evlilik nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde E Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan evlilik nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,376 kez görüntülenmiş, 55 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı E Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı evlilik nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan insane

5N1K

Kahin
Yeni Üye
Evli olma durumu

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yalnızlığa uygun dizayn edilmemişiz. yoksa evlilik nasıl mümkün olurdu ki ? :) evlilik nedir? cevap: tam bir bunalım psikolojisidir. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evlilik insanın hayatla oynadığı ilk kumardır bana göre fakat kazanan yok kaybeden çoktur genelde:)

sobel68

Felsefe.net
Yeni Üye
Evlilik, serbest bırakıldığında doğa belgesellerindeki vahşi hayvanlarınkinden beter gözümüzü döndüren içgüdülerimize teslim olmamızı önleyen kurumlardan biridir. Evlilik denen şey olmasa ne aile olurdu ne de mutlu, sağlıklı bireyler... Herkes duygularının peşinde dört nala koşar, o duyguların meyvesi çocuklar da ortalıkta pesperişan, geleceğin en sorunlu bireyi olma adayı olarak kendi kendine büyür giderdi. İnsan denen varlık kendi haline bırakılamayacak kadar bencil... O bencilliği dizginlemek, hem toplumsal hem bireysel açıdan mutlu olabilmek için evlilik, aile gibi kurumlar son derece gerekli...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evlilik, serbest bırakıldığında doğa belgesellerindeki vahşi hayvanlarınkinden beter gözümüzü döndüren içgüdülerimize teslim olmamızı önleyen kurumlardan biridir. Evlilik denen şey olmasa ne aile olurdu ne de mutlu, sağlıklı bireyler... Herkes duygularının peşinde dört nala koşar, o duyguların meyvesi çocuklar da ortalıkta pesperişan, geleceğin en sorunlu bireyi olma adayı olarak kendi kendine büyür giderdi. İnsan denen varlık kendi haline bırakılamayacak kadar bencil... O bencilliği dizginlemek, hem toplumsal hem bireysel açıdan mutlu olabilmek için evlilik, aile gibi kurumlar son derece gerekli...

Gerekli fakat evlilik kişi kendini bilmedikçe ya da verdiği sözün arkasında duramayacak kadar zayıf karakterli insanlarda bir fayda sağlamayacaktır. Evli olduğu halde başka ilişkiler peşinde koşan hatta bir de çocuk yapan insanlar yok mu? Bu durumda evlilik saydığınız sebepler ile değil gerçekten evliliğin sorumluluğunu alabilecek güçte insanlar tarafından bilinçli bir şekilde yapılmalı. Şu tv de hergün göz ucu ile de olsa baktığımız evlilik programlarındaki insanların haline bir bakın, çoğu evlenip ayrılmış ve işin ilginci manavdan sebze-meyve seçer gibi bir bakışta karar veriyorlar. Aşık olduk evleneceğiz biz deyip 3 gün sonra da başkasına talip olan ne istediğini bilmeyen insanlarla dolu bu programlar, sizce evlilik konusu ülkemizde doğru anlaşılabiliyor mu?
Evlenmiş olmak için evlenen ya da ailem olsun diyen sonra kadın olsun erkek olsun başka maceralar peşinde koşan insanların evlenmesinin çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kişi kendini bilir ise bu yola çıkmalı fakat bu bizim ülkemizde imkansız maalesef. Kız çocukları iyi meslek sahibi, paralı koca bulmak için yetiştiriliyor, erkekler de aman bir düzenim olsun gerisi kolay bakarım keyfime ben mantığı ile evliliğe adım atıyor.
Evli çiftlerin bir haline bakın çok azı gerçekten evliliği hakkı ile yaşıyor çoğu maskeli baloda gibi, tüm hayatları rolden ibaret. Acı ama gerçek artık evlilik kurumuna da saygı kalmadı. Benim evliliğe inancım yok çevremdeki örnekleri görünce içim almıyor artık evliliği savunmayı fakat belki zamanla çocuklar daha bilinçli yetiştirilirse belki ilerde evliliğin bir anlamı olabilir fakat ben henüz çevremde anlamlı bir evlilik göremiyorum şahsen...

sakal

Kahin
Yeni Üye
komşumuzun biri nikah memuru,oğlu da avukatlık bürosunda çalışıyor..dediklerine göre boşanma davaları kıyılan nikahları ikiye katlamış durumda..bence evliliğin ne olduğundan çok nasıl aileler bu kadar kolay parçalanıyor,neden evlilikler sürdürülemiyor bunun tartışılması lazım..

bence en büyük yanlışı burada devlet yaptı..eşler arasında mal paylaşımı gibi,gelenek göreneklerimize ve inanç değerlerimize ters düşen, aileyi kutsal bir kurumdan çıkarıp sanki şirket kurar gibi maddi şeylere bağlayarak,karşılıklı sevgi saygı muhabbet üzerine yükselmesi gereken yerde mal mülk üzerinden bir çekirdek yapı oluşturarak değersizleştiren politikalar yüzünden bu kurum böyle çatlak ve zayıf temeller üzerinde duramamaktadır..ayrıca tek sorun buda değil..

sobel68

Felsefe.net
Yeni Üye
Mesele son 30 yıldır toplumda yaşanan ahlaki çöküşten kaynaklanıyor. Serbest piyasa ekonomisine geçerek, sadece ekonomik yönden değil kültürel yönden de dışa açılmış olduk. Medeni ülkeler olarak gördüğümüz ülkeleri olumlu olumsuz her yönleriyle kopyalamaya başladık. Özümüzden gitgide uzaklaştık. Ahlaki değerlerimizi büyük ölçüde kaybettik. Boşanma oranlarının bu kadar yüksek olması da bu durumun doğal bir sonucu... Büyük şehirlerdeki insanlarımızın çoğu için aile ve evlilik o kadar da önemli değil... Bireysel mutluluk her şeyin önünde...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bireysel mutluluk her şeyin önünde...

Bireysel mutluluk olmadan toplumsal mutluluktan bahsetmek sacma olur zaten. Bu sebeple aile olsun, sirket olsun, orgut olsun, karsilikli iki kisi olsun hic farketmez birden fazla insanin bulundugu toplulukta bireysel mutluluk olmadan basari asla yakalanmaz.

sobel68

Felsefe.net
Yeni Üye
Bireysel mutluluk olmadan toplumsal mutluluktan bahsetmek sacma olur zaten. Bu sebeple aile olsun, sirket olsun, orgut olsun, karsilikli iki kisi olsun hic farketmez birden fazla insanin bulundugu toplulukta bireysel mutluluk olmadan basari asla yakalanmz.

Ben "bireysel mutluluk önemsizdir" demedim. Bireysel mutluluğumuzu geri plana atamamızı gerektirecek kimi durumlar olabileceğini ima ettim. Tabii ki kendi mutluluğumuza önem vermeliyiz. Kendimiz ne kadar mutlu olursak başkalarını da mutlu etme şansızmız o kadar çoğalır. Ben aile, evlilik gibi önemli kurumlar söz konusu olduğunda tek başına yaşıyormuş gibi davranmamamız gerektiğini, kendimizinki kadar eşimizin, çocuğmuzun mutluluğunu da önemsememiz gerektiğini kast ettim.Yani tek başına yaşadığımız zamanki mutluluk anlayışımızdan bir parça faklı, ailemizin de mutluluğunu kapsayan; bizim mutluluğumuzun onların mutsuzluğu anlamına gelmeyeceği bir mutluluk anlayışından söz ettim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bireysel mutluluk önemli fakat evlilikte bireysel mutluluk değil beraber mutlu olabilmek gerekli olduğu için belki de evlilikler çok sağlıklı ilerlemiyor, kimbilir...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evlilik öyle birşeydir ki, kimse bu baskıdan tamamen kurtulamıyor sanırım. (dışsal değil içsel baskıyı kasdediyorum) Bundan kurtulmanın bir yolu yok gibi... Evlenmeyeceğim demek ve evlenmeyi düşünce sisteminizden tamamen silmek mümkün görünmüyor..
Dahada acı yanı var ,insanların çogu evlenmek için evleniyor. Yaşadığı hayattan sıkıldığı için bile evlenebiliyor. Bu evlilik kurumunda nasıl bir kudret var anlamış değilim arkadaş. İnsanları saçma sapan hatta belkide normalde utanılması gereken sebeblerden kendisine çekiyor...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evlilik öyle birşeydir ki, kimse bu baskıdan tamamen kurtulamıyor sanırım. (dışsal değil içsel baskıyı kasdediyorum) Bundan kurtulmanın bir yolu yok gibi... Evlenmeyeceğim demek ve evlenmeyi düşünce sisteminizden tamamen silmek mümkün görünmüyor..
Dahada acı yanı var ,insanların çogu evlenmek için evleniyor. Yaşadığı hayattan sıkıldığı için bile evlenebiliyor. Bu evlilik kurumunda nasıl bir kudret var anlamış değilim arkadaş. İnsanları saçma sapan hatta belkide normalde utanılması gereken sebeblerden kendisine çekiyor...

Toplumsal baskı ve çocuk sahibi olma takıntısı ile evlenen çok kişi tanıyorum. İş çevremde özellikle bu tarz evlilik yürüten, çevreye tiyatro çeviren o kadar çok kişi var ki çoğu da mutsuz ve bu rolü nereye kadar sürdürebilecekler bilmiyorum.

Evlilik, yere sağlam basan ve ne istediğini bilen kişiler için ideal fakat ne istediğini bilemeyen, yaşım geçiyor yalnız kalacağım korkusu ile evlenen kişiler için ve bu evliliklerden doğan zavallı çocuklar için tam bir kabus...

Ülkemizde evlilik çevreye karşı yapılıyor sonrası da aldatmalar, kandırmacalar v.s. Çok yakın 2 arkadaşım son dönemde ani evlilik kararı aldı gerekçeleri de bir an önce çocuk sahibi olmaktı. Şu an her ikisi de çocuğuna kavuştu fakat eve giderken ölüme gidiyor gibiler, tuhaf bir durum.

Evlilik karşıtı değilim fakat evlilik adı altında çevrilen tiyatrolara ben de tahammül edemiyorum. Bu nasıl bir takıntıdır ki tüm çevrene rol yapmaya çalışıyorsun, anlamak çok zor...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evlilik, yere sağlam basan ve ne istediğini bilen kişiler için ideal

Evlilik konusunda insanlar ne istediğini bilemez durumda. ve bu onların suçu değil. evlilik dışında başka bir yaşam tarzında başarılı/mutlu olamayacağımız düşüncesi toplum tarafından dolaylı veya doğrudan sürekli empoze ediliyor. Bu enerji /sinerji/düşünceye karşı bir şekilde dayanamıyorsunuz.. İnsanların kendi ideal veya düşüncelerini savunma mekanızması herhangi bir noktada mutlak çöküyor. ve bir bakıyorsunuz kişi kendiyle çelişip patt diye evlenmiş. aslında patt diye idealleri veya düşünceleri ile çelişip evlenmiyor insanlar.. bu bir süreç..toplumsal yaşam içinde evlilik fikri bünyeyi zamanla ve yavaş yavaş ele geçiriyor.. aslında hep oradalar ve aniden nüksediyorlar.. bence olan bu. ..aynı virüslerin önce vucuda yayılıp sonra uygun zaman ve şartlarda (zayıf düştüğünüz zaman) patt diye darbeyi yapıp bünyeyi ele geçirmeleri gibi :)

Ve Kierkegaard durumu özetlemiş;
Evlen pişman olacaksın. Evlenme , yine pişman olacaksın.

Evlilik konusunda uyarlamam;

Büyük zafer: Gerçekten istemeden evlenmemek.

Peki ya kurtuluş; Ölüm !!!

:)

istanbul

Üye
Yeni Üye
nefsine en yakınlaştığın yer,
eşini değil nefsini boşarsan bu iş yürür...

ls2

Kahin
Onursal Üye
İyi asılmak, kötü bir evlilik yapmaktan iyidir. Shakespeare

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Evlilik, ayni ortami paylasan iki farkli vucudun; her turlu paylasimda tek vucut olmasi ve biribirini ihlal etmeyerek, kollayarak ortak yasam surmesidir.

X

FAdmin
Onursal Üye
Mesele son 30 yıldır toplumda yaşanan ahlaki çöküşten kaynaklanıyor. Serbest piyasa ekonomisine geçerek, sadece ekonomik yönden değil kültürel yönden de dışa açılmış olduk. Medeni ülkeler olarak gördüğümüz ülkeleri olumlu olumsuz her yönleriyle kopyalamaya başladık. Özümüzden gitgide uzaklaştık. Ahlaki değerlerimizi büyük ölçüde kaybettik. Boşanma oranlarının bu kadar yüksek olması da bu durumun doğal bir sonucu... Büyük şehirlerdeki insanlarımızın çoğu için aile ve evlilik o kadar da önemli değil... Bireysel mutluluk her şeyin önünde...

Duygularima tercuman olmussunuz, elinize saglik.

aile, evlat, es kavrami sehirler kozmopolitlestikce maalesef anlamini kaybediyor. Kisilerin cinsel acidan kendini tatmin etmesi son derece kolaylasmis, ahlaki kavramlar yozlasmis, cocuk icin sorumluluk almada her gecen gun azalinca ortaya bugunki tablo cikiyor. Ayrica bireysel mutluluk denmis tum turkiye genelinde yapilan anketlerde evliler bekarlara nazaran daha mutlu ve umutlu olduklarini soyluyorlar.

Evrensel ahlak ve saygi kavramlari uzerine insa edilmeyen evliliklerin yurumesi cok cok zor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar