Düşüncelerimizi Ne Belirliyor?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Düşüncelerimizi Ne Belirliyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 921 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Düşüncelerimizi Ne Belirliyor?
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Sorusu aklıma takıldı ve çözüm yolları aramaya başladım? Kısa bir düşünsel sürecin ardından aklımdaki soru "Aldığımız kararları, tercihlerimizi, fikirlerimizi, düşüncelerimizi tamamen özgür irademizle mi yoksa herhangi başka bir şeyin etkisinde mi seçiyoruz?" şekilde evrimleşti. Zihnimdeki bu ağır yükten kurtulmak için çözüm yolları aramaya başladım ve şu deneyi kurguladım:

Önemli Noktalar:
- Deneyden, deneyi yapan kişi/kişiler dışında kimsenin haberi olmayacak.
-Denekten klonlanması için gerkleri parçalar alınacak(Deneğin haberi olmayacak).

1. Aşama: Bir insanın, doğduğu andan öldüğü ana kadar düşünceleri, hisleri, duyu organlarıyla duydukları, deneyimlediği her şey bir şekilde (beyine yerleştirilecek bir cihaz sayesinde olabilir) kaydedilecek.

2. Aşama: Denek öldükten sonra, 1. Denek klonlanacak ve 2. Denek oluşturulacak.

3. Aşama: 2. Denek doğar doğmaz uyutulacak ve beynine 1. Deneğin hayatı aktarılacak ( Verdiği kararlar değil, sadece 1. Deneğin karşılaştığı olaylar/karar alması gerekn durumlar vb.)

4. Aşama: 1. Denek ve 2. Deneğin aynı durumlar karşısında verdikleri kararlar/düşünceleri vb. karşılaştırılacak.

Deneyin sonucunda düşüncelerimizi tamamiyle özgür irademizlemi aldığımızı yoksa düşüncelerimizi tamamen karşılaştığımız olaylar, çevremiz vb.şeylerin mi belirlediğini öğreneceğiz.

Sorumun cevabını sizden de duymak istiyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Karşılaştığımız olaylar belirliyor bu örneğe göre kaldı ki ruhsal hafızayı kabul edenler için de aynı durum geçerli yani geçmiş yaşam deneyimleri, yeni yaşamda etkili oluyor. Bu sebeple de Regresyon Terapisi uygulanıp, geçmiş anıları değiştirilmeye çalışılıyor. Karar alırken de deneyimlerimize göre kıyas yapıyor veya koşullara göre hareket ediyoruz, tam olarak özgür değiliz aslında...

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
İnsanlık için iki temel kural vardır.

Çokculuk ve farklılık.

Yapmak istediğin bu deneyde bulmayı amaçladığın şeyi bulacak mısın bilmiyorum ama bu deneyi yapan sen de bir insansın ve o deneyi sen değil ben yapsam da bunları yapardım.

Yani aradığın cevap kurguladığın olayın içinde gizli ahbap.

Bazı şeylerde bazı insanlar aynı şeyleri yaparlar.Bu şeylere olaylar da dahildir.

Bunların hepsine de rastlantı denir.

Ecnebilerin de bir lafı vardır bildin mi?

Fullshit.

Düşünmeye devam et.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Ne belirliyor sorusuna madde madde cevaplar ve kesin yorumlar getirmek doğru değil bana göre. Bir insanın - özellikle modern insan- doğumundan itibaren gelişimine bakmak yardımcı olur. Yaşların ilerlemesiyle düşüncenin aldığı şekiller birçok etkinin varlığını gösteriyor. Oluşan irade düşüncenin sorgu süzgeçlerinden geçmiş halindeyse kendine bu etkilerden kopuş yaratabilir. Ama bu oluşan irade ne kadar bağımsız olabilir tartışılır bence.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Peki 1. ve 2. deneğin aynı olaylar karşısınde verdikleri tepkiler, cevaplar, kararlar vb. aynı çıkarsa aslında olacak olan herşeyin büyük patlamadan (tahmin edilebilen ilk başlangıç olduğu için örneğim bu) belli olduğu; aslında özgür irade diye bir şey olmadığı, verdiğimiz kararların ta büyük patlamadan beri belli olduğu çıkarımı yapılabilir mi?

Bu yöntem geliştirlerek gelecek (insanlzrın gelecekteki düşünceleri vb.) tahmin edilebilir mi?

Düşüncelerimi yazıya dökmek zor o yüzden kendimde bu ek açıllamayı yapma ihtiyacı duydum.

Yapılan deneyde 1. deneğin klonu olan yüzlerce klona deneğe aynı deneyin yapıldığını düşünelim ve tüm deneklerin asıl yaşanılan olaya (1. Deneğin hayatı) aynı tepkiyi verdiklerini düşünelim.
Bu bilinçten bağımsız bir kader anlayışı olmaz mıydı? Herşeyin başlangıcından, sonuna kadar herşeyin belli olduğu düşünülmez miydi? Burada yazdıklarımızın, yediklerimizin içtiklerimizinkararlarımızın düşüncelerimizin en başından beri belli olduğu anlaşılmaz mıydı?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Peki 1. ve 2. deneğin aynı olaylar karşısınde verdikleri tepkiler, cevaplar, kararlar vb. aynı çıkarsa aslında olacak olan herşeyin büyük patlamadan (tahmin edilebilen ilk başlangıç olduğu için örneğim bu) belli olduğu; aslında özgür irade diye bir şey olmadığı, verdiğimiz kararların ta büyük patlamadan beri belli olduğu çıkarımı yapılabilir mi?

Bu yöntem geliştirlerek gelecek (insanlzrın gelecekteki düşünceleri vb.) tahmin edilebilir mi?

Düşüncelerimi yazıya dökmek zor o yüzden kendimde bu ek açıllamayı yapma ihtiyacı duydum.

Yapılan deneyde 1. deneğin klonu olan yüzlerce klona deneğe aynı deneyin yapıldığını düşünelim ve tüm deneklerin asıl yaşanılan olaya (1. Deneğin hayatı) aynı tepkiyi verdiklerini düşünelim.
Bu bilinçten bağımsız bir kader anlayışı olmaz mıydı? Herşeyin başlangıcından, sonuna kadar herşeyin belli olduğu düşünülmez miydi? Burada yazdıklarımızın, yediklerimizin içtiklerimizinkararlarımızın düşüncelerimizin en başından beri belli olduğu anlaşılmaz mıydı?

Aynı yaşanmışlıklar aynı tepkiler doğuracak diye bir kural yoktur. Tek yumurta ikizleri bile her konuda aynı davranışı sergilemiyor. Özgür iradenin devreye girebilmesi için insanın kendisi üzerinde çalışma yapması gerekiyor, otomatik düşünce kalıplarından kurtulmalıyız.

Kendi adıma derin düşünce taraftarayım, spontan düşünceleri kontrol altına almak için çalışmalar yapıyorum. Bildiğiniz üzere beş duyumuz ile algıladığımız bilgilere beyin, veri tabanı üzerinden yanıt verir. Yargılarda bulunur; güzel-çirkin, iyi-kötü, doğru-yanlış v.s. Bu durum doğal olarak duyguları da tetikler ancak beyin ön bölgesinin kontrolü dışında kendiliğinden gelişmiştir. Amacım ise belli çalışmalar ile beyin ön bölgesini aktif tutmak sureti ile Amigdala etkinliğini baskılamaya yani daha dikkatli ve geniş bir persfektiften bakarak bir yargıda bulunmaya çalışıyorum. Sizin "karar alma" başlığında belirttiğiniz istemli düşünce ise belli bir plan doğrultusunda oluşur, hayal kurulur ve karara dönüşür. Bu kararı alırken de yine beyin veri tabanı dikkate alınacaktır. En zor olanı ise tüm düşünce kalıplarından bağımsız sadece AN'ı yakalamaktır ki bu da çok yoğun çalışmalar gerektirir.
Tasavvuf, Nefs Terbiyesi, Reiki, Yoga, Nefes Terapisi, Regresyon, Astral Seyahat v.s. gibi çalışmaların amacı insanı spontan düşüncelerden kurtarıp daha gerçekçi ve sağlıklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Çevrenizdeki çoğu insanın fark edemediği detayları ancak o zaman görebiliyorsunuz. "Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?" aslında her ikisi de olmalı fakat okumak yetmez, o okuduklarını tecrübe etmeden ya da sindirmeden ortaya gerçek bir düşünce atamazsın.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Aynı yaşanmışlıklar aynı tepkiler doğuracak diye bir kural yoktur. Tek yumurta ikizleri bile her konuda aynı davranışı sergilemiyor. Özgür iradenin devreye girebilmesi için insanın kendisi üzerinde çalışma yapması gerekiyor, otomatik düşünce kalıplarından kurtulmalıyız.

Kendi adıma derin düşünce taraftarayım, spontan düşünceleri kontrol altına almak için çalışmalar yapıyorum. Bildiğiniz üzere beş duyumuz ile algıladığımız bilgilere beyin, veri tabanı üzerinden yanıt verir. Yargılarda bulunur; güzel-çirkin, iyi-kötü, doğru-yanlış v.s. Bu durum doğal olarak duyguları da tetikler ancak beyin ön bölgesinin kontrolü dışında kendiliğinden gelişmiştir. Amacım ise belli çalışmalar ile beyin ön bölgesini aktif tutmak sureti ile Amigdala etkinliğini baskılamaya yani daha dikkatli ve geniş bir persfektiften bakarak bir yargıda bulunmaya çalışıyorum. Sizin "karar alma" başlığında belirttiğiniz istemli düşünce ise belli bir plan doğrultusunda oluşur, hayal kurulur ve karara dönüşür. Bu kararı alırken de yine beyin veri tabanı dikkate alınacaktır. En zor olanı ise tüm düşünce kalıplarından bağımsız sadece AN'ı yakalamaktır ki bu da çok yoğun çalışmalar gerektirir.
Tasavvuf, Nefs Terbiyesi, Reiki, Yoga, Nefes Terapisi, Regresyon, Astral Seyahat v.s. gibi çalışmaların amacı insanı spontan düşüncelerden kurtarıp daha gerçekçi ve sağlıklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Çevrenizdeki çoğu insanın fark edemediği detayları ancak o zaman görebiliyorsunuz. "Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?" aslında her ikisi de olmalı fakat okumak yetmez, o okuduklarını tecrübe etmeden ya da sindirmeden ortaya gerçek bir düşünce atamazsın.

Deneyi düşünme amacım zaten tamamiyle aynı yaşanmışlıkların aynı tepkiyi verip vermeyecekleriyle ilgili.

Düşündüğüm deneyle tek yumurta ikizlerinin durumları çok farklı.
- Tek yumurta ikizleri iki farklı birey olduğu için birbirinin klonu olan ve tamamiyle aynı olaylarla aynı şartlarda karşılaşmış deneklerle karşılaştırılamaz.

Deneyin yapılış amacı özgür irade denilen kavramı daha da özgür hale getirmek değil, aslında bizim tamamiyle özgür zannettiğimiz düşüncelerin aslında en başından beri belli olup olmadığını anlamak. Yani aslında düşünme eylemininin tamamiyle istemsiz olarak gerçekleşen bir süreç olup olmadığını anlamak.

Karar alma konusunda ise düşüncem; insanın, hissetiklerinin toplamını (zihinsel veri tabanı) işleyen bir makine olduğunu düşünüyorum ve doğru karar almak için çevremizin bize dayattığı düşünce kalıplarının dışında tamamiyle kendi içimizde veri tabanımızdan aldığımız verilerin kullanabildiğimiz kadarını kullanarak kendimize en faydalı olacak düşünceyi seçmemiz gerektiğine inanıyorum. Kısacası tek önceliği doğru karar almak olan ve bunun için verilebilecek tüm olası kararları işleyerek kendisi için en doğru kararı oluşturacak bir bilgisayar gibi olmalıyız diyorum.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Deneyi düşünme amacım zaten tamamiyle aynı yaşanmışlıkların aynı tepkiyi verip vermeyecekleriyle ilgili.

Düşündüğüm deneyle tek yumurta ikizlerinin durumları çok farklı.
- Tek yumurta ikizleri iki farklı birey olduğu için birbirinin klonu olan ve tamamiyle aynı olaylarla aynı şartlarda karşılaşmış deneklerle karşılaştırılamaz.

Deneyin yapılış amacı özgür irade denilen kavramı daha da özgür hale getirmek değil, aslında bizim tamamiyle özgür zannettiğimiz düşüncelerin aslında en başından beri belli olup olmadığını anlamak. Yani aslında düşünme eylemininin tamamiyle istemsiz olarak gerçekleşen bir süreç olup olmadığını anlamak.

Karar alma konusunda ise düşüncem; insanın, hissetiklerinin toplamını (zihinsel veri tabanı) işleyen bir makine olduğunu düşünüyorum ve doğru karar almak için çevremizin bize dayattığı düşünce kalıplarının dışında tamamiyle kendi içimizde veri tabanımızdan aldığımız verilerin kullanabildiğimiz kadarını kullanarak kendimize en faydalı olacak düşünceyi seçmemiz gerektiğine inanıyorum. Kısacası tek önceliği doğru karar almak olan ve bunun için verilebilecek tüm olası kararları işleyerek kendisi için en doğru kararı oluşturacak bir bilgisayar gibi olmalıyız diyorum.

Katılıyorum ancak veri tabanı temiz olmazsa yine doğru karar alamayacağız. Hissettiklerimizin toplamını dikkate alırsak örneğin bir travmanın etkilerinin bizde yarattıkları doğrultusunda karar almış olacağız ve bu karar ne kadar sağlıklı olacak?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar