Felsefe mutluluk verebilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde BayNietzsche tarafından oluşturulan Felsefe mutluluk verebilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 889 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Felsefe mutluluk verebilir mi?
Konbuyu başlatan BayNietzsche
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

BayNietzsche

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefe dediğimiz rasyonel bir etkinlik. Bu yüzden mutluluk getirmiyor gibi pek. Mutlu olandır vardır illa, ama ben olamıyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Başka bir başlığınızda da mutluluk ve felsefe arasıda bağ kurmaya çalışmışsınız, ben anlamadım bu bağı, ben mutluluğu aşkta,arkadaşlarımda birlikte bir şeyler yapmakta, sevdiğim birine yardımcı olabilmekte,kendi çapımda bir başarıda veya hayal ettiğim bir şeyi elde etmekte falan buldum hep. felsefede nasıl mutluluk yada mutsuzluk buluyorsunuz?

BayNietzsche

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutluluğun ya da mutsuzluğun felsefesi. Pesimizm ve optimizm de bir felsefe. Schopenhauer mesela... Umutsuz ve depresyona sürükleyen bir felsefesi var.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Mutluluğun ya da mutsuzluğun felsefesi. Pesimizm ve optimizm de bir felsefe. Schopenhauer mesela... Umutsuz ve depresyona sürükleyen bir felsefesi var.

o adamın tipinde meymenet yok ki zaten:)

iyi hoşta bu adamlarında hepsi insan sonuçta hayat şartları,mizaç ve duygularıda illaki felsefelerine yansıyacak. bir filozofu yada düşünce akımını hayatının merkezine niye alacaksın, kendi aklını ve duygularını koy merkeze, bir yerden sonra bizene onlardan..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sanırım Stoacılar ya da ilk dönem felsefecileri/filozofları olarak aktarılanlar mutluluk kavramı üzerinde durdular hatta Katarsis, Epokhe ve Ataraksiya gibi kavramlar geliştirdiler.
Bugün insanın kronik çaresizliğine/çözümsüzlüğüne getirilen bir önermenin de; Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yani bilgisel/bilişsel davranışsal/tutumsal yapılandırmasını bilişselci yeniden ele alma ve yeniden yapılandırma hatta bunun için varsa uzman yardımı alma olduğunu biliyoruz

Gustav Jung

Felsefe.net
Yeni Üye
Buda öğretisinden faydalanır ve acının varlığını kabullenirseniz çok şey değişir.
Ayrıca mutlak mutluluk olmadığını iyice kavrayın. Mutluluk geçicidir ve mutsuzluk ile var olabilir. Genel bir mutluluktan söz edebilirsiniz ancak mutlak mutluluktan asla.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Şeyleri düşünürken gelen "farkında olma hissi" beni hoşnut ediyor fakat buna mutluluk diyemem. Mutluluğu daha çok sevdiğim bir yemeği yediğimde oluşan his olarak tanımlıyorum.

Bunun dışında kişinin felsefeye bakış açısının bu konuda başlıca etken olduğunu düşünüyorum; ben felsefeye farkında olmak amacıyla başladığım için amacımda mutluluğu gözetmiyorum, ancak felsefeye mutluluğu bulmak amacıyla başlayan birisi muhtemelen felsefe aracılığıyla mutluluğa ulaşabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sorgulamak, farklı bakış açıları yakalamak, dünyaya farklı gözlerle bakabilmek bir bakıma insanı mutlu ederken diğer taraftan başkaları tarafından anlaşılamamak da biraz mutsuz ediyor ancak sonuçta mutluluktan ziyade, farkındalık yarattığı için en azından bilinçli bir hayat yaşama imkanı tanıyor diye düşünüyorum.

kavgala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
felsefe
Mutluluk verir mi bilmem ama kafayı meşgul etmek açısından fayda sağlar. Günlük hayatın stresinden uzaklaşabilirsin. Sürekli günlük hayattaki sorunları düşünmek seni boğar. Entelektüel analizler yapmak lazım bazen.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe mutluluk verebilir mi?
Bilgi mutluluk verebilir mi? gibi soru-n-lar ne yazık ki subjektif
Bilgi ile, öğrenme ile (bunun dışında objektivite ile) çıkar uğrana ilgilenme (ya da işe baştan bir yatırım edasıyla ve bir beklentiyle girişme) gibi bir sorunu/varsayımı işaretliyor.
Özelde felsefe ve bilgi uğraşını bir dağcının dağcılık tutkusu ya da uğraşı gibi ele alalım.
Bilgi bir noktadan sona birey için gereklilik olur. Bilgi bir yerde kişi için çişi gelmek, acıktığında yiyesi gelmek gibi doğal bir ihtiyaç olur ya da gelişimin/edimin parçası olur ve bu doğal olur.
Dağcılık örneğinden gittik. Herkes dağcı olmak istemeyecektir. Herkes bilmek istemez bu basittir.

Bir dağcı için 3-5 temel zirve olduğunu varsayalım. Evereste tırmanma mutluluk verebilir ancak evereste tırmanabilecek y-etkinliğe ulaşma serüveni ve sürecinin bir mutluluk yolu olacağı (kolay olacağı) varsayılmamalı ve evet evereste tırmanırken düşme, donma, çığ altında kalma, bir yamaçtan yuvarlanma tehlikeleri vardır ve sonuç olaraksa tırmanışın tamamlanmasının üreteceği doygunluk tamamen kişisel.

Yani böyle bir soru kişinin beklenti, amaç ve hedeflerini işaretler ve ona ulaşma durumunda vereceği tepkiyi kestiremeyiz.

Objektivite size subjektif bir çıkar sağlamaz aksine sağlamayacağı gibi sizi subjektif çelişiklerden arındıracağı için başladığınız yeri bulamayabilirsiniz. Yani mutluluk arayışı ya da sizi mutluluk arayışına götüren mutsuzluk çelişkisi gibi aidiyetler ..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar