Dünyamız Bir Hacker Tarafından Yaratılmış Olabilirmi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde alpkaraofficial tarafından oluşturulan Dünyamız Bir Hacker Tarafından Yaratılmış Olabilirmi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,097 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Dünyamız Bir Hacker Tarafından Yaratılmış Olabilirmi?
Konbuyu başlatan alpkaraofficial
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

alpkaraofficial

Felsefe.net
Yeni Üye
20 seneki oyunlara göre çok daha iyi oyunlar yapabiliyo ve bunları online oynuyabiliyoruz. Bu oyunlar gerçekle ayırt edemiyceğimiz boyutta,
Bu kadar kısa sürede bunu başardık.
Bundan 100 sene sonra kendi hür iradesine sahip oyun karakterleri yapabilirmiyiz. Oyun karakteri başka bir oyun karakteri ve onlarda başka oyun karakterleri yaratabilirmi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dünya hacker tarafından nasıl yaratılsın? Ben oyun karakterlerinin yazılım ile geliştirilmesini anladım ki yanlış anlamışım.

Böyle bir şey tabii ki mümkün değil.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir bilgisayar oyunun içinde olup olmadığımızı anlamanın yollarından biri tabiki algıladımız maddeyi parçalayıp en küçük birimi (piksel) kontrol etmek. bunu yaptık ama hala bişiyden emin değiliz. zaten bizler birer yazılımsak donanımıda anca yazılımımızın izin verdiği kadar kavrayabiliriz.

şahsen simülasyon savına çok ihtimal vermiyorum. bu kadar ayrıntıyla hiçbir proğramcı uğraşmaz :)

ozgurlukveadam

Felsefe.net
Yeni Üye
Olabilir bu fikrine katılıyorum,belkide Tanrısal özellikler taşıyan bir varlığın hayal dünyasındayız,o yüzden sev- sevil,ölme-öldürme,altadılma-aldatma,vs...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Eğer öyle bir şey olsaydı bu düşüncelerin sadece o hacker istediği için var olurdu. Bana da olma ihtimali varmış gibi geliyor.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
[FONT=Verdana, sans-serif] Bu dünya bir bilgisayar simülasyonu ise bu dünyayı oluşturan dünya nedir sorusu ortaya çıkacaktır... bu durumda ; O dünyada başka bir dünyanın bir simülasyonumu o zaman.. Bu mantıksız geri deki gerçek çıkmazı her zaman ortaya çıkar..[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif] Bu durumda gerinin olmadığı bir noktaya ulaşarak çözüme ulaşabiliriz ancak.. Sonuç olarak zamanın olmadığı bir ilk gerçeklik olmalı.. Yoksa her zaman önceki sonsuzluk paradoksu bitmez..[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif] Zamansız ilk gerçeklikte maddede var olamaz çünkü maddenin özü enerji ve harekettir.. Hareket olunca bu hareketin öncesi ve sonrası yani zamanı olmak durumunda.. [/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif] Sonuç Madde ve zamandan öte algılarımızın kavrayamadığı bir durumda ilk neden olabilir ancak..

[/FONT] [FONT=Verdana, sans-serif] Aklımız bu dünya kalıplarıyla oluştuğu için bu ilk nedeni düşünmek ve anlamak çok zor bir durumdur..[/FONT]

Cahil Ateist

Felsefe.net
Yeni Üye
Olabilir. Ama bu iddia bilimsel değildir, zirâ ne yanlışlanabilir ne de kanıtlanabilir. Ve buna "olası" demek için en basit bilimsel varsayımlarımız hakkında konuşmamız ilk önce.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:53 ----------

20 seneki oyunlara göre çok daha iyi oyunlar yapabiliyo ve bunları online oynuyabiliyoruz. Bu oyunlar gerçekle ayırt edemiyceğimiz boyutta,
Bu kadar kısa sürede bunu başardık.
Bundan 100 sene sonra kendi hür iradesine sahip oyun karakterleri yapabilirmiyiz. Oyun karakteri başka bir oyun karakteri ve onlarda başka oyun karakterleri yaratabilirmi?
A- Şuanlık oyunla gerçeği ayırt edebiliyoruz. Bu değişmedi.
B- Oyun karakteri olmasa da kendi "çocuğunu" oluşturan A.I (Y.Z) var. AutoML bir örnek olabilir.

Ama dünya bir yazılımcı tarafından oluşturulmuş olabilir mi? Olabilir. Aslında ben zeki bir eşek olabilir miyim? Evet. Aslında ben Mario filan olabilir miyim? Yine evet. Ama bu olasılıklar bir şey ifade etmez, çünkü bilimin dayandığı temel varsayımları sorgularlar ve felsefenin alanına girerler. Felsefede de bir şey olamaz gerçi ama olsun. Neyse.

Ayrıca, bu iddialar bilimsel değildir. Bir iddianın bilimsel olması için kanıtlanabilir veya yanlışlanabilir olması gerekir. Ama bu iddiayı kanıtlayabilir misiniz? Hayır. Yanlışlayabilir misiniz? Hayır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ne tuhaf iddiaları tartışıyoruz, inanılır gibi değil...

Yarattığı insan, yarattığı beyin ile Yaradan'a kafa tutsun...O'nun verdiği zeka ile bilimsel araştırmalar yapsın ve yetersiz kaldığı noktada "İspat yok, Yaradan da yoktur." desin ve nasıl bir sabır ki; Yaradan da bu insanları yok etmesin...

Birisi de çıkmış "Tanrı hacker mıdır?" diye soruyor.

Bu soru bana kendimi uzaylı gibi hissettiriyor, belki de -sanalmanik'in iddia ettiği gibi- bir uzaylıyımdır.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu konu bana SIMS oyunlarını hatırlatıyor yaşamlarımızda aslında SIMS oyunlarına benzer nıtelıkte dıyebılırım Hattta son zamanlarda Dunya duz mu yuvarlak mı tartısmaları meydan gostermekte.....

Dunya evet oluşturuldu ama bız ınsanların yapabılecegı bır nıtelıkte degıl burada ALLAH var demek gerekır....

İnanç konularında nasılsın bılemem dını açıdan konu baslıgına bakarak ele almamak gerekırse...

Bu kadar kusursuz ve hatasız bır guzellıgı ancak ınsan bozabılır dıyebılırım kı dunya gıdısatında her bozulmada ınsan parmagı elı el degmekte yanı bu kadar kusursur bır dunyayı ınsan bozabılıyorsa bu dunyanın tasarımında hacker bır ınsan olabılecegını şahsen ben hıc dusunmuyorum dıyebılırım...

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar