Estetik anlayış geliştirilebilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde rainbow64 tarafından oluşturulan Estetik anlayış geliştirilebilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,025 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Estetik anlayış geliştirilebilir mi?
Konbuyu başlatan rainbow64
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cakmatasi

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Şimdiye kadar herhangi bir değişme olmadımı ?

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
su ana kadar olması gerekli mi acaba =?

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Evet haklısın dünden veyahut bugünden bahsetmiyorsun sonuçta gelecekdeki bir değişimi konu başlığı yapmışsın. İleriye bakmak için geçmişden kopya alınabilir.Şu ana kadar değişim olması bundan sonrada olabilceği olasılığını yüksek gösteriyor.

Olması gerekiyormuydu? Hayır gerekmiyordu.
Su ana kadar değişiklik oldumu? Evet eskiden çıplak heykellere bakış açışı nasıldı? Nü ? Vs.
Şu anda sanata estetiklik getirilmiş gibi . Eskiden ayıp denilen bir heykele farklı gözle bakılabiliyor .
Bundan sonrası muamma AYIP kavramını mat edebilmiş bir anlayış bununla yetinmeyecek ve farklı bir kavramı kendisine hedef alacakdır .Aykırı/ geliyor şu an sadece aklıma yeni hedef olarak .
Konuyu dağıttım.

sonuç:zıtlığı mümkünse geliştirilebilmeside mümkündür

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
İlginç yaklaşımlar, konunun verimli olması için acaba Estetiğin ne olduğu ile ilgili araştırma, bilgi edinen arkadaş varmı, Çünkü bu konu Akademik düzeyde eğitimi olan bir konu, Acaba Dünya genelinde Akademisyenler büyük bir galetinmi içindeler. :)
Yoksa bu işede yoğurt siyahmı beyazmı diye sohbetini yapıyoruz...

M

monaliza

Ziyaretçi
Yoğurdun beyaz olduğunu zaten biliyoruz.Ama;"yoğurt beyazdır" bilim bunu kanıtlamış ,üzerinde konuşmanın anlamı yok" desek,burada ne işimiz var sevgili Turko?:)Önemli olan "siyah yoğurt da yapabilir miyiz?yada beyaz yoğurdu siyaha çevirip değişik bir estetik bakış yakalayabilir miyiz? değil mi? Aksi taktirde hepimiz akademisyen olalım ve bilimsel toplantılardan eksik kalmayalım.
Burası akademik kurul değil ki arkadaşım yahu:DHer şeyi kitaplara bağlamak?Off yaa,sitenin estetetiğini bozmak???:)
Zaten Genel Kurul Toplantıları,her şeyin onat zorunluluğu,estetik,hesap-kitap v.s.geriyor milleti...

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sevgili monoliza o zaman ben diyorumki estetik bana göre üç bacaklı kuştur, kuşa dördüncü ayak ekleyemeyeceğimize göre geliştiremeyiz, itiraz edenlerede burası doğruların yeri değil felsefe bana göre her kafadan çıkan sestir...
İstediğiniz bumu, Felsefeninde Estetiğinde ortak tanımları olan ve kuralları olan sosyal bilimlerin bir dalıdır, bunun eğitim kurumları vardır, bana göre dedinizmi sonucunda 3 bacaklı kuşta olur...
Felsefe Ciddi yaşama büyük katkıları olduğu gibi toplumun değer yargılarının içinin boşalmasına ve kaosada götürecek bir yapısı vardır...
Burda laylay lom felsefesi ise istenen ayrı bir şey, ama doğru düşünce ve sonuçlara ulaşmaksa elbetteki aakademik bilgilere başvurulacaktır...
Her şeyi kitaplara bağlamak sözcüğü ki bu Sözlük...gülme figürünün çok uygun düştüğü bir ortam, Ben felsefe ağırlıklı bir siteye davet edilmiştim... Şimdi siz diyorsunuzki ciddi şeyler insanları geriyor bırakın felsefeyi eğlence olsun diye felsefeye takılalım...:)))

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Üç bacaklı kuşa dördüncü bacak takmak yerine var olan üç bacağında oynama yaparakda estetiklik kazandırılabilir. Birde bana göre üç kanatlı bir kuş daha estetik olurdu.Bu durumda ona göre/bana göre ortadan kalkmalı.
Yoksa bu konuda diğerleri gibi tartışmaya dönecek. Laylaylom felsefeyi tercih ederim.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Onun için Facebook, Hi5 gibi siteler var aslında... o tür bir ihtiyaç duyduğumda facebookta çiflik oyununa takılıyorum...

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
çiflik oyununa takılıyorum..

Kafana göre takıl.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ama burayı bana Ciddi bir Felsefe gurubu olarak tanımlamışlardı, bilgili insanların olduğu, Felsefeyi Ciddiye alan...
Ne zaman nerde takılacağını bilen insanların olduğunu söylemişti...
Arkadaşımın yanılacağını pek sanmıyorum, ama üsluplara ve başlıklara bazen baktığımda...
Acaba demeden geçemiyorum...

M

monaliza

Ziyaretçi
Aslında bu konuda haklı olduğunuz yönler çok fazla sevgili Turko.Haklıya hakkını teslim etmekten yanayım her zaman.
Ayrıca emek verilerek,ciddiye alınarak hazırlanan kitaplara da son derece saygılıyım.(Son zamanlarda piyasada çok fazla
ve değer açısından eşitsizlik gösteren kitapları baz alarak bu söylemim,oysa her kitap değerlidir demek isterim)
Özellikle de felsefenin daha fazla ciddiyet gerektirdiğini de kabul ediyorum.Ayrıca sizi bu siteye davet eden arkadaşınızın
hüsniyetinden de hiç kuşkum yok,sizi davet eden arkadaşınızı mahcup etmek istemezdim.
Akademik veriler de elbette bu sitede değerlendirilmeli,görüşlere dahil edilmeli.

İfade etmek istediğim şudur;burada pek çoğumuz felsefe ile profesyonel olarak ilgili değiliz,yaşama bakış açısı kalitemizi
arttırmak,kendimizi geliştirmek,görüşlerimizi ifade etmek ve birbirimizi tanıyarak,anlayarak toplum psikolojisi hakkında daha
sağlam verilere ulaşmak olduğunu düşünerek,biraz daha içten,biraz daha bizden olabiliriz...

Bilgilenip,gelişirken,gerilmeden daha hoş zaman geçirebiliriz.Masum bir istek bence.
Smiley'e gelince D ile ) çok şey fark ettiriyor.Haklısınız.Kullanırken daha dikkatli olmak gerekiyor. Sevgiyle...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sanat eseri,,, "çok bilen", "akademik bilgiye sahip olan", "elit", "entelektüel" zümrelere hitap ediyor olsa idi eğer sanatın tanımını değiştirmemiz gerekirdi. estetiğin kurallarını bilen ya da estetikten anlayan kişilerin ayrıcalığı baktıkları objenin neden estetik olduğunu anlayabilmelerinden kaynaklanır. yani kurallarını bilirler. estetik bir obje bir çok kişinin gözüne güzel görünür, akademik bilgiye sahip olmayan bu kişiler aslında estetik bilgiye de sahip değillerdir ancak gene de estetik olanı farkedebilirler. bu durum şuna benzetilebilir,, yediğimiz çok güzel bir yemeğin tadını bilebiliriz anlarız fakat bu yemeğin neden bu kadar güzel olduğunu bize ancak ve ancak aşçı anlatabilir.
doğal olarak insanlar bir kalıptan çıkmadıkları için de beğenilerde bazen çok uç farklılıklar olabilir. bu da bizi tartıştırır. coğrafi, iklimsel, kültürel farklılıklar anlayışlarımızı da değiştirir ve bir kültürün ürettiği estetiği anlayabilmek için bu yüzden o kültürle iyice bir yoğrulmak gerekli olur. bu da ciddi bir çaba gerektirir. çobanın resmi anlayabilmesi için harcadığı çabayı,,,, akademisiyen de çobanın hergün baktığı gökyüzünü anlayabilmek için harcamalıdır ki, çobanın neden evinin badanasını modern resimden daha güzel gördüğünü farketsin...

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Ama burayı bana Ciddi bir Felsefe gurubu olarak tanımlamışlardı, bilgili insanların olduğu, Felsefeyi Ciddiye alan...

bilgili insan .... felsefeyi ciddiye alan ..... e tamam işte Benden bahsediyorsun.
Endişelenmene gerek yok doğru yerdesin.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bir Akademisyen değilim, okuma ve okuduklarımı sürekli olarak sorgulama konusunda ayrıntılara inme konusunda hastalık derecesinde titiz birisiyim, ama hiç bir zaman insanların bir birlerine benzemesinide istemeyen, herkesin kendi yeteneklerini geliştirmesinden yanayım, zenginlik burda başlar, evet monoliza biz olmanın yolu bazen bilgi bazen duygu bazende coşkunun ve üzüntünün paylaşımı ile şekillenir.
Anlayışın, duygunun, bilginin kullanım biçimi tek tarafın insiyatifinde olsada dışa vurulduğunda toplumsallaşan ve dikkat edilmesi gereken yapılardır, sitede gördüğüm kadarı ile bunlar düşünülerek bölümler açılmış...
Sevgili Enkaz bencede Sanat yoğunlukla konusunda eğitimli kişiler tarafından şekillendirilsede Elit(!) denilen zümrelere ait değildir, ama ne yazıkki sanatı anlamak ve sanatla uğraşmak için gerekli ekonomik alt yapı toplumdan alınmış durumda... buna rağmen sanat sanatçıdan çıktıktan sonra toplumun malıdır ve eğitim egemenin işi olsada sanatçıyı sanatçı mertebesine çıkaran toplumun yine kendisidir...
Estetikte olduğu gibi birçok sanat dalında değişmez kuraldır...
Biraz daha sosyalleşmem umuduyla...

homunculus

Felsefe.net
Yeni Üye
Aklıma birşey takıldı estetikliği kendi içinde sınıflara ayırabilirmiyiz? ayırıncada bu sınıfları artırabilirmiyiz?
Son olarak bu sınıfların artması zenginlik katması estetik anlayışının gelişmesi olurmu?

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Estetik elbetteki konularına göre sınıflandırılır, Mimaride estetik anlayış, Resimde, Müzikte ve bir çok güzel sanatlarda bir başka deyişle İhtiyaçlarını karşılamak için yapılan girişimlerde ruhsal ve fiziksel olarakta konforun arttırılması için kullanıma hazırlanan metanın ortalama standardın üzerine çıkarılarak kullanımla beraber ruha hitap etmesininide sağlatmak. Konu bu olunca her alanda estetik anlayışın geliştirilmesi doğrultusunda her sosyal bilim dalının içerisine ek ders olarak girmiştir. İnşaat mühendisi olarak bizde okul yıllarında bu konuda bir eğitim almamış olsakta seminerlerde bu konuya yer verilmiştir, Mühendisliktede estetik olurmu, oluyormuş, İnsan iskeletinde olduğu gibi, Bina iskeletindede, Kolonlarda taşıyıcı sistemi yaymak için kullanılan gusenin farklı biçimlerde ve amaçlarda kullanılması, yarı dairesel, dairesel kolanların tercih amaı ve dağılımı, mimarlarla yada iç tasarımcılarla işbirliği içerisinde taşıma sisteminin çözümlere gidilmesi, bina estetiği açısındandır, tasarımcı ile birlikte çalışmamızın nedenide estetik konusundaki eğitimlerinin bizden daha üst düzeyde olmasından kaynaklanır, Biz binayı ihtiyaca uygun çözmeyi düşünürken bunlar bize ters düşmeden göze ve kullanımdaki kolaylığa yönelikte yol göstericilik yaparlar... bu örnekleme sadece kendi içinde olduğum meslekle ilgili...

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
bugun biraz daha düşündüm ve arkadaşlarla biraz daha konuştum bu konu üzerinde acaba güzel sanat fakülteleri veya eğitim fakültelerinin resim öğretmenliği bölümleri estetik anlayışın geliştirilmesi amacıyla mı kurulmuş yoksa maddi çıkar elde etmek amacıyla sadece mezunlarına statü sağlayabilmek amacıyla mı ?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar