Duygu Düşünceleri Saptırır

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde THOUGHTS tarafından oluşturulan Duygu Düşünceleri Saptırır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,308 kez görüntülenmiş, 99 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Duygu Düşünceleri Saptırır
Konbuyu başlatan THOUGHTS
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Pyramos
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Gözlemlerime göre yaanlış karar verilme anları sinir, nefret , kıskançlık... gibi duygular yani kötü en basit olarak belkide düşünürken arınmamız gerekenler bunladır.
Bu gözlemi defalarca ama defalarca yaptım.Kötü bir an yaşayıp ateist olanları ve ya ölüme yaklaşıp korkarak tekrar inanaları ve daha sayabilirim...

Bir sey sence neye gore "kotu"

Ya da "kotu" olan duygular davranislar mi, yoksa onun algisi ve yansisinin degerlendirilmesi mi?

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye
görecelilik bilinmeze işaret değildir. duygular var mı? var... öznenin bunu farklı yaşaması göreceli olmasına işaret değildir. duygular arasında görecelik olmaz. duygular elbetre farklı olacaktır. görecelik zamana karşı hız ve hıza karşı zamanla vb. ölçülebilen değerlerdir. duyguların değişken olması görecelik değilidir. öyle olsaydı her şey bilinmez olurdu.

Ben duyguların göreceli olduğunu iddaa etmedim. Duygusal etkileşimlerle alınan karalardan doğan eylemlerinin geçerliliğinin kişiler arasında göreceli olacağından bahsettim.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Tartışmaya katılan herkeze teşekkürler ve yarın devam etmek isteğeceğim.Söylediklerinizin her birini sorguyacağım.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
kişi genelde eklektik edimlerde bulunur; uzlaşmacıdır ve fakat söylediğiniz zaman dilimlerinde bu eşik değer aşıldığından eklektik değil kendi olur. dolayısı ile gerilimli olduğunuzu düşündüğünüz zaman diliminde gerçek kişiliğiniz ortaya çıkar. siz o kişisinizdir.

Bu söylediğinize katılmıyorum..Zira bazı durumlarda örneğin kişiler yaşadıkları olayın gerilimi sebebi ile şoka girmektedirler ve bu şoka giriş durumu yaygın olarak gözlemlenebilmektedir...Örneğin kişiler ,dosdoğru ve süratli bir şekilde üzerlerine gelen bir araç gördüklerinde ve yahut da deprem anında donup kalabilmektedirler..Sizin söylemenize göre bu donup kalma hali de gerilimlibir durumun sonucunda oldğundan kişinin gerçek kişiliğinin bir parçası olmalıdır..
Oysa kişilik dediğiniz kısaca, bireysel insanı bütün öteki insanlardan ayıran ruhsal ve bilinçsel özelliklerin tümüdür...Ancak bazı gerilimli durumlarda bu bilinçsel olma tutumu ortadan kalkıyor gibi görünmektedir...Bu sebeple kişilik ile gerilim arasında bu derece bir mutlak ilişki söz konusu olmamalıdır..kısacası gerilimli bir anda ki gerilimin de tanımlanması gerekir, kişinin gerçek kişiliği ortaya çıkar savı pek akla yatkın görünmemektedir..

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Sonuç duygu düşünceleri saptırır.Normal halimiz duygusuz halimiz aslında tüm duyguları yaşadığımız zamandır ve bu duygular birbirini nötrler ve sade akıl orataya çıkar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ferdinant Bardamu ya yanıttır:

belirttiğiniz örnekler forumda dile getirilen örnekler ile örtüşmüyor. ve fakat gerilim anı itibariyle söyledikleriniz de dikkate alınmalıdır. örneklediğiniz anlarda soğuk-kanlı olarak tanımlanan edimlerde bulunmak da mümkündür. zira, böyle edimler de gözlemlenmektedir. tanık olduğum bir olaydan söz edeyim. bir arkadaşım yola fırladı ve o sıra trafik akıyordu. bir araba hızla ona doğru yaklaşmaktaydı. o ise yolun tam ortasında kalmıştı. şaşkınlık içinde ve saniyelerle ölçülecek zaman dilimlerinde şunu gördük; arabaya yüzünü döndü, tamponun önüne elleriyle yaslanarak kendini geriye savurdu, bu hareketi bir iki kez daha yaptı ve araba durduğunda yaklaşık 20/30 mt geride yolun ortasındaydılar. çok sevindik. şunu belirtmek istiyorum. gerilimli olarak kabul edilen zaman dilimleri bir yönü ile sığınaktır. eğer o zaman diliminde yanlış yağılıyorsa, diğer zamanlarda yapılanların yanlış olmadığını kim söyleyebilir?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
herhangi bir bireyi, diğer bireylerden tam ve kesin olarak ayıran bilinç ögesi, kuşukusuz duygularıdır... zekası, aklı, belleğindeki birikimin büyüklüğü ve alanı gibi bilincin diğer ögeleri de bir ölçüde kişiye özgü sayılabilirse de, asıl ayırt edici olan duygular olmalıdır ve duyguların da içinde bulunduğu süreçler, kişinin asıl kimliğine uzak olmamalıdır...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
giriş metnine baktığımızda "Sinirsevgi,nefre t... sizin objektifliğinizi kaybetmenize neden olur." şeklindeki tanımı görüyoruz. trafik akışından kaynaklı gerilim, deprem gibi olgular bu tanımın dışında kalıyor. ancak söylediğiniz gerlimler için bir değerlendirmede bulundum.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Korkuda bir duygudur.Gerilim anı bazı duyguların yoğun bir biçimde hissedildiği andır.Bence konumuzla kesinlikle bağdaşıyor.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
herhangi bir bireyi, diğer bireylerden tam ve kesin olarak ayıran bilinç ögesi, kuşukusuz duygularıdır... zekası, aklı, belleğindeki birikimin büyüklüğü ve alanı gibi bilincin diğer ögeleri de bir ölçüde kişiye özgü sayılabilirse de, asıl ayırt edici olan duygular olmalıdır ve duyguların da içinde bulunduğu süreçler, kişinin asıl kimliğine uzak olmamalıdır...
Bireyleri ayıran duyguları değil fikirleridir.İnsanları yönlendirir.Herşeyi yönlendirir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Bireyleri ayıran duyguları değil fikirleridir.İnsanları yönlendirir.Herşeyi yönlendirir.

fikirlerin de (düşüncelerin de) ayırt edici bir yönü olduğunu zaten kabul ediyorum... ancak, duygular biraz daha özeldir, bir kereliktir, tekrar (tümüyle aynı şekilde) yaşanamaz; yalnız kişiye değil aynı zamanda o ana da özgüdür... oysa düşünceler nispeten daha kararlıdır, bir kişi belirli bir konuda belirli bir süre boyunca hep aynı düşünceleri üretebilir...

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Duygu veya düşünceler birbirine etki eder ama birini diğerinden üstün görmek mantıklı olmaz.Duygular yaşanmalı düşünceler söylenmeli...

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Felsefe fikirlerle oynar,sorgular.Felsefeyle ilgili, bilgiye aşık olan biri nasıl duyguyu üstün veya fikire eşit görebilir.Felsefe düşüncelerin dergahıdır,Eğer duygu istiyorsanız gidip sanatcılarla konuşun.

laplaceseytani

Felsefe.net
Yeni Üye
Duyguların baskın olduğu yerde mantığı sorgulamamak lazım, irade her durumda güçlü olmaz

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
fikirlerin de (düşüncelerin de) ayırt edici bir yönü olduğunu zaten kabul ediyorum... ancak, duygular biraz daha özeldir, bir kereliktir, tekrar (tümüyle aynı şekilde) yaşanamaz; yalnız kişiye değil aynı zamanda o ana da özgüdür... oysa düşünceler nispeten daha kararlıdır, bir kişi belirli bir konuda belirli bir süre boyunca hep aynı düşünceleri üretebilir...
duygular özel değildir.Herkez duygulanır,hayvanlar bile duygulanır.Tek fark miktardır.Her duygu için her insanda aynı hormonlar görev alır.
Fikirlerin doğruluğu veya yanlışlığı vardır.Duygular ise tek yönlüdür.
İnsanlar hayatlarını düşünceleri üzerine kurar.
Önemli olan özellik,teklik değildir.Önemli olan doğrudur.Mutlak,sürekli,masif doğrudur.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
duygular özel değildir.Herkez duygulanır,hayvanlar bile duygulanır.Tek fark miktardır.Her duygu için her insanda aynı hormonlar görev alır.
Fikirlerin doğruluğu veya yanlışlığı vardır.Duygular ise tek yönlüdür.
İnsanlar hayatlarını düşünceleri üzerine kurar.
Önemli olan özellik,teklik değildir.Önemli olan doğrudur.Mutlak,sürekli,masif doğrudur.

tartışmanın bir gereği var mı emin değilim... ama iyi niyetinize inandığım için açıklamaya çalışayım : insan bilinci birbiriyle etkileşim halinde bir çok karmaşık süreci içerir... zeka (kavrama yeteneği), akıl (yargı yeteneği), bellek (bilgi biriktirme yeteneği), düşünce, duygu, hayal...vb. süreçlerden oluşan bilinç, bir bireyi diğerinden ayırır ve hepsi de az çok (bireyden bireye ) farklılıklar taşır... bununla birlikte herhangi bir sorunu bir çok birey aynı hızla kavrayabilir ve bu durum, aşağı yukarı aynı derecede zeki olduklarını gösterebilir... yine bir çok birey, herhangi bir problemi çözerek sonuçta aynı hükme varabilir ve bu da bilinçlerinin bir parçası olarak akılda bir ortaklık taşıdıklarını gösterebilir... bir çok birey, tuna nehrinin karadenize döküldüğünü bilebilir ve bu da bilgilerindeki ortaklığı gösteriyor olabilir... bir çok birey önümüzdeki seçimleri falanca partinin kazanacağını düşünüyor olabilir ve bu durum, farklı bireylerin düşüncelerinin aynı olabileceğinin göstergesi sayılabilir... ama sıra duygulara gelince tam bir teklik, tekrarlanamazlık ve özgünlükle karşılaşırız... örneğin, sizin aile, iş ya da okul vb. bütün sosyal çevrenizde yüz yüze tanıştığınız toplam bin kişi olduğunu kabul edelim; bu bin kişiden biri diyelim ayşe olsun, bu ayşe hakkındaki duygularınız geri kalan diğer 999 kişi hakkındaki duygularınızla asla bire-bir örtüşmez ve dahası, ayşe hakkındaki duygularınızı da onu her hatırlayışınızda birbirinden farklı şekillerde yaşarsınız... ayrıca bu bin kişinin size karşı duyguları tamamen birbirinden farklıdır... bu bin kişinin hepsi birden, sizi sevdiklerini söyleseler bile, hepsinin size beslediği sevgi başka başkadır... annenizinki başka, babanızınki başka, mahalle bakkalınınki daha başka...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aslinda dusunce hduygusal hem de mantiksaldir. Burada dusuncenin duygusal olmasi genelde akil agirliklidir. Cunku duygu genelde kisinin kendine yonelik bir algisidir ve akil devrededir, dolayisi ile ego devreye girer.

Mantikta ise bir cesit aklin ya da alinan hissin bir olabilirliginin olasaligi ve olabilir olanlarin en az zararlisi ya da en yararlisi soz konusudur.

Ayrica burada vicdan da onemli rol oynar, yalnixz benim vicdandan algim kendine ve baskasina zarar vermemektir.

Eger akilvicdanin onunde ise, duygu; eger vicdan aklin onunde ise mantik devreye girer.

Sonucta duygu kisinin uyguladigi acisindan mantiksal olarak zarar verebilir.

Burada onemli olan bir durumda aslinda duygunun bir karsiti oldugunu duygunun algilayamamasi ve bencilligidir. Iste mantik burada devreye girer.

Bu temelde duygu her zaman akla yenik duser, cunku akil kurnazdir. Ayrica duygu vicdana da yenik duser. Cunku vicdan akilci degil; mantiksaldir.

Bu temelde akilk duyguyu kullanir ve yon verir. Mantik ise duygunun yerine vicdani one cikarir. Tabi akilone gecmezse.

Oyuzden insanoglu beyni bir ust mesajda da aciklandigi gibi kaotiktir ve bunun yonlendirim ve kontrolu kendilik bilinci ve birey bilinci yoksa; bilincaltisartlanmisliginin alisilagelmis sekliyle hareket eder.

Soyle bir ornek verelim. Diyelim bir tore cinayetinde kardesini ya da kizini olduren bir abi ya da baba, sizce islemis oldugu cinayeti kendisine nasil kabul ettirebilir?

Burada acaba bir kabul ettirebilme soz konusu mudur?, yoksa ortada bilincaltisartlanmisliginin alisilagelmis sorgulanmazliginin uygulamasi mi yerini almistir?

sakal

Kahin
Yeni Üye
duygular özel değildir.Herkez duygulanır,hayvanlar bile duygulanır.Tek fark miktardır.

Miktar derken hangi ölçü birimini kullanacağız anlamadım.Ben bir kedi gördüğümde içimde sevgi şefkat duyguları uyanırken bir başkası nankör gözüyle bakar.Hem ayrıca duygular nasıl genel olabilir benim birine duyduğum aşk benim özelimdir.Duygu kavramını başka şekilde anlıyorsunuz sanırım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
duygular özel değildir.Herkez duygulanır,hayvanlar bile duygulanır.Tek fark miktardır.

Miktar derken hangi ölçü birimini kullanacağız anlamadım.Ben bir kedi gördüğümde içimde sevgi şefkat duyguları uyanırken bir başkası nankör gözüyle bakar.Hem ayrıca duygular nasıl genel olabilir benim birine duyduğum aşk benim özelimdir.Duygu kavramını başka şekilde anlıyorsunuz sanırım.

Duygular hem genel hem de ozeldir. Ask, sevgi, nefret v.s. hepsi geneldir. Bunu ozel kilan cografi ve toplumsal tarihi temeldeki bilincalti sartlanmisligin otomatik devreye girisinin farki; bir de kisiye yonelik olarak o an yasanan duyguya kendi duzeyince verdigi anlam ve icerik ve kurdugu bag farkidir.

Insanoglunun sosyo-psikolojik hicbir numenal yeti degerinin, olgusal bir icerigi yoktur. Evrenseldir, ama evrensel onayi yoktur. Herkes asik olur, sever, hirslanir, kinlenir v.s. ama; hem herkesin buradaki algisal anlam ve icerigi dusunce ve davranisi farklilasir; hem de bunu ortaya koyusu, hissettirisi ve yansitisi farklilasir.

Iste sorunda karsilik iceren bu numenal yeti degerlerinin, tektaraftan gelmesi ve genelde kime/neye geldiyse onun bunu ayni sekilde algilamamasidir. Zaten bu uyusursa; ancak o zaman kavram ortaklik kazanmis olur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar