Eğitim Sistemi :(

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde OnlyBlack tarafından oluşturulan Eğitim Sistemi :( başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,875 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Eğitim Sistemi :(
Konbuyu başlatan OnlyBlack
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

OnlyBlack

Yeni üye
Yeni Üye
Haberlerde sürekli gösteriş yapıyorlar yok "artık seçmeli dersler var" yok "artık hafta sonları okullarda 12 saat kurs verilecek " diye.Ama aslında içinde olunca hiçte öyle olmuyor.Uzaktan bakılınca Türkiye'nin eğitim sistemi çok iyi gibi görünsede en kötü eğitim sistemi neredeyse Türkiyede daha kötü durumda ülkeler vardır onlardan bahsetmiyorum ama bari böyle gösteriş yapmasalar.Keşke saçma sapan harcamalar yerine eğitime yatırım yapsalar çünkü Türkiye'nin geleceği için eğitimli bireyler olmak şart.Dersaneler kapatıldı güya okullarda daha iyi eğitim verilsin diye.Şimdi daha mı iyi oldu?Hayır insanlar özel okullara yüklendi bi anda eskiden dersaneye zar zor çocuğunu gondermeyi başaran veliler artık gönderemiyor yanlizca varlikli olanlar özel okullara gonderebiliyor.Artik çocuğunu parası olan okutabiliyor.En tembeli bile parasıyla yine okuyor.Benim sorunum bu değil tamam seçmeli dersler var ama hiçbir faydası yok geçen sene hep boş bırakmışlardı öğretmenler.Ayrıca hala atanamayan binlerce öğretmen varken emekli olması gereken öğretmenler yüzünden biz ortada kalıyoruz.Ögretmenler hani sınava tabi tutulacaktı?Hiçbir bilgisi olmayan , derslerde kendi hayatını anlatan , oğrencilere küfür eden öğretmenlerle karşı karşıyayız hiçkimse bizim geleceğimizi düşünmüyor, bilmiyor.Ben şu anda kendi okulumdan bahsediyorum 5.sınıftan beri bir matematik öğretmenimiz var galiba başka bir liseden gelmiş.Hicbirşey anlamiyoruz.Özel ders almak zorunda kalıyoruz.Baska yere ders almaya gidincede temeliniz sıfır diyorlar.Şimdiye kadar dayandık sınıfça birde bizim gıcık bir müdürümüz var bu sene teog icin değistirmeye söz vermişti.Diger siniflarda hep iyi oğretmenler var ama bir türlü bizi sevmiyordu ve yine değistirmiyordu.haksızlıklara karşı çıkıyoruz hep beraber oluyoruz diye.Hatta bir sinifa engellileri toplamisti bide kendisi anlatiyor sorunlu sinif oldugunu ayrım yaptığını ve bize istemiyorsaniz o sinifa alirim sizi diyor.Diger bir sinifta en sevdigi sinif hatta o sinifin ogrencileri bizim sinif parali falan demisti ne kadar dogru bilmiyorum.Öğretmenlerimi kötülemek istemiyorum ama birkaç oğretmen yüzünden koca bir sinifin geleceği gidiyor.Birde matematik en önemli dersken.Ben bu sene kendim başarmak istiyorum dışardan ders alarak aileme yük olmak istemiyorum ama böyle öğretmenler olduğu sürece nasıl başarıcam ?

Melodram

Yeni üye
Yeni Üye
Türkiye'deki eğitim sistemi:
İlkokulda: Bunları lisede zaten ayrıntılı göreceksiniz.
Lisede: Bunları ilkokulda zaten gördünüz.
Sistem iptal.
Dün böyle bir şey görmüştüm, tam da üstüne geldi. Eğitim sistemimizde mantık aramak, çölde su aramak gibi. Vaatler çok, reklamlar çok ama gün geçtikçe her şey paraya dayalı hale geliyor. Dershanelerin neden kapatıldığını net bir şekilde açıklayamadıkları gibi, en son Danıştay yine bununla ilgili bir durdurma kararı vermişti. Haklısın, birçok aile çocuğunu dershaneye zor gönderirken şimdi 2-3 hatta 4 katı fiyatına özel okullara yönlendiriliyorlar. Biz refah düzeyi yüksek, gelişmiş bir ülke değiliz ama orta gelirliden, az gelirliye kadar insanların paralarını sömürmekten vazgeçmeyen zihniyetler refah içinde yüzüyor. Dünyanın işleyişi de biraz bu. Peki o fiyatları verdikleri halde, eğitim alabiliyorlar mı? Eğitimin ücretli olması ne kadar mantıklı? Seçmeli ders konusu da, tamamen boş ders mantığıyla işliyor. Geçen bir reklam gördüm, adaletle ilgili bir ders seçmeli olmuş, reklam da adalet sarayında geçiyor. Çocukları avukatlarla, savcılarla tanıştırıyorlar. Adaleti seçmeli ders yapıp, diyelim ki bir mahkemeye götürdünüz, peki sizin bu uyguladığınız sistem ne kadar adaletli? Tabii bunlar sadece reklam kısmı, seçmeli dersler genelde özel okullarda aktiviteye dayalıysa uygulanıyor ama devlet okullarında çok da önemsenen bir şey değil. Sen dersi seçmiyorsun zaten, genelde onlar seçip sana bu dersi alacaksın diyorlar. Yani öyle çocuğun kendi düşüncelerine, yeteneğine göre ders seçmesi biz de biraz hayal. Senelerce felsefe dersleri, din kültürü dersleri beden eğitimi dersi tadındaydı. Benim zamanımda böyleydi en azından. Hangisi boşsa, onu yollarlardı felsefe derslerine. Din kültürü dersine beden eğitimi öğretmenin girdiğini de bilirim. Tabii şimdi seçmeli adı altında çok fazla ders vardır eminim, sistem karışık, çocukların kafası karışık, ne olacak muamma. Bir de sizin bu müdürünüzle ilgili aileleriniz bilgi sahibi mi? Bu kadar net bir ayrımcılık yapıldığına öğrenciler kadar öğretmenlerde inanıyor mu? Böyle bir şey varsa çünkü siz de kampanya başlatın, şikayet edin, ifşa edin. Hoş okuldaki çocuklara taciz eden adamları da, ordan alıp başka yere sürüyorlar, şikayet edilse de bir şey ifade etmiyor bu ülkede. Haklı bir sebeple tepki koymanıza rağmen sizi tehdit ediyor, böyle insanların eğitim hayatında olmasından utanıyorum. Deneyim ve tecrübe diye diye artık kurduğu cümleyi bir daha kuramayan, kafası çok eski zihniyette kalmış öğretmenlerin bu işi bırakması gerekiyor. Bir sınıfa başarısı daha yüksek öğrencileri toplayıp net bir ayrımcılığı gözler önüne sermesi de etik bir davranış değil. Yani tamam bir sınıfın daha başarılı olması mümkündür ama bu diğer sınıfları önemsememe lüksü vermemeli. Umarım okulunuzdaki sorunlar düzelir temennisinden başka bir şey diyemiyorum. Olumlu bir gelişme olmazsa, internetteki videolardan, pratik bilgilerden yararlanmanı öneririm. Bu durum umutsuzluğa itse de seni, sen bu durumu kendi lehine çevirerek daha çok hırslanıp kendi başarın için savaş. Hatta seninle beraber tepki veren her arkadaşın bunu yapsın, başarınızla ders verin.

OnlyBlack

Yeni üye
Yeni Üye
Ailelerimiz sürekli okula gidiyorlar.Hatta bu senenin önemli olduğunu teog için değiştirmesini söylemişler topluca.Ama müdür daha kötüsü gelince pişman olmayin demiş.Okulda daha kötü bir oğretmen var galiba ona vericek bizi şimdide dalga geçer gibi zaten dalga geçtiğide açıkça ortada.Öyle birşey olursada şikayet etmeyi düşünüyoruz artık ama milli eğitime şikayet etsek bu sene değiştirirler mi bilmiyoruz değistirmezlersede müdür başımıza kalır uğrasir bizle diye düşünüyorum.İngilizce ogretmenimiz müdür yüzünden hüngür hüngür ağlamıştı sınıfımıza gelip.Bizden başka kimseye güvenmez her ne olursa olsun başka sınıflarda ağlamaz hep bizimle dertlesir.Hatta beraber bizimde ağladığımız olmuştur.Üzerimizde çok emeği var birşeyler ögretebilmek için elinden geleni yapar hiçbirsey bilmezken lise seviyesine getirdi bizi.Dersi ilk derslerdeyken müdür en sona almıştı bir keresinde bu yüzden ağlamıştı son dersler verimli olmuyor yorgun oluyorsunuz birseyler oğretemiyorum diye.Keske herkes onun gibi olsa.

Son düzenleme:

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
'eğitim' kavramı beni hep rahatsız etmiştir; neden, öğretim demiyoruz? çünkü öğretmek değil amacımız...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
basit bir nedeni var: çünkü devletler, öğretimle yetinmek istemezler... öğrettikleri aracılığıyla ve öğrettikleri sayesinde, bireyin davranışlarını da işlemek, şekillendirmek ve yönlendirmek isterler... devlet dediğiniz, '''eğitilmiş''' bireyi sever...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:56 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:54 ----------

ekleyelim: devlet açısından, eğitilmiş vatandaş demek, davranışları teslim alınmış vatandaş demektir...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ve asıl sorun bunun aile içinde içselleştirilmesidir. insanlar çocuklarına bir şeyler öğretmek değil de eğitmekten söz etmektedirler ve bu o kadar kanıksanmış ki aksini ileri sürmek neredeyse tanrılar katında bir savaşıma neden olmaktadır...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
evet... aile (büyükleri) de bu konuda devlet gibi düşünür/davranır... ortak yanları belli: dış otorite... otorite dediğiniz, egemenlikle gerçeklik alanına girer; ama egemenlik de, 'eğitimle' pekiştirilip sağlamlaştırılır... o nedenle, otoriteye göre, 'eğitim' önemlidir; şarttır...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
'eğitim sistemi' aslında bir açıdan toplumun yeniden yapılandırılması ile sıkı ilgili görünmektedir. geleceği ve gelecek kuşakları nasıl görmek istediğimiz; çocuklarımız için gelecekte neyi kurguladığımız ile yakından ilgilidir...afrikalı ana/atalarımızın dediği gibi 'gelecek kuşakların hakkından yiyenler geleceği kurgulayamazlar'

X

FAdmin
Onursal Üye
Turkiye'de egitim sisteminin duzelmesi icin iki seye ihtiyac var ;

EGİTİM ve SİSTEM

Alintidir..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
insanların 'eğitilmesi'nden değil 'öğretilip-öğrenmelerin'de ısrarlıyım....

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Telaşa mahal yok, hiçbir şey, hiçkimsenin kontrolü altında değil.

OnlyBlack

Yeni üye
Yeni Üye
Hersey yolunda bazi öğretmenlerimizin yardimiyla yeni bir matematikci giriyor artik derslerimize :) Üstelik kurslarda da hem 6ders secebiliyruz ve bize öğretmenlerimizide kendimiz secme hakki sundular :)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
lokal olsa da iyi bir durum. tüm sorunların çözüldüğünü göstermez. dilerim her alanda yaygınlaşır...

Son düzenleme:

OnlyBlack

Yeni üye
Yeni Üye
En azından eskisinden daha iyi ...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu bir copy paste -izninizle; (bu başlık ya da konu değil-izninizle)

Sınav kağıtlarına not verme uygulamasının (ilk olarak 1792 senesinde Cambridge Üniversitesi’nde William Farish isimli bir öğretim görevlisinin teklifi üzerine başlanmasının) üzerinden 220 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen (Postman,2010,s.10) günümüzde halen bu not sistemi kullanılmaktadır.

Endüstri çağının gereksinimlerine ve tamamen endüstrinin iş alanları için faydalı olacağına inanılan konulara göre Prusya eğitim sisteminin ana hatlarını oluşturduğu bu sistem, dijital çağın gereksinimlerini ve dolayısıyla insanların eğitimden beklentilerini karşılamaktan uzak olarak değerlendirilmektedir ( Robinson, t.y.; Carr, 2012)

Bireylerin görsel, dilsel, bedensel vb. çoklu zekalarını ve farklı öğrenme stillerini dikkate almaksızın tasarlanan bu sistem, sisteme uyum sağlayamayan kişileri başarısız olarak damgalayarak sistem dışına itmekte ve yaratıcılığı yok etmektedir. Özellikle demokrasileri tam olarak gelişmemiş ülkelerde devletin kontrolünde yürütülen eğitim sistemlerinde yaratıcılığın özünü oluşturan cesaret ve eleştirel düşüncenin bastırılarak yok edilmesi, bu ülkelerle gelişmiş ülkeler arasındaki bilgi uçurumunu günden güne arttırmaktadır.

Robinson’un belirtiği şekilde, “ her şeyin standartlaştırıldığı (Robinson, öğrenme devrimi, t.y.)

Eğitim sistemini bu “fast-food modelinden” kurtarmak, eleştirel düşünceye, yaratıcılığa ve tam bir çevre /toplumbilincine sahip bireylerini yaratmak, tüm bireylerim eğitim imkanlarına mümkün olabildiğince eşit olarak erişiminimümkün kılacak çözümler geliştirebilmek 21.YY’ın temel meselelerden biri olacaktır.

Endüstri çağının gereksinimlerine göre 250 yıl önce tasarlanan ve bugün hala kullanılan müfredat, ... çağın gereksinimlerini karşılayamamaktadır. Müfredatın, ... çağın gereksinimlerini, eleştirel düşünceyi, yaratmacesaretini ve yenilikçiliği destekleyen bir içeriğe kavuşturulması çözümü bekleyen acil konulardır.

bknz.ortacag zihniyeti

arhavili

Felsefe.net
Yeni Üye
Türkiye'de ezberletim sistemi var.

Kendi öğrencilik tecrübemden hareketle düşüncem şu: Sistem eğitim üzerine yoğunlaşmalı.

Mevcut sistem öğrenciye sürekli 'balık veriyor'. Onu tembelleştiriyor. Bugün devlet okullarından mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu bilgiye nasıl ulaşacağı konusunda sıkıntı çekiyor, bilgi verildiği taktirde dahi nasıl kullanacağı hakkında sıkıntısı yine devam ediyor.

Bence kişiye 'balık tutma eğitimi' verecek bir sistem oluşturulmalı. Öğrenci zihnine bilgiler yığını boca etmek yerine, yöntemler üzerine onu eğiten bir sistemdir ihtiyacımız olan.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç