Eskiden bu teknoloji olsaydı filozoflar....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde serotonin tarafından oluşturulan Eskiden bu teknoloji olsaydı filozoflar.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,025 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Eskiden bu teknoloji olsaydı filozoflar....
Konbuyu başlatan serotonin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

serotonin

Üye
Yeni Üye
Merak ediyorum; eskiden böylesi teknoloji ve sanayi olsaydı filozoflar o özlü sözleri düşünecek ve yazacak vakit bulabilecekler miydi?

Beyinleri kirleten , beyinle beraber tüm dünyayı kokutan bu teknoloji iyi midir sizce? kötü mü?

Hadi bakalım, sitemize özel bir başlığımız oldu... eyvallah (:)

serotonin

Üye
Yeni Üye
Sanmıyorum. Gerçek hayatta , doğal değil, elektronik yaşıyoruz. Artık düşünmüyoruz, hafızamıza birşey kaydetmiyoruz, telefon numaramızı bile bilmiyoruz.
Para dışında hiçbir şeye kafa yormuyoruz.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Teknoloji bilimin yansımasıdır.

Buradan hareketle ;

Bilim,olgular arası neden-sonuç bağıntıları ve bu süreçler içinde/sonucunda sorar ve cevaplar arar. Bunu da bilimsel yöntemlerle destekler (hipotez, gözlem ve deney), mantıksal sınamadan geçirdikten sonra onu kuram ya da yasa düzeyine çıkarır.Bilim bunları yaparken neden ve nasıl’ın cevabını arar.
Olgular arası neden-sonuç bağıntıları ve olgusal süreçler sonucunda bu sorular devreye girer ve cevabını arar/bulur.
Bilimin cevap vermediği/veremediği (bilimin böylesi bir istenci de yok) ve insanlığın asıl yoğunlaştığı sorularsa niçin ve anlamı nedir dir. (bilim niçin sorusunu neden ve nasıl’ı aydınlattığı oranda cevaplamış olur.)
Bilimin bu iki soruyu cevapsız bıraktığı noktada din ve felsefe cevap aramaya başlar.
Din bu soruları kendi teolojisi ile açıklar ve bitirir.
Felsefe ise bilimle paralel olarak arar.arayış devam eder/ediyor.
Basitçe örneklersek :Bilim ortaya koyduğu ve doğruladığı Newton fiziğini yine Kuantum fiziği ile yanlışlamıştır.Burda da durmayıp arayışı ve sorguyu halen devam ettirmektedir.

Kuantum’la neden ve nasıl’ı da tam olarak ortaya koymadığı/koyamadığı için niçin ve niçinin anlamlandırılmasını felsefe yapmaya çalışmaktadır.
Bununda en iyi örneği ‘’schrödinger’in kedi deneyi dir ki , bu da ‘’olumlama’’dır.
Açıkca ifade edersek bilim ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin her zaman filozoflar ve felsefe olacaktır.

serotonin

Üye
Yeni Üye
Teknoloji bilimin yansımasıdır.

Buradan hareketle ;

Bilim,olgular arası neden-sonuç bağıntıları ve bu süreçler içinde/sonucunda sorar ve cevaplar arar. Bunu da bilimsel yöntemlerle destekler (hipotez, gözlem ve deney), mantıksal sınamadan geçirdikten sonra onu kuram ya da yasa düzeyine çıkarır.Bilim bunları yaparken neden ve nasıl’ın cevabını arar.
Olgular arası neden-sonuç bağıntıları ve olgusal süreçler sonucunda bu sorular devreye girer ve cevabını arar/bulur.
Bilimin cevap vermediği/veremediği (bilimin böylesi bir istenci de yok) ve insanlığın asıl yoğunlaştığı sorularsa niçin ve anlamı nedir dir. (bilim niçin sorusunu neden ve nasıl’ı aydınlattığı oranda cevaplamış olur.)
Bilimin bu iki soruyu cevapsız bıraktığı noktada din ve felsefe cevap aramaya başlar.
Din bu soruları kendi teolojisi ile açıklar ve bitirir.
Felsefe ise bilimle paralel olarak arar.arayış devam eder/ediyor.
Basitçe örneklersek :Bilim ortaya koyduğu ve doğruladığı Newton fiziğini yine Kuantum fiziği ile yanlışlamıştır.Burda da durmayıp arayışı ve sorguyu halen devam ettirmektedir.
Kuantum’la neden ve nasıl’ı da tam olarak ortaya koymadığı/koyamadığı için niçin ve niçinin anlamlandırılmasını felsefe yapmaya çalışmaktadır.
Bununda en iyi örneği ‘’schrödinger’in kedi deneyi dir ki , bu da ‘’olumlama’’dır.
Açıkca ifade edersek bilim ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin her zaman filozoflar ve felsefe olacaktır.

Demek istediğiniz anlıyorum. Çok net ve açık bir izah olmuş, teşekkürler. Erwin Schrödinger in deneyi enteresandır, gözlenemeyen ortamdaki olaylarda, veriler dahilinde yorumlamalar , böylesi deneyler oldukça tabi ki devam edecektir. Lakin bu yy da artık filozofların bar filozofları olmaktan öteye geçemedikleri ve onların bile giderek azaldığını düşünenlerde var. Artık deneylere, deneylerle cevap veriliyor.Yorumlar , olabilirlikler daha az yer tutuyor. Ama söyleminiz doğrudur temel açıklamısı sizin izah ettiğiniz gibidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
böylesi bir kıyaslama yanılgıdır; ne eski şimdidir ne de şimdi eski olan ve şimdiki "ben" eskinin birikimini kullanabildiğim için "ben" olduğumu söylemekteyim; eski olmasaydı şimdiki "ben" olmayacaktır. Austrolopitecus africanus un bebeği ile bu gün doğan bebeği karşılaştırmak ne kadar yanılgılı olacaktır, değil mi? böylesi bir karşılaştırma/kıyaslama sanırsam öncekine yapılmış bir haksızlık olacaktır. teknolojiyi kullanmak düşüncenin üretilmesine engel değildir; kullanmak engel değildir, teknolojinin aracı olmak ise tam anlamıyla tükenmişlik olsa gerek.

gerçi forum aktarımında eskiye övgü var ve fakat unutulmamalıdır ki, insanlaşma süreci onun biyolojik evrimini tamamlamasından hemen sonra başlamış ve bu gün kullandığımız tekniğin bir çok problemi neolitik dönemde çözüme zaten kavuşturulmuştur.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Eski ve yeni kıyaslamasına gerek var mı, bundan emin değilim. Zaman ve süreç denen iki şey var. Her bilgi ve birikimin değeri zamanıyla sınırlı değildir. Bu nedenle de süreçteki gelişmeler filozof için birer sekte değildir, üstelik filozoflar çağıyla ilgili izlenimler sunabilirler değil mi, teknoloiyi de kullanarak :) Şu an gerçek filozoflar yok, hepsi bar filozofu olmuş dersek bizden sonraki nesle haksızlık etmiş oluruz diye düşünüyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
zamane-terane zamana farklı bakmak lazım-bir yansı!

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çok yazdım hiç göndermedim -karalamaca bunlar

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar