Duygu Düşünceleri Saptırır

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde THOUGHTS tarafından oluşturulan Duygu Düşünceleri Saptırır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,297 kez görüntülenmiş, 99 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Duygu Düşünceleri Saptırır
Konbuyu başlatan THOUGHTS
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Pyramos

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Eğer doğru düşünmek istiyorsanız her duygudan arınmalısınız.Sinirsevgi,nefret... sizin objektifliğinizi kaybetmenize neden olur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
duygularından arınmış olan yoksundur. aydınlamacı felsefe -Bacon, dan Kant-a kadar- aklın üstünlüğünü savunur. sonuç; gizemin yerini akıl alır ve ona karşı gelmek akıl dışı sayılır. akıl ve akıl-dışı nedir ki? ruhu bedenden/duyguyu düşünceden ayırmak olanaklı değildir; doğru da değildir.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Ben duygularınızdan arının demedim sadece düşünürken duyguları bir kenara atın dedim.Yoksa duygular olmasa delirirdik.Mesela sinirliyken neden doğru düşünemeyiz, en gerekli kararları bile sinirlendiğimiz kişinin yararınaysa almayız.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
belki de tam tersidir söz konusu olan; en doğru düşünceleri o zaman dilimlerinde veriyor insan...

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
böyle olduna dair bir gözleminiz var mı, açıkcası sinir halindeyken çoğu kişinin yanlış düşündüne, hatta kendimin bile yanlış düşündüğümü gördüm.(ve kendime inanamadım).

düşünürken tamamen boş olmalısız.Sadece bilgi ve akıl.Arınmaktan bahsettiğim bu.

BAsınç altında iyi çalışanları duydum, gördüm fakat felsefe somut bir çalışma değil.Tamamen duyguların fırtına yarattığı merkez.

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye
böyle olduna dair bir gözleminiz var mı, açıkcası sinir halindeyken çoğu kişinin yanlış düşündüne, hatta kendimin bile yanlış düşündüğümü gördüm.(ve kendime inanamadım).

Normal halinizde aldığınız, yada mutlu bir anınızda aldığınız bir karar size hiç yanlış gelmedi mi? Ya da yine duygularınız ile aldığınız doğru bir karar, bir başkasına yanlış gelebilir. Doğru-yanlış bence biraz da göreceli.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kişi genelde eklektik edimlerde bulunur; uzlaşmacıdır ve fakat söylediğiniz zaman dilimlerinde bu eşik değer aşıldığından eklektik değil kendi olur. dolayısı ile gerilimli olduğunuzu düşündüğünüz zaman diliminde gerçek kişiliğiniz ortaya çıkar. siz o kişisinizdir.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Normal halinimle aldığım kararı tekrar tekrar sorgulayıp doğruyu bulabildim ama duygu içindeyken verdiğim kararı duygu geçmeden tekrar sorgulamadım.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
şunu belirtmek isterim ki duygular ne küçümsenecek ne de göz ardı edilecek olgular değildir; insanı insan eden olgulardandır. bu nedenle duygular ile verilen kararları mantıksal süzgeçten geçirmek ve değerlendirmek yanıltıcı olacaktır. elbette duygusal tepkiler olacaktır ve bunlarda mantık aranması gerekli değildir. doğru denilen nedir ki?

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Yani kişi kişi yapan duygularıdır diyorsunu öyle mi?

Doğru sürekli olandır,dayandığınız yıkılmaz duvar misali..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
şu, duygu ve düşünceyi- mantık- ayırmayınız. bir bütündürler.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Hayal gücü,akıl ve mantık yanıltılamaz soyutturlar.Duygular ve hisler ise yanıltılması en kolay kavramlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
duyguların ve hislerin kolay yanıltıalacağını neye danaynarak belirlediğinizi merak ettim? nasıl böyle bir kanıya vardınız?

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye
kişi genelde eklektik edimlerde bulunur; uzlaşmacıdır ve fakat söylediğiniz zaman dilimlerinde bu eşik değer aşıldığından eklektik değil kendi olur. dolayısı ile gerilimli olduğunuzu düşündüğünüz zaman diliminde gerçek kişiliğiniz ortaya çıkar. siz o kişisinizdir.

Peki diğer ruh hallerinde insan yanıltıcı mıdır?

şunu belirtmek isterim ki duygular ne küçümsenecek ne de göz ardı edilecek olgular değildir; insanı insan eden olgulardandır. bu nedenle duygular ile verilen kararları mantıksal süzgeçten geçirmek ve değerlendirmek yanıltıcı olacaktır. elbette duygusal tepkiler olacaktır ve bunlarda mantık aranması gerekli değildir. doğru denilen nedir ki?

Amacım duyguları küçümsemek değil. Söylemek istediğim duygular ile yapılam bir eylemin sonuçlarının geçerliliği kişiden kişiye değişebilir.
En nihayetinde her insan gibi, siz de ben de duygulara sahibiz. Ve ne kadar inkar edilse yada desteklense de insanlar sizinde belirttiğiniz gibi duyguları ve inançları doğrultusunda hareket eder. Duygu ile insan arasındaki bağda hemfikir olduğumuzu sanıyorum, lakin sonuçları bence yine de görecelidir.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Gözlerde bir histir ve optikle kolaca yanıltılırlar.(siz bir lambayı sürekli görürken o kesiklidir misal) ve duygularla kadınlar alay etmekte şuan.

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayal gücü,akıl ve mantık yanıltılamaz soyutturlar.Duygular ve hisler ise yanıltılması en kolay kavramlar.

Burada bir çelişki var sanki. Eğer ki soyut olanlar yanıltılamaz ise, duygu ve düşünceler nasıl yanıltılabilir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bu ayrimi neye gore yaptiniz?

Ayrica "yaniltma" kimin icin?

Kisinin kendi hayal gucu, akil ve mantigini kim yaniltamaz, kendi mi baskasimi?

Kisinin duygusunun ve hissinin yaniltilmasi kisinin kendine gore mi, yoksa baskasina gore mi?

Ayrica bu soyutlarin hepsinin somut temeli insanoglu vucudu ve beynidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
görecelilik bilinmeze işaret değildir. duygular var mı? var... öznenin bunu farklı yaşaması göreceli olmasına işaret değildir. duygular arasında görecelik olmaz. duygular elbetre farklı olacaktır. görecelik zamana karşı hız ve hıza karşı zamanla vb. ölçülebilen değerlerdir. duyguların değişken olması görecelik değilidir. öyle olsaydı her şey bilinmez olurdu.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Gözlemlerime göre yaanlış karar verilme anları sinir, nefret , kıskançlık... gibi duygular yani kötü en basit olarak belkide düşünürken arınmamız gerekenler bunladır.
Bu gözlemi defalarca ama defalarca yaptım.Kötü bir an yaşayıp ateist olanları ve ya ölüme yaklaşıp korkarak tekrar inanaları ve daha sayabilirim...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar