Düşünmek bir hata mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ye7di tarafından oluşturulan Düşünmek bir hata mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,475 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Düşünmek bir hata mı?
Konbuyu başlatan ye7di
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elfnrb

ye7di

Felsefe.net
Yeni Üye
Düşününce insan pek çok yargıyı ve eleştiriyi yapıyor.Kendini tanımaya çalışıyor ama şöyle birşeyde çıkıyor insan düşündükçe olumlu birşey bulmak yerine olumsuzluk buluyor yada belkide ben buluyorum ama düşünmek sizce tehlikeli bir oyun gibi mi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Düşününce insan pek çok yargıyı ve eleştiriyi yapıyor.Kendini tanımaya çalışıyor ama şöyle birşeyde çıkıyor insan düşündükçe olumlu birşey bulmak yerine olumsuzluk buluyor yada belkide ben buluyorum ama düşünmek sizce tehlikeli bir oyun gibi mi?

Evet, cok onemli bir seyin farkina varmissiniz. Dusunmek, insanoglunun kendi kendine verdigi her turlu degerin aslinda bir olumsuzluk icerdiginin farkina ve bilincine varmaktir. O yuzden dusunmek bir "hata" dan ziyade, bu insanoglunun her turlu sorununun dusunen acisindan farkina varilmasidir. Onemli olan da bu farkina varilan olumsuzluklarin nasil olumlu hale getirilecegi ve bunun icin hem dusunen, hem turu, hem dunya hem de hersey adina bu olumlulugun nasil ve ne sekilde sekillendirilecegidir.

Iste dusunmemek, dogumdan itibaren verilenlere ya uymak ya da karsi cikmak iken; dusunmek bu verilenlerin ne oldugunu algilamaya, farkina ve bilincine varmaya calismaktir. Bu da dusunce ile gelistikce, tek farkina varilacak olan verilenlerin bir insanlik sorunu oldugu ve insanoglunu kendi bunyesinde birbirine rakip kildigini ortaya koyacaktir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bence bu soru bir hata gibi... düşünen hayvan olarak da tanımlanabilen insana, üstelik de bir felsefe platformunda bu içerikte bir soru yöneltmek, olsa olsa bir hatadır... demek istiyorum...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bence bu soru bir hata gibi... düşünen hayvan olarak da tanımlanabilen insana, üstelik de bir felsefe platformunda bu içerikte bir soru yöneltmek, olsa olsa bir hatadır... demek istiyorum...

Bence yazisinda, ye7di dusunmenin olumsuzlugundan dolayi verdigi psikolojik etkiyi "korkuyu/endiseyi" dile getirmek istemistir. Sonucta mantikliu olarak insanoglu dusundukce rahata erecegini ve sorunlari cozebilecegini beklerken; dusuncenin bunun tersine bir etki yapmasi ve "hata" olarak nitelenmesi, yani sorun cozmek yerine "soruna gomulmek/sorunun getirdigi sorun" temelinde algilanmasi, beklenen sonucu vermeyen dusuncenin bir "hata" oldugu sonucuna vardirabilir.

Iste burada en onemli nokta, dusunceden vazgecmemek; aslinda dusunmenin zaten olan ve farkina varilmayan bir sorunun aciga cikmasina yardimci oldugunu algilamak gerekir.

Aksi "hata" dan yola cikilan ve "dusunmek yanlistir" a varan bir saplanti olur. Iste o yuzden dusunmek/dusunce ve bunu kisinin kendi beyni ile yapmasi, bilinc ve farkindalik gerektirir. Yoksa dusunce bir "ocu" olup, cikar. En basitinden "bas agritir/cikmaza sokar"

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sn.ye7di'nin belirtmeye çalıştığı gibi, eğer insan, düşünce etkinliğiyle 'olumsuzluk buluyor' sa; kendisine düşen kaygı ve endişeye kapılmak yerine, bulduğu olumsuzlukları değiştirmektir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sn.ye7di'nin belirtmeye çalıştığı gibi, eğer insan, düşünce etkinliğiyle 'olumsuzluk buluyor' sa; kendisine düşen kaygı ve endişeye kapılmak yerine, bulduğu olumsuzlukları değiştirmektir...

Iste bunun icin de bilinc, kararlilik, azim v.s. gerekir. Bu da basta, toplumumuzda olmayan birey bilincidir.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

"düşünmek" nedir?
akan bir nehirde ayni su ile iki sefer ıslanmak mümkün mü?
acaba,biz "düşündüğümüzü zannediyor olabilirmiyiz?"
düşünmeyi durdurmak,düşünmemek mümkün olabilir bir eylem midir?

belki de,düşünce akıp giden bir nehir gibidir ve biz sadece bulunduğumuz düzlem gereği sadece olumsuzlukların farkına varıyor olamaz mıyız?
"tekamül" denilen olumsuzluklar yerine olumlu olanları fark edecek düzleme ulaşmak olamaz mı?

beyin fonksiyonlarının hepsi "önlenemez süreç" üzerine dizayn edilmiştir,
hayal kurmak ile düşünmek bunların en başında gelenlerdir diyelim...

ye7di

Felsefe.net
Yeni Üye

Benim düşünceme göre çoğu insan içlerinden biri benim mutlu olduğumda pek düşünmem ana bırakırım mutsuz olduğumda yargılarım hayatı mutsuz olduğunda yargılarsan olumsuz sonuç çıkarma olanağın var. Belki bu yüzden korkuluyor düşünmekten işte yanılmak istiyorum. Düşünmenin hata olmadığını düşünmek istiyorum. bu foruma bunun için geldim belkide düşünmenin olumlu yönünü bulmak için tabi gerçekte varsa eğer :)

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Benim düşünceme göre çoğu insan içlerinden biri benim mutlu olduğumda pek düşünmem ana bırakırım mutsuz olduğumda yargılarım hayatı mutsuz olduğunda yargılarsan olumsuz sonuç çıkarma olanağın var. Belki bu yüzden korkuluyor düşünmekten işte yanılmak istiyorum. Düşünmenin hata olmadığını düşünmek istiyorum. bu foruma bunun için geldim belkide düşünmenin olumlu yönünü bulmak için tabi gerçekte varsa eğer :)

GALİBA DÜŞÜNCE İLE FARKINDALIĞI KARIŞTIRIYORUZ...
şöyle bir soru soralım; akıp giden suda bizi etkileyen suyun kendisi midir?yoksa içerisinde bulunan balıklar mı?
karnımız aç olduğunda sudaki balıkları avlama şansımız yok ise kızgınlığımız kimedir?

yazar yazamaz

Yeni üye
Yeni Üye
Düşünmek düşünenine bağlı güzel/çirkin bir doğal/zorunluluktur, beşer içün..
Düşünüyoorr.. susunn.. saygıı.. deyu hiç bir kimseye değer vermem yani..
Belki de adam kuyumu kazmayı düşünüyoor.. d'imi ama..
"Ünlü düşünür" deriz de saygı ile esas duruşa geçeriz.. Hele bir de söylediği sözlere bakıp,
kitaplarını okuyup, hayflanır dururuz.. mesela.. ama

yazar yazamaz

Yeni üye
Yeni Üye
Düşünmek düşünenine bağlı güzel/çirkin bir doğal/zorunluluktur, beşer içün..
Amma ben "düşünüyoorr.. susunn.. saygıı.." deyu hiç bir kimseye değer vermem yani..
Belki de adam kuyumu kazmayı düşünüyoor.. d'imi ama..
"Ünlü düşünür" deriz de saygı ile esas duruşa geçeriz..
Hele bir de söylediği sözlere bakıp, kitaplarını okursak üşenmeyip,
hayıflanır dururuz mesela.. "Üff.. vayvayvaayy.. bunun üstüne de söz söylenmeez.." deriz..
Oysa ki ünlü dolandırıcı Sülün Osman da dahi bir düşünürdür.. Hitler de..
Bedava yazdığım içün kısa keseceğim,
"Düşünmek yaptırıyorsa hata,
düşünene çimdik çimdik bata,
ki bir daha ede doğruyu ihata.."

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Düşünceyi bir hazine haline getirmek istersek kendimize,bir bataklık haline getirmek istersek kendimiz harici her şeye yöneltiriz.Burada ki düşünce sorunlara çözüm üretmektir.Çünkü insan sadece sorunları üzerine,kendi istemleri üzerine düşünür.Sadece kendi düşüncemiz ve fiziksel varlığımızı taşırken,başka değerlere düşünceyle çözüm üretmek sadece bataklıktır.Bütün çağlarda ki filozoflar insanoğluna hiçbir çözüm üretememesinin nedeni de budur.Bir zihin kendinden başka hiçbir insana çözüm üretemez.Eğer düşünceye hata diyeceksek bu nokta da hatadır.Eğer düşünceye hazinedir diyeceksek kendine yöneltilmiş düşüncedir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aslinda tam tersi, dusunmemek, dusunce uretmemek, beyni dusundurtmemek, dusunmekten "kacmak/korkmak" "benim yerime baskalari dusunur" demek v.s. hatadir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aslinda tam tersi, dusunmemek, dusunce uretmemek, beyni dusundurtmemek, dusunmekten "kacmak/korkmak" "benim yerime baskalari dusunur" demek v.s. hatadir.

Herkes kendi için düşünür,herkes kendi sorunlarını başkasının ağzının içine bakmaksızın çözerse sorun kalır mı ?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Herkes kendi için düşünür,herkes kendi sorunlarını başkasının ağzının içine bakmaksızın çözerse sorun kalır mı ?

Sorundan ne algilandigina bagli. Ayrica insanoglu tek basina yasayan bir tur degildir, birlikte ve beraber yasayan bir turdur. Iste o yuzden de devreye hak ve ozgurlukler girer.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sorundan ne algilandigina bagli. Ayrica insanoglu tek basina yasayan bir tur degildir, birlikte ve beraber yasayan bir turdur. Iste o yuzden de devreye hak ve ozgurlukler girer.

Sorunda kişiseldir.Artık o bireye kalmıştır.Bu sistemde zaten ne hak vardır ne özgürlük.Hak ve özgürlük isteyen bireyler önce kendi sorunlarını çözmelidir.Sizin dile getirdiğiniz bütün sorunlar kendiliğinden çözülecektir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sorunda kişiseldir.Artık o bireye kalmıştır.Bu sistemde zaten ne hak vardır ne özgürlük.Hak ve özgürlük isteyen bireyler önce kendi sorunlarını çözmelidir.Sizin dile getirdiğiniz bütün sorunlar kendiliğinden çözülecektir.

Sorun iki turludur. Birincisi bireyin kendi bireysel sorunudur. Ikincisi bireyin kendi tursel sorunudur. Bu iki sorunu birlikte cozemeyen birey, ya da bu iki sorunu algilasyamayan birey; zaten birey bilincine sahip degildir. Ya toplumsal kisilik sahibidir, ya da bireyci/bananeci/bencildir. Tum bunlarda akil yargisi dogrultusundadir. Yani algi ve bilinc yoktur.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sorun iki turludur. Birincisi bireyin kendi bireysel sorunudur. Ikincisi bireyin kendi tursel sorunudur. Bu iki sorunu birlikte cozemeyen birey, ya da bu iki sorunu algilasyamayan birey; zaten birey bilincine sahip degildir. Ya toplumsal kisilik sahibidir, ya da bireyci/bananeci/bencildir. Tum bunlarda akil yargisi dogrultusundadir. Yani algi ve bilinc yoktur.

Bireysel sorun harici,bireyin herhangi bir sorunu yoktur.Türsel sorun dediğiniz yine bireyin zihninde kendine yöneltmediği düşüncesinden doğar.İşte türsel sorun gibi diğer bütün unsurlarda birey sorunudur.Farkına varılması gereken kendi biricikliğinin aşılamaz olduğudur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bireysel sorun harici,bireyin herhangi bir sorunu yoktur.Türsel sorun dediğiniz yine bireyin zihninde kendine yöneltmediği düşüncesinden doğar.İşte türsel sorun gibi diğer bütün unsurlarda birey sorunudur.Farkına varılması gereken kendi biricikliğinin aşılamaz olduğudur.

Ben de o yuzden evrensel-insan zihniyeti olarak bireyin gerceklestirecegi devrimci sorgulamali numenal devrime, "Bireyin insanlik devrimi" diyorum. Ama bu arada birey bilincinin bir birey toplum icinde yasadigi icin, bireysel/bireyci/bananeci olmamasi gerekir. Cunku bunlar varsa, birey turune karsi savas halindedir. Halbuki bir birey turunun bir biri oldugunu kavrar ve algilarsa, kendi birey her turlu sorununun cozumunun turunu algilamakta oldugunun bilinc ve farkina varir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar