Einstein hakkında 10 ilginç gerçek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde faust tarafından oluşturulan Einstein hakkında 10 ilginç gerçek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,639 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Einstein hakkında 10 ilginç gerçek
Konbuyu başlatan faust
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan E32
F

faust

Ziyaretçi
Gerçekte düşündüğümüzde Relative teorisini bulan Albert Einstein'in hiçte zeki olmayan bir geçmişinin olduğunu aklımıza bile getirmeyiz.Çoğunuz küçükken sınıfta kaldığını bilirsiniz..Fakat Einsteinin kocaman bir kafayla doğduğunu,annesinin kafasını deforme ettiğini,yada il evlilğinden gizli bir çocuğu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.Einstein'in hakkında daha çok ilginç şey öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

1. Einstein kocaman kafalı şişman bir bebekti.
Einstein doğduğunda çok büyük bir kafası vardı.Doğumu sırasında büyüklük yüzünde deformasyona uğramıştı.

Doğumunda çok büyük bir kafayla doğan Einstein birkaç haftalık kontrolden sonra normal olduğu tanısı konularak annesiyle birlikte hastanedn çıkartıldı.Einsteinin büyük annesi bir röpotaj sırasında şunu söylemişti.'Doğduğunda kocaman kafalı şişman bir çocuktu' Einsten'in çocukluğu diğer çocuklara göre bir parça yavaş başlamıştı.

2. Einstein çoculuğunda çok zor konuşmuştu.

İsrail,Jerusalem Üniversitesi,Albert Einstein Arşivi.

Einstein çocukluğunda konuşma problemleri yaşadı.Konuşmaya başladığındada çok yavaş konuşuyordu.Bu dokuz yaşına kadar sürdü.Annesi ve Babası geri zekalı olduğunu düşünüp çok korkuyorlardı.Ama hepimizinde bildiği üzere böyle birşey gerçekleşmedi.

Tarihçi Otto Neugebauer'den ilginç bir anektod.

Çok sonraları konuştu.Ailesi çok endişeliydi.Bir gece yemek yerken sessizliğin içinden sesi duyuldu.'Bu çorba çok sıcak'
Ailesi daha önce niye hiç konuşmadığını sorunca Albert şöyle yanıt verdi :'Çünkü şimdiye kadar herşey düzenliydi.(Kaynak)

Bu kitap, Thomas Sowell  'in Einstein ın sorunlu çocukluğuyla ilgili.Adı da Einstein sendromu

3. Einstein bir pusula dan ilham aldı.
Einstein beş yaşında yatağında hasta yatarken,babası ona bir pusula gösterdi ve Einstein'in Bilimle ilgisi başlamış oldu.

Einstein beş yaşında hasta yatarken ,babası ona basit bir pusula gösterdi.Bu genç Einstein'in çok ilgisini çekti.Pusulayı defalarca etrafında dödürmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı işaret ediyordu.Einstein boş uzayda güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiklerini söyledi.

4. Einstein Üniversiteye giriş sınavını başaramadı.
1895'te Einstein 17 yaşında iken, İsveç Federal polyteknik okulunun sınavlarına girdi. Giriş sınavında matematik ve bilim bölümünü geçti.Fakat tarih,yabancı dil,ve coğrafyadan kaldı.Einstein bunun üzerine ticaret okuluna gitti.Bir yıl sonra sınavlara tekrar girerek polytekni'ğe girmeyi başardı.(Kaynak)

5.Einstein'ın evlilik dışı çocuğu (Bir ben birde paparaziler böyle şeylerle ilgileniyor :) )
  Einstein'in özel mektuplarından evlilik dışı bir kızı olduğunu öğreniyoruz.Öğrencisi Mileva Maric le yaşadığı aşk bir kız çocuğu olmasına sebep oluyor.Daha sonra Mileva ile evleniyor.Çocuk 1902 de evlenmeden bir yıl önce oluyor.Milena çocuğun ismini Lieserl koyuyor.Fakat Einstein bu çocuğu hiç bir zaman görmemiş.İnanılır gibi değil ama gerçek bu.

Milena 1902 de Novi Sad da evinde kızını doğuruyor.Einstein 1902 de Berne de bulunuyor.Doğum çok zor oluyor ve büyük olasılıkla hastalıklı doğuyor.Çocuğun resmi olarak ismi hiçbir zaman bilinmemiş.Sadece mektuplarında 'Lieserl' diye bahsediyor.Doğduktan sonra Milena'nın ailesiyle birlikte yaşıyor.Michele Zackheim kitabında 'Einstein'in kızı' olarak belirtmiş.Lieser 1902 te kaptığı bir enfeksiyon sonucu ölüyor.Bunu da Milenanın yazdığı mektuplardan öğreniyoruz.Sonuç olarak hiç kimse Liesrl Einstein-Maric' hakkında birşey bilmiyor. (Kaynak)

6. Einstein ayrıldığı ilk eşi ile ilginç bir kontrat yapıyor.

Einstein ve Milena sonunda evleniyorlar.İki oğulları oluyor.Hans Albert ve Eduard.Einstein akademik çalışmaları nedeniyle sürekli dünya seyahatinde olduğu için ilişki çok yürümüyor ve ayrılıyorlar.Einstein Mileva ile birlikte yaşarken onunla bir kontrat yapıyor.

Aşağıda kontratın maddelerini bulacaksınız.Bu arada sürekli arada bir perde olduğu halde aynı evde yaşıyorlar.

A. Emin olacaksın
1. Çamaşırdan çıkan çamaşırlarımın temiz olduğunu kontrol et.
2. Odamda hergün üç çeşit yemek olacak.
3. Yatak odama ve çalışma alanıma girilmeyecek,masamı sadece ben kullanacağım.
B. Benim iznim olmadan kimseyi tanımayacaksın,sosyal ilişki kurmayacaksın.

Daha sonrasındada şöyle devam ediyor.'Benimle ben istemediğim sürece konuşmayacaksın.Milena bu şartları kabul ediyor.

7. Einstein ve büyük oğlu Hans

Boşandıktan sonra Einstein büyük oğluyla çok görüşmeye başladı.Eisntein Mileva'dan ayrıldıktan sonra Nobel ödülünü ve parayı kazandı.Milena bu arad çok zor şartlarda yaşıyordu.Bu arada oğlu Hans Albert Frieda Knecht'le evlendi.

Bundan sonra gelişen olaylar tam paparazilik bende bunları okumaktan sıkıldım İstiyorsanız kaynağı aşağıda veriyorum.Okursunuz.

(Kaynak: Einstein A to Z by Karen C. Fox and Aries Keck, 2004)

Sonra Hans Berkeley Üniversitesinde Hidrolik mühendisliğinde Profesör olarak göreve başlıyor.Yeni bir kasabada babası ve oğluyla beraber yaşamaya başlıyor.Einstein öldüğünde ise Hans'a çok küçük bir miras kalıyor.

Hans Albert hakkında daha istiyorum diyorsanız :  Buraları okuyun

8. Einstein ve kadınlar

Einstein kuzeni ve ikinci karısıyla, Elsa

Einstein Mileva dan ayrıldıktan sonra kuzeni Elsa Lowenthal'le evlendi.Aslında daha önce Elsa'nın kızıyla evlenmek istedi fakat Elsa itiraz etti.

Elsa ile evlenmeden önce kızı ile evlenmek istedi.Kızı Einsteinden 18 yaş küçüktü.Fakat Elsa kabul etmedi .Fakat kız Albert'i çok sevdi.Aslında Albert Einstein zamanının Woody Allen'ı imiş. (Kaynak)

Elsa Einstein’s çok meşhur bir kocaya sahip olmuştu.Sonra Einstein'in bir mektubunu görüyoruz.

1903 te ilk evliliğini Mileva Maric le yaptı.Annesi ve iki oğlu çok mutsuzlardı.1919 da ayrıldılar.Kısa bir süre sonra kuzeni Elsa ile evlendi.Fakat onu sekreteri Betty Neumann'la aldattı.Mektuplarında Einstein altı kadından bahseder.Yani sonuç olarak çapkın bir dahi imiş.

9. Einstein, Atom bombasını yapıyor.

Einstein ve Szilárd 1939 da başkan Franklin Roosevelt e gidecek mektubu imzalarken.

1939  Nazi Almanyası alrmları üzerine  fizikçi  Leó Szilárd Einstein 'le birlikte Başkan Roosevelt'e bir mektup yazarak Nazi Almanya'sına karşı Atom bombası çalışmalarını anlattılar.

Einstein ve Szilárd’ın mektubu üzerine Roosevelt gizli projesi  Manhattan 'ı başlattı ve bomba 1941 de Pearl Harbor da kullanıldı.Savaş konseyi riskler taşıması ve güvenlik nedeniyle Einstein'bu projede çalışmak için davet etmedi.

10. Einstein'in beyni.

1955 de ölümünden sonra  Einstein’s beyni  ailesinden  Thomas Stoltz Harvey  tarafından alındı.Princeton hastanesi patolistleri otopsi yaptılar.Daha sonrasında beyin Harvey tarafından bir jel içinde korumaya alındı.

Daha sonraki yıllarda değişik grupşar ve bilim adamları Einstein'in beyni üzerinde çalışmalar yaptılar.

Bulunan en önemli özelliklerden birisi normal bir beyinden çok daha büyük olmasıydı.

1998 de 85 yaşındaki Harvey Einstein'in beynini Princeton üniversitesindeki Dr.Elliot Krauss'a verdi.Son söyledikleri şunlardı.

… bu beyni kutsal bir emanet olarak yıllarca korudum.Artık ona sahip olmaktan çok yoruldum.1998

(Alıntıdır.)

desperado

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Einstein hakkında 10 ilginç gerçek

evet ilginç şeyler ama neden çocuğunun olması inanılmaz olsun ki her zaman görülen bir şey..

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Paylaşımın için teşekkür ederim.Gerçekten teşekkür ederim hayranı olduğum kişilerden biridir Einstein.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Diğer bilim adamlarından daha farklı bi hayata sahip olmakla beraber oldukça ilginç ve az rastlanır bi durum olarak kadınlara ilgisi fazlaymış Einstein'nın .) Teşekkürler..

kurt163s

Felsefe.net
Yeni Üye

Şu anki israil devletinin en büyük kurucularından ve destekçisidir...
Kendisi ilk karısından boşandıktan sonra nerede ise hiçbir düşünce akımı ortaya atamaz çogu bilim adamı bütün fikirlerinin ilk eşine ait olduğunu söyle ve buna inanır.(Benim iznim olmadan kimseyi tanımayacaksın,sosyal ilişki kurmayacaksın. Galiba bu sözdede neden böyle düşündükleri haklı olabilecekleri ortaya çıkıyor)

F

faust

Ziyaretçi

kurt163s ' Alıntı:
Şu anki israil devletinin en büyük kurucularından ve destekçisidir...
Kendisi ilk karısından boşandıktan sonra nerede ise hiçbir düşünce akımı ortaya atamaz çogu bilim adamı bütün fikirlerinin ilk eşine ait olduğunu söyle ve buna inanır.(Benim iznim olmadan kimseyi tanımayacaksın,sosyal ilişki kurmayacaksın. Galiba bu sözdede neden böyle düşündükleri haklı olabilecekleri ortaya çıkıyor)

Arkadaşım haklı olabilirsin,siyasi tartışmaları ''Siyaset Bölümünde ''tartışmaya açabilirsin.Bölüm isminden de anlaşıldığı gibi Faydalı Bilgiler içeriyor ,konuyu oraya taşıyıp Siyasi tartışmanıda yapabilirsin,saygılar ...

kurt163s

Felsefe.net
Yeni Üye

ben tartışmaya çalışmadım sadece birkaç bilgi ikledim ölmüş adam konusunda tartışma yapamam zaten arkadaşım

fides

Kahin
Yeni Üye

kurt163s ' Alıntı:
ben tartışmaya çalışmadım sadece birkaç bilgi ikledim ölmüş adam konusunda tartışma yapamam zaten arkadaşım
madem bilgi ekledin bu bilginin kime ait olduğunu kaynak göstererek belirtseydin.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

doğrusu bazı kulaktan-doğma, mantığı zorlayan, eşyanın-doğasına uymayan yakıştırmalar beni çok güldürmüşlerdir. Düşünsenize, Einstein bilimsel bir konferansta ve playback/eşinin sesini kullanarak konferans veriyor ve formülleri çözüyor...gülerim işte buna...

Macavity

Üye
Yeni Üye
Maalesef pek çok yanlış var bu 10 maddede. Ben bir Einstein meraklısı olarak hakkında yıllardır hemen her şeyi okudum. Bilim ve Teknik Dergisi'nde son 10 senede çıkmış bütün yazılar, bazı Tübitak Yay. kitapları, başlığı sadece Einstein olan 3 farklı kitap ve çok sayıda belgesel... bunlardan bazıları. İsterseniz daha sonra doğrudan kaynak da verebilirim (ama bu aralar pek vaktim olmadığı için söylediklerimi tek tek bütün o kitaplarda aramam mümkün değil). Bu 10 maddedeki bildiğim yanlış ve eksiklerden bahsedeyim:

* 3. madde: Einstein'a pusulayı veren babası değil, amcasıdır. Einstein'ın kendisi söyler bunu. Ne önemi var denebilir belki ama, pusulayla karşılaşmasına Einstein'ın kendisi çok önem verdiği ve bunun da amcası sayesinde olduğunu söylediği için bizim de önemsiz demeye hakkımız olmamalı bence.

* 4. madde: Einstein üniversiteye giriş sınavını ilk seferde geçemedi, çünkü hiç çalışmadı. Bunu da kendisi söyler, hayatını anlatan herhangi bir kitaptan da bulunabilir. Einstein bununla ilgili olarak, kendine çok güvendiğini, bu nedenle çalışmadığını, ancak sınavı geçemediği için daha sonra çalışıp girdiğini söyler.

* 6. maddedeki şartlarla ilgili bilgim yok ama Einstein'ın boşanma sözleşmesinde bir madde vardır; "Alacağım Nobel ödülünün ikramiyesini eşime bırakıyorum" der Einstein. Bu örnek Einstein'ın kendine olan güvenini anlatmak için hep verilen bir örnektir. Çünkü Einstein 1919 yılında boşanmıştır, Nobel ödülünü ise 1921 yılında almıştır. Yani boşandığında henüz Nobel ödülünü almayı bırakın, ödülü alacağını bilmesi bile mümkün değildir. Kendine güveni nedeniyle bu ödülü alacağını öngörerek bu maddeyi ekler Einstein. Bu nedenle şu ifade yanlıştır:

*7. madde "Boşandıktan sonra Einstein büyük oğluyla çok görüşmeye başladı.Eisntein Mileva'dan ayrıldıktan sonra Nobel ödülünü ve parayı kazandı.Milena bu arad çok zor şartlarda yaşıyordu."

"Mileva'dan ayrıldıktan sonra ödülü aldı ama o sıralarda Mileva çok zor şartlarda yaşıyordu" şeklinde söylendiğinde, sanki Einstein boşanır boşanmaz bu ödülü almış ve Mileva'yla hiç ilgilenmemiş anlamı çıkıyor. Gerçek ise, söylediğim gibi, Einstein'ın bu ödülü boşandıktan 2 yıl sonra aldığı ve para ikramiyesini zaten eşine bırakmış olduğudur.

* 9. maddenin yazılış tarzına bakıldığında metnin yazarının objektif olmayı bırakın, tamamen kötüleme amacı taşıdığı da görülebilir zaten. Çünkü;

Einstein atom bombası yapmamıştır.

9. madde tamamen yanlış. Einstein'ın atom bombası çalışması yoktur, dolayısıyla Roosevelt'e atom bombası çalışmalarını anlatmış da değildir. Einstein sadece, kendisinin de yahudi olması nedeniyle doğrudan karşı karşıya kaldı Nazi vahşetine bir önlem almak için Roosevelt'e bir mektup yazar. Mektubun yazılma nedeni de, o dönemde Almanya'da, atom bombasının maddesi olan uranyum madenini arama çalışmaları hızlandığı için kendisine böyle bir mektup yazma teklifinin getirilmesidir. Yani ABD başkanına bu öneriyi tek yapan Einstein değildir. Tam tersine, pek çok bilim adamı Roosevelt'e bu öneriyi yapmış ancak etkili olamamıştır. Çok ünlü ve saygıdeğer bir bilim adamı olduğu için, böyle bir mektubun yazılması talebi de Einstein'a bu kişiler tarafından iletilir ve Enistein da belirttiğim gibi bombayı kullanmak için değil, sadece Naziler'e karşı caydırıcı br önlem olarak bu projenin yapılmasını önermiştir. Zaten Einstein gizli bir casus falan olmadığına göre, Almanya'nın uranyum arama çalışmalarını hızlandırdığı haberinin ona gelmeden önce zaten herkes tarafından biliniyor olduğu herhalde tahmin edilebilir.

Mektubunda kullandığı ifade ise "böyle bir silahın Naziler'de olmasındansa ABD'de olmasının daha yerinde olacağı"dır. Yani - tekrarlarsak - burada Einstein'ın düşüncesi atom bombasıyla saldırmak değil, caydırıcı bir unsur olarak ABD'nin bu silaha sahip olmasının uygun olacağıdır. Ancak ilk denemelerin yapılmasıyla beraber bombanın etkilerini bizzat gördkten sonra Einstein bu projeye karşı da yazılar yazmış, kampanyalar yapmıştır. Hatta ABD'de profesör olarak görev yaptığı üniversitede herkes düşüncelerini söylemekten çekinirken, Einstein hiç çekinmeden savaş karşıtı bildiriler dağıtmış ve savaş taraftarları tarafından, hem de çok ağır şekilde eleştirilmiş ve karalanmıştır. Hakkındaki pek çok iftira da bu nedenle başlatılmıştır. Einstein bilim adamı olmanın yanında bir düşünürdür de ve hayatı boyunca savaş karşıtı olmuştur.

Manhattan Projesi'nde yer almama nedeni ise teklif edilmemesi değil, kendisinin bunu istememesidir. Yazının çelişkisine bakar mısınız; Einstein, hem de ABD başkanına yazdığı tek bir mektubuyla projeyi başlatabilecek kadar güçlü (gerçekten öyle), ama kendisi bizzat ABD başkanına yazarak önerdiği için başlatılan projeye davet edilmeden katılamıyor (böyle bir şey elbette ki mümkün değil). Einstein istese o projeye katılmak bir yana, proje başkanı bile olabilirdi. Ama bunu istememiştir.

* 10. madde kısmen doğru olsa da eksiktir. Einstein'ın beyni maalesef günümüzde tek parça halinde değildir. En başta Einstein'ın kendisine büyük bir saygısızlık yapılarak, beyni her bölgesini ayrı ayrı inceleyebilmek için parçalara ayrılmıştır ve her bir parçası ayrı yerlerde bulunmaktadır. Einstein'ın beyni normalden büyük olmaktan ziyade, hayalgücü ve soyut işlemlerle ilgili bölümü normalden daha büyüktür, bunun da Einstein'ın düşünce deneylerinde o kadar başarılı olmasının nedeni olduğu düşünülmüştür. Çünkü Einstein görelilik kuramlarını ve çoğu buluşunu sadece kendi ürettiği düşünce deneylerinden hareketle yapmıştır.

*Son olarak böyle taraflı, ya da en azınan ucu her şeye açık olan yazıların sonucu şu tür önyargılar oluyor:

Einstein gibi bir bilim adamı hakkında bütün fikirleri eşine aittir gibi bir iddiadan, tek bir (üstelik de alaksız) maddeden hareketle doğruymuş gibi bahsetmek büyük bir yanlıştır. O iddiaların çoğu Einstein'ı sevmeyenler (ki çoğunun nedeni savaş karşıtlığıdır) tarafından ortaya atılmıştır. Mantıksızlığı ise şurada açıkça ortada; Einstein eşiyle boşandıktan sonra bir buluş ortaya koyamadı diyelim, peki eşi Einstein'dan boşandıktan sonra bir şey yapabilmiş midir?

Biraz insaf yahu. Adam zaten bugün bile evreni açıklamakta kullandığımız en büyük 2 kuramımızdan biri olan görelilik kuramını ortaya atmış (diğeri kuantumdur ve tek bir kişi tarafından değil birçok bilim adamının buluşlarıyla üretilmiştir, bu bilim adamları arasında Einstein da vardır. Zaten Einstein Nobel ödülünü bu çalışmaları nedeniyle almıştır). Daha ne yapsın? Bırakın bunun gibi birden fazla kuram ortaya atmayı, tarihte bütün hayatı boyunca bu büyüklükte bir kuramı bulan tek bir kişi vardır; Newton. Einstein ise görelilik kuramıyla Newton'u yanlışlamış, en azından düzeltmiştir. Bütün fizik problemlerini çözmedi diye göreliliği eşinden çalmıştır demenin mantığa gelir bir yanı yoktur. Bu nedenle böyle değerli kişiler hakkında yazmadan önce çok dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Bu 10 maddeyi yazan kişinin böyle bir özeni göstermediği ise ortada.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Cok ilginc cok begendim paylasim icin tesekkur ederim sevgili arkadasim.

nolan

Felsefe.net
Yeni Üye
şöyle bi gercek daha var sizin bilmediğiniz: dilini çıkarmış bi fotoğrafı var ya onu aynadan kendisi çekmiştir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Cevap: Einstein hakkında 10 ilginç gerçek

Buna ek olarak, Einstein'in kuantum teorisinden nefret ettigini ve karsi durdugunu eklemek gerekiyor. Hatta "Schrodinger'in Kedisi" olarak bilinen unlu dusunsel deneyin cikis noktasi, kuantum teorisi taraftarlarini tiye almakti. Schrodinger, Einstein'in ogrencisi olup, kuantuma karsi Einstein ile beraber yer almistir. Kopenhag toplantilari sirasinda, kuantum teorisinin cikmazlarini gostermek ve kuantum taraftarlari ile dalga gecmek adina Einstein ve Schrodinger tarafindan hazirlanan bu dusunsel deney, daha sonra kuantum teorisinin en meshur aciklayicilarindan birisi haline gelmistir.

Hasan Özbey

Felsefe.net
Yeni Üye

şöyle bi gercek daha var sizin bilmediğiniz: dilini çıkarmış bi fotoğrafı var ya onu aynadan kendisi çekmiştir.

Böyle bir şey yoktur.

Alıntı yazı:
"Tartışmasız dünyanın en zeki insanı kabul edilen Albert Einstein’ın 14 mart 1951 tarihinde Arthur Sasse tarafından çekilen bu fotoğrafı ünlü dahinin ‘tatlı kaçık’ yapısını en güzel biçimiyle gösteriyor."

Ayrıca Einstein yüzünden Nikola Tesla gibi dahilerin göz ardı edildiğini düşünüyorum.

E32

Felsefe.net
Yeni Üye

Böyle bir şey yoktur.

Alıntı yazı:
"Tartışmasız dünyanın en zeki insanı kabul edilen Albert Einstein’ın 14 mart 1951 tarihinde Arthur Sasse tarafından çekilen bu fotoğrafı ünlü dahinin ‘tatlı kaçık’ yapısını en güzel biçimiyle gösteriyor."

Ayrıca Einstein yüzünden Nikola Tesla gibi dahilerin göz ardı edildiğini düşünüyorum.

Nikola TESLA 'nın arka planda kalmasını nedeni Einstein değildir. Thomas Edison 'dur. Edison sırf çıkar ilişkileri yüzünden, TESLA 'nın hiç bir projesini beğenmez (Örnek olarak Alternatif akım.). Ve TESLA, Edison 'un öğrencisi (yanlış bilmiyorsam.). BOynuz kulağı geçti diye TESLA 'yı her zaman küçümsemiştir Edison. Yani bana göre öyle.

BU arada, ilk mesaj düzenlenebilir mi acaba? Okunmuyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar