:
Yakında görüşeceğiz bende direkt gidip sormayı bekliyorum bakalım, herkes çok yardımcı oldu bu arada şaşırdım. Bir çok foruma üye olurum çok uzun zamandır, bu kadar aktif yardım sever insanın olduğu nadir forumlardan.

Ateist olan çevremde gözlemlediğim kadarı ile yaşadıkları bazı olumsuzlukları adaletsizlik olarak kabul ediyorlar ve Tanrı var ise böyle bir duruma izin vermezdi şeklinde düşünüp, dinden uzaklaşıyorlar. İslam ya da diğer dinlerin bazı temsilcileri de o kadar kötü bir ortam yaratıyor ki sayelerinde çoğu insan onlarla aynı şekilde anılmamak için inançlı olmayı istemiyor. İnanç zaten kalpten gelir, baskı ya da zorlama ile olmaz. Kur'an indiği zaman yapılan savaşlar o günkü toplumda zorunluydu ancak günümüzde anlamı kalmadı. Müslüman toplumların yeniliğe kapalı tavrı da insanları huzursuz ediyor. Başkalarının yaşamlarına karışmaları, yargılamaları v.s sonucu insanlar inançlılardan nefret ediyor oysa ki dinde zorlama olmadığı gibi Allah ile kul arasına girmeye kimsenin hakkı da yoktur. İnanmayanın kendi problemi fakat inananlar daha büyük sorumluluk altında ve başkaları ile uğraşmak yerine kendilerine bakmaları gerekiyor. Allah yerine yargıda bulunmak çok büyük günahtır, kalptekini sadece O bilir. Bilim ile uğraşan çevrenin bakış açısı farklı oluyor, onlara da saygı duymak gerekiyor çünkü içlerine sinmeyen ya da kanıt elde edemedikleri bir şeyi savunamazlar, zamanı gelirse onlar da bazı gerçekleri idrak edecektir.

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Sn.Lefty açık açık konuşalım siz bağnazmısınız yani ben oraya o kadar cümle yazdım işte komunist olma,zina yapma,aleme akma,sizi bir tek islam ve işid mi rahatsız etti,ki zaten ben islama laf söylemedim sadece bir yorumunu eleştirdim,ayrıca düşünce adamı diye yeniden kuran diye abuk sabuk yazılar yazanlar var onlarada dikkat etmek lazım,ve sunu sorgulayın HZ.Muhammed gelse humanisterden yana mı olur şiddetsizliği mi savunur ki o kız çocukların diri diri gömülmesine karşı çıkmış yoksa teröristleri mi ?

O yuzden islam kimsenin savunmasında ve tekelinde değil aynı şey yahudilik ve komunizm içinde geçerli....

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sn.Lefty açık açık konuşalım siz bağnazmısınız yani ben oraya o kadar cümle yazdım işte komunist olma,zina yapma,aleme akma,sizi bir tek islam ve işid mi rahatsız etti,ki zaten ben islama laf söylemedim sadece bir yorumunu eleştirdim,ayrıca düşünce adamı diye yeniden kuran diye abuk sabuk yazılar yazanlar var onlarada dikkat etmek lazım,ve sunu sorgulayın HZ.Muhammed gelse humanisterden yana mı olur şiddetsizliği mi savunur ki o kız çocukların diri diri gömülmesine karşı çıkmış yoksa teröristleri mi ?

O yuzden islam kimsenin savunmasında ve tekelinde değil aynı şey yahudilik ve komunizm içinde geçerli....

Bağnazlıkla ne ilgisi var? İslam filozoflarını anlayabilen birisinden IŞİD'e katılım asla olmaz çünkü hakiki İslam'ı anlatıyorlar. İslam'a laf söylediniz demedim zaten ne kadar alıngansınız böyle...

Hangi filozoflardan bahsediyorsunuz, günümüzde İslam filozofu mu var?
Hallac mı, Farabi mi, İbn-i Sina mı, Gazzali mi, İbn-i Haldun mu, Arabi mi ?
Hangisini okuyup da IŞİD'e katılan çıkabilir?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
George Politzerin - Felsefenin Başlangıç İlkeleri isimli eserini okumanızı tavsiye ederim. İşçilere felsefe eğitimi vermek amacıyla yazıldığı için basit ve anlaşılır bir dille yazılmıştır. Bu kitabı okuduktan sonra Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi isimli eserini Orhan Hançerlioğlu'nun Felsefe Sözlüğü'nden yardım alarak okuyun derim. Önce genel olarak bir bilginiz olsun, sonra özele inersiniz. Hemen, ağır ve belli bir alanı hedefleyen özelleşmiş eserleri okumayın anlamazsınız ; çünkü onların çoğu siz zaten felsefenin temel eğitimini almışsınız varsayımı ile yazılmıştır. Yukarıdaki eserleri özellikle yazdım. Bunlardan sizi zorlayacak olan felsefe sözlüğü olacaktır. Biraz sabır gösterirseniz zamanla her şey çok daha anlaşılır olacak ve felsefeden keyif alacaksınız diye düşünüyorum.

kayıpyol

Felsefe.net
Yeni Üye
George Politzerin - Felsefenin Başlangıç İlkeleri isimli eserini okumanızı tavsiye ederim. İşçilere felsefe eğitimi vermek amacıyla yazıldığı için basit ve anlaşılır bir dille yazılmıştır. Bu kitabı okuduktan sonra Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi isimli eserini Orhan Hançerlioğlu'nun Felsefe Sözlüğü'nden yardım alarak okuyun derim. Önce genel olarak bir bilginiz olsun, sonra özele inersiniz. Hemen, ağır ve belli bir alanı hedefleyen özelleşmiş eserleri okumayın anlamazsınız ; çünkü onların çoğu siz zaten felsefenin temel eğitimini almışsınız varsayımı ile yazılmıştır. Yukarıdaki eserleri özellikle yazdım. Bunlardan sizi zorlayacak olan felsefe sözlüğü olacaktır. Biraz sabır gösterirseniz zamanla her şey çok daha anlaşılır olacak ve felsefeden keyif alacaksınız diye düşünüyorum.

Bir sözlük

Nurettin topçu mantık
Ahmet arslan felsefeye giriş
Ahmet cevizci felsefeye giriş
Mustafa günay metinlerle felsefeye giriş

Bu 4 kitap ve güzel bir sözlük bulup bu haftasonu sipariş etmeyi planlıyorum orhan hançerlioğlunun sözlüğüne çok fazla kişi taraf tutularak yazıldığını söylemiş, bilgileri daha kıyaslayamayacak düzeydeyken objektif olmayan görüşleri almam doğru olmaz diye onu pek almak istemedim açıkcası, yanılgılara kapılmamak için fakat zararı olmaz diyorsanız ekleyebilirim sepete

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Bir sözlük

Nurettin topçu mantık
Ahmet arslan felsefeye giriş
Ahmet cevizci felsefeye giriş
Mustafa günay metinlerle felsefeye giriş

Bu 4 kitap ve güzel bir sözlük bulup bu haftasonu sipariş etmeyi planlıyorum orhan hançerlioğlunun sözlüğüne çok fazla kişi taraf tutularak yazıldığını söylemiş, bilgileri daha kıyaslayamayacak düzeydeyken objektif olmayan görüşleri almam doğru olmaz diye onu pek almak istemedim açıkcası, yanılgılara kapılmamak için fakat zararı olmaz diyorsanız ekleyebilirim sepete

Ahmet Arslan - Felsefeye Giriş tavsiyemdir.Fakat adı üstünde bir giriş kitabıdır.Üzerine koymalısın.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar