Felsefe mutluluk verebilir mi?

BayNietzsche

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Felsefe dediğimiz rasyonel bir etkinlik. Bu yüzden mutluluk getirmiyor gibi pek. Mutlu olandır vardır illa, ama ben olamıyorum.

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kayıtlı Üye
Başka bir başlığınızda da mutluluk ve felsefe arasıda bağ kurmaya çalışmışsınız, ben anlamadım bu bağı, ben mutluluğu aşkta,arkadaşlarımda birlikte bir şeyler yapmakta, sevdiğim birine yardımcı olabilmekte,kendi çapımda bir başarıda veya hayal ettiğim bir şeyi elde etmekte falan buldum hep. felsefede nasıl mutluluk yada mutsuzluk buluyorsunuz?

BayNietzsche

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Mutluluğun ya da mutsuzluğun felsefesi. Pesimizm ve optimizm de bir felsefe. Schopenhauer mesela... Umutsuz ve depresyona sürükleyen bir felsefesi var.

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kayıtlı Üye
Mutluluğun ya da mutsuzluğun felsefesi. Pesimizm ve optimizm de bir felsefe. Schopenhauer mesela... Umutsuz ve depresyona sürükleyen bir felsefesi var.
o adamın tipinde meymenet yok ki zaten:)

iyi hoşta bu adamlarında hepsi insan sonuçta hayat şartları,mizaç ve duygularıda illaki felsefelerine yansıyacak. bir filozofu yada düşünce akımını hayatının merkezine niye alacaksın, kendi aklını ve duygularını koy merkeze, bir yerden sonra bizene onlardan..

"ictenlik"

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Sanırım Stoacılar ya da ilk dönem felsefecileri/filozofları olarak aktarılanlar mutluluk kavramı üzerinde durdular hatta Katarsis, Epokhe ve Ataraksiya gibi kavramlar geliştirdiler.
Bugün insanın kronik çaresizliğine/çözümsüzlüğüne getirilen bir önermenin de; Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yani bilgisel/bilişsel davranışsal/tutumsal yapılandırmasını bilişselci yeniden ele alma ve yeniden yapılandırma hatta bunun için varsa uzman yardımı alma olduğunu biliyoruz

Gustav Jung

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Buda öğretisinden faydalanır ve acının varlığını kabullenirseniz çok şey değişir.
Ayrıca mutlak mutluluk olmadığını iyice kavrayın. Mutluluk geçicidir ve mutsuzluk ile var olabilir. Genel bir mutluluktan söz edebilirsiniz ancak mutlak mutluluktan asla.

ÜstünKişi

Moderatör
Moderatör
Şeyleri düşünürken gelen "farkında olma hissi" beni hoşnut ediyor fakat buna mutluluk diyemem. Mutluluğu daha çok sevdiğim bir yemeği yediğimde oluşan his olarak tanımlıyorum.

Bunun dışında kişinin felsefeye bakış açısının bu konuda başlıca etken olduğunu düşünüyorum; ben felsefeye farkında olmak amacıyla başladığım için amacımda mutluluğu gözetmiyorum, ancak felsefeye mutluluğu bulmak amacıyla başlayan birisi muhtemelen felsefe aracılığıyla mutluluğa ulaşabilir.