Erkek Filozoflara Göre Kadınlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde cogito tarafından oluşturulan Erkek Filozoflara Göre Kadınlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,329 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Erkek Filozoflara Göre Kadınlar
Konbuyu başlatan cogito
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan stiutk

cogito

Üye
Yeni Üye
Schopenhauer:''Onlar hayatın cefasını yaptıklarıyla değil katlandıklarıyla çekerler.''
Schopenhauer kadınları dişi karıncaya benzeterek; Nasıl ki dişi karınca birleşmeden sonra üreme amaçlarnı artık lüzumsuz, hatta tehlikeli hale gelmiş olan kanatlarını kaybeder, bir kadın da bir veya iki çocuk doğurduktan sonra güzelliğini büyük bölümü itibariyle kaybeder demiştir.
''Bir ekek, şeyler üzerinde ya onları anlayarak yahut zorlayarak doğrudan hakimiyet kurmaya çalışır.Fakat bir kadın, her zaman ve her yerde dolaylı, yani bir erkek aracılığıyla hakimiyete sevkedilir; onun bütün doğrudan hakimiyeti sadece erkekle sınırlıdır.''
''Bana kalırsa ister dul olsun ister genç kız olsun kadınların, miras bırakanın erkek mirasçısı olmaması halinde, rehin yahut ipotekle güvence altına alınmış mülkiyet üzerinden hayat boyu kendilerine ödenecek faiz gelirlerinin ötesinde, taşınmaz mülkiyetinin yahut sermayenin özü üzerinde hak sahibi olmalarına izin verilmese bu daha iyi bir düzenleme olurdu.''

Chamfort:''Onlar bizim zayıflıklarımız ve budalalıklarımızdan, fakat aklımızdan değil, yararlanmak için yaratılmıştır.Kadınlarla erkekler aarsındaki duygudaşlıklar tende kalır, ruh yahut hissiyat veya karakter pek ilişmez.''

Schopenhauer in Aristoteles in politikasından yapmış olduğu alıntıya göre ise;
Aristoteles, Politikada Spartalıların kadınlarına çok fazla şey vererek, miras ve drohoma haklarını kabul ederek ve onlara büyük miktarda bağımsızlık ve özgürlük tanıyarak kendi üstün konumlarını kendi elleriyle tehlikeye soktuklarını izah eder ve bunun, spartanın çöküşüne ne büyük katkıda bulunduğunu gösterir.

Kadın ve kırbacı yanyana getiren nietzsche ye göre ise:
''Erkeğin mutluluğu 'istiyorum' dur. Kadının mutluluğu 'istiyor' dur.''

köle

Üye
Yeni Üye
Erkekle kadın arasında cinsellik, aşk, cinsel çekim, duygu, üreme, düşünce, akıl veya aklınıza gelebilecek tüm diğer konularda hiç bir fark görmüyorum. Bunu hisseden ve böyle olduğunu iddia eden filozoflar ya da diğer kişiler, sadece kendi hayatlarında gördüklerini veya kendi kafalarındaki erkek/kadın tanımlarını yapmışlardır. Erkek-kadın arasındaki ilişki bu dünyadaki en zor konudur. Aradaki farkları söylemek kolaydır, ama benzerliklere odaklanıp onları açığa çıkarabilmek bir hayli zordur.

cogito

Üye
Yeni Üye
''Kadın, hakikati istemez; hakikat kadınlar için nedir ki? En başından beri, kadın için, hakikatten daha yabancı, daha itici ve düşmanca bir şey olmamıştır kadının en büyük sanatı yalan, en yüce kaygısı ise salt dış görünüşü ve güzelliğidir.''(Nietszche)
''Yaratıcı içgüdüleri fiziksel olanalr, kadınlara gider ve çocuk sahibi olarak kendilerine ölümsüzlük ve gelecek bütün zamanlar boyunca adlarını yaşatma olanağı sağladıklarını düşünerek sevgilerini bu yolla gösterirler; ancak, yaratıcı arzuları ruhsal olanlar da vardır ve bunlar fiziksel olarak değil, ruhun tabiatında var olan ruhsal ürün yaartma ve doğurma isteğiyle doludurlar. Ruhsal ürün nedir derseniz, genel olarak bilgelik ve erdem...Kim olursa böyle ürünler yaratmayı, çocuk yaratmaya üstün tutar.''(platon)

serotonin

Üye
Yeni Üye
:) ah bu filozoflar. Bazen düşünürüm, kadınlarına söz geçiremedikleri , akılca onları geçemedikleri, onları ele geçiremedikleri için mi filozof olmuşlardır. :)

Neden kadınlar felsefede geri kalmıştır diye bir soru okumuştum.. ,

Erkeklerin, sperm dağıtmaktan başka sorumlulukları olmamış :) bol bol yazıp çizmişler. Kadına vermişler o sorumluluğu, kadın doğurmuş, doğurduğuna kendini adamış, tüm hırs ve isteklerini bastırmış, ailesini koruma ve idame ettirme doğrultusunda...

Bilgelik ve erdem, felsefi düşünceleri yazıya dökmekle olmaz, kadın bunu yazıya dökmedi diye yeterince filozof çıkaramadı- olamadı belki ama hiç bir kadın çocuk yaratmayı-doğurmayı iki satır yazı yazmaya tercih etmez ... kadının büyüklüğü de buradan gelir, hem doğurur hem bilgedir hem erdemli!

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kadın imgesel anlamda emperyalisttir, girdiği yeri işgal etmek ister ve eder, İşgali talana yönelik olmasada talana dönüşebilir, ama işgali süresince bayındırlaştırır(yapılandırıp-geliştirme-koruma) kanatlarını gererek o bölgeyi kendine koruma alanı olarak görür ve kendini buna adar, bu sadece kadında değil bir çok diğer dişi canlılardada böyledir, hayal kursa bile hayallerine ayıracağı vakti çok az bulan olur, yaşamla ilgili alanını daralttığı için basit ve gerçekçi düşünür... Düşüncenin gelişimi yaşamsal koşulların çeperi ile ilgili olması, filozofi yaklaşımlarınıda bu sınırlarda kalmasını sağlatır, bu zinciri kırdığında bir sel gibi akmasınıda bilir...

fides

Kahin
Yeni Üye
"Mutlaka evlen karın iyiyse mutlu, kötüyse filozof olursun." Sokrates

''Erkeğin mutluluğu 'istiyorum' dur. Kadının mutluluğu 'istiyor' dur.'' diyen Nietzsche'ye katılmıyorum. Bence buradaki kadın ve erkek rolü yer değiştirmeli. Erkeklerin mutluluğu kadınların isteğinin gerçekleşmesiyle geliyor.(Genelde)

byProblem

Felsefe.net
Yeni Üye
Allah erkeği kadına üstün yarattı.Ama kadına da muhtaç etti.Böylece kadın erkeği alt etti.

Kendimce bir özlü söz uydurdum beğenir misiniz bilmem :)

P

Pyramos

Ziyaretçi
Kadın ne ister? freud.. diyene bakın gerisini siz düşünün:) bir kadının amacı daima şaibelidir:) doğru mu bilmem ama bir yerde okudumdu, kadınlar 100 faktörle erkekler 3 faktörle düşünüyorlarmış..yufunuz yani 100 faktörle düşünmek delilik değil midir? :)

endlesslive

Üye
Yeni Üye
Ey kara kaşlı sarı saçlı kadın
Kalmadı artık tuzun tadın
Ne yar oldun ne işe yaradın
Ülen sen beni çok mu aradın
Canısıı canısı yedi ömrüm yarısı
Geveze pasaklı mahalle karısı

Ey çatık kaşlı pis bıyıklı adam
Dağıttın ne ev kodun ne dam
Yıktın hayallerimi yaptın ham
Beyaz atlı prenstin oldun yamyam
Canısııı canısı peteğimin eşek arısı
Tuu lan insan milletinin yüzkarası

fides

Kahin
Yeni Üye
Kadın ne ister? freud.. diyene bakın gerisini siz düşünün:) bir kadının amacı daima şaibelidir:) doğru mu bilmem ama bir yerde okudumdu, kadınlar 100 faktörle erkekler 3 faktörle düşünüyorlarmış..yufunuz yani 100 faktörle düşünmek delilik değil midir? :)

Ben erkek olsaydım bir de evli olsaydım kesinlikle karımı döverdim (!) Hele benim gibi bir karım olsun vallahi öldürür paşa paşa hapiste yatardım.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Ben erkek olsaydım bir de evli olsaydım kesinlikle karımı döverdim (!) Hele benim gibi bir karım olsun vallahi öldürür paşa paşa hapiste yatardım.

:) Neyy! diyecek bişi bulamıyorum.dumur oldum.:S hayatımda gördügüm en acımasız ,en faşist,en kanlı, en cani ,en dehşet verici özeleştri:) hemcinslerin yakında seni taşa tutar Fides..:)

stiutk

Felsefe.net
Yeni Üye
Belki erkek aşk, kadın dost istiyordur...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar