Felsefe Karın Doyursun

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde Hartemes tarafından oluşturulan Felsefe Karın Doyursun başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,005 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Felsefe Karın Doyursun
Konbuyu başlatan Hartemes
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Hartemes

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar felsefe karın doyursun.
İnsanların durumları gün geçtikçe kötüleşiyorsa, çocukların aç olduğu, eğitim alamadığı dünya güçleniyorsa "Tanrı kanıtlanabilir mi?" tartışması sadece hobi ile oyalanmaktan ibarettir.

Felsefe hobi değil çözüm olmalı.
Çözüm üretmeliyiz.

Soruyorum;
-Sizce refah seviyesi ülkemizin mevcut kaynakları ile nasıl arttırılır?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
merkezi emperyalizmin sömürüsüne dur demedikçe kaynakların etkin, yerinde kulanılması ve gelirin insan onuruna yakışır paylaşılması, ülke geleceğinin plalanması mümkün değildir.

Hartemes

Felsefe.net
Yeni Üye
Merkezi emperyalizm nedir?
Nasıl engellenir?
Engellenemiyorsa etkileri nasıl azaltılabilir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
İngiltere ve Hollanda 'da palazlanan burjuva, politik kimliğini Fransız İhtilali ile tamamlayarak kıta-avrupaya egemen olmuş, merkezileşerek kolonyalist bir şekilde tüm dünyayı işgal etmeye başlamıştır; 2 paylaşım savaşından sonra ABD ve Japonya eklemlenerek saç ayağını genişletmiştir; etkisi azaltılamaz ve fakat engellemek çok zor bir süreçtir; öncelikle işbirlikçi komprador burjuvadan kurtulmak gerekir...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Covid asisi piyasaya suruldugu zaman karniniz mi doyacak?

Ne kadar sacma bir dusunce nicke bak icindekine bak...

EvilBeauty

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
bilg prog
felsefe kelimesi bilgiyi sevmek bilgi öğrenmeyi sevmek sorgulamak anlamına gelir taa kökenine inersek sen diyosun ki ben hayvan olcam sığır olcam sen bilirsin tutan yok kendime hakim olamadım kusura bakma ama yani bunlar nasıl sorular yaşın kaç senin ben sana soruyo muyum kimi mikiyosun diye

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsanların durumları gün geçtikçe kötüleşiyorsa, çocukların aç olduğu, eğitim alamadığı dünya güçleniyorsa "Tanrı kanıtlanabilir mi?" tartışması sadece hobi ile oyalanmaktan ibarettir.

Çözüm üretmeliyiz.

Soruyorum;

Burada yazdım

T

TENTEN

Ziyaretçi

Çözüm üretmeliyiz.
Deneycilik felsefesinin türevi olan felsefeler (pozitivizm, pragmatizm vb) çözüme odaklanır.

Diğer felsefeler bulanık belirsiz alanları severler.
Soruyorum;
-Doğum kontrolu ile nüfus artışını düşürürsek Kişi başına düşen yerel kaynaklar artar.
-Kendin için istediğini başkası içinde isteyeceksin.Toplumculuk
Bireyler arası gelir farkı azalırsa bu gelir farkını başkalarını ezmek için kullanamazsın.
-bilimsel yöntem

Nüfus
• 31 Ekim 2020 tahminî
artış
10.377.781 ( )
• Yoğunluk25/km2 (64,7/sq mi) ( )

İsveç'te Biyoenerji - Güncellenmiş Ülke Bilgi Formu​

Biyoenerji, 2014 yılında 125 TWh üretilen İsveç'in önde gelen enerji kaynağıdır; toplam İsveç enerji kullanımının %34,3'ünü oluşturmektedir (Şekil 1). Aynı şekilde, 2014 yılında biyoenerji, önde gelen enerji kaynağı olarak ham petrolü geçti (Svebio, 2014).

Isıtma için biyokütle, İsveç'te kullanılan en büyük ve en yaygın biyoenerji türüdür (Svebio, 2021). Son 30 yılda, biyokütle İsveç bölgesi ısıtmasında yakıt olarak devraldı. Fosil yakıtlar 1980'lerde hakimdi, ancak 2014'te biyoenerji ve diğer yakıtlar (turba ve atık) tüketilen yakıtların% 75'ini oluşturdu (Şekil 2).

55 derece kuzeyde kutup dairesi içinde olan isveç için enerji üretimi %75 i biyokütle(kavak sögüt vb ) ile başarıyor biz ılıman ülkedeyiz başaramıyoruz.

Bilgi var uygulayan yok.
Gelir dağılımı dengesizliği yapıp bazılarımızın refahını artırmak için diğerlerinin refahını düşürüyoruz.
ABD Brezilya gibi ülkeleri örnek alıyoruz.

İslam dini bunu düşünmüyor herkes aynı gelirde olursa zekat verecek kişi bulmadıkları için sevap puanı azalırmış. :)

En az üç çocuk yapın ALLAH bakar. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sorun yanlış. Sorunun kaynak sorunu olduğunu varsayıyır. Sorunun cevabı basit ve basit cevap aslında doğru.

İsviçreden medeni hukuk aldığın gibi refah sevieysi yüksek olan ülkelerden tüm ekonomik siyasal
toplumsal modeli almalısın

Genelde buna kaynak sorunun olacağı, üretim sorunu olacağı çözümün o olmayacağı konusunda itiraz edilir ve bunu bilmediğimiz varsayılır. Yukarıda örneklediğim gönderide bunu açtık.

Problemin çözümü yukarıdaki cümlede saklı ve sorun olan köleliğe rağmen çözüm arayışı ve özgürlük dışı çözüm arayanlar

Daha basiti var. Yöneticiyi değiştir. Örneğin Tunceli belediyesini yönetenin ülkeni yönetmesini sağla ve nasıl yapacağını oturup izle/ona bırak gerisine karışma...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şimdi Almanya da üretim olabilir ama İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda ya da diğer irili ufaklı bir çok Avrupa ülkesi var hepsinde refah var ve bunların içinde nüfusa oranla Türkiye kadar bile üretimi ya da kaynağı olmayan ülkeler bulabilirim ama yine de refah var.

Bunu sağlayan şey bir tür sosyal adalet ve hukuk sistemi, gelir güvencesi, asgari gelirin güvence altına alınması ve yaşam standartında tutulması. Yani insanca yaşam standartı 20 bin lira ise asgari gelir 20 bin lira olmalıdır. Bu sorunun çözümü budur. Burundii'ye gidersem gelir 15 dolardır ve 5 şampuan almıyor ve kimse şampuan tüketemez. Bu kaynak sorunu değil. Eğer Belçikalılar yönetseydi aynı kaynakla şampuan almanı sağlardı ve tek yapacağaı şey şu olurdu. Parlamnetoda oturduğu yerden asgari geliri 400 dolar yapardı. Böylece alırdın ve başka bir şey yapmsına da gerek yoktu.

Öbür taraftan ekonomi sorununu her zamaan filozof matematrikçilerce incelenmeisni öneriyoruz. Diğer gödneride de yazdım ekonomi bakanlığını ülkenin en iyi matematikçilerine vermelisin ve sorunu inceleyip çözüm önermeisne yardım etmelisin ve ne derse yapmalısın, karışmamalısın. Yani matemarikçi sana 4 bin liralık asgari ücreti 30 bin yap dediğidne bu olmaz dememeli yapmalısın. Sorunun çözümü bu dediğinde inanmlısın.

Bir İsveçliyi getirip başkan yapsam bu ülkede de refah var çünkü ilk yapacağı tüm asgari geliri yarın herkes için 2 bin euro yapmak olurdu. Kaynak kaynak diye zırvalamazdı. Yasamaanın kaynağı yasadır oturur yasa yapardı.

Kaynak kağıttır, kağıt paradır, paranın kaynağı kağıttır. Ağaçtan felan yapılıyor.

Bunlar niye olmuyor diyen var. Yani mümkünde yapmıyorlar mı diyen var.
Evet.

Niye?
Bir kaç seçenek
Bilmiyorlar.
Akllı yanlış yerde arıyorlar
Bu işlerine gelmiyor kabul etmiyorlar
ya da makarna kömür ve tayın dağıtıp oylarını aldıkları seszi itataklar çoğunluk gözünü açar

Mevcut yönetimin tek derdi/motivasyonu tıpkı kendilerinden önceki benzer yapıların yaptığı gibi ağır yönetilemez kaynaksız çıkışsız bir enkaz ekonomisi bırakılarak ve devredilerek yönetilemez bir ülke sağlamak ve kendinden sonra geleni yönetemez hale getirmek. Temel motivasyon
Yani 5 senede toplayamayacakları işin içinden çıkmayacakları bir kargaşasy ıve öyle bir ekonomik sosyal yapıyı nasıl devrederiz. Başka hiç bir şey yok. Tüm güdü ve refleks..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç